Jump to content

[LG G3] Ξαφνικό κλείσιμο συσκευής


dimkit
 Κοινοποίηση

Σας έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα της ξαφνικής απενεργοποιησης  

264 members have voted

  1. 1. Σας έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα της ξαφνικής απενεργοποιησης



Recommended Posts

Εγώ επαναλαμβάνω πως θα πήγαινα για αλλεπάλληλα doa. Να τους τελειώσω το στοκ, να γκρινιάξουν δικαίως στην LG να δοθεί άμεσα λύση στο πρόβλημα. Αυτά τα γράφω ως ενδιαφερόμενος αγοραστής του κινητού αυτού.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 605
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν λέω ότι δεν έχεις δίκιο αλλά να αφήσω μια τέτοια συσκευή και να ταλαιπωρηθώ μια εβδομάδα στο πήγαινε-έλα και ίσως μου το ξανά κάνει και η καινούρια και το ξανά στείλω και να φάω ένα μηνα και ίσως να μην βγάλω και άκρη γιατί έκανε ένα restart η συσκευή ή κόλλησε μια φορά δεν το βρίσκω σοβαρή αιτία .Αυτά τα παθαίνουμε και με τις rom που βάζουμε μέσα στις συσκευές μας .Ίσως μια φορά μας κάνει reboot δε χάλασε ποια και ο κόσμος όλος θεωρώ .

 

Ελπίζω ότι τον επόμενο μήνα με ένα update θα λυθεί και αυτό το μικρό πρόβλημα .

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα δίκιο αλλά ως καμένος με ελατωματικά κινητά δεν θα έμενα με σταυρωμένα τα χέρια. Ενδεχομένως και να επέλεγα άλλη συσκευή στην τελική.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι δεν έχεις δίκιο αλλά να αφήσω μια τέτοια συσκευή και να ταλαιπωρηθώ μια εβδομάδα στο πήγαινε-έλα και ίσως μου το ξανά κάνει και η καινούρια και το ξανά στείλω και να φάω ένα μηνα και ίσως να μην βγάλω και άκρη γιατί έκανε ένα restart η συσκευή ή κόλλησε μια φορά δεν το βρίσκω σοβαρή αιτία .Αυτά τα παθαίνουμε και με τις rom που βάζουμε μέσα στις συσκευές μας .Ίσως μια φορά μας κάνει reboot δε χάλασε ποια και ο κόσμος όλος θεωρώ .

 

Ελπίζω ότι τον επόμενο μήνα με ένα update θα λυθεί και αυτό το μικρό πρόβλημα .

 

Για σένα, για μένα είναι σοβαρότατος λόγος μη αγοράς του μιας και το τηλέφωνο είναι επαγγελματικό και απ΄ αυτό βγάζω το 50% της δουλειάς μου. Είναι ένας λόγος να πάς σε S5 ή M8 άν θές άμμεσα συσκευή. Όποιος δεν βιάζεται , μπορεί να περιμένει να δει άν θα λυθεί πρώτα το θέμα και μετά να προβεί στην αγορά του. Μην λέμε ότι θέλουμε εδώ μέσα, που δεν είναι σοβαρός λόγος μη αγοράς του το ότι δεν κάνει την βασική του δουλειά: να είναι τηλέφωνο και να είναι ανοιχτό.

Δεν έχουμε όλοι τα τηλέφωνα εδώ μέσα για παιχνίδι και πέρασμα ρομ. Έχω να το πειράξω από την εποχή του 2x και ούτε σκοπέυω να το ξανακάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, εγώ δοκίμασα τα ακόλουθα:

- πλήρης αποφόρτιση μπαταρίας

- factory reset

- update recovery από pc suite

και φαίνεται να είμαι οκ προς το παρόν.

 

Επόμενο βήμα αν ξαναεμφανιστεί, είναι flashάρισμα της d85510e (κι αν δεν, είμαι ακόμα εντός doa :cry:)

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλημέρα. Προσωπικά καταλήγω στο συμπέρασμα οτι είναι θέμα software. Εγώ, μπαίνοντας στις ρυθμίσεις->γενικές->εφαρμογές, επέλεξα από εκεί το tab που τις δείχνει όλες. Από εκεί έσβησα την cache (και όχι τα δεδομένα) κάθε εφαρμογής του συστήματος (και όχι αυτές που κατέβασα εγώ), π.χ. κάμερα,ημερολόγιο,shutdown monitor, οτιδήποτε έχει να κάνει με LG και Qualcomm, και γενικά οποιοδήποτε entry συστήματος είχε cache που μπορούσε να σβηστεί. Μα το smart cleaning θα μου πείτε...Το έιχα ήδη εφαρμόσει μια φορά και παρόλα αυτά μου ξαναέσβησε. Μετά έριξα και ένα καθαρισματάκι με clean master, reboot, πλήρη φόρτιση και από τότε (3 μέρες περίπου και με δεύτερη πλήρη φόρτιση) σβήσιμο δεν έιχα. Το ξέρω οτι σαν μέθοδος ακούγεται λίγο βαρετή ή ίσως υπερβολικά απλή, αλλά και στο παρελθόν έτσι έλυσα παρόμοια προβλήματά μου, με κινητά που κολλούσαν ή έκαναν επανεκκινίσεις (σβήσιμο πρώτη φοράμου έτυχε).

Αυτά από εμένα, ίσως είναι λίγο νωρίς για να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα, αλλά το κινητο δείχνει να τσουλάει μια χαρα!! :)

Edited by jim78
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, εγώ δοκίμασα τα ακόλουθα:

- πλήρης αποφόρτιση μπαταρίας

- factory reset

- update recovery από pc suite

και φαίνεται να είμαι οκ προς το παρόν.

 

Επόμενο βήμα αν ξαναεμφανιστεί, είναι flashάρισμα της d85510e (κι αν δεν, είμαι ακόμα εντός doa :cry:)

Περιμένουμε Νέα αν ξανάεχεται κλείσιμο. Αν κλεισεται 4 μέρες το δοκιμάζω και εγώ

Παιδία καλημέρα. Προσωπικά καταλήγω στο συμπέρασμα οτι είναι θέμα software. Εγώ, μπαίνοντας στις ρυθμίσεις->γενικές->εφαρμογές, επέλεξα από εκεί το tab που τις δείχνει όλες. Από εκεί έσβησα την cache (και όχι τα δεδομένα) κάθε εφαρμογής του συστήματος (και όχι αυτές που κατέβασα εγώ), π.χ. κάμερα,ημερολόγιο,shutdown monitor, οτιδήποτε έχει να κάνει με LG και Qualcomm, και γενικά οποιοδήποτε entry συστήματος είχε cache που μπορούσε να σβηστεί. Μα το smart cleaning θα μου πείτε...Το έιχα ήδη εφαρμόσει μια φορά και παρόλα αυτά μου ξαναέσβησε. Μετά έριξα και ένα καθαρισματάκι με clean master, reboot, πλήρη φόρτιση και από τότε (3 μέρες περίπου και με δεύτερη πλήρη φόρτιση) σβήσιμο δεν έιχα. Το ξέρω οτι σαν μέθοδος ακούγεται λίγο βαρετή ή ίσως υπερβολικά απλή, αλλά και στο παρελθόν έτσι έλυσα παρόμοια προβλήματά μου, με κινητά που κολλούσαν ή έκαναν επανεκκινίσεις (σβήσιμο πρώτη φοράμου έτυχε).

Αυτά από εμένα, ίσως είναι λίγο νωρίς για να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα, αλλά το κινητο δείχνει να τσουλάει μια χαρα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Το update recovery τι είναι;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

επικοινώνησα με το παιδί που είχε πάρει τηλ και των ρώτησα αν συνεχίζει και μου λέει ναι το κάνει καμία φορά και της περισσότερες φορές όταν λαμβάνει κάποια κλίση ενώ κάνει κάτι στο κινητό. Ένα άλλο παράπονο που μου είπε είναι ότι έχει καμία φορά lag και όταν το κάνει συσκευή αρχίζει και ζεσταίνεται πολύ και βγαίνει ένα μήνυμα ότι μειώθηκε το φως
Link to comment
Share on other sites

Το κακό ρε παιδιά είναι ότι το G3 είναι όπλο αλλά αυτήν την στιγμή προσωπικά δεν μπορώ να πω σε έναν φίλο επαγγελματία που ζει από το τηλέφωνο να το πάρει γιατί αν του κλείσει και δεν το πάρει χαμπάρι θα χάνει χρήματα .

 

Κοίταξα και στο xda πολλοί αν όχι σχεδόν όλοι τους έχει τύχει σβήσιμο.

 

Τι να πω μεγάλη πατάτα και δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται.Να έχεις ένα άψογο και σφαιράτο τηλέφωνο και να έχει κουσούρι .Τι να πω αυτές οι εταιρείες δεν ξέρω γιατί αλλά κάνουν πειράματα πάνω μας .Τι Apple θες να λέγεται τι Samsung τι HTC τι Sonyericson πάντα κάπου μειωνεκτούν .Η μια από σήμα η άλλη από μπαταρία κτλ.Δεν ενώνονται λέω εγώ να βγάλουν ένα καλό να τελειώνουμε..?:p

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή, απ'όσο βλέπω, γίνεται rollout η 10e και στα Ευρωπαϊκά.
People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώστε άμεσα αν διορθώνεται το πρόβλημα με την νέα έκδοση καθώς και αν δημιουργείται και άλλο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι στιγμής (5 μέρες χρήσης) δεν έχω δει κάτι, και έχω βγάλει το throttling κιόλας (κάποια στιγμή κλείδωσε τη max φωτεινότητα στο 80%)...χώρια που έκανα και full backup/restore από το G2 (τώρα δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό....)

 

Αναμένουμε....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Όποιος άλλος θέλει να δοκιμάσει, εδώ η σουηδική (θεωρητικά η καθαρότερη από ότι διαβάζω).

http://csmgdl.lgmobile.com/dn/downloader.dev?fileKey=FW201206432109876543213/D85510e_00.kdz

 

Αν λύνεται το πρόβλημα θα ενημερώσω.

 

***edit: παρά τα σχόλια στο xda, αυτή φαίνεται να είναι ρουμάνικη αν κρίνω από τις εφαρμογές που βάζει...

Edited by Spanaks
People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

Την 10e πάντως βάλτε την άφοβα. Δεν έχω δει ακόμα αν λύνει το πρόβλημα, αλλά σίγουρα πάει καλύτερα το κινητό.
People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

Τη βάζουμε και βλέπουμε...μόνο καλύτερα μπορεί να πάει σε μπαταρία...αν λύνει και τίποτα προβληματάκια, ακόμα καλύτερα.

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

...έσβησε και με την 10e (49% μπαταρία κλασικά...)
People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

...έσβησε και με την 10e (49% μπαταρία κλασικά...)

 

Ρε σεις, μήπως είναι καμιά εφαρμογή που βάζετε ? Δεν μπορεί, αν ήταν κατασκευαστικό και ανά παρτίδες, θα συνέβαινε σε όλους μας...δεν κάνετε ένα factory και να το δουλέψετε 1-2 μέρες εντελώς καθαρό, και μετά να βάζετε μια-μια τις εφαρμογές σας, να δείτε ποια μπορεί να κάνει τη ζημιά ?

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

...έσβησε και με την 10e (49% μπαταρία κλασικά...)

Ωραία !!!περιμένουμε την επόμενη δηλαδή

Ρε σεις, μήπως είναι καμιά εφαρμογή που βάζετε ? Δεν μπορεί, αν ήταν κατασκευαστικό και ανά παρτίδες, θα συνέβαινε σε όλους μας...δεν κάνετε ένα factory και να το δουλέψετε 1-2 μέρες εντελώς καθαρό, και μετά να βάζετε μια-μια τις εφαρμογές σας, να δείτε ποια μπορεί να κάνει τη ζημιά ?

Αυτό υποψιάζομαι αλλά ποιος έχει την υπομονή να τις δοκιμάσει μια μια.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο φοβάμαι ότι είναι μια από τις εφαρμογές που ξηλώνω... :worry:
People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, μήπως είναι καμιά εφαρμογή που βάζετε ? Δεν μπορεί, αν ήταν κατασκευαστικό και ανά παρτίδες, θα συνέβαινε σε όλους μας...δεν κάνετε ένα factory και να το δουλέψετε 1-2 μέρες εντελώς καθαρό, και μετά να βάζετε μια-μια τις εφαρμογές σας, να δείτε ποια μπορεί να κάνει τη ζημιά ?

 

σε μένα που είχα δοκιμάσει η μόνη εφαρμογή που είχα βάλει ήταν το antuntu x ούτε καν είχαμε συνδέσει Google account

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως 50-50 είναι η κατάσταση. Αν αποδείκτει τελικά hardware πρόβλημα θα μπει μέσα η. Lg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Ξαφνικό κλείσιμο συσκευής

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...