Jump to content

Cubot S308


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο τρόπος που αναλύεται εδώ http://www.cubot.net/index.php/down/lists/typeid/23.html στο pd ισχύει για το τηλέφωνο αυτό; Απ'οτι κατάλαβα κάνει repartition.
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Ο τρόπος που αναλύεται εδώ http://www.cubot.net/index.php/down/lists/typeid/23.html στο pd ισχύει για το τηλέφωνο αυτό; Απ'οτι κατάλαβα κάνει repartition.

 

Ποιο ακριβώς; Έχεις δώσει τη γενική σελίδα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Αφορα ομως για το πως κανουμε root με την εφαρμογη vroot μεσω PC.

Στο προηγουμενο ομως post (για αυτο που σε ρωτησα για τα κινεζικα) ειχες ανεβασε link για την εφαρμογη iroot που κανει root μεσω του android.

 

Το.............

Edited by ozgur_hfo
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Το.............

 

Ποιο ακριβώς; Έχεις δώσει τη γενική σελίδα.

 

Είναι το δεύτερο στη σειρά. Έχει ένα ζιπαρισμενο pdf με οδηγίες για repartition αλλά δεν αναφέρει για ποιο κινητό.

:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

αν εχει γινει το τηλεφωνο ρουτ το ξανακανεις αν ρουτ οποτε δεν υπαρχει προβλημα ,απλα αφου συνδεσεις το τηλεφωνο ισως χρειαστει καποια ωρα να βρει driver στην συνεχεια αφου κανει την εγκατασταση το τηλεφωνο θα σβησει και θα ξεκινησει και σου βγαζει στον υπολογιστη οτι ειναι ρουτ

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στο κινητο το σημα του apk ειναι ενα μπλε λιονταρι μπαινεις στη εφαρμογη και δινεις δικαιωματα διαχειριστη μες τα κινεζικα γραφει για ρουτ δεν ειναι δυσκολο

 

Μπλε λιονταρι ? Εμενα εχει εγκαταστεθεί το iRoot που εχει μια ασπρη αγκυρα!!! :lol: και μια αλλη κινεζικη εφαρμογη με μπλε εικονιδιο και ενα πολυχρωμο ανοικτο κυκλο !!!

Λοιπον επειδη δε την παλευω αλλο με τα root και ο μονος λογος που θελα να κανω root ηταν για να παρω backup με το titanium η MTK DROID Root & Tools, θα ηθελα να ρωτησω το εξης.

1. Οταν λεμε καλο ειναι να παιρνουμε backup εννουμε τα αποθηκευμενα αρχεια μας στο τηλεφωνο ή image που εχει τα παντα?

2. Για να φλασαρω τα EBR ή ολοκληρη την ROM με τα 6GB με το SP Flash δεν θα χρειαστω drivers?

3. Ακομα και αν παει κατι στραβα και δεν bootarei δε μπορω να φλασαρω μια ολοκληρη ROΜ απο πανω και να στρωσει?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

τελικα φλασαρα τα EBR1-2 αλλα μετα δεν αναγνωριζε τη μιση μνημη. Στο επομενο boot μου βγαλε μηνυμα οτι η μνημη ειναι damaged με επιλογη για format . τωρα μου δινει Internal Storage 5,91GB total και phone storage 7.21GB total. Φανταζομαι ειμαι ενταξει τωρα????
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Μπλε λιονταρι ? Εμενα εχει εγκαταστεθεί το iRoot που εχει μια ασπρη αγκυρα!!! :lol: και μια αλλη κινεζικη εφαρμογη με μπλε εικονιδιο και ενα πολυχρωμο ανοικτο κυκλο !!!

Λοιπον επειδη δε την παλευω αλλο με τα root και ο μονος λογος που θελα να κανω root ηταν για να παρω backup με το titanium η MTK DROID Root & Tools, θα ηθελα να ρωτησω το εξης.

1. Οταν λεμε καλο ειναι να παιρνουμε backup εννουμε τα αποθηκευμενα αρχεια μας στο τηλεφωνο ή image που εχει τα παντα?

2. Για να φλασαρω τα EBR ή ολοκληρη την ROM με τα 6GB με το SP Flash δεν θα χρειαστω drivers?

3. Ακομα και αν παει κατι στραβα και δεν bootarei δε μπορω να φλασαρω μια ολοκληρη ROΜ απο πανω και να στρωσει?

 

Για το ρουτ κατέβασε από το πόστ 182 το iroot για υπολογιστή τρέξε την εφαρμογή και μετά σύνδεσε το κινητό σου με τον υπολογιστή και απλά πάτησε το δεξιό κουμπί που λέει root .Έχε στο νου σου ότι πρέπει να βλέπεις και την οθόνη του κινητού γιατί σε κάποιο σημείο μπορεί να σου βγάλει κάτι σχετικά με άδεια από Google ή κάτι τέτοιο και ίσως να σου βγάλει και κάτι στα κινέζικά με δυο επιλογές στο οποίο πατάς την αριστερή και τελείωσες.μετά την επανεκκίνηση κατεβάζεις το supersu από το google store το εγκαθιστάς και είσαι έτοιμος

καλό είναι να κατεβάσεις το root checker για να δεις αν είσαι root

 

Για το φλασάρισμα και τους drivers διάβασε τον οδηγό του Σταύρου εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τελικα φλασαρα τα EBR1-2 αλλα μετα δεν αναγνωριζε τη μιση μνημη. Στο επομενο boot μου βγαλε μηνυμα οτι η μνημη ειναι damaged με επιλογη για format . τωρα μου δινει Internal Storage 5,91GB total και phone storage 7.21GB total. Φανταζομαι ειμαι ενταξει τωρα????

 

ναι είσαι εντάξει

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα μαλλον θα σε παιδεψω λιγο ακομα.

 

Το iroot το κατεβασα το τρεξα νωριτερα εκανα περιπου αυτα που εγραψες αλλα μαλλον κατι δενε χει παει καλα διότι ενω αν τρεξω το iroot στο τηλεφωνο στην αρχικη οθονη γραφει rooted το titanium δεν μπαιρνει SU rights. Οταν εκανα ολη αυτη την ιστορια κατεβασα και το supersu αλλα ποτε δε καταφερε να ολοκληρωσει αυτο με τα binaries.

μπορω να ξανακανω την ιδια διαδικασια απο την αρχη οπως εγραψες στο προηγουμενο ποστ?

 

***ΕΠιβεβαιωση απο το root checker οτι δεν εχει γινει root

Edited by elpa02
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα μαλλον θα σε παιδεψω λιγο ακομα.

 

Το iroot το κατεβασα το τρεξα νωριτερα εκανα περιπου αυτα που εγραψες αλλα μαλλον κατι δενε χει παει καλα διότι ενω αν τρεξω το iroot στο τηλεφωνο στην αρχικη οθονη γραφει rooted το titanium δεν μπαιρνει SU rights. Οταν εκανα ολη αυτη την ιστορια κατεβασα και το supersu αλλα ποτε δε καταφερε να ολοκληρωσει αυτο με τα binaries.

μπορω να ξανακανω την ιδια διαδικασια απο την αρχη οπως εγραψες στο προηγουμενο ποστ?

 

***ΕΠιβεβαιωση απο το root checker οτι δεν εχει γινει root

 

Αφου εχεις τρεξει το iroot στον υπολογιστη συνδεεις το τηλεφωνο με τον υπολογιστη, στην συνεχεια λογικα το προγραμμα βλεπε iroot συνδεετε με το κινητο σωστα ως εδω?

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις τρεξει το iroot στον υπολογιστη συνδεεις το τηλεφωνο με τον υπολογιστη, στην συνεχεια λογικα το προγραμμα βλεπε iroot συνδεετε με το κινητο σωστα ως εδω?

 

ΥΓ. Γιατι ασχολεισε συνεχεια με το titanium ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προχώρα σε root τότε όπως έγραψα πιο πάνω

ειναι τα βηματα δεν ειναι ερωτηση φιλε μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δοκιμασε πρωτα να γινεις προγραμματιστης . στο τηλεφωνο πηγαινεις ρυθμισεις μετα σχετικα με το τηλεφωνο και πατας 8 φορες τον αριθμο εκδοσης ετσι γινεσαι προγραμματιστης στην συνεχεια πηγαινεις πισω επιλογες για προγραμματιστες και κλικαρεις να επιτρεπονται οι ψευδεις τοποθεσιες και εντοπισμο σφαλματων usb

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εδω αναλυτικο λινκ http://androidxda.com/download-vroot

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΥΓ. Γιατι ασχολεισε συνεχεια με το titanium ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ειναι τα βηματα δεν ειναι ερωτηση φιλε μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δοκιμασε πρωτα να γινεις προγραμματιστης . στο τηλεφωνο πηγαινεις ρυθμισεις μετα σχετικα με το τηλεφωνο και πατας 8 φορες τον αριθμο εκδοσης ετσι γινεσαι προγραμματιστης στην συνεχεια πηγαινεις πισω επιλογες για προγραμματιστες και κλικαρεις να επιτρεπονται οι ψευδεις τοποθεσιες και εντοπισμο σφαλματων usb

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εδω αναλυτικο λινκ http://androidxda.com/download-vroot

απλα σε μενα οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ εκανε κανα μισαωρο να κατεβασει οδηγους μετα ολα πηραν το δρομο τους

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το iRoot απο το link στο Post 182. Τελικα εγινε το root στο τηλεφωνο το επιβεβαίωσα με το rootchecker.

Τωρα ενω εγκατεστησα το supersu δε καταφερε να κανει οτι ηθελε τεσπα, μου βγαινει ενα μυνημα στα κινεζικα με 2 επιλογες με την αριστερη να κανει countdown. Μη ξεροντας τι κανει η καθε μια μια παταω την μια μια την αλλη. Τελικα δε δουλευει το SuperSU.

Καθε εφαρμογη που ζηταει δικαιωματα SU βγαινει ενα μυνημα παλι στα κινεζικα .

Το τελευταιο ειναι οτι εχω εγκατεστημενες το iRoot, το Supercleaner, και μια κινεζικη αυτη με το λιονταρι (τελικα εμφανιστηκε) και εκτος απο αυτα καθε 3 και λιγο εμφανιζετε μια φωτο απο ενα παιχνιδι με κινεζικα παλι.

 

Απο ολα αυτα πως μπορω να απαλλαγω? Υποθετω οτι αν το SuperSU μπορουσε να κανει τη δουλεια του θα απεγκαθιστουσε τον αλλο root manager. Σωστα?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το iRoot απο το link στο Post 182. Τελικα εγινε το root στο τηλεφωνο το επιβεβαίωσα με το rootchecker.

Τωρα ενω εγκατεστησα το supersu δε καταφερε να κανει οτι ηθελε τεσπα, μου βγαινει ενα μυνημα στα κινεζικα με 2 επιλογες με την αριστερη να κανει countdown. Μη ξεροντας τι κανει η καθε μια μια παταω την μια μια την αλλη. Τελικα δε δουλευει το SuperSU.

Καθε εφαρμογη που ζηταει δικαιωματα SU βγαινει ενα μυνημα παλι στα κινεζικα .

Το τελευταιο ειναι οτι εχω εγκατεστημενες το iRoot, το Supercleaner, και μια κινεζικη αυτη με το λιονταρι (τελικα εμφανιστηκε) και εκτος απο αυτα καθε 3 και λιγο εμφανιζετε μια φωτο απο ενα παιχνιδι με κινεζικα παλι.

 

Απο ολα αυτα πως μπορω να απαλλαγω? Υποθετω οτι αν το SuperSU μπορουσε να κανει τη δουλεια του θα απεγκαθιστουσε τον αλλο root manager. Σωστα?

Όταν εγκαθιστάς το super su κανονικά σου λέει ότι υπάρχει άλλο πρόγραμμα που κάνει την ίδια δουλειά και σου ζητάει να το απεγκαταστήσεις πατάς Ναι και Μετά σου βγάζει Μήνυμα ότι πρέπει να κάνει αναβάθμιση το binary όπου πατάς κανονική και Μετά περιμένεις Μέχρι να τελειώσει κάνεις επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.

Κατόπιν μπες στο titanium και σταμάτησε(frozen) τα υπόλοιπα προγράμματα που έχεις για root

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτες τις οδηγιες και τελικα η εφαρμογη με το λιονταρι απεγκατασταθηκε (απο το #5 και κατω)

 

Download the rooting application. (This app can root many other devices)

2. Install the app. This is a Chinese app so I will guide you.

3. Start VROOT and root now!

4. Now we need to install SuperSU from play store to replace the Chinese root manager called 授权管理 1.0.4.

5. Go to play store and install SuperSU.

6. Start SuperSU and you will be asked for permission by 授权管理 1.0.4, choose 允许(means allow). (Should be the right side option.)

 

7. SuperSU will prompt to install SU binary, go ahead with OK and it will display successful.

8. Now, freeze 授权管理 1.0.4 in titanium backup, just in case you need it again.

Note: If you uninstall straight away from app manager, you need to make sure SuperSU updated the binary.

9. Re-run SuperSU to make sure everything is alright. You will be prompt again to install SU binary, just do what it asked.

10. After that, you are rooted with SuperSU and 授权管理 1.0.4 will not be there

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όταν εγκαθιστάς το super su κανονικά σου λέει ότι υπάρχει άλλο πρόγραμμα που κάνει την ίδια δουλειά και σου ζητάει να το απεγκαταστήσεις πατάς Ναι και Μετά σου βγάζει Μήνυμα ότι πρέπει να κάνει αναβάθμιση το binary όπου πατάς κανονική και Μετά περιμένεις Μέχρι να τελειώσει κάνεις επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.

Κατόπιν μπες στο titanium και σταμάτησε(frozen) τα υπόλοιπα προγράμματα που έχεις για root

 

Οκ ευχαριστω.

Μεσα απο τα settings του superSU βρηκα την επιλογη για απεγκατασταση αλλων root manager και εγινε.

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που αναλύεται εδώ http://www.cubot.net/index.php/down/lists/typeid/23.html στο pdf ( Το δεύτερο στη σειρά ) ισχύει για το τηλέφωνο αυτό; Απ'οτι κατάλαβα κάνει repartition.
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτη τη σελίδα

http://www.etotalk.com/cubot-s308_p6053.html

0.5 W/Kg

Είναι αξιόπιστη;; δεν ξερω....

 

εστειλα email στην cubot και ελαβα αυτο

Dear there,

Our phone 's SAR iis all less more than 1w/kg.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι κλειδωμενο το τηλεφωνο εκτος απο τον κυκλο με το λουκετακι για το ξεκλελιδωμα εχει και ενα πορτοκαλι κυκλο απο κατω που ψιλοκινειται και αν πατησω βγαινει μια μπαρα στα δεξια . ΤΙ ειναι ολο αυτο? :fool:
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς γιατί όταν παρακολουθώ βίντεο στο youtube κάνει σπασίματα στον ήχο?

είναι τόσο ενοχλητικό που δεν μπορείς να το ακούσεις μέχρι το τέλος...

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι κλειδωμενο το τηλεφωνο εκτος απο τον κυκλο με το λουκετακι για το ξεκλελιδωμα εχει και ενα πορτοκαλι κυκλο απο κατω που ψιλοκινειται και αν πατησω βγαινει μια μπαρα στα δεξια . ΤΙ ειναι ολο αυτο? :fool:

 

στο δικο μου τηλεφωνο δεν εχω δει ποτε πορτοκαλι κυκλο .Το εβγαζε και πριν κανεις repartition?

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ξέρει κανείς γιατί όταν παρακολουθώ βίντεο στο youtube κάνει σπασίματα στον ήχο?

είναι τόσο ενοχλητικό που δεν μπορείς να το ακούσεις μέχρι το τέλος...

 

δοκιμασες να περασεις την τελευταια αναβαθμιση μηπως λυθει το προβλημα σου ?

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου τηλεφωνο δεν εχω δει ποτε πορτοκαλι κυκλο .Το εβγαζε και πριν κανεις repartition? ?

 

Ναι το εβγαζε. Δεν θυμαμαι μονο αν το εβγαζε πριν την αναβαθμιση γιατι την εκανα μολις το πηρα αλλα μαλλον ναι. Ανεβασα και ενα screenshot

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.

 

Εδω και καμμια 10αρια μερες που χω το S308 και το σκαλιζω εχω εντοπισει 2-3 πραματακια και θα ηθελα τη γνωμη σας.

1. Το GPS κλειδωνει πολυ γρηγορα αλλα μετα η ακριβεια ειναι λιγο αλλου για αλλου.

2. Το σημα παιζει πολυ. Γενικα εχω 1-2 γραμμες παει στις 5 πεφτει στις 3 μετα στις 2 μετα 1 το χανει το ξαναβρισκει. Παλι τα ιδια. Σε συγκριση με αλλα τηλεφωνα στην ιδια θεση (πχ Xperia M η Samsung Note 3) ειμαι στανταρ 2 γραμμες κατω. Το προβλημα ειναι πιο εντονο στο 3G.

3. Η μπαταρια ειναι για κλαματα. Ειμαι ομως σιγουρος οτι τις πρωτες μερες κρατουσε αισθητα περισσοτερο. Εννοειται οτι τα παντα ειναι μονιμως κλειστα εκτoς απο το Data Connection

 

ΓΙα τα παραπανω δεν εχω δυνατο μετρο συγκριση πριν και μετα την τελευταια αναβαθμιση -που υποτιθεται οτι βελτιωνει την διαρκεια της μπαταριας- διοτι την αναβαθμιση την περασα την ιδια μερα που το πηρα.

 

Ωστοσο για τα παραπανω πιστευετε οτι ειναι θεμα HW ή SW ωστε να ελπίζω σε μια μελλοντική αναβαθμιση η καμμια καλυτερα optimized custom ROM?

Edited by elpa02
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...