Jump to content

Cubot S308


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Cubot S308

http://image1.geekbuying.com/ggo_pic/2014-06-10/20140610014395214pt05qn.jpg http://mobileinkslinger.com/wp-content/uploads/2014/08/cubot-s308.jpg

 

Βασικά χαρακτηριστικά:

  • 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
  • 3G: WCDMA 850/2100MHz
  • Sim Card Dual SIM Card Dual Standby(one micro-sim card)
  • Color BLACK
  • Shell Material Plastic
  • OS Android 4.2
  • MTK6582, Cortex A7 quad core, 1.3GHz;
  • GPU: Mali-400
  • ROM 16GB
  • RAM 2GB
  • Display Size 5.0 Inch
  • Type IPS, capacitive screen, OGS screen
  • Resolution 1280 x 720 pixels QHD screen
  • Screen Color 16000K Colors
  • Multi-Touch Yes, 5 point touch
  • Dimensions 142 x 73 x 8.2mm/5.59 x 2.87 x 3.22 inch
  • Weight 154g
  • 2000mAh Battery

 

Hands-on: Cubot S308

Edited by athanaso77

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Το,πήρα εγώ για την γυναίκα μου και το κινητό έχει φοβερή οθόνη.

Το μόνο που ακόμα δεν ξέρω είναι ότι δεν μπορώ να περάσω χάρτες στο navigon.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά με το 308, η μπαταρία του όμως, μικρή μου φαίνεται. Πόσο κρατάει σε νορμάλ χρήση (αρκετό browsing και 2-3 κλήσεις την ημέρα);
Link to comment
Share on other sites

όποιος το έχει παρακαλώ μία παρουσίαση συνοπτική περί κάμερας, gps , wifi, μπαταρία, ξέρετε...τα γνωστά :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το παρήγγειλα κι εγώ.Από τα reviews φαίνεται αξιόλογο για midrange συσκευή.

Οπότε είμαστε σε αναμονή να το δούμε και από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
όποιος το έχει παρακαλώ μία παρουσίαση συνοπτική περί κάμερας, gps , wifi, μπαταρία, ξέρετε...τα γνωστά :)

 

Hands-on: Cubot S308

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά με ενδιαφέρει αυτό το κινητό κυρίως λόγο των 2GB RAM και της οθόνης.Εχει η γυναίκα μου το x6 και δεν έχει κανένα παράπονο μέχρι στιγμής οπότε λέω να το προτιμήσω.Αν το έχει πάρει κάποιος ας κάνει τον κόπο να μας πει τις εντυπώσεις του.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι και γω για το συγκεκριμένο και είμαι μεταξυ αυτου και του x6 της ίδιας εταιρίας. Η χρηση θα ειναι games,internet,videos και κλήσεις/sms. Αυτό που θέλω ειναι απλά να βάλω τη σιμ και να λειτουργήσει (δεν θελω να ασχοληθω με custom rom/root κλπ). Τα κινητά αυτά λειτουργούν καλά με την εργοστασιακή έκδοση? και ποιό από τα 2 θα προτείνατε? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχει η γυναίκα μου το Χ6 και δουλεύει άψογα με την stock rom.Και δεν κολάει πουθενά.Εγω προσωπικά θα παρώ το S308 λόγο των 2Gb Ram και της πιο καλής οθόνης.Αν κάποιος εχει το S308 ας μας πει τις εντυπώσεις του.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχει η γυναίκα μου το Χ6 και δουλεύει άψογα με την stock rom.Και δεν κολάει πουθενά.Εγω προσωπικά θα παρώ το S308 λόγο των 2Gb Ram και της πιο καλής οθόνης.Αν κάποιος εχει το S308 ας μας πει τις εντυπώσεις του.

 

Καλησπέρα,

Εχω το s308 εδω και 10 ημέρες περίπου. Η μικρή μου εμπειρία από τη χρήση του λέει :

 

1) Ομορφο τηλέφωνο με λεπτές γραμμές και όμορφο φινίρισμα στο πίσω καπάκι. Του δίνει την αίσθηση του δέρματος.

2) Μέχρι στιγμής λειτουργεί χωρίς προβλήματα, κολλήματα και unexpected errors....

3) Κάμερα ΑΡΚΕΤΑ ικανοποιητική για κινέζικο . Το φλάς αρκετά δυνατό με αποτέλεσμα οι κοντινές νυχτερινές λήψεις να είναι αρκετά καθαρές. Νομίζω οτι θα ικανοποιήσει τον μέσο χρήστη για τις φωτογραφίες του ημέρα και νύχτα.

4) Η διάρκεια της μπαταρίας είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό και έχει να κάνει με τη χρήση που κάνει ο καθένας στο κινητό του. Εγώ προσωπικά το χρησιμοποιώ περισσότερο σαν από τηλέφωνο με λίγη χρήση wifi και gps. Με αυτή τη χρήση μου κρατάει περίπου δύο εικοσιτετράωρα. Σαφώς καλύτερη από τη μπαταρία του άλλου κινητού μου (Inew V3)

5) Τα χρώματα της οθόνης είναι αρκετά ζωηρά και είναι ευανάγνωστη στον ήλιο. Η απόκρισή της στην αφή επίσης είναι ικανοποιητικότατη.

6) Το GPS άψογο. Κλειδώνει σε λιγότερο από ένα λεπτό και σε καταγραφή διαδρομής με το πρόγραμμα runkeeper δεν παρουσίασε καμία λοξοδρόμηση......

7) Wifi συνδέεται εύκολα και από απόσταση τουλάχιστον 15 μέτρων.

 

Αυτά ! Δεν μου έρχεται κάτι άλλο να αναφέρω. Όποιος θέλει κάτι συγκεκριμένο ας με ρωτήσει.

 

Επίσης να πω οτι δούλευε άψογα και συνεχίζει να δουλεύει άψογα και μετά το ρουτάρισμα που του έκανα.....

Edited by dgeorg
update

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχω το s308 εδω και 10 ημέρες περίπου. Η μικρή μου εμπειρία από τη χρήση του λέει :

 

1) Ομορφο τηλέφωνο με λεπτές γραμμές και όμορφο φινίρισμα στο πίσω καπάκι. Του δίνει την αίσθηση του δέρματος.

2) Μέχρι στιγμής λειτουργεί χωρίς προβλήματα, κολλήματα και unexpected errors....

3) Κάμερα ΑΡΚΕΤΑ ικανοποιητική για κινέζικο . Το φλάς αρκετά δυνατό με αποτέλεσμα οι κοντινές νυχτερινές λήψεις να είναι αρκετά καθαρές. Νομίζω οτι θα ικανοποιήσει τον μέσο χρήστη για τις φωτογραφίες του ημέρα και νύχτα.

4) Η διάρκεια της μπαταρίας είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό και έχει να κάνει με τη χρήση που κάνει ο καθένας στο κινητό του. Εγώ προσωπικά το χρησιμοποιώ περισσότερο σαν από τηλέφωνο με λίγη χρήση wifi και gps. Με αυτή τη χρήση μου κρατάει περίπου δύο εικοσιτετράωρα. Σαφώς καλύτερη από τη μπαταρία του άλλου κινητού μου (Inew V3)

5) Τα χρώματα της οθόνης είναι αρκετά ζωηρά και είναι ευανάγνωστη στον ήλιο. Η απόκρισή της στην αφή επίσης είναι ικανοποιητικότατη.

6) Το GPS άψογο. Κλειδώνει σε λιγότερο από ένα λεπτό και σε καταγραφή διαδρομής με το πρόγραμμα runkeeper δεν παρουσίασε καμία λοξοδρόμηση......

7) Wifi συνδέεται εύκολα και από απόσταση τουλάχιστον 15 μέτρων.

 

Αυτά ! Δεν μου έρχεται κάτι άλλο να αναφέρω. Όποιος θέλει κάτι συγκεκριμένο ας με ρωτήσει.

 

Επίσης να πω οτι δούλευε άψογα και συνεχίζει να δουλεύει άψογα και μετά το ρουτάρισμα που του έκανα.....

 

Ποιο απο τα 2 ((Inew V3 vs s308 ) θεωρεις καλυτερο σαν τηλεφωνο??

Link to comment
Share on other sites

το cubot εχει 2gb ram ενω το inew 1gb

το inew v3 εχει nfc ενω το cubot οχι.

το inew v3 εχει led ειδοποίησης όταν είναι κλειστη η οθόνη ενω το cubot όχι

 

Για να μη σε κουρασω με το τι εχει και τι δεν εχει το καθενα. Θα σου ελεγα οτι πανω κατω ειναι ποιοτικα τα ιδια τηλεφωνα οσον αφορα τη λειτουργια τους και τον σχεδιασμο τους.

Αν δεν συνέτρεχαν οι παρακάτω δύο λόγοι στο inew v3:

1) Προβληματικό gps (θέλει custom roms και διάφορα fix's για να πούμε.... οτι τελικά δούλευει)

2) Υπερβολικά μικρή μπαταρία.

τότε θα το θεωρούσα πιό ολοκληρωμένο σαν τηλέφωνο.

Με λίγα λόγια αν δεν χρησιμοποιείς GPS και η χρήση του τηλεφώνου που κάνεις είναι μόνο για λίγες κλήσης και ελάχιστο wifi τότε με κλειστά μάτια INEW V3, σε κάθε άλλη περίπτωση CUBOT S308

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

Καλό φθινόπωρο σε όλους!

Είμαι κι εγώ κάτοχος του S308 εδώ και 10 ημέρες και μετά από αυτό το διάστημα, θα συμφωνήσω απόλυτα με το φίλο dgeorg, εκτός από ένα σημείο. Ο φωτισμός του φλας είναι επιεικώς απαράδεκτος. Μιλάω για νυχτερινές (απογευματινές) λήψεις που μου μοιάζουν εφάμιλλες κάμερας των 5ΜΡ. Δεν έχω δοκιμάσει κάποια μονταρίσματα που ενισχύουν το φωτισμό γιατί γενικά φοβάμαι να πειράξω ό,τι καινούριο.

Αν δεν το θέλετε για νυχτερινές λήψεις μέσα σε κλαμπάκια, να το πάρετε ανεπιφύλακτα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς τις επιδόσεις του σε games? Είμαι μεταξύ του s308 και του x6, αλλά αυτό φαίνεται να με κερδίζει λόγω της οθόνης και των 2gb ram. Επίσης θα ήθελα να μάθω πως πάει από μπαταρία όταν το "πιέσεις". Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς τις επιδόσεις του σε games? Είμαι μεταξύ του s308 και του x6, αλλά αυτό φαίνεται να με κερδίζει λόγω της οθόνης και των 2gb ram. Επίσης θα ήθελα να μάθω πως πάει από μπαταρία όταν το "πιέσεις". Ευχαριστώ

 

Δεν το έχω δοκιμάσει σε παιχνίδια, παρά μόνο σε αυτά που δίνει το facebook (candy crash etc). Εκεί τα πάει υπέροχα, δεν κολάει πουθενά. Από μπαταρία, αν "παίζεις" συνεχώς, θες τον φορτιστή κοντά. Σε αναμονή απλά, κρατάει πάνω από 2 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ενδιαφέρεται http://www.needrom.com/download/cwm-2/ θα βρεί :

 

Carliv Touch recovery V2.4

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε και το δικό μου.Ωραία συσκευή αλλά λίγο πιο ογκώδης απ ότι την περιμένα.

Αυτό που με εξέπληξε ήταν το μεγάφωνο.Πολυ δυνατό.Αλλά παραμορφώνει ελαφρώς σε υψηλές συχνότητες σε πολύ δυνατή ένταση.

Η οθόνη του επίσης πολύ εντυπωσιακή.

Γενικά μου αφήνει την εντύπωση πως είναι πολύ κινητό για τα χρήματά του.

 

Ήδη το έχω ρουτάρει.Γνωρίζουμε κάτι για κιτ κατ η έστω custom κιτ κατ ρομ?

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε και το δικό μου.Ωραία συσκευή αλλά λίγο πιο ογκώδης απ ότι την περιμένα.

Αυτό που με εξέπληξε ήταν το μεγάφωνο.Πολυ δυνατό.Αλλά παραμορφώνει ελαφρώς σε υψηλές συχνότητες σε πολύ δυνατή ένταση.

Η οθόνη του επίσης πολύ εντυπωσιακή.

Γενικά μου αφήνει την εντύπωση πως είναι πολύ κινητό για τα χρήματά του.

 

Ήδη το έχω ρουτάρει.Γνωρίζουμε κάτι για κιτ κατ η έστω custom κιτ κατ ρομ?

 

υπάρχει αυτή

http://www.needrom.com/download/cubot-s308-kk/

αλλά θα σου έλεγα να περιμένεις γιατί από τα σχόλια βλέπω οτι μάλλον καταστρέφει τηλέφωνα παρά τα αναβαθμίζει........

Εκτός φυσικά αν θέλεις να πειραματιστείς και να μοιραστείς μαζί μας την εμπειρία σου !!

Edited by dgeorg

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την είδα κι εγώ.αλλα είναι όπως το λες.Ίσως το δοκιμάσω αν βρω πως θα το ξεμπρικαρω μετά.

 

Mtk είναι οποτε ακομα και να μπρικαρει θα υπάρχει τρόπος...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την είδα κι εγώ.αλλα είναι όπως το λες.Ίσως το δοκιμάσω αν βρω πως θα το ξεμπρικαρω μετά.

 

Mtk είναι οποτε ακομα και να μπρικαρει θα υπάρχει τρόπος...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!

Χαράς το κουράγιο σου...

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!

Χαράς το κουράγιο σου...

 

Tελικά η συγκεκριμένη ρομ δεν δουλεύει.Όντως μπρικάρει το τηλέφωνο

αλλά επανέρχεται με φλασάρισμα της προηγούμενης.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά η συγκεκριμένη ρομ δεν δουλεύει.Όντως μπρικάρει το τηλέφωνο

αλλά επανέρχεται με φλασάρισμα της προηγούμενης.

 

αν βρεις κατι νεο μας ενημερώνεις....

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...