Jump to content

Cubot S308


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

 

Το δεύτερο δουλεύει κανονικά... το εγκαθιστάς, το τρέχεις επιλέγοντας την επιθυμητή χωρητικότητα, κάνεις επανεκκίνηση και έτοιμος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το δεύτερο δουλεύει κανονικά... το εγκαθιστάς, το τρέχεις επιλέγοντας την επιθυμητή χωρητικότητα, κάνεις επανεκκίνηση και έτοιμος.

 

στο κουμποτ το εκανες ; γιατι σε μενα αφου ακολουθησω τις οδηγιες κολλαει στην επανεκκινηση στο λογοτυπο (δοκιμασα το 2ο ) και φλασαρισα την ρομ ( παλι ) για να δουλεψει:mad:

Link to comment
Share on other sites

στο κουμποτ το εκανες ; γιατι σε μενα αφου ακολουθησω τις οδηγιες κολλαει στην επανεκκινηση στο λογοτυπο (δοκιμασα το 2ο ) και φλασαρισα την ρομ ( παλι ) για να δουλεψει:mad:

 

Δεν γίνεται στην έκδοση 4,4,2 παρά μόνο στην 4,2

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Τελικα υπαρχει τροπος για repartition στο S308 KK που ερχεται με 4,4 ?
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Τελικα υπαρχει τροπος για repartition στο S308 KK που ερχεται με 4,4 ?

Και βέβαια μπορείς ο πιο εύκολος και σίγουρος τρόπος εδώ

 

http://www.needrom.com/download/cubot-s-308-android-4-4-2-editing-primary-partition-3gb/

Απλά κάνε ότι γράφει εκεί και μην ξεχάσεις να κάνεις Μετά την εγκατάσταση wipe/data ,cache

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

κατι tutorial που βρηκα ψαχνωντας για να κανεις repartition χωρις να φλασαρεις νεα ROM παιζουν? Η ειναι ασφαλεστερο να φλασαρεις τη παραπανω ROΜ?

http://www.china-devices.com/Thread-How-to-Repartition-internal-Memory-and-get-a-bigger-primary-partition-for-APPS?page=5

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

κατι tutorial που βρηκα ψαχνωντας για να κανεις repartition χωρις να φλασαρεις νεα ROM παιζουν? Η ειναι ασφαλεστερο να φλασαρεις τη παραπανω ROΜ?

http://www.china-devices.com/Thread-How-to-Repartition-internal-Memory-and-get-a-bigger-primary-partition-for-APPS?page=5

Μα αυτό που σου έγραψα στο προηγούμενο ποστ είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που γράφεις εδώ.

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό που σου έγραψα στο προηγούμενο ποστ είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που γράφεις εδώ.

 

Δηλαση περνωντας αυτο το recovery κανει και repartition? Και πως μοιραζει την μηνημη γιατι στο λινκ του chinadevices που εγραψα δινει καποιες επιλογες για 1,49 2,1 και 2,44GB.

εκτος αν δεν εχω καταλαβει κατι :confused:

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Δηλαση περνωντας αυτο το recovery κανει και repartition? Και πως μοιραζει την μηνημη γιατι στο λινκ του chinadevices που εγραψα δινει καποιες επιλογες για 1,49 2,1 και 2,44GB.

εκτος αν δεν εχω καταλαβει κατι :confused:

 

Συγγνώμη φίλε μου σου έδωσα λάθος λινκ ποιο πάνω(το διόρθωσα και εκεί) και σε μπέρδεψα δες αυτό

http://www.needrom.com/download/cubot-s-308-android-4-4-2-editing-primary-partition-3gb/

 

Και κάνε ότι λέει μην ξεχάσεις το wipe data wipe cache μετά που θα φλασάρεις

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη φίλε μου σου έδωσα λάθος λινκ ποιο πάνω(το διόρθωσα και εκεί) και σε μπέρδεψα δες αυτό

http://www.needrom.com/download/cubot-s-308-android-4-4-2-editing-primary-partition-3gb/

 

Και κάνε ότι λέει μην ξεχάσεις το wipe data wipe cache μετά που θα φλασάρεις

 

με την συγκεκριμενη ρομ σε μενα που φοραει 4.4 κρασαρε ( σβηναν μια μια οι εφαρμογες) μετα απο μια μερα και ενω εβαζα παιχνιδια:mad:

Link to comment
Share on other sites

με την συγκεκριμενη ρομ σε μενα που φοραει 4.4 κρασαρε ( σβηναν μια μια οι εφαρμογες) μετα απο μια μερα και ενω εβαζα παιχνιδια:mad:

 

 

Και μένα 4,4 από τη μάνα του φοράει και δουλεύει άψογα εδώ και 6 μέρες που το έχω, για να γίνει όμως αυτό έκανα ότι λένε οι οδηγίες από κει που το κατέβασα (Flash with SP_Flash_Tool_v3.1344.0.212 “EBR 1& EBR2” και "after flash make wipe data/cache")

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Και μένα 4,4 από τη μάνα του φοράει και δουλεύει άψογα εδώ και 6 μέρες που το έχω, για να γίνει όμως αυτό έκανα ότι λένε οι οδηγίες από κει που το κατέβασα (Flash with SP_Flash_Tool_v3.1344.0.212 “EBR 1& EBR2” και "after flash make wipe data/cache")

εβαλες την 3 γκιγκα ρομ ?:)

Link to comment
Share on other sites

εβαλες την 3 γκιγκα ρομ ?:)

πρωτα έβαλα αυτή αλλά μετά από επανεκκίνηση μου έβγαζε κατεστραμμένη την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου οποτε έβαλα αυτό

 

http://www.needrom.com/download/cubot-s-308-android-4-4-2-editing-primary-partition-3gb/

 

και είναι όλα μια χαρά

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

πρωτα έβαλα αυτή αλλά μετά από επανεκκίνηση μου έβγαζε κατεστραμμένη την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου οποτε έβαλα αυτό

 

http://www.needrom.com/download/cubot-s-308-android-4-4-2-editing-primary-partition-3gb/

 

και είναι όλα μια χαρά

 

ισως την δοκιμασω. Με κουρασε αυτο το πραγμα με της ρομ, την τελευταια φορα εκανε και αρκετη ωρα να βρει και ο υπολογιστης το κινητο οποτε οταν εμφανιστηκε και μπορεσα να περασω την ρομ που ειχα κανει μπακ απ ξαναρθε η ψυχη στην θεση της :D

Link to comment
Share on other sites

ισως την δοκιμασω. Με κουρασε αυτο το πραγμα με της ρομ, την τελευταια φορα εκανε και αρκετη ωρα να βρει και ο υπολογιστης το κινητο οποτε οταν εμφανιστηκε και μπορεσα να περασω την ρομ που ειχα κανει μπακ απ ξαναρθε η ψυχη στην θεση της :D

Η όλη διαδικασία είναι δύο λεπτών δουλειά αν όμως δεν το έχεις μην το ψάχνεις

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

ισως την δοκιμασω. Με κουρασε αυτο το πραγμα με της ρομ, την τελευταια φορα εκανε και αρκετη ωρα να βρει και ο υπολογιστης το κινητο οποτε οταν εμφανιστηκε και μπορεσα να περασω την ρομ που ειχα κανει μπακ απ ξαναρθε η ψυχη στην θεση της :D

 

και κατι τελευταιο μια συνοψιση για την ρομ που γραφεις παραπανω λοιπον ___ αλαζεις τα EBR 1 και 2 κλικαροντας μονο αυτο στο flash_tool και στην συνεχεια κανεις wipe data/cache ? το σβησιμο της μνημης το κανεις χειροκινητα ? αυτα τα ολιγα , ελπιζω να βοηθησουν οι αποριες και αλλους κατοχους κουμποτ που παρεπιμτοντως ειναι πολυ καλη συσκευη για τα χρηματα που διαθεσαμε :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ενα πολυ καλο προγραμμα για μονταζ εικονας και βιντεο καλυτερο απο το εργοστασιακο ειναι το kineMaster και ενα εξισου καλο προγραμμα για φωτογραφιες ειναι το Retrica

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η όλη διαδικασία είναι δύο λεπτών δουλειά αν όμως δεν το έχεις μην το ψάχνεις

 

το τηλεφωνο ειχε μπλοκαρει με την εφαρμογη που εβαζες χειροκινητα την επεκταση μνημης που τελικα ηταν μονο για το 4.2 γενικα ομως εχει ρισκο να αλαζεις ρομ και ρυθμισεις στο τηλεφωνο , θελει πολυ μελετη για να σιγουρεψεις οτι ολα τα βηματα ειναι σωστα οποτε τα 2 λεπτα που γραφεις αν δεν εχεις κανει προεργασια και μελετη σε διαφορα σαιτ τα πραγματα ισως γινουν περισσοτερο πολυπλοκα για το μελλον της συσκευης

Edited by polinerios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για την έκδοση Bluetooth στις πιο πρόσφατες συσκευές του S308, μιας και οι πληροφορίες από τα διάφορα κινεζομάγαζα, αλλά και specification sites, είναι ανάμεικτες, για παράδειγμα

 

http://www.gsmchoice.com/en/catalogue/cubot/s308/Cubot-S308.html

http://www.devicespecifications.com/en/model/47322d14

http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-cubot-s308

 

Στα αρχικά μοντέλα του S308 με Android 4.2.2 Jelly Bean η έκδοση του Bluetooth είναι 2.0 ή 4.0?

Στις καινούργιες συσκευές S308 που έρχονται με το Android 4.4 Kitkat, μήπως έχει γίνει και αναβάθμιση του Bluetooth σε έκδοση 4.0 ή έχει παραμείνει 2.0?

Με ενδιαφέρει η συσκευή και θα ήθελα να ξέρω αν έχει συμβατότητα με αξεσουάρ που χρησιμοποιούν ΒΤ 4.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS... έκανα τη βλακεία και δεν κράτησα back up τη rom φορούσε την 4.4 και πήγα να μεγαλώσω τη χωρήτικότητα με την εφαρμογή (μετά είδα ότι είναι μόνο για την 4.2) και φυσικά brickara το τηλέφωνο (είναι εντελώς νεκρό)... από χθες έχω δοκιμάσει να φλασάρω διάφορες ρομ απο το need rom αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μήπως έχεις κρατήσει κανένας backup και αν ναι μήπως έχει την καλοσύνη να το ανεβάσει για να κάνω τη διαδικασία μέσω του mediatek tools μπας και το ξαναζωντανέψω???

 

Σημ. : Το κινητό ειναι του πατέρα μου, ο οποίος μου παραπονιόταν για την μικρή χωρητικότητα.. οπότε πρέπει να το αναστήσω γιατί δεν με βλέπω καλά μετά... :lol: :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις εδώ--->>http://www.needrom.com/category/cubot/s308/ και θα βρεις κάποια από τις official εκδόσεις.

(θα πρέπει να εγγραφείς για να κατεβάσεις ότι χρειάζεσαι).

Θα επανέλθει, μην ανησυχείς...;)

Edit: στην τελευταία official έκδοση βλέπω ότι περιλαμβάνεται και κατάλληλη έκδοση του SP Flash Tools και το script για αύξηση του partition, οπότε πρέπει να χρησιμοποιήσεις αυτό το πακέτο και όχι διαφορετικά αρχεία που δεν ταιριάζουν...

Φρόντισε να ακολουθήσεις τις οδηγίες.

 

Εντάξει επανήλθε!!!! Και δουλεύει το script για το partition (αν και θα προτιμούσα ακόμα περισσότερο χώρο...αλλά από το ολότελα...).. Χίλια ευχαριστώ!!!! :D :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, εύχομαι να το ευχαριστηθεί ο πατέρας σου.

Γενικά οι συσκευές με mediatek επεξεργαστές δύσκολα μπρικάρουν, σχεδόν πάντα υπάρχει τρόπος επαναφοράς;).

Οι περισσότερες δυσκολίες αφορούν τους drivers και τα ακατάλληλα για κάθε συσκευή και έκδοση λογισμικού αρχεία:(

Κι εγώ αυτό ήξερα αλλά το άτιμο με παιδεψε αρκετά! Μα και αυτοί πόσο δύσκολο ήταν να βγάλουν μια αναβάθμιση με σωστό partition??

Εκτός αυτού... Το κινητό είναι σούπερ!!

Ευχαριστώ κ πάλι για τη βοήθεια σου και Καλά Χριστούγεννα! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν από 2 ημέρες παρήγγειλα κι εγώ το s308 από το Gearbest και περιμένω φυσικά πως και πως να έρθει με android 4.4 σύμφωνα με το gearbest.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ... γίνεται πολύς λόγος εδώ για repartition της rom του τηλεφώνου και θα ήθελα να μάθω πόσο απαραίτητο είναι να γίνει και ποια ορατή βελτίωση θα δει κάποιος στη λειτουργία της συσκευής.

Έχετε υποψη ότι όσον αφορά εμένα η λειτουργία της συσκευής θα είναι κατά κύριο λόγο για λίγες κλήσεις την ημέρα και λίγο gps.

 

Επίσης οσον αφορά την μπαταρία της συσκευής που μάλλον είναι το αδύνατο σημείο της, τι θα μπορούσε να βελτιώσει τη διάρκειά της π.χ. κάτι διάβασα γα το greenify ...

 

Thank you

Edited by pacopor
Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν από 2 ημέρες παρήγγειλα κι εγώ το s308 από το Gearbest και περιμένω φυσικά πως και πως να έρθει με android 4.4 σύμφωνα με το gearbest.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ... γίνεται πολύς λόγος εδώ για repartition της rom του τηλεφώνου και θα ήθελα να μάθω πόσο απαραίτητο είναι να γίνει και ποια ορατή βελτίωση θα δει κάποιος στη λειτουργία της συσκευής.

Έχετε υποψη ότι όσον αφορά εμένα η λειτουργία της συσκευής θα είναι κατά κύριο λόγο για λίγες κλήσεις την ημέρα και λίγο gps.

 

Επίσης οσον αφορά την μπαταρία της συσκευής που μάλλον είναι το αδύνατο σημείο της, τι θα μπορούσε να βελτιώσει τη διάρκειά της π.χ. κάτι διάβασα γα το y ...

 

Thank you

το repartition το κανουμε για να αυξησουμε των χωρο που μπορουμε να βαζουμε εφαρμογες και καποια παιχνιδια και αυτο γιατι ενω το τηλεφωνο εχει 16 γκιγκα χωρο χρησιμοποιει το 0,89 οποτε στην δικη σου περιπτωση δεν χρειαζεται να κανεις κατι. οσο αφορα την μπαταρια δεν εχω δοκιμασει το greenify αλλα μην περιμενεις γενικα πολλα απλα θελει με λιγο gps και λιγο κλησεις φορτιση μια φορα την μερα σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία Μετά το τελευταίο update από τη cubot έχει με νορμάλ χρήση 3 ώρες και κάτι ανοιχτή οθόνη ενώ χωρίς αυτό είχε με την ίδια χρήση 2 μίση ώρες
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Polinerios Τα 0,89 από τα 16 Gb είναι πολύ λίγα και περίεργο που συμβαίνει αυτό !!! Τα υπόλοιπα που είναι ? χρησιμοποιούνται σε κάτι ? (τελικά μάλλον θα χρειαστεί το repartition οπότε θα επανέλθω επ' αυτού όταν λάβω τη συσκευή και δω ακριβώς τι συμβαίνει και τι έκδοση android θα έχει τελικά).

 

mplevris όταν λες μετά το τελευταίο update της Cubot βελτιώθηκε η χρήση της μπαταρίας, να ελπίζω ότι το δικό μου θα έρθει updated ή θα χρειαστεί να κάνω κάτι (εύκολο ελπίζω !!! :( ) πάντως 3 ώρες ανοιχτή οθόνη είναι αρκετά καλά .... :)

 

Το greenify είναι ένα προγραμματάκι που (απαιτεί η συσκευή να είναι rooted - που ελπίζω να είναι και το δικό μου όπως το ζήτησα από τη gearbest) του ορίζεις ποιες εφαρμογές να κλείνει τελείως όταν τις κλείσεις χωρίς να μένουν ανοιχτές στο παρασκήνιο (το οποίο μάλλον το ξέρετε αλλά ας πως κι εγώ κάτι ...)

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Polinerios Τα 0,89 από τα 16 Gb είναι πολύ λίγα και περίεργο που συμβαίνει αυτό !!! Τα υπόλοιπα που είναι ? χρησιμοποιούνται σε κάτι ? (τελικά μάλλον θα χρειαστεί το repartition οπότε θα επανέλθω επ' αυτού όταν λάβω τη συσκευή και δω ακριβώς τι συμβαίνει και τι έκδοση android θα έχει τελικά).

 

mplevris όταν λες μετά το τελευταίο update της Cubot βελτιώθηκε η χρήση της μπαταρίας, να ελπίζω ότι το δικό μου θα έρθει updated ή θα χρειαστεί να κάνω κάτι (εύκολο ελπίζω !!! :( ) πάντως 3 ώρες ανοιχτή οθόνη είναι αρκετά καλά .... :)

 

Το greenify είναι ένα προγραμματάκι που (απαιτεί η συσκευή να είναι rooted - που ελπίζω να είναι και το δικό μου όπως το ζήτησα από τη gearbest) του ορίζεις ποιες εφαρμογές να κλείνει τελείως όταν τις κλείσεις χωρίς να μένουν ανοιχτές στο παρασκήνιο (το οποίο μάλλον το ξέρετε αλλά ας πως κι εγώ κάτι ...)

το τηλεφωνο εχει 2 giga ραμ το 0,89 ειναι για εφαρμογες και διαφορα παιχνιδια (πχ το nba 2k15 δεν μπορει να παιξει γιατι δεν επαρκει η μνημη ενω στο fifa που ειναι πανω απο 1,5 giga το εγκαθιστας οπου θελεις) τα υπολοιπο της μνημης ειναι για τις διαφορες διεργασιες του κινητου (gps ιντερνετ κλπ ) με το παρτισιον κερδιζουμε αναλογα με την ρομ εως και 6 giga διαθεσιμο χωρο για τις εφαρμογες μας

Edited by polinerios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...