Jump to content

Cubot S308


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

πραγματικά μετά απο ένα χρόνο χρήσης του συγκεκριμένου κινητού έχω μετανιώσει την αγορά του.

Μπορεί μεν να υπάρχουν ελάχιστα κινητά με τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου σε αυτήν την τιμή αλλα δεν ξέρω αν θα ξαναπροχωρήσω στην αγορά κινητού απο την Κίνα αμφιβόλου μάρκας και ποιότητας κατασκευής.

Ήδη τα προβλήματα υπήρχαν απο την πρώτη μέρα με πιο βασικά αυτό της συμπεριφοράς της μπαταρίας του που απο εκεί που είναι στο 55% κλείνει μέσα σε δευτερόλεπτα χωρίς να προλάβεις πολλές φορές να πάς μέχρι την μπρίζα για να το φορτίσεις και αυτό του κολλήματος φόρτωσης σελίδων στον browser όταν έμπαινα με τα δεδομένα κινητής. Για να ξεκολλήσει ήθελε συνεχώς να κάνω απενεργοποίηση και ξανά ενεργοποίηση των δεδομένων κινητής.

Το καλοκαίρι και αφού είχα κάνει επιτυχώς κι εγώ το routing, μιας και είχε καταντήσει εκνευριστικό το να μην υπάρχει χώρος για εφαρμογές, μετά την αναβάθμιση του Αυγούστου το κινητό κράσαρε τελείως και χρειάστηκε να το στείλω στην αντιπροσωπεία της cubot στην Πάτρα για επανεγκατάσταση του Android.

Όλα καλά απο τότε και με αύξηση της εσωτερικής του μνήμης στα 13gb, αλλα σήμερα το αποκορύφωμα είναι οτι εντελώς ξαφνικά δεν δουλεύουν και σε μένα, όπως στο πρώτο ποστ της σελίδας, τα κουμπιά αφής στο κάτω μέρος της οθόνης.

Υπάρχει λύση γι αυτό ή θα χρειαστεί εκ νέου αποστολή στην cubot με το κόστος των επισκευών συνολικά πλέον να αγγίζει αυτό της τιμής κτίσης του ίδιου του κινητού;

 

Τα ιδια κανει και σε μενα με τη μπαταρια φιλε μου...

Για αντιοροσωπια στην Πατρα δεν το γνωριζα!! μπορεις να δωσεις καποιες πληροφοριες παραπανω;;

Ισχυει η εγγυηση;; και που ειναι να τους στειλω κι εγω...;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα ιδια κανει και σε μενα με τη μπαταρια φιλε μου...

Για αντιοροσωπια στην Πατρα δεν το γνωριζα!! μπορεις να δωσεις καποιες πληροφοριες παραπανω;;

Ισχυει η εγγυηση;; και που ειναι να τους στειλω κι εγω...;;

 

Εδω εχει τηλέφωνο και διεύθυνση: http://cubot.gr/contact.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ φιλε μου!'Δεν το ειχα σκεφτει καθολου οτι μπορει να ειχε αντιπροσωπο εδω!!
Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα μουλιασει σε νερο και καπουτ. Το εδωσε σε μελος, στην Αθηνα, απο εδω μεσα που ειναι τεχνικος και λεει μου το εφτιαξε. Εκανε κανα μηνα διοτι επρεπε να παραγγελει ανταλλακτικα απο κινα. Κοστος αλλαγης οθονης και γενικο σερβις καθαρισμα απο αλατα κλπ στα 60 ευρω και μου εκοψε και 5 οποτε 55 τελικο. Δεν δινω ονομα διοτι αυριο θα το παρω να δω οτι ολα ειναι οκ μην σας παρω στον λαιμο μου, και τα κλαιμε μαζι.

 

Λογικα την επομενη εβδομαδα θα δειξει την ποιοτητα σερβιρισματος που μου εκανε.

 

Επισημαινω οτι προκειται για εταιρεια (μου εδωσε και καρτα του) και οχι καποιος ξεκαρφωτος, απλα ετυχε και γνωρισα το παιδι...

Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα μουλιασει σε νερο και καπουτ. . Κοστος αλλαγης οθονης και γενικο σερβις καθαρισμα απο αλατα κλπ στα 60 ευρω και μου εκοψε και 5 οποτε 55 τελικο.

Λογικα την επομενη εβδομαδα θα δειξει την ποιοτητα σερβιρισματος που μου εκανε.

 

...

 

αψογη επισκευή δουλευουν όλα μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Ξερει κανεις πως αλλάζουμε την εικόνα του album-τραγουδιού στην μουσική;Εχω 4.4. Γιατί τοσο καιρό με βγαζει μια άσχετη φωτογραφία απο τον φάκελο οπού ειναι τα τραγούδια και αν την διαγράψω ακόμα θα ειναι εκει...Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

αψογη επισκευή δουλευουν όλα μια χαρα

Σ ευχαριστώ :happy:

Καλησπερα!Ξερει κανεις πως αλλάζουμε την εικόνα του album-τραγουδιού στην μουσική;Εχω 4.4. Γιατί τοσο καιρό με βγαζει μια άσχετη φωτογραφία απο τον φάκελο οπού ειναι τα τραγούδια και αν την διαγράψω ακόμα θα ειναι εκει...Ευχαριστω!

Κάνε εκκαθάριση δεδομένων στο android media provider ή άλλαξε το ονομα του φακέλου, ώστε να ξαναφτιάξει τη βάση δεδομένων μουσικής

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά έχω μια φίλη μού έχει αυτό το κινητό και παρουσιάζει τα έξεις προβλήματα πάει να παίξει canby crash. Και ή μπαταρία τελειώνει σε ένα εικοσαλεπτο και είναι πλήρως φορτισμένο , δέχεται κλήση και ενώ ή μπαταρία είναι στο 70% κλείνει σαν να μην είχε μπαταρία ,το αφήνει όλο το βράδυ να φόρτιση και μερικές φορές δεν γεμίζει

Πιστεύεται ότι είναι θέμα συσκευής ή φταίει το λειτουργικό ;;; Έχει βάλει κανένας καμία άλλη Ρομ για να δούμε αν φτιάχνει...

Nokia 8210 -> Siemens M55 -> Sony Ericsson K750 -> LG Optimus One P500 -> Samsung Galaxy Core -> Xiaomi Redmi note 2 -> ?????
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω τα έπαιξε η μπαταρία .

 

Ξέρει κανείς που μπορώ να απευθυνθώ για service (μάλλον αλλαγή του touch καθώς ανοίγει όποια εφαρμογή έχω στην επάνω δεξιά γωνία) ?

Πήρα στην εταιρία που τα αντιπροσωπεύει και μου είπαν 90 ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά έχω μια φίλη μού έχει αυτό το κινητό και παρουσιάζει τα έξεις προβλήματα πάει να παίξει canby crash. Και ή μπαταρία τελειώνει σε ένα εικοσαλεπτο και είναι πλήρως φορτισμένο , δέχεται κλήση και ενώ ή μπαταρία είναι στο 70% κλείνει σαν να μην είχε μπαταρία ,το αφήνει όλο το βράδυ να φόρτιση και μερικές φορές δεν γεμίζει

Πιστεύεται ότι είναι θέμα συσκευής ή φταίει το λειτουργικό ;;; Έχει βάλει κανένας καμία άλλη Ρομ για να δούμε αν φτιάχνει...

κι εμενα τα ιδια κάνει!!

και στις 2 μπαταριες που εχω....

ή όλες οι μπαταρίες του συγκεκριμενου τηλεωνου, ειναι αχρηστες

ή κατι φταιει στο λογισμικο...

εγω ειμαι με το οριτζιναλ, εχω κανει αυξηση του χωρου και ροοτ...

δεν ξερω τι φταιει...:worry:

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα τα ιδια κάνει!!

και στις 2 μπαταριες που εχω....

ή όλες οι μπαταρίες του συγκεκριμενου τηλεωνου, ειναι αχρηστες

ή κατι φταιει στο λογισμικο...

εγω ειμαι με το οριτζιναλ, εχω κανει αυξηση του χωρου και ροοτ...

δεν ξερω τι φταιει...:worry:

 

 

γεια σου ηλια δεν ξερω και εγω τι φταιει της εκανα hard reset εβαλα και την τελευταια official rom της cubot αλλα και παλι τα ιδια ...

παλι καλα που εγραψες γιατι σκεφτοουν να της παρω δευτερη μπαταρια αφου λες εσυ οτι και με αλλη μπαταρια κανει τα ιδια ... τοτε θα της προτεινω να παρει αλλο κινητο...

Nokia 8210 -> Siemens M55 -> Sony Ericsson K750 -> LG Optimus One P500 -> Samsung Galaxy Core -> Xiaomi Redmi note 2 -> ?????
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά!Έχω ένα μεγάλο πρόβλημα με το κινητό. Πήγα να περάσω νέα rom για να έχω περισσότερο χώρο για εφαρμογες.Το έκανα σωστά άνοιξε το κινητό με σβησμένα όλα μέσα σαν καινούριο δηλαδή άρχισα να κατεβάζω εφαρμογές και μετα απο 30 λεπτά (Τόσο το χάρηκα :P ) άρχισε να κρασαρει της εφαρμογές του συστήματος..Στο τέλος μου έκανε το ηχητικό στην αρχή που ανοίγει με το σήμα αλλα έκανε επανεκκίνηση και ξανά το σήμα με αποτέλεσμα να μην μπαίνει. Μέτα απο πολλές δοκιμές με διάφορες ρομ τώρα δεν ανοίγει καθόλου ούτε σήμα ούτε φορτίζει να δείξει την μπαταριά και μου το αναγνωρίζει μόνο ο υπολογιστής χωρίς την μπαταριά σαν MTK USB port (COM7).Νομίζω οτι έγινε format της rom και τώρα δεν υπάρχει τίποτα στο κινητό....Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα!Ευχαριστω!

Ακυρο: Βρήκα το firmware της συσκευής σε ένα site το πέρασα και δουλεύει.Αν και έχω πάλι 0,89GB για εφαρμογές τουλάχιστον δουλεύει!

Edited by testatos
Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτησω κατι απλο.Εγινε τοση συζητηση για τον χωρο που απομενει-1 γιγα-και θαθελα να ρωτησω με μια καρτουλα 8 η 16 γιγα

δεν λυνεται το προβλημα ωστε να μην σκαλιζουμε το τηλ?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει και είμαι πολύ ευχαριστήμενος. Δεν κολλάει πουθενά. Το νο μειονεκτημά του είναι η μπαταρία..
Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτησω κατι απλο.Εγινε τοση συζητηση για τον χωρο που απομενει-1 γιγα-και θαθελα να ρωτησω με μια καρτουλα 8 η 16 γιγα

δεν λυνεται το προβλημα ωστε να μην σκαλιζουμε το τηλ?

Πολλες εφαρμογες δεν μεταφεροντε στην SD.Επισης η ενημερωσεις των εφαρμογων του συστηματος (youtube,Google play κ.α.) περνουν απο το 1GB και ετσι δεν μενει πολλης χωρος για εφαρμογες!

Link to comment
Share on other sites

Αρα η αναβαθμηση ειναι απαραιτητη για να παρουμε ολη τη χωρητικοτητα στην Rom

ποιο ειναι το καλυτερο image για αυτην την δουλεια και την σωστη λειτουργια του τηλεφωνου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χρόνια πολλά έχω ένα θέματακι με το συγκεκριμένο τηλ όταν το βάζω στη φόρτιση βγάζει την μπαταρία και μετά σβήνει και ξανακάνει το ίδιο... δ ανοίγει καθόλου αν κρατήσω πατημένο το κουμπί απλά μαυρίζει ή οθόνη.... να το κάνω ένα flash και βλέπουμε ή λέτε να είναι καμία μπαταρία????
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου 13 μηνών έχει πρόβλημα στο touch , η μπαταρία του είναι σε άριστη κατάσταση και υπάρχει και καινούρια αφόρετη θήκη με παράθυρο σαν την μανίσια σε μπεζ χρώμα . Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει μια προσφορά με πμ .
Link to comment
Share on other sites

ΣΕ μια στιγμη ανωριμότητας εσβησα ολες τις εργοστασιακεσ εφαρμογες. Τωρα με το που το ανοιγω βγαζει το σημα της ΚΟΥΜΠΟΤ με το βαρελακι...και τερμα. Τα κουμπια δεν κανουν τιποτα ουτε hard reset, ουτε κλρινει. Μονο με αφαιρεση μπαταριας και ξανα μανα τα ιδια,

 

Σωζεται το κινητο ? και πως?...είναι η εκδοση με το 4.2 android αν υπαρχει κανα λινκ βοηθειας ευπροσδεκτο.

 

χελπ μη πληηζ

 

:(

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει και είμαι πολύ ευχαριστήμενος. Δεν κολλάει πουθενά. Το νο μειονεκτημά του είναι η μπαταρία..

 

Sτη σελιδα cubot.net εχει μια ενημερωση για το S308 για βελτιστοποιησ μπαταριας

Link to comment
Share on other sites

Sτη σελιδα cubot.net εχει μια ενημερωση για το S308 για βελτιστοποιησ μπαταριας

 

To like που έχουν για να το κατεβάσεις βγάζει: Not Found The requested document was not found on this server.

Web Server at cubot.net

Link to comment
Share on other sites

Sτη σελιδα cubot.net εχει μια ενημερωση για το S308 για βελτιστοποιησ μπαταριας

Πως περνάμε ενημέρωση μπαταρίας με flash tool???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει ο αδελφός μου αυτό το τηλέφωνο και εδώ και κανα δίμηνο του σβήνει σε άσχετες φάσεις.

Αν το ανοίξει πρέπει να περιμένει κανένα πεντάλεπτο χωρίς να κάνει καμία ενέργεια γιατί επίσης σβήνει.

Το μόνο που έχει γίνει είναι ένα repartition γιατί είχε πολύ μικρό χώρο για εφαρμογές, αλλά αυτό έγινε πριν ένα χρόνο. Παίζει να είναι μπαταρία;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μηπως καποιος ξερει πως αφαιρουμε εκεινον τον απαισιο ηχο οταν πληκρολογουμε?

ευχαριστω

 

Ρυθμίσεις/ήχος και ειδοποίηση/γενικές/ήχοι αφής πληκτρολογίου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...