Jump to content

Cubot S308


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά η μπαταρία του κινητού είναι απαράδεκτη. Έψαξα μήπως κυκλοφορεί κάποια με μεγαλύτερη χωρητικότητα αλλά τζίφος. Υπάρχει καμιά λύση;

 

Εγώ έχω πάρει και μια δεύτερη και έναν φορτιστή για μπαταριά και είμαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάπως όμως να ανοίγεις συνέχεια το καπάκι να αλλάζεις μπαταρία;

 

Μπα...Όταν βλέπεις ότι έχεις 6-5% μπαταριά το κλείνεις κανονικά βγάζεις το καπάκι βάζεις την δεύτερη μπαταριά που είναι full φορτισμένη και βάζεις την πρώτη στην πρίζα με τον φορτιστή!so simple :lol: Δεν είναι ντροπή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ανέλαβα να αλλάξω το partitioning στο κινητό ενός φίλου.

Στο needrom, είχε την V6_CQ_4137C_V0.0.9_20141124, το 6G partioning και το SP_Flash tools.

Φλασάροντας μόνο τα EBR1 & EBR2 στη stock 4.4 που είχε το κινητό, θα αλλάξει, ή πρέπει να φλασάρω μαζί και την 4.4.2 που είχε στο needrom?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στο φόρουμ

έχω ένα πρόβλημα με το WiFi στο κινητό s308 (ΚΚ442) μετά από λίγο από συνδέεται και δε ξανά συνδέεται εάν δεν κάνεις επανεκκίνηση ,διάβασα όλα τα ποστ αλλά δεν είδα να έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα, μήπως γνωρίζει κάποιος σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έχω κι εγώ το cubot s308 με έκδοση android 4.4 και θέλω να του περάσω ένα rom από το site needrom.

προσπαθούσα να το κάνω root μέσω υπολογιστή με το vroot και ένα άλλο πρόγραμμα αλλά δεν μπόρεσα και κατέβασα ένα app που λέγεται kingroot apk.

με το kingroot apk το κατάφερα και για να το επαληθεύσω κατέβασα απ' το playstore το root checker basic το οποίο μου έβγαλε το μήνυμα "congratulations! root access is properly installed on this device" όποτε ως εδώ όλα καλά (μάλλον).

σύμφωνα με έναν online οδηγό που βρήκα, μετά θα έπρεπε να κάνω reboot το κινητό σε recovery mode, να επιλέξω αρχικά το wipe cache partition, μετά το wipe data/factory reset και εν τέλει το install zip from sd card. παρολαυτά δεν μου είχε τέτοια επιλογή και δοκίμασα μία παρόμοια, την update from sd card, επέλεξα το zip που είχα κατεβάσει αλλά δεν μπορούσε να το κάνει install, μου έβγαζε μήνυμα aborted.

μπορούσα κανονικά να το κάνω reboot και απλώς δεν υπήρχε κανένα δικό μου αρχείο μέσα, σαν να είχα κάνει επαναφορά συστήματος.

 

μπορεί να μου πει κάποιος τι πήγε στραβά και να με κατευθύνει στο πως θα κάνω install το rom που θέλω;;;

 

ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα.

Θα θελα να παραθέσω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω την τελευταία εβδομάδα και θα θελα παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει.

Το πρόβλημα είναι, ότι δεν λειτουργεί πλέον το ηχείο, με αποτέλεσμα να μην γίνεται αντιληπτό, όταν υπάρχουν εισερχόμενες κλήσεις. Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα. Το δοκίμασα σαν ηχείο εξωτερικό του ραδιοφώνου αλλά και άλλων εφαρμογών, χωρίς αποτέλεσμα. Η ζημιά έγινε εντελώς ξαφνικά και μάλιστα κατά τη διάρκεια εισερχόμενης κλίσης, οπότε άρχισε να παραποιείται (διακοπτόμενη) η μουσική οπότε μετά τη συνομιλία δε επαναλειτούργησε.

Εφάρμοσα το factory reset (με τους 2 τρόπους), αλλά δεν είχε αποτέλεσμα.

Πριν απευθυνθώ στο Minideal από το οποίο το αγόρασα, θα θελα κάποια γνώμη.

 

Το τηλ. αγοράστηκε το περασμένο Ιανουάριο. Έχει γίνει ήπια μεταχείριση, δηλαδή έχει λειτουργήσει κυρίως σα τηλέφωνο και όχι σαν πολυμέσο. Δεν έχει πέσει, ώστε να έχει υποστεί ζημιά και αγοράστηκε με τη δική του θήκη με την οποία προστατεύεται. Με λίγα λόγια το προσέχει (η κοπελιά μου) σα τα μάτια της.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ

έχω ένα πρόβλημα με το WiFi στο κινητό s308 (ΚΚ442) μετά από λίγο από συνδέεται και δε ξανά συνδέεται εάν δεν κάνεις επανεκκίνηση ,διάβασα όλα τα ποστ αλλά δεν είδα να έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα, μήπως γνωρίζει κάποιος σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό?

 

Πας στο wi-fi μετά σύνθετα και μετά σάρωση πάντα διαθέσιμη και απενεργοποιησε το ώστε να μην κάνει σάρωση.Είχα το ίδιο πρόβλημα και λύθηκε με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

μολις μου ηρθε ενημερωση για αναβαθμιση στην V0.1.3...μπραβο η cubot...

 

Στο wireless update στο εβγαλε;Γιατι σε εμενα με βγαζει οτι ειναι ενημερωμενο στο V.0.0.9

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο wireless Update μου ήρθε μόνο του ειδοποίηση.

 

Εμένα με βγάζει Your system is currenlty up to date στην εκδοσή V0.0.9 Περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βγάζει Your system is currenlty up to date στην εκδοσή V0.0.9 Περίεργο...

οντως ..

http://s24.postimg.org/7w4p5j6ph/Screenshot_2015_07_19_10_23_21.png

λογικα θα την ανεβασουν και στο needrom

 

update:ανεβηκαν

http://www.needrom.com/download/cubot-s308-kk/

Edited by ulvergr
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα η ειδοποίηση από το Wireless Update για να κάνω το καινούργιο update V0.1.3.

Ακολούθησα τις οδηγίες μέχρι που ολοκληρώθηκε η διαδικασία.

 

Ωστόσο, μετά την επανεκκίνηση μου έχει εξαφανιστεί η αρχική Phone Storage των περίπου 12GB !!!

Το τηλέφωνο, αλλά και τα apps, δεν την βλέπουν καθόλου σαν να μην υπάρχει.

Π.χ. στα Settings>Storage βλέπει τώρα σαν phone storage μόνο τα 858 ΜΒ, που είναι η περιοχή με τις εφαρμογές, και την εξωτερική SD-Card των 32 GB που του έχω βάλει. Τα 12 GB έχουν εξαφανιστεί! :mad:

 

Επειδή σε αυτά τα 12 GB είχα αποθηκεύσει πολλές οικογενειακές φωτογραφίες και βίντεο, υπάρχει κάποιος τρόπος να τα ανακτήσω?

Στο PC που το συνέδεσα με usb δεν εμφανίζει κάτι. :sorry: Μήπως υπάρχει κάποιο ειδικό πρόγραμμα να βοηθήσει?

Για να μην σβηστεί κάτι, δεν έχω δοκιμάσει τίποτα στο τηλέφωνο (πχ backup and erase).

 

Το τηλέφωνο το έχω κρατήσει με τις αρχικές ρυθμίσεις, δεν είχα κάνει ούτε root, ούτε partitioning ακόμα.

Η αρχική έκδοση μου πρέπει να ήταν η κλασσική εργοστασιακή Android 4.4 με V6_CQ_4137C_V0.0.9_20141124,

από όσο θυμάμαι.

Μετά το update έγινε Android 4.4 με V6_CQ_4137C_V0.1.3_20150721

 

Παρουσιάστηκε και σε κάποιον άλλο ανάλογο πρόβλημα?!?

Όποιος μπορεί να βοηθήσει με κάποια ιδέα για την ανάκτηση της "εξαφανισμένης" phone storage και των φωτογραφιών...

 

Επίσης, πριν κάνετε το καινούργιο Update, σας εφιστώ την προσοχή ώστε να αποθηκεύσετε καλού-κακού τυχόν φωτογραφίες

και δεδομένα που έχετε στην phone storage.

Edited by geotech
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα η ειδοποίηση από το Wireless Update για να κάνω το καινούργιο update V0.1.3.

Ακολούθησα τις οδηγίες μέχρι που ολοκληρώθηκε η διαδικασία.

 

Ωστόσο, μετά την επανεκκίνηση μου έχει εξαφανιστεί η αρχική Phone Storage των περίπου 12GB !!!

Το τηλέφωνο, αλλά και τα apps, δεν την βλέπουν καθόλου σαν να μην υπάρχει.

Π.χ. στα Settings>Storage βλέπει τώρα σαν phone storage μόνο τα 858 ΜΒ, που είναι η περιοχή με τις εφαρμογές, και την εξωτερική SD-Card των 32 GB που του έχω βάλει. Τα 12 GB έχουν εξαφανιστεί! :mad:

 

Επειδή σε αυτά τα 12 GB είχα αποθηκεύσει πολλές οικογενειακές φωτογραφίες και βίντεο, υπάρχει κάποιος τρόπος να τα ανακτήσω?

Στο PC που το συνέδεσα με usb δεν εμφανίζει κάτι. :sorry: Μήπως υπάρχει κάποιο ειδικό πρόγραμμα να βοηθήσει?

Για να μην σβηστεί κάτι, δεν έχω δοκιμάσει τίποτα στο τηλέφωνο (πχ backup and erase).

 

Το τηλέφωνο το έχω κρατήσει με τις αρχικές ρυθμίσεις, δεν είχα κάνει ούτε root, ούτε partitioning ακόμα.

Η αρχική έκδοση μου πρέπει να ήταν η κλασσική εργοστασιακή Android 4.4 με V6_CQ_4137C_V0.0.9_20141124,

από όσο θυμάμαι.

Μετά το update έγινε Android 4.4 με V6_CQ_4137C_V0.1.3_20150721

 

Παρουσιάστηκε και σε κάποιον άλλο ανάλογο πρόβλημα?!?

Όποιος μπορεί να βοηθήσει με κάποια ιδέα για την ανάκτηση της "εξαφανισμένης" phone storage και των φωτογραφιών...

 

Επίσης, πριν κάνετε το καινούργιο Update, σας εφιστώ την προσοχή ώστε να αποθηκεύσετε καλού-κακού τυχόν φωτογραφίες

και δεδομένα που έχετε στην phone storage.

 

Αυτο το πρόγραμμα θα σε βοηθήσει να ανακτήσεις διαγραμμένα αρχεία https://www.piriform.com/recuva κατεβασε την free εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

οντως ..

http://s24.postimg.org/7w4p5j6ph/Screenshot_2015_07_19_10_23_21.png

λογικα θα την ανεβασουν και στο needrom

 

update:ανεβηκαν

http://www.needrom.com/download/cubot-s308-kk/

 

 

Χάθηκε και σε εσένα η εσωτερική μνήμη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ του είχα κάνει το repartition στα 6 Gb και λειτουργούσε τέλεια και εχθές το βράδυ πήγα κι εγώ να κάνω το wireless update και κάποια στιγμή κάτω από το ανθρωπάκι του android έγραψε "σφάλμα" και δεν ξαναλάλησε ...

 

Ούτε vol down+power ούτε τίποτα. Μόνο μετά από βγάλσιμο της μπαταρίας ανάβει το λογότυπο Cubot για λίγο και με πάει στο recovery menu απ' όπου μόνο κατάφερα να κάνω ένα wipe data χωρίς να αλλάξει κάτι βέβαια. Στο reboot κλείνει και δεν ξανα ανοίγει.

 

Το έβαλα να φορτίσει και άναψε το εικονίδιο της μπαταρίας και έμεινε αναμένο για όσο το είχα στη φόρτιση.

 

Τι να κάνω .... Καμιά ιδέα SOS !!!!

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Χάθηκε και σε εσένα η εσωτερική μνήμη?

δεν μπορω να πω πολλα μιας και το εδωσα στην γυναικα μετα το φορματ/φλασαρισμα της τελευταιας εκδοσης.

να προσθεσω οτι αν ειναι root και πειραγμενο το τηλ. δεν κανει την αναβαθμιση,πρεπει να ειναι μαμα αλλα απο οτι βλεπω στην γυναικα εχει καλυτερεψει η μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απ' ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να φλασάρω το τηλέφωνο μου (αν γίνεται...) ή να κάνω update από την κάρτα SD.

Τι θα πρέπει να κάνω και τι ROM να χρησιμοποιήσω ? μπορεί κάποιος να μου πει ... please

 

Δοκίμασα αυτά που μου έδωσε η Cubot αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Ίσως να φταίει ο υπολογιστής, η έκδοση των flash tools κλπ. δεν ξέρω. Μήπως υπάρχει κανείς στην Κατερίνη (ή κάπου κοντά) που θα μπορούσε να κάνει το φλασάρισμα ?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αυτά που μου έδωσε η Cubot αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Ίσως να φταίει ο υπολογιστής, η έκδοση των flash tools κλπ. δεν ξέρω. Μήπως υπάρχει κανείς στην Κατερίνη (ή κάπου κοντά) που θα μπορούσε να κάνει το φλασάρισμα ?

 

κατεβασε απο εδω την τελευταια εκδοση + τα flash tools (για να σου δειξει τα λινκσ πρεπει να κανεις login)το φλασαρισμα ειναι πολυ ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε απο εδω την τελευταια εκδοση + τα flash tools (για να σου δειξει τα λινκσ πρεπει να κανεις login)το φλασαρισμα ειναι πολυ ευκολο.

 

Σ' ευχαριστώ, μάλλον όμως ξέχασες να βάλεις το link. Πάντως αν είναι η needrom κατέβασα διάφορες εκδόσεις flashtools αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Οι εκδόσεις από 5.... δεν τρέχουν καν, ενώ οι εκδόσεις 3.... τρέχουν αλλά τζίφος, μου βγάζουν μηνύματα όπως not enough memory κλπ.

Απελπίστηκα....

 

Σ' ευχαριστώ, μάλλον όμως ξέχασες να βάλεις το link. Πάντως αν είναι η needrom κατέβασα διάφορες εκδόσεις flashtools αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Οι εκδόσεις από 5.... δεν τρέχουν καν, ενώ οι εκδόσεις 3.... τρέχουν αλλά τζίφος, μου βγάζουν μηνύματα όπως not enough memory κλπ.

Απελπίστηκα....

 

Τα κατάφερα αλλά σε άλλο υπολογιστή !!! δεν έβαλα την τελευταία rom με τον ενιαίο χώρο αποθήκευσης αλλά την προηγούμενη έκανα και το repartition και όλα καλά.

 

Μία απορία ... μετά το repartition είχα μπει στο recovery menu και έκανα wipe data / cache αυτή τη φορά δεν υπήρχαν αυτά στο mernu οπότε δεν έκανα τίποτα αλλά δείχνει να λειτουργεί καλά ...

 

Τελικά για όλα έφταιγε ο υπολογιστής ... ο οποίος δεν έτρεχε την έκδοση 5 των flash tools

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...