Jump to content

Cubot S308


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν γίνει repartition, και απλά:

1) Γίνει ένα rootάρισμα ώστε να σβήσουμε κάποιες εφαρμογές που έχει η συσκευή.

2) Αρχίσουμε και στέλνουμε εφαρμογές στην micro sd, μήπως είναι μια λύση ώστε να κρατάμε το 1gb που είναι για τις εφαρμογές, ''κάπως'' πιο ελεύθερο;

Ρωτώ γιατί ίσως να μην μπορώ να κάνω repartition. Είναι με 4.2.2

 

Τη μεταφορά στην κάρτα τη δοκίμασα κι εγώ αλλά έρχεται γρήγορα η στιγμή που δεν επαρκεί. Αν χρησιμοποιείς και facebook μόνο αυτό του καλύπτει 90-100Mb σε 1-2 ημέρες ...

 

Πρέπει να γίνει repartition ....

 

Κι εγώ ακόμα δεν κατάφερα κάτι, αλλά δεν δοκίμασα ακόμα στα vista μάλλον θα το κάνω σήμερα ...

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν εννοείς ότι δεν μπορείς να κάνεις repartition επειδή είσαι με 4,2,2 κάνεις λάθος δες αυτό

http://www.needrom.com/download/editing-primary-partition-4gb-android-4-2-2/

 

Όχι, εννοούσα ότι γενικά δεν το πολυέχω.

Και επειδή διάβασα ότι σε άλλους δεν άνοιγε, σε άλλους έβγαζε πορτοκαλί κύκλο,

σε άλλους έμενε με το λογότυπο χωρίς να bootάρει κλπ, και γενικά επειδή δεν δείχνει να είναι και τόσο απλό, ίσως να μην μπορώ να το κάνω.

Ωστόσο, κατέβασα και το αρχείο Editing-primary-partition-4Gb-Cubot-S-308-Android-4.2 που μου πρότεινες που κάνει το 1gb 4gb.

Περιέχει ένα text αρχείο, και αυτά τα δυο-->EBR1 & EBR2

π.χ. ας πούμε πως κάνω το πρώτο βήμα, το rootάρω, (αν είναι αυτό το πρώτο βήμα).

Πιστεύω πως θα είναι η ίδια διαδικασία που έκανα με το kingo ROOT για το kolina 100+ και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Μετά; τι κάνουμε; Βήμα βήμα και σαν να τα λες στον πιο αρχάριο. :)

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

Θέλω απλά να πω σε όλους εσάς που γράψατε και δώσατε οδηγίες για το τηλεφώνο ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Είχα σκοπό να το σουτάρω από καννά παράθυρο (ή γκρεμό) δίοτι μου είχε σπάσει τα νεύρα. Κάθε φορά που ήθελα να κατεβάσω κάτι

μου έλεγε ότι δεν έχει επαρκή χώρο. Έκατσα διάβασα αναλυτικά όλα τα ποστ παρόλο που δεν μου περισεύει χρόνος και τελικά

κατάφερα έκανα και root και repartition. Ήταν η πρώτη φορά που το έκανα και ομολογώ φοβόμουνα μην καταστρέψω το τηλέφωνο επειδή είμαι (παντελώς) άσχετος με φλασαρίσματα και ροοτ. (Βέβαια αν δεν τα κατάφερνα θα του έκανα crash test και θα σας έγραφα

τα αποτελέσματα σύγκρουσης με τοίχο). Τέλος καλό όλα καλά...

Και πάλι σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ !!!

 

Προς al_exis

 

Όπως ήδη έγραψα και εγώ είμαι παντελώς άσχετος και αρχάριος αλλά στην ανάγκη το πάλεψα και τα κατάφερα...

Είχα κάνει ροοτ πριν μέρες με το KINGO ROOT. Εγώ δεν έκανα τίποτα... μέσα σε λίγα λεπτά ακολουθώντας τις οδηγίες έγινε μόνο του.

Σήμερα έκατσα και με μεγάλη προσοχή εφάρμοσα τις οδηγίες του ποστ #220 (σελ.15). Έχω android 4.4, κατέβασα (zip & extract) το αρχείο του s308 και μετά από κόπο κατέβασα από αλλού το sp flah tool. Ακολούθησα τις οδηγίες και όλα καλά... Όλο αυτό εμένα μου πήρε ~2 ώρες (ξέρω γελάτε κάποιοι) αλλά άξιζε τον κόπο... Από 120 MB διαθέσιμο τώρα έχω 5,12 GB διαθέσιμα και την κάρτα θα την αφαιρέσω... Καλό κουράγιο...

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακολούθησα κι εγώ τις οδηγίες και μάλιστα εγκατέστησα και τους σχετικούς drivers αλλά όταν συνέδεσα το κινητό δεν έδειξε να γίνεται κάτι, η μπαρα στο sp flash παρέμενε στο 0% και γενικά δεν κινούνταν κάτι.

Από την άλλη αναρωτιέμαι μήπως δεν περίμενα αρκετά.

Εσάς πόση ώρα χρειάστηκε για να ξεκινήσει η διαδικασία και πόση για να ολοκληρωθεί ?

 

Παρατήρησα όταν άνοιξα μετά το τηλέφωνο αφού σταμάτησα τη διαδικασία και το αποσύνδεσα ότι είχε χάσει την ώρα και την ημερομηνία !!

 

Μήπως απλώς έπρεπε να περιμένω κι άλλο ??

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όχι, εννοούσα ότι γενικά δεν το πολυέχω.

Και επειδή διάβασα ότι σε άλλους δεν άνοιγε, σε άλλους έβγαζε πορτοκαλί κύκλο,

σε άλλους έμενε με το λογότυπο χωρίς να bootάρει κλπ, και γενικά επειδή δεν δείχνει να είναι και τόσο απλό, ίσως να μην μπορώ να το κάνω.

Ωστόσο, κατέβασα και το αρχείο Editing-primary-partition-4Gb-Cubot-S-308-Android-4.2 που μου πρότεινες που κάνει το 1gb 4gb.

Περιέχει ένα text αρχείο, και αυτά τα δυο-->EBR1 & EBR2

π.χ. ας πούμε πως κάνω το πρώτο βήμα, το rootάρω, (αν είναι αυτό το πρώτο βήμα).

Πιστεύω πως θα είναι η ίδια διαδικασία που έκανα με το kingo ROOT για το kolina 100+ και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Μετά; τι κάνουμε; Βήμα βήμα και σαν να τα λες στον πιο αρχάριο. :)

 

Δεν χρειάζονται όλα αυτά...

 

Στην 4.2.2 απλά με ένα apk που θα κάνεις εγκατάσταση, το τρέχεις και επιλέγεις την επιθυμητή χωρητικότητα, επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος. Ούτε flashαρίσματα, ούτε τίποτα. Δες εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται όλα αυτά...

 

Στην 4.2.2 απλά με ένα apk που θα κάνεις εγκατάσταση, το τρέχεις και επιλέγεις την επιθυμητή χωρητικότητα, επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος. Ούτε flashαρίσματα, ούτε τίποτα. Δες εδώ.

 

Ευχαριστώ, όλα κομπλέ!

===============

Κάτι έχω κάνει λάθος και μου δείχνει την internal sd 4gb και δεν μπορώ να την επαναφέρω στα περίπου 12gb που ήταν πριν.

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, όλα κομπλέ!

===============

Κάτι έχω κάνει λάθος και μου δείχνει την internal sd 4gb και δεν μπορώ να την επαναφέρω στα περίπου 12gb που ήταν πριν.

 

κάνε την φορμάτ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει κατά τη διαδικασία του repartition από τη στιγμή που συνδέουμε το τηλέφωνο πατώντας το volume up ή down πόση ώρα περνάει μέχρι να καταλάβουμε ότι κάτι γίνεται και κάτι προχωράει, καθώς και πόση ώρα παίρνει η διαδικασία μέχρι να ολοκληρωθεί και πως το καταλαβαίνουμε ??
Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια. Δοκίμασα και σε windows vista. Όταν σύνδεσα το κινητό το έβλεπε σαν "άγνωστη συσκευή" αφού εγκατέστησα τους drivers στη διαχείριση συσκευών δεν υπήρχε πρόβλημα και δεν φαινόταν καμία συσκευή με πρόβλημα.

 

- Τσέκαρα τον "εντοπισμό σφαλμάτων USB" από τις ¨Επιλογές για προγραμματιστές"

- Έβγαλα την μπαταρία,

- έτρεξα τα sp flash tools (SP_Flash_Tool_v3.1344.0.212)

- πήγα file --- open scatter loading file άνοιξα το scatter από το φάκελο cubot s308 4.4.2 (6GB) internal EBR 1-2 εμφανίστηκαν τα αρχεία με τσεκαρισμένα τα 2 αρχεία ebr.

- πάτησα download

- Έβαλα την μπαταρία στο κινητό και κρατώντας το volume up πατημένο (και το volume down σε άλλη προσπάθεια) με κλειστό το κινητό, σύνδεσα το κινητό στον υπολογιστή......

 

και ΤΙΠΟΤΑ το κινητό άρχισε να φορτίζει αλλά κατά τα άλλα ΤΙΠΟΤΑ.

 

Το άφησα 5 λεπτά μήπως και κάτι γίνει, αλλά ΤΙΠΟΤΑ. Η μπάρα στα sp flash tools στο 0%.

 

Ξεσυνδέοντας το κινητό και ανοιγοντας το απλώς παρατηρώ ότι έχασε ημερομηνία και ώρα.

 

Τι κάνω λάθος ??????? μια βοήθεια κάποιος !!!!!!!

 

Παρατήρησα ότι στο sp flash tools στο options --- DA download all ---- baterry ---- είναι τσεκαρισμένο το without baterry έχει σχέση ή άσχετο .....

Edited by pacopor
Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά επανέλαβα τη διαδικασία σε διαφορετικούς υπολογιστές με διαφορετικά λειτουργικά, με διαφορετικά καλώδια ... αφήνω και το κινητό για 5 λεπτά περίπου αλλά δε κινείται φύλλο .... ΤΙΠΟΤΑ

 

Τη διαδικασία την περιέγραψα στο προηγούμενο post, και ζήτησα να δείτε μήπως πρέπει να κάνω και κάτι ακόμα αλλά δεν έλαβα απάντηση από κανέναν. Προφανώς πρέπει να γίνει και κάτι ακόμα, κάποια ρύθμιση, κάτι ........ Μήπως η συσκευή πρέπει να είναι ROOT αλλιώς δεν δουλεύουν τα sp flash tools ή μήπως πρέπει να windows να είναι XP ?

 

Επειδή έχω απελπιστεί, μήπως κάποιος που έχει κάνει repartition είναι στην περιοχή της Κατερίνης ή της Θεσσαλονίκης ή αν ξέρετε κάποιον τεχνικό που θα μπορούσε να αναλάβει το repartition ???

Edited by pacopor
Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Εδώ και 3 μήνες περίπου εγώ και η σύζυγός μου είμαστε κάτοχοι αυτού του μοντέλου αμφότεροι και χωρίς προβλήματα μέχρι τώρα με τη χρήση τους. Ξαφνικά σήμερα το απόγευμα σε αυτό της συζύγου μου άρχισε να αναβοσβήνει η οθόνη και να έχει πολλές κάθετες γραμμές, όμως η λειτουργία του συνεχίζει να είναι κανονική, όπως και πριν. Υπόψη δεν έχει γίνει σ' αυτό root.

Θα το εκτιμούσα αν κάποιος συμφορουμίτης που έχει τις γνώσεις μου έδινε τα φώτα του σχετικά με το είδος της βλάβης του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους και για όποιον θα ήθελε να δοκιμάσει δίνω παρακάτω τα link που μου έδωσε η Cubot σε επικοινωνία μου μαζί τους προκειμένου να αυξηθεί η διαθέσιμη rom για εφαρμογές πάνω από 13Gb

 

Instruction Link : <http://pan.baidu.com/s/1dD6Jy97>

 

Tool Link : <http://pan.baidu.com/s/1c0vQpB6?qq-pf-to=pcqq.temporaryc2c>

 

The software for Combination Link : http://pan.baidu.com/s/1bntXph1?qq-pf-to=pcqq.c2c

 

Driver for xp link: http://pan.baidu.com/s/1hqF1IVa?qq-pf-to=pcqq.c2c

 

Εγώ το δοκίμασα αλλά απέτυχα και μου έβγαζε το μήνυμα

BROM ERROR : S_NOT_ENOUGH_MEMORY (1012)

[HNT]:

 

Τελικά κατάφερα να φλασαρω την κλασική λύση των 6Gb από needrom (με τους drivers από το παραπάνω link σε Win XP και άλλη έκδοση SP Flash Tools) είμαι μια χαρά.

 

Και μια ερώτηση, έχω δοκιμάσει διάφορες λύσεις (vroot, root genious κλπ) για root αλλά δεν κατάφερα τίποτα, και επιπλέον τα περισσότερα που κατέβαζα μου γέμιζαν τον υπολογιστή malware κλπ.

Τελικά μετά από κάποια προσπάθεια και χωρίς να μου βγάλει ποτέ ΟΚ, ότι δηλαδή έγινε πετυχημένα η διαδικασία root, εμφανίστηκε εγκατεστημένο το Kinguser στις ρυθμίσεις του οποίου λέει να έχω root access αλλά στην πραγματικότητα δεν έχω. Και επιπλέον δεν μπορώ να το απεγκαταστήσω το kinguser παρα μόνο να το απενεργοποιήσω ... Καμία ιδέα ?

 

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι σίγουρο και "καθαρό" ? Με τι rootάρατε τα δικά σας και σε τι λειτουργικό ? κανένα link ....

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δεν με παει τελευταιο καιρο...χθες με επιασε το μικροβιο να αλλαξω ρομ...πολυ αντεξα!

βαζω με χαρα μια απο το needrom,βαζω και ενα jack + πουρακι και παω να βγω στο μπαλκονι να παιξω με το ...νεο τηλεφωνο!

...παρτο κατω!αυτη την φορα δεν μου εσπασε οθονη αλλα δεν βλεπει καμια σιμ!δοκιμασα και τα 2 σλοτ ,δοκιμασα και αλλες ρομ αλλα το πεσιμο μαλλον κατι ...ξεκολλησε αυτη την φορα!

δεν ειναι θεμα ρομ παντως,καμια ιδεα?

Edited by ulvergr
Link to comment
Share on other sites

δεν με παει τελευταιο καιρο...χθες με επιασε το μικροβιο να αλλαξω ρομ...πολυ αντεξα!

βαζω με χαρα μια απο το needrom,βαζω και ενα jack + πουρακι και παω να βγω στο μπαλκονι να παιξω με το ...νεο τηλεφωνο!

...παρτο κατω!αυτη την φορα δεν μου εσπασε οθονη αλλα δεν βλεπει καμια σιμ!δοκιμασα και τα 2 σλοτ ,δοκιμασα και αλλες ρομ αλλα το πεσιμο μαλλον κατι ...ξεκολλησε αυτη την φορα!

δεν ειναι θεμα ρομ παντως,καμια ιδεα?

 

Μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπία στην Ελλάδα μήπως έχουνε service εκεί και σου πούνε πως να το φτιάξεις

cubot.com.gr

Διεύθυνση: Ακρωτηρίου 89 & Θάσου, ΠΑΤΡΑ

Τηλ.Επικοινωνίας: 2610-316552

E-mail: info@cubot.com.gr

Link to comment
Share on other sites

ισως την γλυτωνω....βλεπω οτι εχει χαθει το imei ,εχει ασχοληθει κανεις με την επαναφορα του?

 

εχω ενα cubot s308 μετα απο διαφορα φλασαρισματα και διαγραφες που γινανε πλεον δεν μου διαβαζει ττην sim ,επισης το imei δεν υπαρχει πουθενα. εχει καποιος φιλος να πει τροπο αποκαταστασης του imei?

να προσθεσω οτι μεσα απο το mobileuncle στο engeening mode δεν μου βγαζει την επιλογη CDS informations.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα cubot s308 μετα απο διαφορα φλασαρισματα και διαγραφες που γινανε πλεον δεν μου διαβαζει ττην sim ,επισης το imei δεν υπαρχει πουθενα. εχει καποιος φιλος να πει τροπο αποκαταστασης του imei?

να προσθεσω οτι μεσα απο το mobileuncle στο engeening mode δεν μου βγαζει την επιλογη CDS informations.

ρίξε μια ματιά σε αυτό

(δεν ξέρω εάν θα βοηθήσει)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , το κινητο λεει 16 gb εσωτερικη μνημη , απο αυτα τα 12 gb ειναι ελευθερα και διαβασα οτι μονο το 1 gb μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , το κινητο λεει 16 gb εσωτερικη μνημη , απο αυτα τα 12 gb ειναι ελευθερα και διαβασα οτι μονο το 1 gb μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ;

 

το τηλεφωνο σου δινει 1 gb για να βαλεις εφαρμογες που ειναι λιγο ετσι αλαζεις ρομ βαζεις μια με 6 gb διαβαζοντας οδηγιες που εχουν γραφτει σε παλιοτερα ποστ

Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά σε αυτό
(δεν ξέρω εάν θα βοηθήσει)

Όντως αυτή ήταν λύση, flash tool σβηνεις τα πάντα, επιλέγεις format και μετά flash την stock rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά η μπαταρία του κινητού είναι απαράδεκτη. Έψαξα μήπως κυκλοφορεί κάποια με μεγαλύτερη χωρητικότητα αλλά τζίφος. Υπάρχει καμιά λύση;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...