Jump to content

Cubot S308


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα και απο μενα!

Εχω το κινητο ενος φιλου και προσπαθω να κανω repartioning.

Εχω κατεβασει και εγκαταστασησει τους drivers, το αρχειο που αναφερεται σε προηγουμενο post με το EBR1 και EBR2 και ενω παταω

download, βαζω μπαταρια και πατωντας το volume down βαζω το usb καλωδιο βγαινει μηνυμα :

BROM ERROR : S_NOT_ENOUGH_MEMORY (1012)

 

Tελικα εφταιγαν μαλλον οι drivers.

Απεγκατεστησα ολους τους κρυφους που ειχαν εγκατασταθει αυτοματα και για το Lenovo A850+ που εχω και δοκιμασα την

νεα εκδοση του spflash και ολα οκ.

Θελω να τονισω οτι δεν σβηστηκαν επαφες αλλα ουτε οι εφαρμογες, μηπως δεν εγινε κατι σωστα;

Παντως στο μενου αποθηκευτικος χωρος λεει πλεον 5,91 συνολικος χωρος.

Καποιος που το εκανε; Δεν αναφερεται καπου για τις εφαρμογες, μηπως κανω λαθος;

Edited by johnro
Drivers
Link to comment
Share on other sites

Σωστα το εκανες. Και σε μενα δεν εσβησε τιποτα. Απλα κανε ενα φορματ τον δευτερο τομο που εμφανιζεται ως ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟΣ για να ξαναχρησιμοποιηθει κι αυτος.
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω το s308 απο bangood

1.ερχετε με κινεζικες εφαρμογες μεσα η οχι?

2. ερχετε με κιτκατ 4.2.2 η 4.4.2?

3. για να κανουμε repartition το κινητο πρεπει να ειναι root?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω το s308 απο bangood

1.ερχετε με κινεζικες εφαρμογες μεσα η οχι?

2. ερχετε με κιτκατ 4.2.2 η 4.4.2?

3. για να κανουμε repartition το κινητο πρεπει να ειναι root?

 

1) νονμιζω οχι αλλα και να εχει με ρουταρισμα βγαζεις οτι θελεις με την καταλληλη εφαρμογη 2)4.4.2 3)το κανεις ρουτ για να μπορεις να εχεις την γνησια ρομ σε περιπτωση που δεν παει κατι καλα ,εσυ αποφασιζεις :)

Link to comment
Share on other sites

Για το rwpartition δε χρειάζεται να εχεις root. Ενα απλο φλασαρισμα 2 μικρα αρχεια. Νομιζω θα καλυφθεις αν διαβασεις παλαιότερο post.
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

ποσο δυσκολο ειναι να το ρουταρουμε....!!!!αν καποιος ξερει ......

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το παλεψα λιγο αλλα δεν εβγαλα ακρη με το ροοτ.......τελικα ποια ειναι η καλητερη λυση παιδια.!!!!!πολυ μιλησαν για brick......περιμενω αν ξερετε..ευχαριστο

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κατι κανω λαθος????

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν μπορεις πες μου πως εγινε το ροοτ τελικα...???

Link to comment
Share on other sites

ποσο δυσκολο ειναι να το ρουταρουμε....!!!!αν καποιος ξερει ......

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το παλεψα λιγο αλλα δεν εβγαλα ακρη με το ροοτ.......τελικα ποια ειναι η καλητερη λυση παιδια.!!!!!πολυ μιλησαν για brick......περιμενω αν ξερετε..ευχαριστο

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κατι κανω λαθος????

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν μπορεις πες μου πως εγινε το ροοτ τελικα...???

 

http://playfuldroid.com/how-to-root-cubot-s308-using-the-vroot-program/

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

ποσο δυσκολο ειναι να το ρουταρουμε....!!!!αν καποιος ξερει ......

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το παλεψα λιγο αλλα δεν εβγαλα ακρη με το ροοτ.......τελικα ποια ειναι η καλητερη λυση παιδια.!!!!!πολυ μιλησαν για brick......περιμενω αν ξερετε..ευχαριστο

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κατι κανω λαθος????

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν μπορεις πες μου πως εγινε το ροοτ τελικα...???

κατεβασε το v root συνδεσε το τηλεφωνο ειναι απλο,

αν κοιταξεις προηγουμενα ποστ θα βρεις οτι χρειαζεσαι

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μπραβο μανωλη εχεις βοηθησει πολυ κοσμο:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα!

Εχω το κινητο ενος φιλου και προσπαθω να κανω repartioning.

Εχω κατεβασει και εγκαταστασησει τους drivers, το αρχειο που αναφερεται σε προηγουμενο post με το EBR1 και EBR2 και ενω παταω

download, βαζω μπαταρια και πατωντας το volume down βαζω το usb καλωδιο βγαινει μηνυμα :

BROM ERROR : S_NOT_ENOUGH_MEMORY (1012)

 

Tελικα εφταιγαν μαλλον οι drivers.

Απεγκατεστησα ολους τους κρυφους που ειχαν εγκατασταθει αυτοματα και για το Lenovo A850+ που εχω και δοκιμασα την

νεα εκδοση του spflash και ολα οκ.

Θελω να τονισω οτι δεν σβηστηκαν επαφες αλλα ουτε οι εφαρμογες, μηπως δεν εγινε κατι σωστα;

Παντως στο μενου αποθηκευτικος χωρος λεει πλεον 5,91 συνολικος χωρος.

Καποιος που το εκανε; Δεν αναφερεται καπου για τις εφαρμογες, μηπως κανω λαθος;

 

Τι ακριβώς έκανες με τους drivers ? και ποιους απεγκατέστησες (και που τους βρήκες, πήγες διαχείριση συσκευών με το κινητό συνδεμένο και ότι βρήκες απεγκατέστησες - κατήργησες ? σε εμένα όταν συνδέσω το κινητό και ενεργοποιήσω τον αποθηκευτικό χώρο το βλέπει σαν "Cubot S USB device" και έκδοση driver της microsoft 6.3.9600.16384) Εσύ ποιους εγκατατέστησες τελικά και και από που τους κατέβασες ? To link που είδα σε προηγούμενο post http://www.mediafire.com/?vb4i1qodr8c8mk4 αφορά επεξεργαστή 6589 και όχι 6582 που είναι ο δικός μας, είναι ΟΚ αυτό ? Επίσης για windows 8.1 που έχω εγώ πρέπει να ακολουθήσω και το link http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=362198 ?

 

 

Ποιά έκδοση spflash χρησιμοποίησες (κανένα link ?) Εγώ έχω την SP_Flash_Tool_v3.1344.0.212 και την SP_Flash_Tool_v5.1408.00 αλλά δεν έχω δοκιμάσει καμία από τις δύο.

 

Για τα αρχεία EBR έχω το "cubot-s308-4.4.2-6GB-internal-EBR-1-2" το οποίο περιέχει ένα αρχείο EBR1 ένα EBR2 και το MT6582_Android_scatter.txt.

 

Για τον υπόλοιπο χώρο δε σου έβγαλε μόνο του μήνυμα για format ?

Χρειάστηκε να κάνεις wipe data/cache και αν ναι πως ?

Στην αρχή χρειάστηκε πρώτα να ενεργοποιήσεις τον εντοπισμό σφαλμάτων USB ?

 

Χρειάζομαι κάτι άλλο ? Μια βοήθεια παιδιά ....

Θα επιχειρήσω κι εγώ repartitioning τελικά, δε γίνεται διαφορετικά .... το ότι εφαρμογές κλπ παραμένουν είναι πολύ καλό.

Edited by pacopor
Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το v root συνδεσε το τηλεφωνο ειναι απλο,

αν κοιταξεις προηγουμενα ποστ θα βρεις οτι χρειαζεσαι

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μπραβο μανωλη εχεις βοηθησει πολυ κοσμο:D

 

Ωραια με ολα αυτα και ευκολα...με το vroot...οταν ομως λεει το τελοσ του ποστ...free to install custom ROMs...τη θελει να πει ο μαστορας...και τη ειναι αυτο που βλεπω..cubot-s308-4.4.2-6GB-internal-EBR-1-2

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κατεβασε το v root συνδεσε το τηλεφωνο ειναι απλο,

αν κοιταξεις προηγουμενα ποστ θα βρεις οτι χρειαζεσαι

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μπραβο μανωλη εχεις βοηθησει πολυ κοσμο:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ KINGZONE N3.....ΑΥΤΟ ΠΕΡΝΕΙ ROOT..????ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ

Edited by fireman34gre
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδια αυτη ειναι για μας?

V6_CQ_4137C_V0.1.1_20150127 – KOT49H

http://www.needrom.com/download/cubot-s308-kk/

 

Αυτη τη ROM την εχει περασει κανείς? Τι αλλαζει ? Διαρκεια μπαταρίας, λήψη σηματος που νομιζω οτι το τηλ υποφερει, ή τιποτα αλλα bugs?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

εγω την εχω περασει την ρομ αλλα δεν μπορω να σου πω διαφορες με την προηγουμενη μιας και μολις το πηρα την περασα κατευθειαν χωρις να το δουλεψω.

δουλευει απροβληματιστα ,αψογα σαν συσκευη,δυστηχως για μενα το μειον ειναι η διαρκεια της μπαταριας που παραμενει μικρη.

αν το φτιαξουν θα ειναι αψογο.

εχει δοκιμασει κανεις τις custom που κυκλοφορουν στο needrom?με ενδιαφερει η μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

Περασα μια ρομ 4.2.2 4gb διαθεσιμα που βρηκα απο εδω http://www.needrom.com/download/cubot-s308-rom-4-gb-internal/ . Μολις την περασα το κινητο εκανε reboot κ μετα εβγαλε στην οθονη το λογοτυπο cubot για 5-6 ωρες χωρις να το πειραζω μεχρι που εκλεισε απο μπαταρια και απο τοτε δεν ξανα ανοιγει. Εχετε καμια ιδεα τι να κανω ; Επισης το pc δεν το αναγνωριζει πλεον (επειδη ειναι κλειστο) ωστε να ξανα βαλω την εργοστασιακη ρομ απο το backup... :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

Περασα μια ρομ 4.2.2 4gb διαθεσιμα που βρηκα απο εδω http://www.needrom.com/download/cubot-s308-rom-4-gb-internal/ . Μολις την περασα το κινητο εκανε reboot κ μετα εβγαλε στην οθονη το λογοτυπο cubot για 5-6 ωρες χωρις να το πειραζω μεχρι που εκλεισε απο μπαταρια και απο τοτε δεν ξανα ανοιγει. Εχετε καμια ιδεα τι να κανω ; Επισης το pc δεν το αναγνωριζει πλεον (επειδη ειναι κλειστο) ωστε να ξανα βαλω την εργοστασιακη ρομ απο το backup... :(

 

Καταρχήν φορτισε το κινητο σου.

Μετά κατέβασε αυτή τη ROM http://www.needrom.com/download/cubot-s308-4-4-2-stock-rom-20141124/ που είναι για το κινητό σου (αν είχες διαβάσει λίγο θα έπρεπε να ξέρεις ότι το κινητό έχει 2 εκδόσεις μια με 4.2 και μια με 4.4 των οποίων οι ROM δεν ειναι συμβατές μεταξύ τους ) και φλάσαρε κανονικά όπως λενε οι οδηγίες στη σελίδα ποιο πάνω με την έκδοση του Sp flash toolsπου λέει

 

Όταν με το καλό τα καταφέρεις κατέβασε αυτό http://www.needrom.com/download/editing-primary-partition-6-gb-cubot-s-308-android-4-4-2/

και φλάσαρε το για να έχεις 6gb rom

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Μανώλη στο link που δίνεις αναφέρει την έκδοση sp flash που πρέπει να χρησιμοποιήσει κανείς. Να κάνω κάποιες ερωτήσεις πριν κάνω και εγώ τη διαδικασία

 

1. Πρέπει να προηγηθεί root ή όχι ?

2. Πρέπει πριν να εγκαταστήσουμε κάποιους drivers στο laptop (έχω 3 υπολογιστές με windows 7, vista και 8.1 pro)

3. Πως γινεται το wipe data/cache

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Μανώλη στο link που δίνεις αναφέρει την έκδοση sp flash που πρέπει να χρησιμοποιήσει κανείς. Να κάνω κάποιες ερωτήσεις πριν κάνω και εγώ τη διαδικασία

 

1. Πρέπει να προηγηθεί root ή όχι ?

2. Πρέπει πριν να εγκαταστήσουμε κάποιους drivers στο laptop (έχω 3 υπολογιστές με windows 7, vista και 8.1 pro)

3. Πως γινεται το wipe data/cache

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

1 οχι αλλά καλό είναι να το κάνεις root μετά από αυτή τη διαδικασία

 

2 http://www.mediafire.com/?vb4i1qodr8c8mk4

 

Κατέβασε τους ποιο πανω drivers και κάνε εγκατάσταση στο pc με windows 7

 

3 Μπαίνεις recovery και το βρίσκεις

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

1 οχι αλλά καλό είναι να το κάνεις root μετά από αυτή τη διαδικασία

 

2 http://www.mediafire.com/?vb4i1qodr8c8mk4

 

Κατέβασε τους ποιο πανω drivers και κάνε εγκατάσταση στο pc με windows 7

 

3 Μπαίνεις recovery και το βρίσκεις

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ, αλλά έχω και μία ερώτηση ακόμα !!! (μη γελάσεις ...)

Πως μπαίνουμε σε recovery ? Απ' ότι διάβασα με το Quick Boot αλλά πρέπει η συσκευή να είναι root. Ισχύει ή υπάρχει και άλλος τρόπος χωρίς root ... ? (αλλιώς μάλλον θα πρέπει να αρχίσω με root). ΤΟ ΒΡΉΚΑ !!!! power + volume up !!! Μετά το flash ανοίγουμε κατ' ευθείαν το κινητό σε recovery mode και κάνουμε wipe data/cache και μετά ανοίγουμε κανονικά .... σωστά έτσι

Edited by pacopor
Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ, αλλά έχω και μία ερώτηση ακόμα !!! (μη γελάσεις ...)

Πως μπαίνουμε σε recovery ? Απ' ότι διάβασα με το Quick Boot αλλά πρέπει η συσκευή να είναι root. Ισχύει ή υπάρχει και άλλος τρόπος χωρίς root ... ? (αλλιώς μάλλον θα πρέπει να αρχίσω με root). ΤΟ ΒΡΉΚΑ !!!! power + volume up !!! Μετά το flash ανοίγουμε κατ' ευθείαν το κινητό σε recovery mode και κάνουμε wipe data/cache και μετά ανοίγουμε κανονικά .... σωστά έτσι

 

Ακριβως έτσι,...

 

υ..γ. Μιας και το κινητό δεν το έχω αφού μου το έκλεψαν ,χαρίζω μια μπαταρία που μου ξέμεινε σε όποιον τη θέλει στο Ηράκλειο Κρήτης

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως έτσι,...

 

υ..γ. Μιας και το κινητό δεν το έχω αφού μου το έκλεψαν ,χαρίζω μια μπαταρία που μου ξέμεινε σε όποιον τη θέλει στο Ηράκλειο Κρήτης

 

Πραγματικά λυπάμαι για το κινητό σου, η αίσθηση της κλοπής είναι πολύ άσχημη !!! Σου εύχομαι τελικά να το βρεις ή τουλάχιστον να βρεθείς με ένα κινητό ακόμα καλύτερο (κάθε εμπόδιο σε καλό)

 

Εγώ πάλι να ρωτήσω κάτι και σε εσένα Μανώλη και σε όποιον άλλον μπορεί να βοηθήσει. Προσπάθησα να κάνω τη διαδικασία του repartition αλλά δεν τα κατάφερα.

Στα win 7 δεν αναγνώρισε τη συσκευή και τηη έβγαζε με ερωτηματικό στη διαχείριση συσκευών οπότε δεν δοκίμασα την υπόλοιπη διαδικασία.

Στα win 8.1 pro τη συσκευή την αναγνωριζει κανονικά έκανα την όλη διαδικασία, αλλά όταν σύνδεσα το κινητό δεν έγινε τίποτα. Μάλιστα πάτησα τόση πολλή ώρα το volume down που τελικά άνοιξε σε ένα κινέζικο recovery menu και αναγκάστηκα να αποσυνδέσω και να βγάλω την μπαταρία για να μην κάνω καμμιά βλακεία κατά λάθος.

 

Καμιά ιδέα ??

 

Μήπως κάτι δεν κάνω σωστά.

- Άνοιξα το sp flash, άνοιξα το scatter (scatter loading) και είχε τσεκαρισμένα τα EBR1 και EBR2. ΄

- πάτησα download

- τσεκάρισα στις επιλογές για προγραμματιστές τον "Εντοπισμό σφαλμάτων USB"

- έβγαλα την μπαταρία από το κινητό ΧΩΡΙΣ να το έχω συνδέσει πριν.

- ξανα εβαλα την μπαταρία και σύνδεσα το κινητό πατώντας ταυτόχρονα και το volume up ή down

ΤΙΠΟΤΑ

Edited by pacopor
Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση του s200 flash

Με την5 .κάτι δεν μου δούλεψε με τη 3.1 κάτι τα κατάφερα

 

Χρησιμοποίησα την SP_Flash_Tool_v3.1344.0.212 σύμφωνα με τις οδηγίες από τη needrom

 

Επιπλέον πριν ξεκινήσω τσεκάρισα στις επιλογές για προγραμματιστές τον "Εντοπισμό σφαλμάτων USB"

 

????

 

Ίσως κάτι να παίζει με τον driver .... αν η διαδικασία είναι σωστή θα δοκιμάσω και σε vista

Edited by pacopor
Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γίνει repartition, και απλά:

1) Γίνει ένα rootάρισμα ώστε να σβήσουμε κάποιες εφαρμογές που έχει η συσκευή.

2) Αρχίσουμε και στέλνουμε εφαρμογές στην micro sd, μήπως είναι μια λύση ώστε να κρατάμε το 1gb που είναι για τις εφαρμογές, ''κάπως'' πιο ελεύθερο;

Ρωτώ γιατί ίσως να μην μπορώ να κάνω repartition. Είναι με 4.2.2

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρωτώ γιατί ίσως να μην μπορώ να κάνω repartition. Είναι με 4.2.2

Αν εννοείς ότι δεν μπορείς να κάνεις repartition επειδή είσαι με 4,2,2 κάνεις λάθος δες αυτό

http://www.needrom.com/download/editing-primary-partition-4gb-android-4-2-2/

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...