Jump to content

Cubot S308


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

.

 

mplevris όταν λες μετά το τελευταίο update της Cubot βελτιώθηκε η χρήση της μπαταρίας, να ελπίζω ότι το δικό μου θα έρθει updated ή θα χρειαστεί να κάνω κάτι (εύκολο ελπίζω !!! :( ) πάντως 3 ώρες ανοιχτή οθόνη είναι αρκετά καλά .... :)

 

 

Αν δεν έχει την τελευταία ενημέρωση το κάνεις εύκολα πατώντας το κουμπί wireless uptate από τις εφαρμογές

 

Όσο αφορά το repartition το θεωρώ απαραίτητο στην συγκεκριμένη συσκευή μιας και τα 0,8Gb διαθέσιμα για εγκατάσταση εφαρμογών αποδεικνύονται πολύ λίγα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

το τηλεφωνο εχει 2 giga ραμ το 0,89 ειναι για εφαρμογες και διαφορα παιχνιδια

 

 

Μήπως τα χεις μπερδέψει λίγο μιας και άλλο είναι η μνήμη RAM(2GB) και 'αλλο η ROM(16GB)

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν έχει την τελευταία ενημέρωση το κάνεις εύκολα πατώντας το κουμπί wireless uptate από τις εφαρμογές

 

Όσο αφορά το repartition το θεωρώ απαραίτητο στην συγκεκριμένη συσκευή μιας και τα 0,8Gb διαθέσιμα για εγκατάσταση εφαρμογών αποδεικνύονται πολύ λίγα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

 

 

Μήπως τα χεις μπερδέψει λίγο μιας και άλλο είναι η μνήμη RAM(2GB) και 'αλλο η ROM(16GB)

 

εχεις δικιο δεν αλαζει η ραμ που ειναι 2GB ο εσωτερικος χωρος του τηλεφωνου που εχουμε διαθεσιμα για τις εφαρμογες μεγαλωνει με το repartition :X:X

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μάλλον τα έχω μπερδέψει. Είχα την εντύπωση ότι η ram είναι (όπως και στους υπολογιστές) η προσωρινή μνήμη που χρησιμοποιεί το τηλέφωνο για την επεξεργασία των δεδομένων των εφαρμογών που τρέχουν εκείνη τη στιγμή και η rom είναι η μνήμη στην οποία αποθηκεύονται οι διάφορες εφαρμογές που εγκαθιστούμε. Οπότε εάν θελήσουμε να εγκαταστήσουμε μια "μεγάλη" εφαρμογή όπως πχ το fifa που αναφέρατε, αυτό που θα χρειαστούμε είναι μεγαλύτερο μέγεθος rom, γι' αυτό και το 0,8 που αναφέρατε νόμιζα ότι αφορά την rom της συσκευής. Προφανώς βέβαια κάτι δεν έχω καταλάβει καλά !!! εεεεε???
Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μάλλον τα έχω μπερδέψει. Είχα την εντύπωση ότι η ram είναι (όπως και στους υπολογιστές) η προσωρινή μνήμη που χρησιμοποιεί το τηλέφωνο για την επεξεργασία των δεδομένων των εφαρμογών που τρέχουν εκείνη τη στιγμή και η rom είναι η μνήμη στην οποία αποθηκεύονται οι διάφορες εφαρμογές που εγκαθιστούμε. Οπότε εάν θελήσουμε να εγκαταστήσουμε μια "μεγάλη" εφαρμογή όπως πχ το fifa που αναφέρατε, αυτό που θα χρειαστούμε είναι μεγαλύτερο μέγεθος rom, γι' αυτό και το 0,8 που αναφέρατε νόμιζα ότι αφορά την rom της συσκευής. Προφανώς βέβαια κάτι δεν έχω καταλάβει καλά !!! εεεεε???

 

το τηλεφωνο ειναι τιμιο για τα οχι πολλα λεφτα, και ξεπερναει αλλα τηλεφωνα πολυ πιο ακριβα. ειναι γρηγορο στις εφαρμογες βλεπε ιντερνετ , παιχνιδια κλπ΄τωρα εχει ενα μειον με την μπαταρια αλλα δεν μπορουμε να τα χουμε ολα , Τον αποθηκευτικο χωρο αν δεν θες να το γεμισεις με αχρηστες εφαρμογες τα 0,89 θα σε καλυψουν απολυτα .ηθελα να αυξησω την χωρητικοτητα του τηλεφωνου μονο και μονο για να δοκιμασω ενα παιχνιδι το NBA 2K14 που δεν επαιζε τελικα ( ειχα βαλει μια rom που εδινε 3 GB εσωτερικη μνημη και η οποια μετα απο 2 μερες κρασαρε) οποτε οταν με το καλο το παρεις προτεινο να παραγγελεις ενα power bank για να μην ξεμεινης απο μπαταρια . Ρουτ γινεται με vroot an απο εκει ξεκινανε ολα ( οι εφαρμογες εγκαθίστανται στων εσωτερικο χωρο που ειναι 0,89 στο cubot που εναι κομματι της ρομ)

Edited by polinerios
Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο ειναι τιμιο για τα οχι πολλα λεφτα, και ξεπερναει αλλα τηλεφωνα πολυ πιο ακριβα. ειναι γρηγορο στις εφαρμογες βλεπε ιντερνετ , παιχνιδια κλπ΄τωρα εχει ενα μειον με την μπαταρια αλλα δεν μπορουμε να τα χουμε ολα , Τον αποθηκευτικο χωρο αν δεν θες να το γεμισεις με αχρηστες εφαρμογες τα 0,89 θα σε καλυψουν απολυτα .ηθελα να αυξησω την χωρητικοτητα του τηλεφωνου μονο και μονο για να δοκιμασω ενα παιχνιδι το NBA 2K14 που δεν επαιζε τελικα ( ειχα βαλει μια rom που εδινε 3 GB εσωτερικη μνημη και η οποια μετα απο 2 μερες κρασαρε) οποτε οταν με το καλο το παρεις προτεινο να παραγγελεις ενα power bank για να μην ξεμεινης απο μπαταρια . Ρουτ γινεται με vroot an απο εκει ξεκινανε ολα ( οι εφαρμογες εγκαθίστανται στων εσωτερικο χωρο που ειναι 0,89 στο cubot που εναι κομματι της ρομ)

 

Πλήρως αντιληπτό. Οπότε μιας και δεν έχω φοβερές απαιτήσεις από το τηλέφωνο, μάλλον δεν πρόκειται να με προβληματίσει η χωρητικότητα για την εγκατάσταση εφαρμογών. Το power bank είναι στα υπόψη, θα δω πως θα πάει και θα αποφασίσω ...

 

Ευχαριστώ πολύ !!!

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μάλλον τα έχω μπερδέψει. Είχα την εντύπωση ότι η ram είναι (όπως και στους υπολογιστές) η προσωρινή μνήμη που χρησιμοποιεί το τηλέφωνο για την επεξεργασία των δεδομένων των εφαρμογών που τρέχουν εκείνη τη στιγμή και η rom είναι η μνήμη στην οποία αποθηκεύονται οι διάφορες εφαρμογές που εγκαθιστούμε. Οπότε εάν θελήσουμε να εγκαταστήσουμε μια "μεγάλη" εφαρμογή όπως πχ το fifa που αναφέρατε, αυτό που θα χρειαστούμε είναι μεγαλύτερο μέγεθος rom, γι' αυτό και το 0,8 που αναφέρατε νόμιζα ότι αφορά την rom της συσκευής. Προφανώς βέβαια κάτι δεν έχω καταλάβει καλά !!! εεεεε???

Μπορεί η Rom του τηλεφώνου να είναι 16gb αλλά δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμη όλη για εγκατάσταση εφαρμογών παρά μόνο 0.8gb από αυτή νούμερο πολύ μικρό για να σε φτάσει να βάλεις εφαρμογές και πχ και το fifa οπότε το repartition είναι μονόδρομος σε αυτή τη συσκευή

Σε άλλο κινητό που εδώ στα χέρια μου με android 4.4 και μόνο 8 gb Rom δεν υπάρχει τέτοιο θέμα μια που και τα 8 gb είναι διαθέσιμα για εγκατάσταση εφαρμογών

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η Rom του τηλεφώνου να είναι 16gb αλλά δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμη όλη για εγκατάσταση εφαρμογών παρά μόνο 0.8gb από αυτή νούμερο πολύ μικρό για να σε φτάσει να βάλεις εφαρμογές και πχ και το fifa οπότε το repartition είναι μονόδρομος σε αυτή τη συσκευή

Σε άλλο κινητό που εδώ στα χέρια μου με android 4.4 και μόνο 8 gb Rom δεν υπάρχει τέτοιο θέμα μια που και τα 8 gb είναι διαθέσιμα για εγκατάσταση εφαρμογών

 

Οταν κανεις εγκατασταση ενα παιχνιδι καποια mb εγκαθιστανται στην εσωτερικη μνημη το συνολο ομως του ογκου του παιχνιδιου μπορεις να το βαλεις η στην εξωτερικη καρτα sd

 

η στο διαθεσιμο χωρο της συσκευης που ειναι περιπου 14 gb το μονο παιχνιδι που δοκιμασ α και ηθελε αποκλειστικα την εσωτερικη μνημη βλεπε 0.89gb ειναι το NBA 2K15

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω αυτό απλά εμένα που δεν παίζω παιχνίδια καθόλου αλλά πρεπει να έχω κάποιες εφαρμογές χρήσιμες για εμένα το 0,89 της συσκευής είναι λίγο.Χωρίς κανένα παιχνίδι μέσα στο κινητό και έχοντας εγκαταστήσει τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ έχω ήδη "φάει" 1,95GB από την 3GB available Rom άρα το repartition είναι must have για μένα
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Επομένως λοιπόν NBA στο Cubot δεν βλέπω να παίζω !!! Έτσι κι αλλιώς με τα παιχνίδια δεν έχω ιδιαίτερη σχέση. Όσον αφορά εφαρμογές, σίγουρα θα βάλω ένα καλό πρόγραμμα πλοήγησης (για το οποίο θα ήθελα και τις προτάσεις σας) και δεν έχω κατά νου κάτι άλλο σημαντικό ....

 

Αν το repartition είναι μια εφικτή διαδικασία για ένα μη καλό γνώστη (όπως εγώ) τότε μάλλον θα το επιχειρήσω αρκεί να μην προκαλεί άλλα προβλήματα (crashαρίσματα κλπ) στη συσκευή. Αν έχετε καταλήξει σε κάποια ασφαλή και δοκιμασμένη διαδικασία για την έκδοση android (4.4) που έρχομαι οι καινούργιες συσκευές .... εδώ είμαστε ...

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Επομένως λοιπόν NBA στο Cubot δεν βλέπω να παίζω !!! Έτσι κι αλλιώς με τα παιχνίδια δεν έχω ιδιαίτερη σχέση. Όσον αφορά εφαρμογές, σίγουρα θα βάλω ένα καλό πρόγραμμα πλοήγησης (για το οποίο θα ήθελα και τις προτάσεις σας) και δεν έχω κατά νου κάτι άλλο σημαντικό ....

 

Αν το repartition είναι μια εφικτή διαδικασία για ένα μη καλό γνώστη (όπως εγώ) τότε μάλλον θα το επιχειρήσω αρκεί να μην προκαλεί άλλα προβλήματα (crashαρίσματα κλπ) στη συσκευή. Αν έχετε καταλήξει σε κάποια ασφαλή και δοκιμασμένη διαδικασία για την έκδοση android (4.4) που έρχομαι οι καινούργιες συσκευές .... εδώ είμαστε ...

 

χρησιμοποιω το sigyc ομως για να πιασει δορυφορο δεν μπορει να το κανει βαζοντας μονο το gps της συσκευης αλλα χρησιμοποιώντας gps wifi και δικτυα κινητης τηλεφωνιας . Το repartition είναι μια εφικτή διαδικασία ομως χρειαζεται μπακ απ για να σαι σιγουρος και ορεξη για ψαξιμο

Edited by polinerios
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω το sigyc ομως για να πιασει δορυφορο δεν μπορει να το κανει βαζοντας μονο το gps της συσκευης αλλα χρησιμοποιώντας gps wifi και δικτυα κινητης τηλεφωνιας . Το repartition είναι μια εφικτή διαδικασία ομως χρειαζεται μπακ απ για να σαι σιγουρος και ορεξη για ψαξιμο

 

Ωχ !!! δεν μου άρεσε αυτό για το sygic γιατί κι εγώ αυτό είχα στο μυαλό μου. Το ότι δεν μπορεί να πιάσει δορυφόρους με το gps της συσκευής μόνο, το παρουσιάζει μόνο η συγκεκριμένη συσκευή ή έχει να κάνει με το sygic. Προφανώς η χρήση gps μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας έχει επιπλέον χρέωση...

Γενικά οι κριτικές που διάβασα για το gps της συσκευής ήταν καλές, μου κάνει εντύπωση αυτό που λες !!!

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για την έκδοση Bluetooth στις πιο πρόσφατες συσκευές του S308, μιας και οι πληροφορίες από τα διάφορα κινεζομάγαζα, αλλά και specification sites, είναι ανάμεικτες, για παράδειγμα

 

http://www.gsmchoice.com/en/catalogue/cubot/s308/Cubot-S308.html

http://www.devicespecifications.com/en/model/47322d14

http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-cubot-s308

 

Στα αρχικά μοντέλα του S308 με Android 4.2.2 Jelly Bean η έκδοση του Bluetooth είναι 2.0 ή 4.0?

Στις καινούργιες συσκευές S308 που έρχονται με το Android 4.4 Kitkat, μήπως έχει γίνει και αναβάθμιση του Bluetooth σε έκδοση 4.0 ή έχει παραμείνει 2.0?

Με ενδιαφέρει η συσκευή και θα ήθελα να ξέρω αν έχει συμβατότητα με αξεσουάρ που χρησιμοποιούν ΒΤ 4.0

 

 

Επαναφέρω την ερώτηση, εάν μπορεί κάποιος από τους κατόχους του S308 να τσεκάρει αν η έκδοση

του Bluetooth είναι 2.0 ή 4.0. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω την ερώτηση, εάν μπορεί κάποιος από τους κατόχους του S308 να τσεκάρει αν η έκδοση

του Bluetooth είναι 2.0 ή 4.0. Ευχαριστώ πολύ!

 

Αν ξέρεις πως γίνεται πες μου να το τσεκάρω γιατί εγώ δεν μπορώ να βρω πως βλέπω τι έκδοση έχω

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω την ερώτηση, εάν μπορεί κάποιος από τους κατόχους του S308 να τσεκάρει αν η έκδοση

του Bluetooth είναι 2.0 ή 4.0. Ευχαριστώ πολύ!

Εμένα στο Ρυθμίσεις/εφαρμογές/όλα/ Bluetooth αναφέρει:

Bluetooth έκδοση 4.2.2 και ειναι με Android 4.2.2.

 

Ωχ !!! δεν μου άρεσε αυτό για το sygic γιατί κι εγώ αυτό είχα στο μυαλό μου. Το ότι δεν μπορεί να πιάσει δορυφόρους με το gps της συσκευής μόνο, το παρουσιάζει μόνο η συγκεκριμένη συσκευή ή έχει να κάνει με το sygic. Προφανώς η χρήση gps μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας έχει επιπλέον χρέωση...

Γενικά οι κριτικές που διάβασα για το gps της συσκευής ήταν καλές, μου κάνει εντύπωση αυτό που λες !!!

 

Του εχω βάλει Igo primo 9.6.29.431282 με χάρτες HERE 2014.Q1 και δουλεύει πολύ καλά.

Δορυφόρους για να πιάνει γρήγορα θέλει κάποια μικρά tweeks - υπάρχουν και σ'αυτο το forum - ψαξε για οδηγό GPS για Mediatek και ισως θέλει root

Edited by g3ros
Link to comment
Share on other sites

Του εχω βάλει Igo primo 9.6.29.431282 με χάρτες HERE 2014.Q1 και δουλεύει πολύ καλά.

Δορυφόρους για να πιάνει γρήγορα θέλει κάποια μικρά tweeks - υπάρχουν και σ'αυτο το forum - ψαξε για οδηγό GPS για Mediatek και ισως θέλει root

 

Σ' ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω για να είμαι έτοιμος μόλις έρθει η συσκευή (την οποία ζήτησα rootαρισμένη από το gearbest και παρεπιπτόντως έχει σταλεί και την περιμένω εναγωνίως !!!)

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω την ερώτηση, εάν μπορεί κάποιος από τους κατόχους του S308 να τσεκάρει αν η έκδοση

του Bluetooth είναι 2.0 ή 4.0. Ευχαριστώ πολύ!

 

Είναι 4,4,2 έκδοση

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις για το bluetooth.

Πέρα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά και την καλή τιμή περί τα 100 ευρώ, το συγκεκριμένο μοντέλο μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον και για την κομψή του εξωτερική εμφάνιση. Συγκεκριμένα, το πλαστικό (προφανώς) καπάκι φαίνεται να έχει υφή σε απομίμηση "δέρματος". Υποθέτω προσφέρει καλό κράτημα και θα ήθελα να ρωτήσω πώς είναι η αίσθηση στο χέρι?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τελειο στην αισθηση και στο χερι και στο ματι, θα το βγαζεις απο την τσεπη οταν πας για καφε και σιγουρα δεν θα περναει απαρατητητο , αν σου εχει και την θηκη δωρο ειναι σουπερ εγω κακως αγορασα και αλλη γιατι αυτη που ειχε δωρο ειναι ομορφη και πρωτοτυπη Edited by polinerios
Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις εδώ--->>http://www.needrom.com/category/cubot/s308/ και θα βρεις κάποια από τις official εκδόσεις.

(θα πρέπει να εγγραφείς για να κατεβάσεις ότι χρειάζεσαι).

Θα επανέλθει, μην ανησυχείς...;)

Edit: στην τελευταία official έκδοση βλέπω ότι περιλαμβάνεται και κατάλληλη έκδοση του SP Flash Tools και το script για αύξηση του partition, οπότε πρέπει να χρησιμοποιήσεις αυτό το πακέτο και όχι διαφορετικά αρχεία που δεν ταιριάζουν...

Φρόντισε να ακολουθήσεις τις οδηγίες.

 

Αν δεν έχει την τελευταία ενημέρωση το κάνεις εύκολα πατώντας το κουμπί wireless uptate από τις εφαρμογές

 

Ρε παιδια για να καταλαβω . Αν περασουμε με το wireless update την τελευταια ανανεωση θα γινει και repartition? Αν οχι , ποιος ειναι ο σιγουρος τροπος για το repartition? Ποιο ακριβως κατεβαζουμε απο το needrom?

Εχω κανει το τελευταιο update αλλα παραμενουν τα 0.89 που δε φτανουν ουτε για πλακα

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παρέλαβα κι εγώ μετά από 30 ημέρες περίπου. Δείχνει πολύ καλό για τα λεφτά του. Δύο(2) είναι τα αρνητικά σημεία του :

1. Μπαταρία

2. Χώρος αποθήκευσης εφαρμογών.

Edited by ozgur_hfo
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για να καταλαβω . Αν περασουμε με το wireless update την τελευταια ανανεωση θα γινει και repartition? Αν οχι , ποιος ειναι ο σιγουρος τροπος για το repartition? Ποιο ακριβως κατεβαζουμε απο το needrom?

Εχω κανει το τελευταιο update αλλα παραμενουν τα 0.89 που δε φτανουν ουτε για πλακα

Το update δεν κάνει repartition αλλά Πρέπει να το κάνεις Γιατί φτιάχνει τη μπαταρία και αφού το κάνεις πας εδώ

http://www.needrom.com/download/cubot-s308-4-4-2-stock-rom-20141124/

Και ακολουθώντας τις οδηγίες κάνεις repartition

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

framaroot απετυχε,

kingoroot μονο προσπαθει να κανει connect...

το usb debugging on το εχω..

 

τις πταιει??

χμμ

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

framaroot απετυχε,

kingoroot μονο προσπαθει να κανει connect...

το usb debugging on το εχω..

 

τις πταιει??

χμμ

Με αυτό σίγουρα κάνεις ρουτ

http://www.mgyun.com/m/en

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

root genius δεν τα καταφερνει

και το iroot παλευει 20 λεπτα τωρα..

 

πολυ σκληρο για να πεθανει το 308 μου,χε

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...