Jump to content

Φοιτητικό πακέτο Vodafone CU


zipperant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγλω λεχω πλασι. Του γυίου μου έφτιαξα φοιτητικό από αγγελία. πιστεύω ότι το φτιάξανε με πάσο άλλου.
Link to comment
Share on other sites

Στο κάνουν φοιτητικό με τα στοιχεία σου ή με τα στοιχεία αλλουνού (που έχει πάσο) ;
Δεν φτιάχνουν φοιτητικό από την αρχή, απλώς μετατρέπουν ένα ήδη υπάρχον CUκαι σε φοιτητικό.

Το CU είναι στο όνομα κάποιου σύμφωνα με την πραγματικότητα.

Αυτό το CU το φορτώνουν με τις προϋποθέσεις του φοιτητικού.

Ζητάνε μόνο ταυτότητα για να επιβεβαιώσουν τα στοιχεία ώστε να μη γίνει μετατροπή σε λάθος όνομα.

Η εταιρεία δεν χρειάζεται επιβεβαιώσεις για το που θα διαθέσει τα προϊόντα της, ούτε πασο ούτε τίποτα.

Για λόγους μάρκετινγκ δήθεν ζητάνε φοιτητικές ταυτότητες και τέτοια πράγματα.

Αν δεν ήτανε καρτέλ δηλαδή θα μπορούσε μία εταιρεία να βγάλει μία διαφήμιση και να λέει ότι όλοι στην τάδε εταιρεία είναι φοιτητές πλέον, ελάτε και πάρτε από μας το πακέτο.

Γίνεται? Δεν γίνεται.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Ήδη υπάρχον CU καρτοκινητό μπορεί να μετατραπεί με κανονική διαδικασία σε φοιτητικό; Ο κάτοχος έχει φοιτητικό πάσο κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου η διαδικασία;

 

Πηγαίνεις σε ενα κατάστημα Vodafone. Εναλλακτικά μπορεις να επικοινωνήσεις μεσω live chat οπου θα σου ζητήσουν να τους στειλεις με email φωτογραφιες απο το πασο και την ταυτότητα.

 

Η αδερφή μου είχε παει αρχικά σε κατάστημα όπου καθυστέρησαν υπερβολικά να ολοκληρώσουν τη διαδικασία (20 μερες). Μίλησε με live chat, εστειλε στο καπακι τα εγγραφα και της το ενεργοποίησαν αμεσα (εντος 5λεπτου).

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω κάρτα από micro σε nano.

Είναι φοιτητικό και έχω και μαζέψει πολύ χρόνο ομιλίας και data.

Υπάρχει περίπτωση με την αλλαγή να χάσω κάτι (εκτός από 7 ευρώ...) ;

Το πάσο που είχα χρησιμοποιήσει θα το ξαναψάξουν; (είναι αρκετά παλιό)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα χάσεις τίποτα. Εγώ είχα αλλάξει κάρτα το 2019 και είχε λήξει (η φοιτητική ταυτότητα) προ πολλού. Καλό είναι να μην αναφέρεις ότι είναι φοιτητικό. Πες θέλω να κάνω αντικατάσταση sim σε ένα καρτοκινητό.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω κάρτα από micro σε nano.

Είναι φοιτητικό και έχω και μαζέψει πολύ χρόνο ομιλίας και data.

Υπάρχει περίπτωση με την αλλαγή να χάσω κάτι (εκτός από 7 ευρώ...) ;

Το πάσο που είχα χρησιμοποιήσει θα το ξαναψάξουν; (είναι αρκετά παλιό)

 

Δε δοκιμάζεις να ζητήσεις να σου την κόψουν στο κατάστημα; Δε χανεις κατι.

 

Αν δεν κανω λαθος στον τελευταίο τιμοκατάλογο Vodafone, η τιμη νεας σιμ εχει πέσει στα 5ε.

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει ποιο είναι τα συμπερασμα?

Το σηκώνουμε όταν μας καλέσουν από τα γνωστά νούμερα για το κόψιμο του φοιτητικού ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το σήκωσα που με κάλεσαν για προσφορά μια μέρα, αναφέροντας ότι ξέρουν ότι είναι φοιτητικό, και τους το απέκλεισα λέγοντας ότι δεν το χρησιμοποιώ, παρά μόνο για εισερχόμενες. Με πήραν ξανά μετά από 2 μέρες, και τους είπα ότι δεν ενδιαφέρομαι όπως σας είπα όταν με ξανακαλέσατε. Α, σας έχουν ενημερώσει, μου λέει; Ναι, ναι, όλα κομπλέ. Καλώς μου απαντάει. Τώρα και να μου το κόψουν, δεν με νοιάζει. Αν γίνει αυτό το special που λένε, μια χαρά θα είναι.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με κάλεσαν για να μετατρέψω το φοιτητικό cu σε καρτοσυμβολαιο. Είναι λίγο απειλητικοί του στυλ ή το δέχεσαι σήμερα ή στο κόβουμε. Στην τελική ας το κόψουν, ειδικά για εμένα που έχω ως κύριο ένα φοιτητικό της cosmote. Πάντως σαν πακέτο στα 14,67 το μήνα είναι πολύ καλό.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με κάλεσαν για να μετατρέψω το φοιτητικό cu σε καρτοσυμβολαιο. Είναι λίγο απειλητικοί του στυλ ή το δέχεσαι σήμερα ή στο κόβουμε. Στην τελική ας το κόψουν, ειδικά για εμένα που έχω ως κύριο ένα φοιτητικό της cosmote. Πάντως σαν πακέτο στα 14,67 το μήνα είναι πολύ καλό.

Τι παροχες σου εδιναν;

Link to comment
Share on other sites

Τι παροχες σου εδιναν;

 

 

 

Καλησπέρα

Εμένα μου έδωσαν για 14.67 τελική τιμή, 1000 λεπτά προς όλους, 600 προς Vodafone, 5 gb και 100 sms προς όλους.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εμένα μου έδωσαν για 14.67 τελική τιμή, 1000 λεπτά προς όλους, 600 προς Vodafone, 5 gb και 100 sms προς όλους.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Όντως δελεαστική προσφορά για συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειχαν πει καρτοσυμβολαιο οτι ειναι !

 

Σωστά καρτοσυμβόλαιο είναι, με 24 μήνη δέσμευση.

Σαν τιμή σίγουρα αξίζουν οι παροχές ~15 ευρώ, αν σκεφτούμε τι ονομαστικές τουλάχιστον τιμές παίζουν στα συμβόλαια.

Τώρα αν αξίζει να δεσμευθείς για 2 χρόνια (γιατί η διαφορά στην τιμή αν σκεφτείς ότι βάζεις μια 10άρα κάρτα τον μήνα δεν είναι φοβερή), όταν δεν υπάρχει κάτι δεδομένο όσον αφορά το μέλλον των φοιτητικών είναι άλλο θέμα...

Προσωπικά όπως έχω πει και στο παρελθόν, πιστεύω ότι δε θα κάνουν πολλά για όσους έχουν λήξει τα πάσο τους.

Εμένα από τέτοια νούμερα με είχαν καλέσει και πριν 2 χρόνια, δεν το σήκωσα ποτέ και ουδέποτε μου έκοψαν το φοιτητικό.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όπως έχω πει και στο παρελθόν, πιστεύω ότι δε θα κάνουν πολλά για όσους έχουν λήξει τα πάσο τους.

Εμένα από τέτοια νούμερα με είχαν καλέσει και πριν 2 χρόνια, δεν το σήκωσα ποτέ και ουδέποτε μου έκοψαν το φοιτητικό.

 

Το ερώτημα ειναι: μεχρι που ειναι διατεθειμενοι να τραβηξουν το σκοινι; Διοτι η αλήθεια ειναι πως εδω και 3-4 χρονια δεν έχουν γινει ουσιαστικες αυξήσεις στα πρασινα και κοκκινα φοιτητικά, ομως αυτο το δε σημαίνει οτι δε θα γίνουν στο αμεσο μελλον ακολουθώντας το γενικοτερο κλιμα των αυξησεων.

 

Ήδη το οτι παίρνουν τηλέφωνα σε φοιτητικά για να τα μετατρέψουν σε καρτοσυμβολαια σημαινει οτι εχουν στρεψει την προσοχή τους (εχουν καταλογους με παλια φοιτητικα, δεν ειναι τοσο "χυμα" οσο φαινονταν) και εκεί με προφανή σκοπό να μειωσουν τα πρώτα και να αυξήσουν τα δευτερα, σε αρχικη φαση πιο "ηπια". Ας μην ξεχνάμε οτι η CU εχει το CU Special, σα να λεμε δε σε πεταμε εξω απ το σπιτι, αλλα σε βγαζουμε στον προθάλαμο για αρχή.

 

Γνωμη μου ειναι οτι καλυτερα συμβόλαια ισως υπαρξουν, καλυτερη καρτοκινητη οχι. Οποτε παραμενεις σε φοιτητικο μεχρι να γίνει ασυμφορο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως έχουν γίνει αυξήσεις στα φοιτητικά. Θυμάμαι πως πριν λίγα χρόνια έδιναν 1000' με 4€, τότε που υπήρχε και κάρτα 5€. Τώρα θες 7€; Ακριβά πολύ δεν είναι και πάλι, αλλά αύξηση είναι κομματάκι.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα ειναι: μεχρι που ειναι διατεθειμενοι να τραβηξουν το σκοινι; Διοτι η αλήθεια ειναι πως εδω και 3-4 χρονια δεν έχουν γινει ουσιαστικες αυξήσεις στα πρασινα και κοκκινα φοιτητικά, ομως αυτο το δε σημαίνει οτι δε θα γίνουν στο αμεσο μελλον ακολουθώντας το γενικοτερο κλιμα των αυξησεων.

 

Ήδη το οτι παίρνουν τηλέφωνα σε φοιτητικά για να τα μετατρέψουν σε καρτοσυμβολαια σημαινει οτι εχουν στρεψει την προσοχή τους (εχουν καταλογους με παλια φοιτητικα, δεν ειναι τοσο "χυμα" οσο φαινονταν) και εκεί με προφανή σκοπό να μειωσουν τα πρώτα και να αυξήσουν τα δευτερα, σε αρχικη φαση πιο "ηπια". Ας μην ξεχνάμε οτι η CU εχει το CU Special, σα να λεμε δε σε πεταμε εξω απ το σπιτι, αλλα σε βγαζουμε στον προθάλαμο για αρχή.

 

Γνωμη μου ειναι οτι καλυτερα συμβόλαια ισως υπαρξουν, καλυτερη καρτοκινητη οχι. Οποτε παραμενεις σε φοιτητικο μεχρι να γίνει ασυμφορο.

 

Mικροαυξήσεις κατά καιρούς έχουν γίνει, όπως αναφέρει και ο φίλος από κάτω.

Το ότι παίρνουν τηλέφωνο (ίσως σε περισσότερους πλέον) δε σημαίνει απαραίτητα κάτι, αν σκεφτείς ότι εγώ κλήσεις από αυτούς τους αριθμούς λαμβάνω εδώ και 2 χρόνια +...

Προσωπικά είμαι της άποψης ότι καμιά εταιρεία δε θέλει να χάσει πελάτες και ακόμα και 10 ευρώ να βάζεις σταθερά κάρτα το μήνα, είναι σημαντικό για αυτούς... Εξάλλου αν έχαναν, δε θα πρότειναν συμβόλαια για λίγα ευρώ παραπάνω με ίδιες παροχές στο περίπου...

Ότι η καρτοκινητή σε γενικές γραμμές είναι ασύμφορη και πρέπει να βρεις πακέτο που να σε καλύπτει, συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήραν από το γνωστό νούμερο προφανώς γιατί έχει λήξει το πάσο μου. Ούτε ο κορωνοιός δεν τους πτοεί!

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προς το παρών με άφησαν ήσυχο. Μέχρι την Παρασκευή έπαιρναν 2 φορές τη μέρα και 2 φορές τη μέρα τους έγραφα. Λογικά όταν τελειώσει η απαγόρευση λόγω ιού να μας θυμηθούν πιο ''δυναμικά''. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προς το παρών με άφησαν ήσυχο. Μέχρι την Παρασκευή έπαιρναν 2 φορές τη μέρα και 2 φορές τη μέρα τους έγραφα. Λογικά όταν τελειώσει η απαγόρευση λόγω ιού να μας θυμηθούν πιο ''δυναμικά''. :lol:

 

Απαντησε στην κληση και πες οτι ο ιδιοκτήτης της γραμμης βρισκεται στο νοσοκομειο με κορωνοιο χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήραν από το γνωστό νούμερο προφανώς γιατί έχει λήξει το πάσο μου. Ούτε ο κορωνοιός δεν τους πτοεί!

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από ποιο νουμερο σε πηρανε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...