Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θελω προταση για ελληνικο καφε. ο λουμιδης ο πρασινος δε με καλυπτει. πολυ ελαφρυα γευση. ο σκουρος λιιιιγο καλυτερο. θελω δυνατη γευση

να παρω χυμα ή καποιον απο σουπερ μαρκετ;

Αμα εισαι στην Αθηνα,πηγαινε στο Γρηγορη Αρμενακο,Πραξιτελους 4,στην Πλατεια Καρυτση.Καφεκοπτειο απο αρχαιοτατων χρονων που λενε.

Βγαζει δυο τυπους,ξανθο και σκουρο.Για μενα,ο πρωτος ειναι καλυτερος.

Αμα θες να κανεις πειραματα,παρε απο 100g και κανε αναμιξη, φτιαχνοντας καφεδες σε διάφορες αναλογιες, να δεις τι γινεται.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θελω προταση για ελληνικο καφε. ο λουμιδης ο πρασινος δε με καλυπτει. πολυ ελαφρυα γευση. ο σκουρος λιιιιγο καλυτερο. θελω δυνατη γευση

να παρω χυμα ή καποιον απο σουπερ μαρκετ;

 

Αν θέλεις ας δοκιμάσεις τον ξανθό ελληνικό του Brazita, φρεσκοκομμένος και αρωματικός, 10€/κιλό.:)

Εγώ αγοράζω από το κατάστημα στην Ομόνοια.;)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τους κατόχους Tassimo.

Τους τελευταίους μήνες εχω παρατηρήσει πως η ποσότητα που βγάζει απο τα δισκία ειναι σχεδον η μισή απ'οτι στο παρελθόν (την έχω σχεδον 2 χρόνια).

Συμβαίνει και σ'εσας; Άλλαξαν τα barcode (για να έχουν περισσότερα κέρδη) ή χάλασε η καφετιέρα μου;

 

 

Αφαλάτωση πότε είχες κάνει τελευταία φορά;

Link to comment
Share on other sites

Αφαλάτωση πότε είχες κάνει τελευταία φορά;

 

Όταν έρθει ο καιρός για αφαλάτωση ειδοποιεί η συσκευή με λαμπτήρα

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Παρόλο που δεν είμαι φαν του καφέ, πίνω κάθε μέρα γαλλικό στη δουλειά, αλλά μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει μόνο Jacobs και Dowe Egberts! Μπορείτε να μου προτείνετε καμιά πιο ψαγμένη μάρκα για να δοκιμάσω??
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Παρόλο που δεν είμαι φαν του καφέ, πίνω κάθε μέρα γαλλικό στη δουλειά, αλλά μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει μόνο Jacobs και Dowe Egberts! Μπορείτε να μου προτείνετε καμιά πιο ψαγμένη μάρκα για να δοκιμάσω??

 

Ας δοκιμάσεις τον Carte Noir, μπορεί να σου αρέσει.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι θα μπορώ να τον βρω σε σούπερ μάρκετ έτσι?

 

Ναι, κυκλοφορει γενικά αρκετά. Εγώ τον βρήκα σε Σκλαβενίτη.;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρθει ο καιρός για αφαλάτωση ειδοποιεί η συσκευή με λαμπτήρα

Δοκίμασε αφαλάτωση..Αλλά πριν βάλε την κάψουλα για αφαλάτωση και πάτα νια φορά να τρέξει νερό...Πρέπει να τρέξει όσο λέει το προσπεκτ..250ml νομιζω..αν τρέξει λίγο κάνε αφαλάτωση..εμένα μου έκανε τα ίδια και με αφαλάτωσης έστρωσε αλλά ποτέ δεν είπα σωστό καφέ και πήρα καινούργια..νέο μοντέλο επειδή είχα πόλους καφέδες..βέβαια η νέες είναι πολύ υσηχες και γρήγορες

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρθει ο καιρός για αφαλάτωση ειδοποιεί η συσκευή με λαμπτήρα

 

Περίμενε να σε ειδοποιήσει η συσκευή τότε.. 2 χρόνια δεν την έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Η σοκολάτα ρόφημα συμπεριλαμβάνεται στο θέμα; Υπάρχει κανείς που έχει δουλέψει σε καφετέρια εδώ, να μας πει τι μυστικό εφαρμόζουν και γίνεται πιο νόστιμη απ' όταν τη φτιάχνεις σπίτι;
Link to comment
Share on other sites

Η σοκολάτα ρόφημα συμπεριλαμβάνεται στο θέμα; Υπάρχει κανείς που έχει δουλέψει σε καφετέρια εδώ, να μας πει τι μυστικό εφαρμόζουν και γίνεται πιο νόστιμη απ' όταν τη φτιάχνεις σπίτι;

 

 

Δεν έχει μυστικό, καλή ποιότητα σοκολάτας (από μαγαζί που πουλάει είδη καφέ, συνήθως οι σοκολάτες που έχουν τα σούπερ μάρκετ απλά δεν αξίζουν) γάλα (καλό αποτέλεσμα έχω και με λίγα λιπαρά) και παιχνίδι με τον ατμό. Τώρα αν αγοράσεις μια μηχανή που φτιάχνει αφρόγαλο και ζεστή σοκολάτα να ξέρεις πως θα την φτιάξει τέλεια αλλά δεν θα βγει ζεστή ζεστή όποτε μετά την βάζεις για λιγο στο μικροκυμάτων και είσαι κομπλέ.

 

Άρα για να έχεις ζεστή σοκολάτα όπως στα καλά καφέ πρέπει να έχεις μηχανή με ακροφύσιο ατμού! Αυτό είναι το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει μυστικό, καλή ποιότητα σοκολάτας (από μαγαζί που πουλάει είδη καφέ, συνήθως οι σοκολάτες που έχουν τα σούπερ μάρκετ απλά δεν αξίζουν)

 

Δεν ήξερα ότι έχουν διαφορά! Ως τώρα του σούπερ μάρκετ ήξερα μόνο. Ευχαριστώ, θα δοκιμάσω.

 

Τώρα αν αγοράσεις μια μηχανή που φτιάχνει αφρόγαλο και ζεστή σοκολάτα να ξέρεις πως θα την φτιάξει τέλεια αλλά δεν θα βγει ζεστή ζεστή όποτε μετά την βάζεις για λιγο στο μικροκυμάτων και είσαι κομπλέ.

 

Άρα για να έχεις ζεστή σοκολάτα όπως στα καλά καφέ πρέπει να έχεις μηχανή με ακροφύσιο ατμού! Αυτό είναι το καλύτερο!

 

Έχουν συγκεκριμένο όνομα αυτές οι μηχανές; Που τις βρίσκεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, έχουν διαφορά! Είχα αγοράσει μια ιταλική, italciok αν το γράφω καλά! Λες και έπινα από καφετέρια!

 

Μηχανή έχω την

MITACA MILK FROTHER αλλά το κακό της είναι που δεν ανεβάζει αρκετά την θερμοκρασία της σοκολάτας, πρόβλημα που λύνεται με τον φούρνο μικροκυμάτων!! Αλλιως με μηχανή που έχει ακροφύσιο ατμού!

Link to comment
Share on other sites

Και η Ντόλτσε Γκούστο μια από τα ίδια μου φαίνεται, αλλά καλύτερη από την τασιμο..

 

Γνώμη μου πάντα πως δεν αξίζουν αυτές οι πολυμηχανές!

 

Για καφέ τύπου εσπρέσο - καπουτσίνο καλύτερα να πάρεις μια νεσπρέσο ή την πιο ακριβή illy. Για σοκολάτα μια μηχανή που κάνει αφρόγαλο, σοκολάτα κλπ. Και για τσάι, μια τσαγιέρα.

 

τελικα την πήρα για δώρο.

Μου είπαν πως στον εσπρέσο ειναι καλύτερη απο την τασιμο.Οσον αφορά τις σοκολάτες, δοκιμασα την τσοκο καραμελ αλλα μονο μια γουλια.δεν μου άρεσε.

Με βλέπω και για σοκολατιέρα...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται λογικότερη η κίνηση αυτή, γενικά αποφεύγω πλέον τις πολυμηχανές γιατί χαλάνε ευκολότερα και η ποιότητα τους δεν είναι η ίδια με μια εξειδικευμένη.
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα θέλεις εναν παγκο 2 μετρα μετα ΜΟΝΟ για καφετιερες...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Έλα μην γίνεσαι υπερβολική τώρα! 1,5 μέτρο χρειάζεσαι!

 

Μια εσπρεσομηχανή (κάψουλες) και μια σοκολατιέρα μου κάνει αφρόγαλο. Είσαι καλυμμένη για εσπρέσο, καπουτσίνο, φρέντο και σοκολάτα!

 

Αλλιως πάρε μια πολυμηχανή για εσπρέσο, γαλλικό κλπ αλλά να ξες πως ο εσπρέσο δεν θα είναι τόσο καλός (αλεσμένος καφές)

 

Τώρα η καλύτερη επιλογή για καφέ εσπρέσο στο σπιτι πρέπει να δώσεις 350€ για μια μηχανή και 150€ για έναν μύλο και να αλέθεις εσύ τον καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω μια μηχανή γαλλικού για το γραφείο! Κάτι όχι πολύ ακριβό, αλλά να κάνει καλό καφέ! Πώς σας φαίνεται αυτή? http://www.skroutz.gr/s/4886366/Primo-CM-6623A.html
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω μια μηχανή γαλλικού για το γραφείο! Κάτι όχι πολύ ακριβό, αλλά να κάνει καλό καφέ! Πώς σας φαίνεται αυτή? http://www.skroutz.gr/s/4886366/Primo-CM-6623A.html

 

Μια χαρά φαίνεται, είναι σημαντικό ότι έχει ανοξείδωτη κανάτα θερμός και όχι γυάλινη που μπορεί να σπάσει εύκολα.;)

Εγώ αγόρασα αυτή σήμερα αλλά δεν πρόλαβα ακόμα να την δοκιμάσω!:D

Link to comment
Share on other sites

Ποιο προτιμάτε; Με ποιο αισθανεστε καλύτερα;

Διαβασα πως το τσάι δίνει σταθερότερη ενεργεια, σε σχεση με τον καφε, και ειναι ενας απο τους λογους που το προτιμουν μερικοι αθλητές..

 

Σκέφτομαι να αντικαταστησω (τον καφέ) με ενα απο τα δυο. Γευστικά μου αρεσαν αμφότερα (δεν ειμαι φαν του καφε)

Εχετε δει διαφορες στην καθημερινότητα σας όσοι το προτιμάτε;

Link to comment
Share on other sites

διαφορες δεν εχω δει, αλλά ποτέ μου δεν ηπια καφέ.

Θέλει λίγη προσοχή το μαυρο τσαι, γιατί "σφιγγει" το έντερο και ίσως μετα να εχεις θέμα δυσκοιλιότητας.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...