Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

την κατεβαζω τωρα-ευχαριστω

παντως απ`οτι καταλαβα,κανεις δεν μπορει να εξηγησει τι μπερδεματα ειναι αυτα με τις ρομ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

την κατεβαζω τωρα-ευχαριστω

παντως απ`οτι καταλαβα,κανεις δεν μπορει να εξηγησει τι μπερδεματα ειναι αυτα με τις ρομ..

 

θα την φλασσαρεις με cse flash.

Αλλιως μετα αν δεν γινει κατι μπορεις να πας σε tot method που ειναι 100% unbranded διοτι ετσι βγαινουν εξαρχης και μετα οι εταιριες βαζουν τις μαλα...ες τους.

http://www.androidrootz.com/2014/07/how-to-unroot-lg-g3-all-variants.html

Μολις εκανα και γω και τωρα και παιρνω αναβαθμισεις συνεχως μεχρι να παει σε λολιποπ. Με αυτο τον τροπο οτι και να εχεις κανει το κινητο επανερχεται εντελως στοκ κατι που με τα kdz δεν γινεται.

Εγω εχω ενα θεματακι με το gps στην λολιποπ μονο με μικρες αποσυνδεσεις και το γυρναω complete stock μπας και εχει περαστει κατι και μου το δημιουργει αυτο. Ενω σε κιτκατ λειτουργει αψογα. Εντελως φευγα μιλαμε.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Συγχώρεσέ με αν κατάλαβα λάθος αλλά μου φαίνεται πως το πρόβλημα από χτες ήταν η οθόνη έναρξης (με το λογότυπο της vodafone) και όχι οι ρομ. Σωστά;
I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

θα την φλασσαρεις με cse flash.

 

οτι αλλαγη εκανα με cse το εκανα.

 

Συγχώρεσέ με αν κατάλαβα λάθος αλλά μου φαίνεται πως το πρόβλημα από χτες ήταν η οθόνη έναρξης (με το λογότυπο της vodafone) και όχι οι ρομ. Σωστά;

 

ειπαμε-το θεμα ειναι ψυχολογικο και οχι ουσιαστικο.δεν θελω να βλεπω το σημα της βοντα στην εναρξη.

απο κει και περα,οτι προσπαθεια αλλαγης ρομ εκανα,ολες κρατανε το λογοτυπο της(!)εκτος απο την 4.4 της cosmote,

η οποια ομως δεν μου βγαζει update σε λολι.και λεω-εαν ειναι,ας περασω την 4.4 της cosmote,αλλα να ξερω οτι θα παρω αναβαθμιση.

δεν ειναι περιεργο που δεν μου βγαζει update?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα την φλασσαρεις με cse flash.

Αλλιως μετα αν δεν γινει κατι μπορεις να πας σε tot method που ειναι 100% unbranded διοτι ετσι βγαινουν εξαρχης και μετα οι εταιριες βαζουν τις μαλα...ες τους.

http://www.androidrootz.com/2014/07/how-to-unroot-lg-g3-all-variants.html

Μολις εκανα και γω και τωρα και παιρνω αναβαθμισεις συνεχως μεχρι να παει σε λολιποπ. Με αυτο τον τροπο οτι και να εχεις κανει το κινητο επανερχεται εντελως στοκ κατι που με τα kdz δεν γινεται.

Εγω εχω ενα θεματακι με το gps στην λολιποπ μονο με μικρες αποσυνδεσεις και το γυρναω complete stock μπας και εχει περαστει κατι και μου το δημιουργει αυτο. Ενω σε κιτκατ λειτουργει αψογα. Εντελως φευγα μιλαμε.

 

 

δοκιμαζω και αυτη που μου εστειλες-εαν δεν,θα το αφησω ως εχει.δεν θα σκασω κιολας.αλλα ετσι για το γαμοτο..:X

 

 

πως κανουμε ρουτ στο τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Τώρα κατάλαβα.

Η οθόνη έναρξης δεν αλλάζει με το kdz αρχείο. Ίσως να αλλάξει με το tot αρχείο όπως λέει και ο cocous. Δεν το έχω δοκιμάσει και δε μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Από κει και πέρα, φλασάρεις μια στοκ (οποιαδήποτε), την ρουτάρεις και αλλάζεις το bootanimation αρχείο μόνος σου, όπως έγραψε πιο πάνω πάλι ο cocous.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

οτι αλλαγη εκανα με cse το εκανα.

 

 

 

ειπαμε-το θεμα ειναι ψυχολογικο και οχι ουσιαστικο.δεν θελω να βλεπω το σημα της βοντα στην εναρξη.

απο κει και περα,οτι προσπαθεια αλλαγης ρομ εκανα,ολες κρατανε το λογοτυπο της(!)εκτος απο την 4.4 της cosmote,

η οποια ομως δεν μου βγαζει update σε λολι.και λεω-εαν ειναι,ας περασω την 4.4 της cosmote,αλλα να ξερω οτι θα παρω αναβαθμιση.

δεν ειναι περιεργο που δεν μου βγαζει update?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

δοκιμαζω και αυτη που μου εστειλες-εαν δεν,θα το αφησω ως εχει.δεν θα σκασω κιολας.αλλα ετσι για το γαμοτο..:X

 

 

πως κανουμε ρουτ στο τηλεφωνο?

 

root

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/general/guide-root-lg-firmwares-kitkat-lollipop-t3056951

 

recovery

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/general/apk-flash-twrp-autorec-thanks-to-t3081396

Το νου μας ειμαστε εκτος θεματος.

Παντως με tot method πιστευω θα ξεμπερδεψεις

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Τώρα κατάλαβα.

Η οθόνη έναρξης δεν αλλάζει με το kdz αρχείο. Ίσως να αλλάξει με το tot αρχείο όπως λέει και ο cocous. Δεν το έχω δοκιμάσει και δε μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Από κει και πέρα, φλασάρεις μια στοκ (οποιαδήποτε), την ρουτάρεις και αλλάζεις το bootanimation αρχείο μόνος σου, όπως έγραψε πιο πάνω πάλι ο cocous.

 

το bootanimation πρυποθετει root φανταζομαι

Link to comment
Share on other sites

θα την φλασσαρεις με cse flash.

Αλλιως μετα αν δεν γινει κατι μπορεις να πας σε tot method που ειναι 100% unbranded διοτι ετσι βγαινουν εξαρχης και μετα οι εταιριες βαζουν τις μαλα...ες τους.

http://www.androidrootz.com/2014/07/how-to-unroot-lg-g3-all-variants.html

Μολις εκανα και γω και τωρα και παιρνω αναβαθμισεις συνεχως μεχρι να παει σε λολιποπ. Με αυτο τον τροπο οτι και να εχεις κανει το κινητο επανερχεται εντελως στοκ κατι που με τα kdz δεν γινεται.

Εγω εχω ενα θεματακι με το gps στην λολιποπ μονο με μικρες αποσυνδεσεις και το γυρναω complete stock μπας και εχει περαστει κατι και μου το δημιουργει αυτο. Ενω σε κιτκατ λειτουργει αψογα. Εντελως φευγα μιλαμε.

Τι μπορει να εχεις κανει στο κινητο και δεν επανερχεται με kdz? Εχω προβλημα με κολληματα, μαυρες οθονες κτλ και ηθελα να φλασαρω ξανα τη στοκ ρομ με kdz αλλα αφου θα μπω στη διαδικασια ισως ναντο κανω με ToT?

Link to comment
Share on other sites

το bootanimation πρυποθετει root φανταζομαι

 

λοιπον-το ρουταρα.κατεβασα το es για να βλεπω ολα τα αρχεια μου.

περνω τα 2 αρχειακια που χρειαζονται( bootanimation.zip and shutdownanimation.zip)

και τα κανω επικολληση μεσα στον φακελο system/media/.

δεν με αφηνει ομως να τα κανω επικολληση.

 

 

εν`τω μεταξυ,μηπως το Bootanimation μιλαει για το screenlogo της lg και οχι γι`αυτο που λεω εγω..?

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

Και με Tot και με kdz αρχεία, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, η διαδικασία αλλάζει.

dp8 εάν δε κάνεις root φίλε για να τρέξεις τη διαδικασία που σου στείλαμε εχθές το βράδυ και εγώ και ο coccus, δε πρόκειται να αλλάξει κάτι με το boot logo της Vodafone. Τσάμπα θα τυραννιέσαι με το να αλλάζεις rom.

Edited by walkera82

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορει να εχεις κανει στο κινητο και δεν επανερχεται με kdz? Εχω προβλημα με κολληματα, μαυρες οθονες κτλ και ηθελα να φλασαρω ξανα τη στοκ ρομ με kdz αλλα αφου θα μπω στη διαδικασια ισως ναντο κανω με ToT?

 

απο τι ξερω μπαινει πιο βαθια σε part που δεν πρεπει να πειραζονται και για καποιο λογο πειραχθηκαν και τα επαναφερει.

Τουλαχιστον ετσι ξερω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

λοιπον-το ρουταρα.κατεβασα το es για να βλεπω ολα τα αρχεια μου.

περνω τα 2 αρχειακια που χρειαζονται( bootanimation.zip and shutdownanimation.zip)

και τα κανω επικολληση μεσα στον φακελο system/media/.

δεν με αφηνει ομως να τα κανω επικολληση.

 

 

εν`τω μεταξυ,μηπως το Bootanimation μιλαει για το screenlogo της lg και οχι γι`αυτο που λεω εγω..?

 

δωσε δικαιωματα ροοτ στον es αλλιως κατεβασε root explorer

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και με Tot και με kdz αρχεία, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, η διαδικασία αλλάζει.

 

δεν ειναι απολυτως το ιδιο φιλε μου αποτι λενε.

Κατι αλλαζει με το dll.

Καπου το ειχα δει αλλα δεν θυμαμαι.

Και αυτο ισχυει σιγουρα.

Τα kdz ειναι πολλα ενω ΤΟΤ ειναι ενα και μοναδικο για καθε μοντελο.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απολυτως το ιδιο φιλε μου αποτι λενε.

Κατι αλλαζει με το dll.

Καπου το ειχα δει αλλα δεν θυμαμαι.

Και αυτο ισχυει σιγουρα.

 

Μόνο με repartion αλλάζουν άλλα εάν το κάνεις παίζεις με τις πιθανότητες να μην ενεργοποιηθεί ποτέ ξανά το κινητό.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με repartion αλλάζουν άλλα εάν το κάνεις παίζεις με τις πιθανότητες να μην ενεργοποιηθεί ποτέ ξανά το κινητό.

Φιλε μου και το TOT παρομοιο ειναι.

Οπως και με τα samsung που το tool υποστηριζει καποιο extra αρχειακι που κανει αυτην την δουλεια.

Δεν θυμαμαι πως το λενε...

Θυμηθηκα PIT FILE

Link to comment
Share on other sites

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

 

sto tot λεει για partition αν δεις.

 

Τελος παντων δεν θα σκασουμε κιολας απλα εχει αποδειχθει οτι καποιες φορες αν το κινητο φαει γερο κολλημα δεν εχει επαναφερθει με kdz ενω με tot ναι :)

 

Εμενα μπορεις να μου εξηγησεις γιατι το gps με λολιποπ κανει που και που signal drops?

Ενω με kitkat ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα?

Οπως και με cm12 παλι δουλευει μια χαρα?

Στην στοκ lolipop πρεπει μονο σε airplane mode να το βαλω για να δουλεψει αψογα χωρις ουτε μια αποσυνδεση.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν μου ειπατε.εαν περασω την 4.4 της cosmote που δεν εχει λογοτυπα και ιστοριες,θα παρει αναβαθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα αυτο που θελω να μαθω ειναι το εξης... Εστω οτι ρουταρω και περναω custom rom... Η επαναφορα σε στοκ γινεται με kdz η tot?

 

Εγω δεν ειχα λροβλημα με το gps σε lolipop και το φουλεψα πολυ σε εκδρομη στο πηλιο... Ισως δεν το προσεξα;

 

Αυριο θα βγω για ποδηλατο σε κανενα μονοπατι που μετραω επιδοσεις με το strava οποτε αν χασω σημα εστω και για λιγο θα φανει στην απεικονιση της διαδρομης στο χαρτη...

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν μου ειπατε.εαν περασω την 4.4 της cosmote που δεν εχει λογοτυπα και ιστοριες,θα παρει αναβαθμιση?

 

Δοκιμασες να περασεις συτη και να ψαξεις για αναβαθμιση απο τον υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να περασεις συτη και να ψαξεις για αναβαθμιση απο τον υπολογιστη?

 

οχι-μονο μεσω τηλεφωνου.

Link to comment
Share on other sites

αφού το έκανες ρουτ γιατί παιδεύεσαι και δεν το κάνεις με τον τρόπο που σου είπε ο cocus? Απλά πρέπει να κάνεις την επικόληση με root explorer
Link to comment
Share on other sites

αφού το έκανες ρουτ γιατί παιδεύεσαι και δεν το κάνεις με τον τρόπο που σου είπε ο cocus? Απλά πρέπει να κάνεις την επικόληση με root explorer

 

αστο-περασα την cosmote Τωρα.εχω παρει φορα και δεν σταματαω με τιποτε..!

αυτο που λεγαμε για τα bootlogo μηπως αφορα της lg και οχι των παροχων?

Link to comment
Share on other sites

Για δες το και εκει

 

το lgtool βρηκε 5αρα.

το θεμα ειναι μην μου βγαλει το error που μου εβγαλαν οι rom του cosmote που ειχα κατεβασει προηγουμενως

απο εδω http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=41

Link to comment
Share on other sites

το lgtool βρηκε 5αρα.

το θεμα ειναι μην μου βγαλει το error που μου εβγαλαν οι rom του cosmote που ειχα κατεβασει προηγουμενως

απο εδω http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=41

 

μπα...μια απο τα ιδια.μετα την αναβαθμιση παλι το λογοτυπο της vodafone και ενα πολυ περιεργο περιβαλλον με προεγκατεστημενες πολλες εφαρμογες λες και ηταν customrom.

γυρναω στην μαμα.εαν σκεφτει κανεις κατι,καλως.αλλιως το αφηνω ως εχει.βαρεθηκα..

ευχαριστω πολυ οπως και να εχει παιδια...;)

 

 

 

**********

 

με το μαγαζι που μιλησα σημερα,μου ειπαν οτι εαν θελω,τους το παω,το αφηνω καμια ωρα και μου το αφαιρει.εαν δεν βαρεθω θα τους το παω.

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...