Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κάποια καλά νέα για τα παράσιτα αν και το έχω δοκιμάσει για λίγες ώρες μόνο.

Όπως σε πολλά παιδιά έτσι κι εμένα έκανε πολλά παράσιτα και συχνά στις κλήσεις μου χωρίς να υπάρχει κάποιος σταθερός συνδυασμός γεγονότων (π.χ. ασθενές σήμα, 2G κλπ). Βέβαια είχα πολλές φορές απώλεια σήματος και ίσως να έφταιγε αυτό. Κάποια στιγμή νόμιζα ότι έφταιγε το γεγονός ότι είχα κλειστό το Location. Ότι και να δοκίμασα δεν είδα βελτίωση. Ακόμη και την quick circle έβγαλα μπας και... Τίποτα.

 

Οπότε σήμερα έκανα αυτό που σκεφτόμουν από καιρό ως πιθανό αίτιο. Πήρα καινούρια micro-SIM.

Πιο συγκεκριμένα χρησιμοποιούσα μία nano sim της vodafone (διετίας) με ανταπτοράκι.

Μέχρι στιγμής έχω μιλήσει αρκετές φορές σήμερα χωρίς ίχνος παράσιτου. Επίσης το σήμα είναι σταθερότατο!

 

Λέτε...? :shock:

 

Επανέρχομαι για το θέμα με τα παράσιτα και συστήνω σε όσους έχουν πρόβλημα να δοκιμάσουν την παραπάνω λύση.

2 μέρες τώρα και δεν έχω ακούσει το παραμικρό. Το σήμα είναι σταθερότατο και πολύ καλό. Στην περίπτωσή μου έφταιγε η SIM 100%.

Ίσως αξίζει να δώσετε ένα 5ευρω που κοστίζει μια καινούρια SIM όσοι έχετε πρόβλημα. Είμαι πλέον πολύ ευχαριστημένος από το κινητό καθώς ήμουν έτοιμος να το στείλω για service.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οπως εγραψα και στο αλλο τοπικ, δε νομιζω οτι υπαρχει εκδοση με snapdragon 800 και ειναι μπουρδες των site αυτα που βλεπουμε. Για να μη τα ξαναγραφω :

 

"γνωμη μου ειναι οτι 99% ειναι απλα λαθος στην περιγραφη. Δεν υπαρχει καμια αναφορα ΠΟΥΘΕΝΑ στο internet για G3 με snapdragon 800. Οπως επισης δεν εχει και πολλη λογικη να βγαλει τετοιο κινητο η LG...

 

Σε αυτα τα μαγαζακια (μπακαλικα θα ελεγα καλυτερα) οι λαθος περιγραφες ειναι φαινομενο οχι απλα συνηθες... Τωρα θα μου πεις "γιατι να ειναι λαθος μονο αυτο και οχι και το 3gb ram πχ και να εννοουν το 16αρι" Ε αυτο μπορει...ικανους για ολα τους εχω.

Ειδικα το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι αποδεδειγμενα αναξιοπιστο (εχω παραπανω εμπειριες απο τις περιγραφες του skroutz).

Απλα θελω να τονισω οτι το να εχει βγει μοντελο με ΙΔΙΟ κωδικο 855 και να εχει τον 800αρη snap το βρισκω απιθανο, θα λεγοταν 854 πχ... Αλλα ουτε και λογικη εχει να εβαζε η LG τον 800αρη και απο την αλλη να εδινε 3gb ram 32gb rom... Να ελεγα οτι βγαλανε το 2gb/16gb με τον 800αρη για να το πουλησουν στα 300ε και να καταργησουν το G2 θα ειχε καποιο νοημα, αυτο οχι...

 

Επειδη αφορμη για αυτες τις σκεψεις ειναι η τιμη του προιοντως, και εδω να αναφερω οτι δεν ειναι και κατι εξωπραγματικα φτηνο η τιμη... Ενταξει 6-20 ευρω κατω ειναι... Και αν μη τι αλλο θεωρω οτι η τιμη του 32αριου ηταν κρατημενη ψηλα πολυ καιρο χωρις λογο.... Η ιδια η LG εχει θεσει σαν διαφορα μεταυ των 2 εκδοσεων τα 50ε (και αυτο στην msrp που ειναι φτιαγμενη με βαση τα 600ε, στα 300 η διαφορα μπορει να αντιστοιχει και σε 30-35ε), και το 16αρι ηταν κατω απο 340 τοσο καιρο τωρα....καποια στιγμη επρεπε να πεσει και το 32αρι σε πιο κοντινη τιμη με το 16αρι..."

 

Αν παντως καποιος επικοινωνησει με το EBW ας μας διαφωτησει.... υπαρχει περιπτωση να περασω εγω να τους ρωτησω live το απογευμα που θελω να παω εκει κοντα τους στο e-shop...

 

 

Οχι φιλε μου πριν λίγο επικοινώνησα και μου διευκρίνισαν ότι πρόκειται για το G3 32GB SNAP 801 2.5Gh

Το θέμα είναι ότι δεν μπορούν επειδή δεν είναι ετοιμοπαράδοτο να μου πουν "ιμευ" θα πρέπει να γίνει παραγγελια να το δουν τότε αλλα θα πάρει δέκα μέρες περίπου οποτε..

Τελικά από το IMEY φαίνεται η παρτίδα η έχει άλλο Σ.N ????

Edited by ADAN
LG G3 32+64GB
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 10 μερες εχω στα χερια μου το υπεροχο λευκο μου G3 σαν να βγηκε μολις απο το κουτι! Οι τυποι αλλαξανε μεχρι και την οθονη! Επειδη εχω κραξει πολλακις οφειλω να πω και ενα μπραβο στην Procordia για την αρτια δουλεια της αλλα και στην LG που αναγνωρισε το προβλημα το οποιο ηταν πολυ εκτεταμενο στη δικια μου συσκευη..

 

Και τωρα το διλημμα.... Του βαζω θηκη ή οχι;; Μηπως πιεζοταν στη θηκη και εβγαλες τις ρωγμες; Ή αληθεια ειναι οτι δεν χρησιμοποιω θηκες αλλα το φαρδος του το φοβαμαι στο κρατημα..

 

Επισης, ποιο καλο παιδακι θα ανεβασει οδηγο για root στην 4.4.2 γιατι ξεχασα πως το χα κανει και δεν το βρισκω στις σελιδες.. :/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο που φενετε τελικα ο αριθμος παρτιδας ??? πχ.410

 

πιος αριθμος το ιμευ??

Τα τρια πρωτα ψηφια του serial number δηλωνουν την παρτιδα.

Link to comment
Share on other sites

@konstantinoslp

Σου εύχομαι να είναι καλορίζικο.

Για ρουτ τα πράγματα είναι εύκολα. Κατεβάζεις το purpledrake από εδώ και δεν έχεις να κάνεις τίποτε άλλο από το να συνδέσεις το κινητο στο pc (με usb debugging ON) και να πατήσεις 3-4 φορές το enter όταν σου πει το πρόγραμμα. Είναι πανεύκολο.

Όσον αφορά τη θήκη, θα σου έλεγα να βάλεις. Το κινητό γλιστράει επικίνδυνα.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

@konstantinoslp

Σου εύχομαι να είναι καλορίζικο.

Για ρουτ τα πράγματα είναι εύκολα. Κατεβάζεις το purpledrake από εδώ και δεν έχεις να κάνεις τίποτε άλλο από το να συνδέσεις το κινητο στο pc (με usb debugging ON) και να πατήσεις 3-4 φορές το enter όταν σου πει το πρόγραμμα. Είναι πανεύκολο.

Όσον αφορά τη θήκη, θα σου έλεγα να βάλεις. Το κινητό γλιστράει επικίνδυνα.

Ευχαριστω πολυ φιλε μου!! Μακαρι να μην ξαναπαρουσιασει προβλημα! Λεω να του δωσω αλλη μια ευκαιρια.. :)

 

Ναι ναι, τωρα θυμηθηκα το purple, πανευκολη διαδικασια αλλα δεν θυμομουν πως λεγοταν για να το κατεβασω..:)

 

Εχεις δικιο.. Το πλαστικο του γλιστραει πολυ επισης το φαρθος του ειναι απαγορευτικο για χρηση με το ενα χερι αλλα φοβαμαι τις θηκες.. Μηπως ξαναβγαλει ρωγμη.. Μεσα σε θηκη και σε τσεπη μπορει να πιεστει πολυ.. Θα του βαλω γυαλακι οοωσδηποτε γιατι μαζι με την αλλαγη οθονης εχασα και το tempered..:p

εχουμε τιποτα αξιοπιστο απο Ελλαδα για να μην περιμενω;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για το θέμα με τα παράσιτα και συστήνω σε όσους έχουν πρόβλημα να δοκιμάσουν την παραπάνω λύση.

2 μέρες τώρα και δεν έχω ακούσει το παραμικρό. Το σήμα είναι σταθερότατο και πολύ καλό. Στην περίπτωσή μου έφταιγε η SIM 100%.

Ίσως αξίζει να δώσετε ένα 5ευρω που κοστίζει μια καινούρια SIM όσοι έχετε πρόβλημα. Είμαι πλέον πολύ ευχαριστημένος από το κινητό καθώς ήμουν έτοιμος να το στείλω για service.

Καλησπέρα, θα μπορούσες να περιγράψεις αναλυτικά τι είδους παράσιτα ακούγονται σε εσένα; Είναι τύπου παρεμβολές όπως ακούγονται από ένα ηχείο όταν είναι το κινητό δίπλα (όπως έχει ειπωθεί και εδώ από τον morfeas-dsl- αλλά και στο XDA)?

 

Ποιας εταιρείας είναι η SIM; Εχεις δοκιμάσει με άλλη εταιρεία; Εγώ το παρατηρώ 100% με Vodafone 2G (σε 3G όλα καμπάνα), όμως, μετά από δοκιμές, παρατηρώ ότι το ίδιο ισχύει και στα άλλα κινητά μου (!!). Ακούγεται δηλαδή πάλι ο ήχος της παρεμβολής. Αλλάζω επιτόπου κάρτα σε Cosmote, και από όλα τα κινητά μου, και το G3, δεν ακούγεται κάτι. Τονίζω ότι μόνο σε 2G υπάρχει το θέμα σε εμένα.

 

Επίσης, αν συνδέσω ενσύρματο handsfree, στο ακουστικό μου δεν ακούγεται πλέον το παραμικρό παράσιτο. Ομως (!) ακούν πλέον οι συνομιλητές μου κατά διαστήματα.

 

Μήπως λοιπόν παίζει και θέμα δικτύου κινητής / συχνοτήτων;

 

edit: Αναφέρω επίσης ότι το δικό μου είναι παρτίδα 410, 6RO.

Edited by cellbreach
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου!! Μακαρι να μην ξαναπαρουσιασει προβλημα! Λεω να του δωσω αλλη μια ευκαιρια.. :)

 

Ναι ναι, τωρα θυμηθηκα το purple, πανευκολη διαδικασια αλλα δεν θυμομουν πως λεγοταν για να το κατεβασω..:)

 

Εχεις δικιο.. Το πλαστικο του γλιστραει πολυ επισης το φαρθος του ειναι απαγορευτικο για χρηση με το ενα χερι αλλα φοβαμαι τις θηκες.. Μηπως ξαναβγαλει ρωγμη.. Μεσα σε θηκη και σε τσεπη μπορει να πιεστει πολυ.. Θα του βαλω γυαλακι οοωσδηποτε γιατι μαζι με την αλλαγη οθονης εχασα και το tempered..:p

εχουμε τιποτα αξιοπιστο απο Ελλαδα για να μην περιμενω;

 

Άντε επιτέλους να το χαρείς λιγάκι.

Λοιπόν, εγώ είχα βάλει από το extreme mobile στα 12 ευρώ και ήταν άριστο. 9Η και φυσικά ελαιοφοβικο,, υπέροχη αίσθηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα μπορούσες να περιγράψεις αναλυτικά τι είδους παράσιτα ακούγονται σε εσένα; Είναι τύπου παρεμβολές όπως ακούγονται από ένα ηχείο όταν είναι το κινητό δίπλα (όπως έχει ειπωθεί και εδώ από τον morfeas-dsl- αλλά και στο XDA)?

 

Ποιας εταιρείας είναι η SIM; Εχεις δοκιμάσει με άλλη εταιρεία; Εγώ το παρατηρώ 100% με Vodafone 2G (σε 3G όλα καμπάνα), όμως, μετά από δοκιμές, παρατηρώ ότι το ίδιο ισχύει και στα άλλα κινητά μου (!!). Ακούγεται δηλαδή πάλι ο ήχος της παρεμβολής. Αλλάζω επιτόπου κάρτα σε Cosmote, και από όλα τα κινητά μου, και το G3, δεν ακούγεται κάτι. Τονίζω ότι μόνο σε 2G υπάρχει το θέμα σε εμένα.

 

Επίσης, αν συνδέσω ενσύρματο handsfree, στο ακουστικό μου δεν ακούγεται πλέον το παραμικρό παράσιτο. Ομως (!) ακούν πλέον οι συνομιλητές μου κατά διαστήματα.

 

Μήπως λοιπόν παίζει και θέμα δικτύου κινητής / συχνοτήτων;

 

edit: Αναφέρω επίσης ότι το δικό μου είναι παρτίδα 410, 6RO.

 

Καλησπέρα.

 

Ναι στις ίδιες παρεμβολές αναφέρομαι.

Η SIM είναι Vodafone. Το γράφω. 2 μέρες τώρα δεν μου το έχει κάνει καθόλου. Δεν ξέρω αν έπεσα καθόλου σε 2G? Μπορεί και όχι. Πριν αλλάξω SIM γινόταν χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Άντε επιτέλους να το χαρείς λιγάκι.

Λοιπόν, εγώ είχα βάλει από το extreme mobile στα 12 ευρώ και ήταν άριστο. 9Η και φυσικά ελαιοφοβικο,, υπέροχη αίσθηση.

 

Eυχαριστώ ρε John..:)

 

Λογικά αναφέρεσαι σε αυτό.. Το βρήκα εδώ φθηνότερο και δίπλα στο σπίτι μου. Αν είναι τόσο καλό, θα το τιμήσω..:) :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.σημερα παρελαβα το lg g3 16 GB αγορασμενο απο iphonegallery μου ηρθε σφραγισμενο με ταινια ασφαλειας και ακουστικα μεσα παρτιδα 410 σε χρωμα χρυσο.οντως το τηλεφωνο δεν παιζεται αψογο σε ολα του.βεβαια ειναι νωρις να βγαλω συμπερασματα ακομα δα δειξη στην πορεια.οταν το συνδεσα στο LG pcsuite μου εβγαλε ενα μυνημα για κατι που αφορουσε την εκδοση Android 5.0 L κατι ελεγε για backap και restore δεν καταλαβα και πολυ.αφου το εκλεισα το μυνημα πατησα για ελεχο αναβαθμισης και μου εβγαλε οτι εχω την τελευταια εκδοση την 4.4.2.μηπως ετυχε και σε κανεναν αλλον γιατι μαλον απο οτι μπορεσα να καταλαβω μαλον ετοιμαζουν να δωσουν το android 5.0 L συντομα.το τηλεφωνο ειναι απο ρουμανια χωρα προελευσης

 

Και εμένα το ίδιο ακριβώς μου βγάζει από Ελλάδα είναι τλςπ ίδωμεν σε λίγες ημέρες!

pit mykonos
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη είμαι λίγο άσχετος τι προσφέρει το tempered glass; Μπορείτε να μου στείλετε κανένα αξιόπιστο που έχετε βάλει εσείς απο ebay η σχετικά; και κάνα site με καμία καλή θήκη;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος ενός Lg G3 16 gb d855 σειράς 407 γαλλικό.

Εχω την εντύπωση ότι κάποιες σειρές έχουν διαφορετικό panel οθόνης. (καλύτερο).

Συγκρίνοντάς την συσκευή μου με 3 άλλα G3 είδα αισθητή διαφορά στα χρώματα. Το δικό μου ήταν πιο "ξεθωριασμένο" ας πούμε σε σχέση με τα άλλα,τα οποία είχαν πιο κορεσμένα χρώματα. Γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό;Ολα πάντα σε ακριβώς ίδιες ρυθμίσεις,ίδιο φόντο και ίδια φωτεινότητα. Ακόμα και τα χρώματα της κάμερας ήταν διαφορετικά.

Edited by Tsarli
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...νέος κάτοχος LG G3...όλα πολύ καλά προς το παρόν... το μόνο θέμα μου, πως μπορώ να αλλάξω τον προεπιλεγμένο χώρο αποθήκευσης απο την μνημη του κινητού στην SD card απ' οτι είδα η Lg δεν έχει τέτοια επιλογή...υπάρχει περίπτωση να μην γίνεται?? δεν έχω διαβάσει καθόλου απο προηγούμενα

ζητώ συγνώμη αν έχει ξανααναφερθεί....

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη είμαι λίγο άσχετος τι προσφέρει το tempered glass; Μπορείτε να μου στείλετε κανένα αξιόπιστο που έχετε βάλει εσείς απο ebay η σχετικά; και κάνα site με καμία καλή θήκη;

Προσφερει εξαιρετικη αντοχη και προστασια στην οθονη. Σε σχεση με ενα τυπικο screen protector, το tempered glass απλα δεν παθαινει τιποτα..

Bravo βρε Κωνσταντίνε, αντε να το ευχαριστηθείς!!!

Ευχαριστω φιλαρακι μου.. Ελπιζω να μην το ματιασω.. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για τα παράσιτα θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω.Εγω. προσωπικά μιλάω μόνο με bluetooth και δεν τα ακούω ποτέ.Δοκίμασα το εξής:την ώρα που μιλούσα από το bluetooth και άκουγα κανονικά έφερα το ακουστικό του κινητού στο αυτί και άκουγα παράσιτα.Άρα 90% είναι θέμα του κινητού και δεν έχει να κάνει με sim.Το μόνο ίσως που θα βοηθήσει με μια καινούργια sim είναι ίσως καλύτερο σήμα έτσι ώστε να πέφτει λιγότερες φορές σε 2G.Όποιος έχει bluetooth ας το δοκιμάσει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...