Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη, μου το έστειλε σε προσωπικό μήνυμα κάποιο παιδί από το ινσόμνια. Κάποιος έμπειρος μπορεί να μας πει πόσο είναι εφικτό να γίνει;

 

Root LG G3 on Lollipop

 

LG G3 D855 can be rooted easily on Android 5.0 using Chainfire's SuperSU v2.37, which is the latest and most stable working root for Android Lollipop.

 

Connect the device to computer again in Media device (MTP) mode.

Copy the UPDATE-SuperSU-v2.37.zip to a desired location on the device storage.

Reboot into recovery using hardware buttons or open a new Command prompt (CMD) window and enter the following command to reboot into TWRP recovery mode: adb reboot recovery

Tap on Install, browse and choose the UPDATE-SuperSU-v2.37.zip

Finally, Swipe the button at the bottom of the screen to initiate the flashing process.

Once the process completes, navigate to Reboot and tap on System.

If prompted to fix root, tap on Do NotInstall.

Confirm root access on the device by installing and running the root checker app.

The device will now reboot into rooted, stock Android Lollipop ROM on LG G3 and allow you to install third-party root apps and tweaks.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι 5.1 θα πάρουμε;

 

ε ναι λογικά... αν και δεν έχει ακουστεί κάτι

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη, μου το έστειλε σε προσωπικό μήνυμα κάποιο παιδί από το ινσόμνια. Κάποιος έμπειρος μπορεί να μας πει πόσο είναι εφικτό να γίνει;

 

Root LG G3 on Lollipop

 

LG G3 D855 can be rooted easily on Android 5.0 using Chainfire's SuperSU v2.37, which is the latest and most stable working root for Android Lollipop.

 

Connect the device to computer again in Media device (MTP) mode.

Copy the UPDATE-SuperSU-v2.37.zip to a desired location on the device storage.

Reboot into recovery using hardware buttons or open a new Command prompt (CMD) window and enter the following command to reboot into TWRP recovery mode: adb reboot recovery

Tap on Install, browse and choose the UPDATE-SuperSU-v2.37.zip

Finally, Swipe the button at the bottom of the screen to initiate the flashing process.

Once the process completes, navigate to Reboot and tap on System.

If prompted to fix root, tap on Do NotInstall.

Confirm root access on the device by installing and running the root checker app.

The device will now reboot into rooted, stock Android Lollipop ROM on LG G3 and allow you to install third-party root apps and tweaks.

Αυτός είναι ένας παλιός οδηγός για root σε bumped official rom , που πάλι θα χρειαστεί να γίνει downgrade σε kitkat.Και αφού θα γίνει downgrade, γιατί να κάνεις όλη αυτή την διαδικασία αφού υπάρχουν πλέον prerooted??

Για root σε official χωρίς downgrade βγήκε χτες,είναι λίγο μπελαλίδικος και δεν μπορούμε προς το παρόν να βάλουμε recovery..

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με τις παραπάνω συζητήσεις αλλά το βρήκα καλό και είπα να το μοιραστώ:

 

Έχω ένα βιβλίο που διαβάζω σε hardcopy και δοκίμασα να το βρω σε έκδοση mobi.

Στη συνέχεια κατέβασα το AlReader από το play και χάρηκα καθώς μπορούσα να διαβάσω χωρίς extra φως το βράδυ...

Απόλαυση το διάβασμα έγινε, όμως, όταν έκρυψα τα κάτω κουμπιά (από τα settings) και έβαλα full screen από την εφαρμογή.

Πλήρεις 5,5 ίντσες στην πιο ξεκούραστη οθόνη που έχω σε μια συσκευή πούπουλο.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με τις παραπάνω συζητήσεις αλλά το βρήκα καλό και είπα να το μοιραστώ:

 

Έχω ένα βιβλίο που διαβάζω σε hardcopy και δοκίμασα να το βρω σε έκδοση mobi.

Στη συνέχεια κατέβασα το AlReader από το play και χάρηκα καθώς μπορούσα να διαβάσω χωρίς extra φως το βράδυ...

Απόλαυση το διάβασμα έγινε, όμως, όταν έκρυψα τα κάτω κουμπιά (από τα settings) και έβαλα full screen από την εφαρμογή.

Πλήρεις 5,5 ίντσες στην πιο ξεκούραστη οθόνη που έχω σε μια συσκευή πούπουλο.

Για αυτό και όποιος έχει root βάζει lmt και GMD και είναι μόνιμα χωρίς navbar. Και χρησιμοποιεί το pie. ;)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η προσπάθεια ήταν με αφορμή τα περίεργα... που έγραφες λίγο καιρό πριν για τη λειτουργία σε πλήρη οθόνη.

Σιγά σιγά θα δω και τις πιο προχωρημένες χρήσεις. Να είσαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Η προσπάθεια ήταν με αφορμή τα περίεργα... που έγραφες λίγο καιρό πριν για τη λειτουργία σε πλήρη οθόνη.

Σιγά σιγά θα δω και τις πιο προχωρημένες χρήσεις. Να είσαι καλά

 

Πρώτα βάζεις παράλληλα με τα softkeys τον LMT και κάθεσαι έτσι 1-2 εβδομάδες. Έτσι συνηθίζεις σιγά σιγά και τον χρησιμοποιείς όλο και πιο πολύ. Και εν τέλει βλέπεις ότι τα soft buttons δεν τα αγγίζεις αν έχεις ρυθμίσει σωστά όπως σου ταιριάζει τον LMT. Οπότε εκεί τα αφαιρείς και μόνιμα. ;)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδια το g3 32gb ποσα gb<< καθαρα>> εχει??

 

Γύρω στα 23-24

Link to comment
Share on other sites

Πριν παρω g3 ειδαι και νοτε 3 και Σ5.. Εγω πειρα g3..... Αυτα απο εμενα

 

και πολυ καλα το εκανες φιλε μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. έχω εδω και μια βδομάδα ένα 16gb G3, Πολωνικής προέλευσης (6P4),ρουταρισμένο με περασμένο TWRP, το οποίο δεν έχει αναβαθμιστεί σε Lollipop...

όποτε επιλέγω να ελέγξει για αναβαθμίσεις μου λέει οτι έχω την τελευταία version του λειτουργικού (4.4.2)...ψάχνοντας λίγο στο νετ βρήκα οτι

η συγκεκριμένη version του τηλεφώνου έχει αναβαθμιστεί απο τις 17/1...συμβαίνει κάτι με το τηλ.? πρέπει να κάνω κάτι εγώ, το οποίο αγνοώ, για να πάρει αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. έχω εδω και μια βδομάδα ένα 16gb G3, Πολωνικής προέλευσης (6P4),ρουταρισμένο με περασμένο TWRP, το οποίο δεν έχει αναβαθμιστεί σε Lollipop...

όποτε επιλέγω να ελέγξει για αναβαθμίσεις μου λέει οτι έχω την τελευταία version του λειτουργικού (4.4.2)...ψάχνοντας λίγο στο νετ βρήκα οτι

η συγκεκριμένη version του τηλεφώνου έχει αναβαθμιστεί απο τις 17/1...συμβαίνει κάτι με το τηλ.? πρέπει να κάνω κάτι εγώ, το οποίο αγνοώ, για να πάρει αναβάθμιση?

Αφού έχεις root και recovery,γιατί δεν περνάς μια rootαρισμενη official lollipop;

Πιο γρήγορα θα κάνεις αναβάθμιση από να το κάνεις με lg pc suite

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. έχω εδω και μια βδομάδα ένα 16gb G3, Πολωνικής προέλευσης (6P4),ρουταρισμένο με περασμένο TWRP, το οποίο δεν έχει αναβαθμιστεί σε Lollipop...

όποτε επιλέγω να ελέγξει για αναβαθμίσεις μου λέει οτι έχω την τελευταία version του λειτουργικού (4.4.2)...ψάχνοντας λίγο στο νετ βρήκα οτι

η συγκεκριμένη version του τηλεφώνου έχει αναβαθμιστεί απο τις 17/1...συμβαίνει κάτι με το τηλ.? πρέπει να κάνω κάτι εγώ, το οποίο αγνοώ, για να πάρει αναβάθμιση?

Αν έχεις custom recovery, θα ήμουν της γνώμης να μην επιχειρήσεις ΟΤΑ ενημέρωση!! Πάρα πολλά LG G2 πέσανε έτσι σε bootloop. Αν θέλεις lollipop πέρασε την με flash tool ή καλύτερα βάλε μια pre-rooted ή custom!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις custom recovery, θα ήμουν της γνώμης να μην επιχειρήσεις ΟΤΑ ενημέρωση!! Πάρα πολλά LG G2 πέσανε έτσι σε bootloop. Αν θέλεις lollipop πέρασε την με flash tool ή καλύτερα βάλε μια pre-rooted ή custom!!

 

Προς στιγμήν είμαι μεταξύ των εκάστοτε CM12 nightlies και της στοκ 4.4.2 που έχω πάρει backup όταν πρωτοπήρα το τηλέφωνο.

Δεν μου είναι πρόβλημα να βάλω μια stock pre rooted, απλά έχω απορία γιατι όταν το τηλέφωνο είναι σε 4.4.2 και επιλέγω να τσεκάρει για αναβαθμίσεις, μου λέει οτι έχω την τελευταία έκδοση και δε μου βγάζει να κάνω αναβάθμιση ούτε ΟΤΑ αλλα ούτε και στο LG Pc Suite.

Αν θέλετε προτείνετε μου καμία stock για να δοκιμάσω...

Edited by Hatebreedgr
Link to comment
Share on other sites

Παιδια V20i εχει παρει κανεις εδω μεσα; Με ρουμανικο 16αρι τίποτα εδω...
Apple iPhone 3GS: SOLD, Apple iPhone 4: SOLD, Samsung Galaxy S3: SOLD, SONY Xperia Z1: SOLD, LG G2: SOLD, HUAWEI HONOR 6: SOLD, LG G3: SOLD, Xiaomi RedMi Note 3: IN USE
Link to comment
Share on other sites

Κατά λάθος εκανα overwrite τη γραμματοσειρά New Smart Gothic μέσω του Fontster. Γνωρίζει κανεις αν υπάρχει τροπος να την επαναφέρω; :P
Link to comment
Share on other sites

Μια αποψη περι lagκαι συγκριτικων...

Γνωστη ειχε στα χερια της το s4 snap 800 με λολλιποπ και ειπα να δω πως παει.

α) η οθονη μου φανηκε θολη σε σχέση με το g3

β) αν laggarei 1 φορα το δικο μας αυτο 150.....

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

Νεος κατοχος και εγω και θελω τα φωτα σας για 2 προβληματα που εχω.

Κατ αρχας ειμαι lollipop 5.0 ,απο την εφαρμογη LG phone from ειδα οτι το

firmware version ειναι D85520H_00 , στις πληροφοριες της συσκευης εχει

σαν firmware version το V20f-232-03.

Τι παιζει με αυτο?

τα προβληματα τωρα, το πιο σημαντικο ειναι οτι η συσκευη δεν εχει επιλογη για LTE δικτιο

(εχει μονο GSM και WCDMA) ,ειδα οτι υπαρχει ενας τροπος να το γυρισεις σε 4G μεσα απο ενα κρυφο μενου ,

εχει αντιμετωπίσει κανενας το ιδιο προβλημα?υπαρχει λυση?

το δευτερο θεματακι ειναι οτι δεν δουλευει το face recognition,το εχει προσεξει κανενας αλλος ?

 

ευχαριστω για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Και που λέτε πριν μια εβδομάδα αποφάσισα κι εγώ λόγω ανάγκης πλέον (τα φτυσε το άλλο) να αλλάξω κινητό. Είχα αποφασίσει για G3, λίγο δίστασα να το πάρω γιατί δεν μπορούσα τη δεδομένη στιγμή να δώσω τα 85€ που ήθελε παραπάνω για τη μεγαλύτερη έκδοση, κοίταζα και το alpha, παραλίγο να κάνω το λάθος*, αλλά λέω δε βαριέσαι είπα, πάρε το 16άρι και αν δεν σε καλύψει, το δίνεις, θα χάσεις μερικά χρήματα.

 

Τα γράφω αυτά εδώ πέρα και θα σας ζαλίσω λίγο για όσους βρίσκονται στη θέση που ήμουν εγώ πριν και διστάζουν με αυτά που έχουν διαβάσει καθώς κακά τα ψέματα όποιος αναζητά νεά συσκευή στην Ελλάδα και ψάχνει θα βγει οπωσδήποτε στο myphone.

 

Το τηλέφωνο το έχουν πάρα πολλοί θάψει. Διαθέτει μια πανέμορφη οθόνη που είναι και το πιο δυνατό του χαρακτηριστικό, μπαταρία που βγάζει τη μέρα με διαρκή χρήση (ημέρες που εργάζομαι και δεν το έχω στο χέρι όλη την ώρα μου βγάζει δύο), είναι γρήγορο, το πολυσυζητημένο του lag το βλέπω στο menu τύπου δεν είναι τελείως smooth η κύληση και μου εμφανίζεται απότομα η διπλανή οθόνη σε μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου καμιά φορά, το UI επίσης δεν το βρήκα φορτωμένο με εφαρμογές και μου άρεσε, τράβηξα φωτογραφία μικρό παιδί (αεικίνητα είναι) και το έπιασα σε επική πόζα με σωστή εστίαση στη φωτογραφία, δεν μου έχει κλείσει καμία εφαρμογή πέρα από το skype σε κάποια φάση (που κράσαρε μόνο του πιστεύω).

 

Δε συνεχίζω με την εμπειρία από τη δική μου χρήση, αλλά εν ολίγοις έχω ένα smartphone κουκλί σκέτο και πολύ αξιόπιστο από ό,τι ως τώρα έχω δει. Αν στο μέλλον αυτό θα αλλάξει, εδώ ίσως να είμαστε να το δούμε, αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτά που είχα φθάσει να πιστεύω.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας όσοι με διαβάσατε.

 

* Πριν μου την πέσει κανένας φαν του alpha να πω ότι δεν τα βάζω με το τηλέφωνο γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει να δω τι λέει, αλλά η οθόνη του στα μάτια μου φαινόταν ΠΟΛΥ κατώτερη του G3 λόγω κορεσμού που ακόμη και με αλλαγή της ρύθμισης ήταν κουραστική.

Edited by Cronut
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

Νεος κατοχος και εγω και θελω τα φωτα σας για 2 προβληματα που εχω.

Κατ αρχας ειμαι lollipop 5.0 ,απο την εφαρμογη LG phone from ειδα οτι το

firmware version ειναι D85520H_00 , στις πληροφοριες της συσκευης εχει

σαν firmware version το V20f-232-03.

Τι παιζει με αυτο?

τα προβληματα τωρα, το πιο σημαντικο ειναι οτι η συσκευη δεν εχει επιλογη για LTE δικτιο

(εχει μονο GSM και WCDMA) ,ειδα οτι υπαρχει ενας τροπος να το γυρισεις σε 4G μεσα απο ενα κρυφο μενου ,

εχει αντιμετωπίσει κανενας το ιδιο προβλημα?υπαρχει λυση?

το δευτερο θεματακι ειναι οτι δεν δουλευει το face recognition,το εχει προσεξει κανενας αλλος ?

 

ευχαριστω για την βοηθεια.

Καλώς ήρθες φίλε μου! Για το πρώτο κατέβασε το LG pc suite και συνδεσε να δεις μήπως σου έχει το update εκεί και δεν σου έχει έρθει ΟΤΑ ακόμα. Τα κουμπια κάτω σου είναι κλασσικά δηλαδή σπιτάκι, τοξακι κτλ? Ή σαν του playstation X, τετράγωνο, τρίγωνο?

 

Για το δεύτερο πήγαινε ρυθμίσεις - δεδομένα κινητής τηλεφωνίας - πατάς τις τελιτσες πάνω δεξιά - δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -πας λειτουργία δικτύου επιλέγεις το gsm /wcdma /lte

 

το face recognition που το βρίσκεις και τί κάνει για να το δοκιμάσω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και που λέτε πριν μια εβδομάδα αποφάσισα κι εγώ λόγω ανάγκης πλέον (τα φτυσε το άλλο) να αλλάξω κινητό. Είχα αποφασίσει για G3, λίγο δίστασα να το πάρω γιατί δεν μπορούσα τη δεδομένη στιγμή να δώσω τα 85€ που ήθελε παραπάνω για τη μεγαλύτερη έκδοση, κοίταζα και το alpha, παραλίγο να κάνω το λάθος*, αλλά λέω δε βαριέσαι είπα, πάρε το 16άρι και αν δεν σε καλύψει, το δίνεις, θα χάσεις μερικά χρήματα.

 

Τα γράφω αυτά εδώ πέρα και θα σας ζαλίσω λίγο για όσους βρίσκονται στη θέση που ήμουν εγώ πριν και διστάζουν με αυτά που έχουν διαβάσει καθώς κακά τα ψέματα όποιος αναζητά νεά συσκευή στην Ελλάδα και ψάχνει θα βγει οπωσδήποτε στο myphone.

 

Το τηλέφωνο το έχουν πάρα πολλοί θάψει. Διαθέτει μια πανέμορφη οθόνη που είναι και το πιο δυνατό του χαρακτηριστικό, μπαταρία που βγάζει τη μέρα με διαρκή χρήση (ημέρες που εργάζομαι και δεν το έχω στο χέρι όλη την ώρα μου βγάζει δύο), είναι γρήγορο, το πολυσυζητημένο του lag το βλέπω στο menu τύπου δεν είναι τελείως smooth η κύληση και μου εμφανίζεται απότομα η διπλανή οθόνη σε μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου καμιά φορά, το UI επίσης δεν το βρήκα φορτωμένο με εφαρμογές και μου άρεσε, τράβηξα φωτογραφία μικρό παιδί (αεικίνητα είναι) και το έπιασα σε επική πόζα με σωστή εστίαση στη φωτογραφία, δεν μου έχει κλείσει καμία εφαρμογή πέρα από το skype σε κάποια φάση (που κράσαρε μόνο του πιστεύω).

 

Δε συνεχίζω με την εμπειρία από τη δική μου χρήση, αλλά εν ολίγοις έχω ένα smartphone κουκλί σκέτο και πολύ αξιόπιστο από ό,τι ως τώρα έχω δει. Αν στο μέλλον αυτό θα αλλάξει, εδώ ίσως να είμαστε να το δούμε, αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτά που είχα φθάσει να πιστεύω.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας όσοι με διαβάσατε.

 

* Πριν μου την πέσει κανένας φαν του alpha να πω ότι δεν τα βάζω με το τηλέφωνο γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει να δω τι λέει, αλλά η οθόνη του στα μάτια μου φαινόταν ΠΟΛΥ κατώτερη του G3 λόγω κορεσμού που ακόμη και με αλλαγή της ρύθμισης ήταν κουραστική.

 

καλορίζικο... επειδή το τηλέφωνο έκανε κακή αρχή με παιδικές ασθένειες δυστυχώς του έμεινε η ρετσινιά παρόλο που είναι τούμπανο...!

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου! Για το πρώτο κατέβασε το LG pc suite και συνδεσε να δεις μήπως σου έχει το update εκεί και δεν σου έχει έρθει ΟΤΑ ακόμα. Τα κουμπια κάτω σου είναι κλασσικά δηλαδή σπιτάκι, τοξακι κτλ? Ή σαν του playstation X, τετράγωνο, τρίγωνο?

 

Για το δεύτερο πήγαινε ρυθμίσεις - δεδομένα κινητής τηλεφωνίας - πατάς τις τελιτσες πάνω δεξιά - δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -πας λειτουργία δικτύου επιλέγεις το gsm /wcdma /lte

 

το face recognition που το βρίσκεις και τί κάνει για να το δοκιμάσω?

 

 

Τα κλασσικα κουμπια εχω, σπιτάκι, τοξακι κτλ.

Για το δευτερο θεμα , ακριβως αυτο ειναι το προβλημα μου, δεν υπαρχει η επιλογη gsm /wcdma /lte.

Βρηκα αυτο στο internet και απλα ρωταω αν εχει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα.

 

Do the following -

 

1. From the dailer, type in 3845#*855#

2. Select LTE Only

3. Modem Setting

4. RAT Selection

5. GSM/WCDMA/LTE Auto

 

You should now receive 4G but everytime you reboot, you have to repeat this procedure

 

 

Το face recognition ειναι μια ακομα επιλογη να ξεκλειδώνει την οθονη (μοτιβο, PIN...)

Link to comment
Share on other sites

Μια αποψη περι lagκαι συγκριτικων...

Γνωστη ειχε στα χερια της το s4 snap 800 με λολλιποπ και ειπα να δω πως παει.

α) η οθονη μου φανηκε θολη σε σχέση με το g3

β) αν laggarei 1 φορα το δικο μας αυτο 150.....

 

Φίλε Τάκη τα έχουμε πει επανειλημμένα για τα lag της συσκευής σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Αλλά καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα....

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...