Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όποιον ενδιάφερεται μόλις γύρισα από Πλαίσιο στο Mall όπου και το έπιασα στα χέρια μου για άλλη μια φορά.

Μου έκανε εντύπωση πόσο πιο γρήγορο ήταν σε σχέση με αυτό που είχαν στο Public. Οπότε κοίταξα firmware και είχαν περάσει το 10h.

Η διαφορά μέρα με τη νύχτα. 16αρι ήταν κιόλας.

Δεν μου φάνηκε να υστερεί κάπου μπροστά στο iphone5 μου (εντάξει ένα κλικ μπορεί να είναι πιο αργό αλλά δεν είμαι και σίγουρος λόγο οθόνης).

Δεν ξέρω αν αυτή η βελτίωση έχει γίνει εις βάρος άλλων πραγμάτων (π.χ. μπαταρία) αλλά τώρα πραγματικά με έψησε για αγορά :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά Ή μπαταρία όσο πάει και βελτιώνεται εγώ δεν έχω κανένα παράπονο άσε που πιστεύω ότι είναι η πιο όμορφη και πρακτική συσκευή που έχω πιάσει στα χέρια μου.[ATTACH]49150[/ATTACH][ATTACH]49151[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις το 16αρι εχεις lag ειναι σιγουρο το εχω δει με τα ματια μου αλλα το 32αριδεν εχει με τιποτα.

 

Τι 16 τι 32gb το ίδιο πράγμα είναι τελικά, άπειρα τεστ έχω κάνει, ο αδερφός μου έχει το 32αρι και εγώ το 16αρι, καμία διαφορά στη ταχύτητα και τα δουλεύω κοντά ένα μήνα με πολλά συγκριτικά... Στο antutu για παράδειγμα το 16αρι έβγαλε καλύτερα αποτελέσματα, τι να πω

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιάφερεται μόλις γύρισα από Πλαίσιο στο Mall όπου και το έπιασα στα χέρια μου για άλλη μια φορά.

Μου έκανε εντύπωση πόσο πιο γρήγορο ήταν σε σχέση με αυτό που είχαν στο Public. Οπότε κοίταξα firmware και είχαν περάσει το 10h.

Η διαφορά μέρα με τη νύχτα. 16αρι ήταν κιόλας.

Δεν μου φάνηκε να υστερεί κάπου μπροστά στο iphone5 μου (εντάξει ένα κλικ μπορεί να είναι πιο αργό αλλά δεν είμαι και σίγουρος λόγο οθόνης).

Δεν ξέρω αν αυτή η βελτίωση έχει γίνει εις βάρος άλλων πραγμάτων (π.χ. μπαταρία) αλλά τώρα πραγματικά με έψησε για αγορά :)

Του πλαισίου στο mall όντως δουλεύει πάρα πολύ καλά. Αν πήγαινες δίπλα στον Κωτσόβολο που το έχει κι εκεί, θα νόμιζες ότι πρόκειται για αλλο τηλέφωνο. Δεν κοίταξα firmware, αλλά μου έκανε εντύπωση και σκέφτηκα μήπως του πλαισίου ήταν 32αρι, αλλά και τα δύο είναι 16άρια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Ναι το γνωρίζω για το ΦΠΑ. Αφαιρείται απο το τελικό πόσο γιατί έχω δηλώσει το ΑΦΜ μου (ενδοκοινοτικη συναλλαγή).

Αυτό σου εξηγώ. Ότι δεν είναι πλέον ενδοκοινοτικό αφού η Amazon.de έχει ελληνικό ΑΦΜ, δηλαδή ελληνική εταιρεία.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σου εξηγώ. Ότι δεν είναι πλέον ενδοκοινοτικό αφού η Amazon.de έχει ελληνικό ΑΦΜ, δηλαδή ελληνική εταιρεία.

 

 

Αγαπητέ μου,

 

Δηλώνεις το ΑΦΜ σου στο amazon (οποιοδήποτε Ευρωπαϊκό - π.χ. Στο Αγγλικό), εφόσον βέβαια έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ και αγοράζεις απο οποιοδήποτε amazon χωρίς να πληρώσεις ΦΠΑ.

Κατόπιν το δηλώνεις στην εφορία σαν ενδοκοινοτικη συναλλαγή (δεν ξέρω ακριβώς πως γιατί το κάνουν οι λογιστές μου). Εννοείται ότι θα πρέπει να έχεις έσοδα ώστε να γίνει ο συμψηφισμός ΦΠΑ τον οποίο επαναλαμβάνω δεν τον πληρώνεις στο amazon.

Το ότι έχει ελληνικό ΑΦΜ το γνωρίζω. Ίσως γι αυτό γίνεται αυτόματα η αφαίρεση ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου,

 

Δηλώνεις το ΑΦΜ σου στο amazon (οποιοδήποτε Ευρωπαϊκό - π.χ. Στο Αγγλικό), εφόσον βέβαια έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ και αγοράζεις απο οποιοδήποτε amazon χωρίς να πληρώσεις ΦΠΑ.

Κατόπιν το δηλώνεις στην εφορία σαν ενδοκοινοτικη συναλλαγή (δεν ξέρω ακριβώς πως γιατί το κάνουν οι λογιστές μου). Εννοείται ότι θα πρέπει να έχεις έσοδα ώστε να γίνει ο συμψηφισμός ΦΠΑ τον οποίο επαναλαμβάνω δεν τον πληρώνεις στο amazon.

Το ότι έχει ελληνικό ΑΦΜ το γνωρίζω. Ίσως γι αυτό γίνεται αυτόματα η αφαίρεση ΦΠΑ.

 

Μα αυτο σου λεει ο ανθρωπος. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ γιατι ειναι σαν να αγορασες απο Ελλαδα αφου θα σου κοπει τιμολογιο απο εταιρεια που εχει εδρα την ΕΛΛΑΔΑ (αρα δεν ισχυει το "ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ"). Δεν εχει σημασια απο που το αγορασες (αγγλικο amazon, Ιταλικό κτλ..) γιατι λογικά βλέπουν σε πια χωρα παει το προϊον και κοβεται τιμολογιο απο την χώρα που βρισκεται ο πελάτης.

 

Πχ ετσι γινεται και σε αλλα μαγαζια οπως το expansys

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο σου λεει ο ανθρωπος. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ γιατι ειναι σαν να αγορασες απο Ελλαδα αφου θα σου κοπει τιμολογιο απο εταιρεια που εχει εδρα την ΕΛΛΑΔΑ (αρα δεν ισχυει το "ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ"). Δεν εχει σημασια απο που το αγορασες (αγγλικο amazon, Ιταλικό κτλ..) γιατι λογικά βλέπουν σε πια χωρα παει το προϊον και κοβεται τιμολογιο απο την χώρα που βρισκεται ο πελάτης.

 

Πχ ετσι γινεται και σε αλλα μαγαζια οπως το expansys

 

 

Τι δεν γίνεται; Να αγοράσω χωρίς ΦΠΑ ή λέτε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο σου λεει ο ανθρωπος. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ γιατι ειναι σαν να αγορασες απο Ελλαδα αφου θα σου κοπει τιμολογιο απο εταιρεια που εχει εδρα την ΕΛΛΑΔΑ (αρα δεν ισχυει το "ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ"). Δεν εχει σημασια απο που το αγορασες (αγγλικο amazon, Ιταλικό κτλ..) γιατι λογικά βλέπουν σε πια χωρα παει το προϊον και κοβεται τιμολογιο απο την χώρα που βρισκεται ο πελάτης.

 

Πχ ετσι γινεται και σε αλλα μαγαζια οπως το expansys

Έτσι ακριβώς.

Απλώς γινόταν παλιά και μπερδεύονται αρκετοί.

Αν θέλεις οπωσδήποτε ενδοκοινοτικό μπορείς να αγοράσεις από fnac.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη αλλα δεν ξέρετε τι λέγε.

Ψωνίζω ανελλιπώς απο amazon τα τελευταία 2 χρόνια και ΦΠΑ ΔΕΝ πληρώνω.

Και τωρα έχω κάνει add to cart το LG και στο ποσό πληρωμής έχει αφαιρεθεί ο ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη αλλα δεν ξέρετε τι λέγε.

Ψωνίζω ανελλιπώς απο amazon τα τελευταία 2 χρόνια και ΦΠΑ ΔΕΝ πληρώνω.

Και τωρα έχω κάνει add to cart το LG και στο ποσό πληρωμής έχει αφαιρεθεί ο ΦΠΑ.

 

Δεν εχω αγορασει απο amazon ποτε, αλλα εαν οπως λεει ο συμφορουμιτης πιο πανω οτι το amazon εχει εταιρια στην Ελλαδα και εκδιδει απο αυτη την εταιρεια τιμολογια προς τους τελικους καταναλωτες, τοτε δεν γλυτωνεις Φ.Π.Α, γιατι ειναι σαν να αγοραζεις κανονικα προϊον απο Ελλάδα...

 

Απο την αλλη, εγω που εχω εταιρεια στο εξωτερικο, ξερεις καμια εταιρεια στην Ελλαδα που μπορω να αγορασω κατι ηλεκτρονικο και να μην πληρωσω ΦΠΑ; :p

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αγορασει απο amazon ποτε, αλλα εαν οπως λεει ο συμφορουμιτης πιο πανω οτι το amazon εχει εταιρια στην Ελλαδα και εκδιδει απο αυτη την εταιρεια τιμολογια προς τους τελικους καταναλωτες, τοτε δεν γλυτωνεις Φ.Π.Α, γιατι ειναι σαν να αγοραζεις κανονικα προϊον απο Ελλάδα...

 

 

 

Απο την αλλη, εγω που εχω εταιρεια στο εξωτερικο, ξερεις καμια εταιρεια στην Ελλαδα που μπορω να αγορασω κατι ηλεκτρονικο και να μην πληρωσω ΦΠΑ; :p

 

 

Μάλλον δεν θέλετε να καταλάβετε.

Δηλώνεις το ΑΦΜ σου για ενδοκοινοτικες συναλλαγές (το κάνει ο λογιστής σου).

Δηλώνεις το ΑΦΜ σου στο amazon.

Το amazon ελέγχει αν έχεις δηλώσει το ΑΦΜ σου για ενδοκοινοτικες συναλλαγές και αν ναι στο εγκρίνει.

Ψωνίζεις απο οποιοδήποτε ευρωπαϊκό amazon και δεν πληρώνεις ΦΠΑ. Εξερουνται κάποιες κατηγορίες προϊόντων.

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=201238180

 

Σου έρχεται Τιμολογιο απο amazon χωρίς να αναγράφεται ο ΦΠΑ.

Ο λογιστής σου αναλαμβάνει να το δηλώσει στον πίνακα ενδοκοινοτικων συναλλαγών.

 

Τι δεν καταλαβαίνετε να το εξηγήσω πάλι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υ.Γ. Εννοείται ότι πρέπει να έχεις εταιρία ενεργή με έσοδα.

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω για Amazon.uk αλλά Amazon.de υπολογίζει με ΦΠΑ 23 μια και σε πουλάει από την ελληνική εταιρεία.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω για Amazon.uk αλλά Amazon.de υπολογίζει με ΦΠΑ 23 μια και σε πουλάει από την ελληνική εταιρεία.

 

 

Εντάξει δεν βγάζω άκρη μαζι σου.

Το screenshot το είδες απο Amazon.de?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον δεν εχεις καταλάβει για τι πράγμα μιλαμε. Το ξερω οτι χρεώνει 23% ΦΠΑ σε Έλληνες πελάτες. Αυτο που λεω εγω ειναι οτι αν εισαι εταιρία και εχεις δηλώσει το ΑΦΜ σου για ενδοκοινοτικες συναλλαγές και εχεις ενημερώσει το amazon, ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΦΠΑ!

Ποσο πιο ξεκάθαρα να το γράψω; Και να το πλήρωνα θα το έπαιρνα πίσω μετα με συμψηφισμό ΦΠΑ! Οποτε το εχουν κανει ετσι! Αν δεν εχω καθόλου έσοδα και δεν μπορω να συμψηφισω τον ΦΠΑ τότε θα μου βγάλει το taxis να τον αποδώσω στο ελληνικό κράτος!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορούμε με κάποιο τροπο να βελτιώσουμε την ποιότητα των φωτογραφιών στις επαφές που ειναι συνδεμένες με fb γιατι η ανάλυση ειναι ψιλοχάλια?
:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορούμε με κάποιο τροπο να βελτιώσουμε την ποιότητα των φωτογραφιών στις επαφές που ειναι συνδεμένες με fb γιατι η ανάλυση ειναι ψιλοχάλια?

 

Sync.me απο play store, αλλα ερωτήσεις για εφαρμογές στο ανάλογο νήμα φίλε μου :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=350642

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την 10h πιστεύω πως υπάρχει αισθητή διαφορα σε σχέση με τα αρχικά ζητήματα. Πολυ smooth. Ωστόσο μου lagαρει ακομη λιγο ο Dialer. Επισης τελικα rooταρα με purple drake και εγκαθιστώντας και το greenify η μπαταρία μου εχει αλλαξει επίπεδο. Ενδεχομένως σε αυτο ευθύνεται και το firmware update? σε καθε περίπτωση εχω αρχίσει και αλλάζω διάθεση ως προς το κινητό καθώς βλέπω χρονο με το χρονο οτι καλυτερεύει αισθητά! Ειμαι ηδη με 29 ώρες λειτουργείας (auto br.50%) με est time +28 ωρες και στο 69% μπαταρία. On screen 1,4h!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την 10h πιστεύω πως υπάρχει αισθητή διαφορα σε σχέση με τα αρχικά ζητήματα. Πολυ smooth. Ωστόσο μου lagαρει ακομη λιγο ο Dialer. Επισης τελικα rooταρα με purple drake και εγκαθιστώντας και το greenify η μπαταρία μου εχει αλλαξει επίπεδο. Ενδεχομένως σε αυτο ευθύνεται και το firmware update? σε καθε περίπτωση εχω αρχίσει και αλλάζω διάθεση ως προς το κινητό καθώς βλέπω χρονο με το χρονο οτι καλυτερεύει αισθητά! Ειμαι ηδη με 29 ώρες λειτουργείας (auto br.50%) με est time +28 ωρες και στο 69% μπαταρία. On screen 1,4h!

 

Οπως σας ειπα εδωσα το G3 και πηρα το Μ8.

Αν θες να δεις το ποσοστο του λαγκ γενικα κανε μια δοκιμη και θα καταλαβεις...

Η μερα με την νυχτα χωρις ιχνος υπερβολης.Δεν ξερω ποσο θα βελτιωθει αλλα αυτη τη στιγμη εχουν τεραστια διαφορα.

Για να ειμαστε και δικαιοι ομως το Μ8 ειναι πιο παλιο αρα πιο ολοκληρωμενο σε λογισμικο και αναβαθμισεις αν και απο την αρχη ηταν σφαιρα.

Και η μπαταρια αν και μικροτερη ....Θα τελειωσει ποτε?

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Οπως σας ειπα εδωσα το G3 και πηρα το Μ8.

Αν θες να δεις το ποσοστο του λαγκ γενικα κανε μια δοκιμη και θα καταλαβεις...

Η μερα με την νυχτα χωρις ιχνος υπερβολης.Δεν ξερω ποσο θα βελτιωθει αλλα αυτη τη στιγμη εχουν τεραστια διαφορα.

Για να ειμαστε και δικαιοι ομως το Μ8 ειναι πιο παλιο αρα πιο ολοκληρωμενο σε λογισμικο και αναβαθμισεις αν και απο την αρχη ηταν σφαιρα.

Και η μπαταρια αν και μικροτερη ....Θα τελειωσει ποτε?

Φίλε μου εγώ είχα το m8 πριν το g3 από θέμα μπαταρίας το g3 είναι καλύτερο παρά την πολύ πιο ενεργοβόρα οθονη.βέβαια τώρα που το μ8 έχει πάρει 4.4.3 άκουσα ότι τα πάει καλύτερα αλλά 5 ώρες οθονη δεν νομίζω να βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ είχα το m8 πριν το g3 από θέμα μπαταρίας το g3 είναι καλύτερο παρά την πολύ πιο ενεργοβόρα οθονη.βέβαια τώρα που το μ8 έχει πάρει 4.4.3 άκουσα ότι τα πάει καλύτερα αλλά 5 ώρες οθονη δεν νομίζω να βγαζει.

Δεν θέλω να γίνει vs το θέμα αλλά το m8 έβγαζε και βγάζει 5 ώρες.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πάντως και 2 φίλων μου έβγαζε το πολύ 4 ώρες αλλά τα είχα όλα στο αυτόματο και χωρίς ροοτ.εσύ δεν ξέρω τι ρυθμίσεις εχεις.τώρα με το g3 έχω 5 ώρες σίγουρα και όταν το βάζω το βράδυ για φόρτιση έχω 15% ακόμη
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να γίνει vs το θέμα αλλά το m8 έβγαζε και βγάζει 5 ώρες.

 

Συμφωνω απολυτα.Κι εγω ακομη το ειδα.Και φανταστειτε οτι ειμαι χρηστης που εχει wifi , 3g 4g ,gps συνεχεια ανοιχτα.Τωρα για τις 5 ωρες του g3 συγνωμη αλλα δεν εχουν περασει ουτε 3 μερες που το χα και τετοια μπαταρια δεν ειδα.Βεβαια ημουν στην 10g αν παιζει καποιο ρολο αλλα τεσπα.

Αλλωστε για να αποφυγουμε και αυτα τα vs καποια πραγματα οπως η καταναλωση της μπαταριας εχει να κανει και απο το τι χρηση κανει ο καθενας μας οποτε ας μην μεινουμε εκει...Αλλου ειναι το θεμα...

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για την έκδοση που λες γιατί εγώ το έχω 2 βδομάδες περίπου και είχα από την αρχή 10h αλλά μέρα με τη μέρα η μπαταρία βελτιώνεται και έχω τα έχω όλα ενεργά η μόνη διαφορά με το μ8 είναι ότι τώρα είμαι ροοτ και έχω το greenify εγκατεστημένο.Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις συσκευές αυτές γιατί έχουν τεράστια διαφορά στην οθονη.το μ8 είναι μια Κατηγορία μονο του λόγω sense αλλά μέχρι εκεί σε όλα τα αλλά είναι πίσω κατά τη γνώμη μου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...