Jump to content

Honor 6


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω για τα εξής θέματα:

1. Θέλω να εκαταστησσω το EMUI 3.0 universal version σε HUAWEI Honor 6 C. Μπορεί να μου πεί κάποιος που μπορεί να βρεί την έκδοση 3.0 μιας και στο επίσημο site της Huawei δεν υπάρχει;

2. Την συσκευή την έχω 4 μέρες περίπου και εδώ και δυο μέρες αλλάξα την κάρτα sim και έτσι έχω προοσβαση σε 4G σήμα. Σήμερα όμως παρατήρησα ότι ενώ είχα σήμα 4G (full) δεν μπορούσα να κάνω άλλα όυτε να λάβω κλήση (Πάροχος Cosmote). Όταν απενεργοποιούσα το 4G μπορούσα και να πραγματοποιώ κλήσεις. Μήπως μπορέιτε να μου πέιτε πως μπορεί να το εξαλήφθεί το πρόβλημα?

3. Προσπάθησα να εγκαταστήσω widgets από το play store για 3G On/Off Bluetooth On/Off GPS On/Off αλλά καμία δεν δούλεψε. Μπορεί να μου πεί κάποιος που μπορώ να βώ widgets που να λειτουργούν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Είναι στο επίσημο site.

2. Δεν βρίσκω λόγο για widgets όταν υπάρχουν toggles στην statusbar καθώς είναι διαθέσιμα από παντού. Τώρα για το πως θα λειτουργήσει το widget δεν το γνωρίζω. Τέλος στην 3.0 που έχω εγώ υπάρχει ένα widget που ονομάζεται έλεγχος ισχυου και κάνει αυτό που ζητάς.

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το εργαλείο μου αν δεν έχεις κωδικό απο την Huawei δεν ξεκλειδώνει.

Φιλικά πάντα, επειδή βλέπω πως δεν έχεις και πολύ ιδέα με adb και δεν πολύ διαβάζεις προηγούμενα posts ή τις οδηγίες οπότε ίσως και καταλήξεις με brikαρισμενο κινητό και που να το στέλνεις τώρα πίσω, τι ακριβώς θες να κάνεις και γιατί?

Η αλήθεια είναι ότι από τότε που είχα πάρει το S3 έπαψα να ασχολούμαι με φλασσαρισματα και ροοτ. Πριν είχα το πρώτο galaxy s και το είχα ξεσκίσει αλλά εκεί υπήρχε λόγος. Με το honor 6 ούτε για ροοτ δεν υπήρχε λόγος, όμως με την 611sp03 δεν μπορούσα να πάω πίσω για αυτό και ρώτησα. Το νήμα αυτό το διαβάζω από το πρώτο ποστ όμως για πολλά πράγματα δεν έχει οδηγό βήμα -βήμα μόνο τα βασικά. Τέλος με ψάξιμο και με την βοήθειά σου έκανα downgrade σε 611. Όλα Οκ. Ευχαριστώ.

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

@Komatoza ήταν πιθανόν να μπορούσες να κάνεις downgrade και με locked bootloader με κάποια zip που κυκλοφορούν, γι'αυτό και σε ρώτησα τι ακριβώς θες να κάνεις. Οταν ρώτησες στο xda υπέθεσα πως ήσουν unlocked. Αμα τα κατάφερες οκ. Ωσο για το error που αναφέρεις είναι πιθανό να οφείλετε σε μη σωστό first boot. Αν δεν λυθεί με επαναφορά εργοστασιακών θα πρέπει να ξαναπεράσεις την ROM και στο πρώτο boot να μην το αγγίξεις αμέσως να το αφήσεις να φορτώσει σωστά. Οι Ρώσοι αναφέρουν πως το πάθαιναν όταν άλλαζαν γλώσσα συστήματος για πρώτη φορά και είχαν την sim μεσα.

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι:

α. Εχεις Συμβόλαιο που το "περιέχει" (πχ στην Vodafone, με πάγιο >45€)

β. Εχεις SIM τελευταιας 2ετίας

γ. Εχεις στείλει SMS στον πάροχο για να το ενεργοποιήσει

 

α. είμαι στο cosmote 65

β. τις sim τις πήρα πριν 15 μέρες

γ. πρέπει να στείλω κάποιο μήνυμα για ενεργοποίηση???

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να ενεργοποιήσω το 4G της COSMOTE;

Για να ενεργοποιήσεις το 4G επισκέψου ένα κατάστημα του δικτύου COSMOTE ή κάλεσε την Εξυπηρέτηση Πελατών . Κάλεσε στο 13838 αν είσαι κάτοχος Συμβολαίου, ΚαρτοΣυμβολαίου ή Καρτοκινητού COSMOTE (χρέωση 0,19€/κλήση) ή στο 13839 εάν είσαι επαγγελματίας (δωρεάν κλήση από το εταιρικό κινητό COSMOTE).

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HNMS/xml/Personal__microsite__4G__4GFAQ/section/Personal

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

α. είμαι στο cosmote 65

β. τις sim τις πήρα πριν 15 μέρες

γ. πρέπει να στείλω κάποιο μήνυμα για ενεργοποίηση???

 

Ευχαριστώ.

πάρε τηλέφωνο στην εξ. πελατών, πιθανόν να μην έχουν ενεργοποιήσει το 4g αν δεν το ζήτησες, είσαι 65 plus? η σε παλιό?

Link to comment
Share on other sites

πάρε τηλέφωνο στην εξ. πελατών, πιθανόν να μην έχουν ενεργοποιήσει το 4g αν δεν το ζήτησες, είσαι 65 plus? η σε παλιό?

Παιδιά σας ευχαριστώ που μου ανοίξατε τα μάτια..... :up: Πήρα την cosmote και πλέον έχω και εγώ 4G!!! (με πήγε και στο 65 plus και έχω 2GB το μήνα)

Έτσι για την ιστορία... σε ένα speed test που έκανα μόλις τώρα με 4G, έβγαλε 50Mbps download και 18Mbps upload (Κερατσίνι) :dance:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα στο Honor και στο Xiaomi mi4,τι λέτε??

 

είσαι σε λάθος thread, υπάρχει ειδικό thread για τέτοιες ερωτήσεις.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα στο Honor και στο Xiaomi mi4,τι λέτε??

 

 

 

Σαν να πας σε forum της Ferrari, και να ρωτάς ειμαι ανάμεσα σε Ferrari και Porsche, τι λέτε?

Τι νομίζεις ότι θα σου έλεγαν?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή stock launcher στην EMUI 3.0

 

Ρυθμισεις - Διαχείριση εφαρμογών - Ολα - Γρανάζι στο κάτω μέρος - Εκκίνηση

 

Από εκεί μπορείτε να επιλέξετε και των υπόλοιπων προεπιλογών.

 

:D

 

Έχω την EMUI 2.3 Θέλω να δοκιμάσω την 3.0. Δε κατάλαβα το "Γρανάζι στο κάτω μέρος"

Που είναι αυτό? Δε το βρήκα.

Και κάτι ακόμη... Αν κάνω root το κινητό, μπορώ μετά να κλειδώσω τον bootloader και να έχω το root? θα παίρνω κανονικά τα επίσημα updates?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την EMUI 2.3 Θέλω να δοκιμάσω την 3.0. Δε κατάλαβα το "Γρανάζι στο κάτω μέρος"

Που είναι αυτό? Δε το βρήκα.

Και κάτι ακόμη... Αν κάνω root το κινητό, μπορώ μετά να κλειδώσω τον bootloader και να έχω το root? θα παίρνω κανονικά τα επίσημα updates?

 

Αυτό που έκανες QUOTE είναι η αλλαγή του Stock Launder της EMUI 3.0 με κάποιον άλλο, τίποτα περισσότερό, τίποτα λιγότερο.

 

Για να περάσεις την EMUI πρέπει να την κατεβάσεις από το official Site, στο πρώτο ποστ, στην πρώτη σελίδα θα βρεις το λινκ και θα την περάσεις, νομίζω πρέπει να έχεις την τελευταία stable για να το κάνεις.

 

Όσον αφορά το root και τον bootloader να απαντήσει ο VirusPlus καλύτερα ή κάποιος άλλο που τα γνωρίζει.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω root το κινητό, μπορώ μετά να κλειδώσω τον bootloader και να έχω το root? θα παίρνω κανονικά τα επίσημα updates?

 

Ο bootloader δεν ξανακλειδώνει όσο είναι root το κινητό.

Χρειάζεται να επαναφέρεις όλο το κινητό σε stock κατάσταση (3 κουμπιά εγκατάσταση) πριν ξανακλειδώσεις τον bootloader.

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Χαχα,δίκιο έχεις.Επίσης βλέπω το thread με τα κινέζικα αξιόπιστα καταστήματα,αλλά έχω χαθεί από τα τόσα σχόλια και τις τόσες σελίδες,υπάρχει κάποια πρόσφατη λίστα??
Link to comment
Share on other sites

Στο http://honor6.nianios.gr θα βρεις μερικα απο τα πιο εμπιστα καταστηματα της κινας και μπορεις να συγκρινεις τις τιμες τους.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ο bootloader δεν ξανακλειδώνει όσο είναι root το κινητό.

Χρειάζεται να επαναφέρεις όλο το κινητό σε stock κατάσταση (3 κουμπιά εγκατάσταση) πριν ξανακλειδώσεις τον bootloader.

 

VirusPlus, μπορείς να εξηγήσεις λίγο αυτή την διαδικασία με τα 3 κουμπιά;

Link to comment
Share on other sites

Εχει κολησει το widget "Ρολοι καιροι" 4x2 στην παλια ωρα...δεν αλλαζει με τιποτα ενω η ωρα ειναι κανονικα ρυθμισμενη.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Romanos.

Μήπως μπορείς να μου δώσεις το official link για το EMUI 3.0 γιατι μου κάνει direct στο κινεζικο?

Για το LED indicator υπαρχει κάποια εφαρμογή για να το ελέγχουμε πότε θα αναβοσβήνει και σε ποιες εφαρμογές?

Link to comment
Share on other sites

Εχει κολησει το widget "Ρολοι καιροι" 4x2 στην παλια ωρα...δεν αλλαζει με τιποτα ενω η ωρα ειναι κανονικα ρυθμισμενη.

 

Συνδέσου στο ιντερνετ και κάνε ενημέρωση-ανανέωση στο widget του καιρού και θα ενημερωθεί αυτοματα και η ώρα !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους εχω μεσα τωρα την B611sp03 δεν μου εχει ερθει ακομα σε OTA τιποτα θα μου ερθει ή να περασω με lokal την B302
Huawei Mate 10 Pro [bLA-L29]
Link to comment
Share on other sites

1. Είναι στο επίσημο site.

2. Δεν βρίσκω λόγο για widgets όταν υπάρχουν toggles στην statusbar καθώς είναι διαθέσιμα από παντού. Τώρα για το πως θα λειτουργήσει το widget δεν το γνωρίζω. Τέλος στην 3.0 που έχω εγώ υπάρχει ένα widget που ονομάζεται έλεγχος ισχυου και κάνει αυτό που ζητάς.

Ευχαριστώ Romanos.

Μήπως μπορείς να μου δώσεις το official link για το EMUI 3.0 γιατι μου κάνει direct στο κινεζικο?

Για το LED indicator υπαρχει κάποια εφαρμογή για να το ελέγχουμε πότε θα αναβοσβήνει και σε ποιες εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Romanos.

Μήπως μπορείς να μου δώσεις το official link για το EMUI 3.0 γιατι μου κάνει direct στο κινεζικο?

Για το LED indicator υπαρχει κάποια εφαρμογή για να το ελέγχουμε πότε θα αναβοσβήνει και σε ποιες εφαρμογές

 

Ειναι η δευρερη φορα που το γραφεις αλλα να κοιταξεις το πρωτο ποστ που ειναι ολα μαζεμενα ουτε λογος...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...