Jump to content

CoolPad 7320


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σημερα παρεμαβα και εγω.

Καλα η Miui εντελως τραγικη. Πολυ κινεζια κλπ...

Ελπιζω να κυκλοφορησει συντομα καποια αξιολογη ρομ

Edited by dalamaidis
:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι περίεργο μια τόσο σημαντική εταιρία σαν την Coopad να έχει κακόβουλο λογισμικό στη ROM της. Τσέκαρε κάοιος άλλος κάτι σχετικό;
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρεμαβα και εγω.

Καλα η Miui εντελως τραγικη. Πολυ κινεζια κλπ...

Ελπιζω να κυκλοφορησει συντομα καποια αξιολογη ρομ

 

Γιατί φίλε τι παίζει ,για πες μας να πάρουμε μια Εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φίλε τι παίζει ,για πες μας να πάρουμε μια Εικόνα

 

Λοιπον σαν ποιοτητα συσκευης ειναι οτι ακριβως εχει προειπωθει. Πολυ καλη.

 

Η (πρωτογνωρη για εμενα) εμπειρια της miui δεν μου εκανε καλη εντυπωση. Μπαινεις στο μαρκετ της miui για wallpaper ή θεματα και ειναι ολα στα κινεζικα. Επισης το πολυ ωραιο minimal widget για τον καιρο ειναι παλι μονο κινεζικο.... Αρχικα μου αρεσε αλλα λιγο που την σκαλισα ξενερωσα. Ασε που αν ισχυει η υποκλοπη του κωδικου λογο κενου ασφαλειας, ακυρωνει τελειως το vfm της συσκευης καθως ενα smartphone 5,5'' ειναι σιγουρα περισσοτερο χρησιμο για το ιντερνετ παρα για τις κλησεις. Οποτε ακυρωνει την ουσιαστικη του λειτουργεια...

 

Οπως και να εχει, no worries. Aπλα υπομονη και αυτο το τελειο vfm διαμαντι θα λαμψει :)

:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σαν ποιοτητα συσκευης ειναι οτι ακριβως εχει προειπωθει. Πολυ καλη.

 

Η (πρωτογνωρη για εμενα) εμπειρια της miui δεν μου εκανε καλη εντυπωση. Μπαινεις στο μαρκετ της miui για wallpaper ή θεματα και ειναι ολα στα κινεζικα. Επισης το πολυ ωραιο minimal widget για τον καιρο ειναι παλι μονο κινεζικο.... Αρχικα μου αρεσε αλλα λιγο που την σκαλισα ξενερωσα. Ασε που αν ισχυει η υποκλοπη του κωδικου λογο κενου ασφαλειας, ακυρωνει τελειως το vfm της συσκευης καθως ενα smartphone 5,5'' ειναι σιγουρα περισσοτερο χρησιμο για το ιντερνετ παρα για τις κλησεις. Οποτε ακυρωνει την ουσιαστικη του λειτουργεια...

 

Οπως και να εχει, no worries. Aπλα υπομονη και αυτο το τελειο vfm διαμαντι θα λαμψει :)

Σε Ευχαριστω για την απάντηση.αλλά γιατί να μπεις στο market Αυτό κ όχι στο play store για ότι θα χρειαστείς? Για το κενό ασφαλείας αν είναι αλήθεια πραγματικά τραγικό...

Link to comment
Share on other sites

Για το κενό ασφαλείας αν είναι αλήθεια πραγματικά τραγικό...

 

Προσπάθησα να βρω κάτι στο web σχετικό, αλλά δεν βρήκα. Έχει κανείς βρει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παράγγειλα χτες από VickMall και περιμένω.......Στο διάστημα αυτό διάβασα αρκετά σχόλια και χρήση κάποιων custom roms στο 4PDA (σε μετάφραση πάντα) και είδα ότι όλοι προτείνουν μια custom rom CoolUI_RU_5.5........αν κάποιος νιώθει γενέος για δοκιμές, εδώ είναι το λίνκ με τα firmwares.....εδώ κάποια screenshots από τη rom.......κι εδώ η rom

Δημιουργήστε τα απαραίτητα backups, σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά, να επαναφέρεται

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βρω κάτι στο web σχετικό, αλλά δεν βρήκα. Έχει κανείς βρει κάτι;

 

Όχι φίλε ότι διάβασα από εδώ από τον φίλο πιο πάνω,ήμουν έτοιμος να το ψ παραγγείλω σήμερα αλλά με αυτά που λέτε παιδιά μάλλον θα το αναβαλλω

Link to comment
Share on other sites

Σε Ευχαριστω για την απάντηση.αλλά γιατί να μπεις στο market Αυτό κ όχι στο play store για ότι θα χρειαστείς? Για το κενό ασφαλείας αν είναι αλήθεια πραγματικά τραγικό...

 

to market της Miui εχει διαφορα θεματα, wallpapers και διαφορα ''ψιψιψονια''...

Δεν ειναι και κατι απαραιτητο να το χρησημοποιησεις

:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε ότι διάβασα από εδώ από τον φίλο πιο πάνω,ήμουν έτοιμος να το ψ παραγγείλω σήμερα αλλά με αυτά που λέτε παιδιά μάλλον θα το αναβαλλω

 

επειδή τυχαίνει να έχω 2-3 servers που διαχειρίζομαι, μόλις το πάρω θα το δοκιμάσω και θα σας πω νέα.

Ούτως ή άλλως εγώ για email χρησιμοποιώ το K9-mail αλλά θα δοκιμάσω το μανίσιο και θα σας πω.

Πάντως αυτό που διάβασα παραπάνω είναι μάλλον απίθανο να συμβεί.

Να πάρουν το password και να στέλνουν spam είναι πιθανό, αλλά να ρίξουν το server μαλλον απίθανο γιατί 1) Ούτε τους ίδιους τους συμφέρει καθώς ένας server που έχει πέσει δεν λειτουργεί και συνεπώς δεν μπορούν να στέλνουν καν spam mail 2) Οι shared hosting servers σαν αυτόν που περιγράφει ο φίλος, έχουν λογισμικό που περιορίζει τους χρήστες στην χρήση των server resources τόσο ως προς τον αριθμό των emails που μπορούν να στέλνουν κάθε ώρα, όσο και ως προς τη χρήση της CPU.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε ακριβώς την στιγμή που σετάριζα τον mail client στο 7320. Επιτόπου άλλαξε το password στο mail και ήρθανε ένας σκασμός spam mail και από ότι μου είπε ο διαχειριστής του site, έστειλε πάνω από 10.000 spam πριν τον κατεβάσουν για να το σταματήσουν. Η IP του server έγινε blacklist, το ίδιο και η δική μου, μέχρι να κάνω επανεκκίνηση τον router και να πάρω άλλη. Με το που ξήλωσα τον mail client από το τηλέφωνο και άλλαξα password στο mail, σταμάτησαν όλα.

 

Σήμερα έκανα scan το desktop PC, τον server2008 (αν και δεν εμπλέκεται σε τίποτα με το mail client), και το δεύτερο PC, μέσω antivirus και spybot/Antimalware bytes. Δεν είχαν το παραμικρό. Ένα Cube Ugt9V που έχει επίσης σεταρισμένο το mail αυτό, το βρήκα να μην μπορεί να παραλάβει mail λόγω της αλλαγής του password. Του έβαλα το νέο password και παίρνει/στέλνει κανονικά mail, χωρίς να φαίνεται να έχει κάποιο άλλο θέμα. Κοινώς, εκτός από μιά αλλαγή password που έγινε στο συγκεκριμένο mail, τίποτα άλλο στο τοπικό μου δίκτυο δεν έχει αλλάξει, ούτε δείχνει πλέον περίεργη συμπεριφορά, ώστε να συμπεράνω ότι εμπλέκεται στην όλη διαδικασία του μισάωρου φεστιβάλ spam που έγινε.

 

Εγώ δεν μπορώ αλλιώς να το εξηγήσω πάντως. Με το που σετάρισα email στο 7320 έγινε το σώσε και με το που το έσβησα όλα νορμάλ. Επίσης δεν θυμάμαι να έχω σετάρει κάτι άλλο πάνω στο 7320, πλήν ότι σετάρω σε κάθε τηλέφωνο που παίρνω στα χέρια μου, skype, viber, facebook, titanium και sygic.

 

Το mail το βλέπω μόνο μέσω webmail και δεν είναι σεταρισμένο σε κάποιο outlook ή thunderbird, οπότε για να στείλει spam, το κάνει κατευθείαν από τον διαχειριστή εξερχομένων, αν έχει username/password.

 

Ο διαχειριστής το μόνο που μου είπε, είναι ότι ο συγκεκριμένος λογαριασμός μου, έστειλε ένα σκασμό spam και μπήκανε black list όσα site ήτανε παρέα στον ίδιο server.

 

Και το τηλέφωνο έφαγε factory defaults, και πήγε στον τελικό κάτοχο, οπότε αδύνατον να αναπαράγω αυτό που έγινε. Στο επόμενο που θα παραγγείλω θα το ξανακάνω πάντως, έχω περιέργεια να δω αν το ξανακάνει...

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε ακριβώς την στιγμή που σετάριζα τον mail client στο 7320. Επιτόπου άλλαξε το password στο mail και ήρθανε ένας σκασμός spam mail και από ότι μου είπε ο διαχειριστής του site, έστειλε πάνω από 10.000 spam πριν τον κατεβάσουν για να το σταματήσουν. Η IP του server έγινε blacklist, το ίδιο και η δική μου, μέχρι να κάνω επανεκκίνηση τον router και να πάρω άλλη. Με το που ξήλωσα τον mail client από το τηλέφωνο και άλλαξα password στο mail, σταμάτησαν όλα.

 

Σήμερα έκανα scan το desktop PC, τον server2008 (αν και δεν εμπλέκεται σε τίποτα με το mail client), και το δεύτερο PC, μέσω antivirus και spybot/Antimalware bytes. Δεν είχαν το παραμικρό. Ένα Cube Ugt9V που έχει επίσης σεταρισμένο το mail αυτό, το βρήκα να μην μπορεί να παραλάβει mail λόγω της αλλαγής του password. Του έβαλα το νέο password και παίρνει/στέλνει κανονικά mail, χωρίς να φαίνεται να έχει κάποιο άλλο θέμα. Κοινώς, εκτός από μιά αλλαγή password που έγινε στο συγκεκριμένο mail, τίποτα άλλο στο τοπικό μου δίκτυο δεν έχει αλλάξει, ούτε δείχνει πλέον περίεργη συμπεριφορά, ώστε να συμπεράνω ότι εμπλέκεται στην όλη διαδικασία του μισάωρου φεστιβάλ spam που έγινε.

 

Εγώ δεν μπορώ αλλιώς να το εξηγήσω πάντως. Με το που σετάρισα email στο 7320 έγινε το σώσε και με το που το έσβησα όλα νορμάλ. Επίσης δεν θυμάμαι να έχω σετάρει κάτι άλλο πάνω στο 7320, πλήν ότι σετάρω σε κάθε τηλέφωνο που παίρνω στα χέρια μου, skype, viber, facebook, titanium και sygic.

 

Το mail το βλέπω μόνο μέσω webmail και δεν είναι σεταρισμένο σε κάποιο outlook ή thunderbird, οπότε για να στείλει spam, το κάνει κατευθείαν από τον διαχειριστή εξερχομένων, αν έχει username/password.

 

Ο διαχειριστής το μόνο που μου είπε, είναι ότι ο συγκεκριμένος λογαριασμός μου, έστειλε ένα σκασμό spam και μπήκανε black list όσα site ήτανε παρέα στον ίδιο server.

 

Και το τηλέφωνο έφαγε factory defaults, και πήγε στον τελικό κάτοχο, οπότε αδύνατον να αναπαράγω αυτό που έγινε. Στο επόμενο που θα παραγγείλω θα το ξανακάνω πάντως, έχω περιέργεια να δω αν το ξανακάνει...

 

Έτσι όπως το λες κι εμένα το πιο λογικό μου ακούγεται να έχει θέμα το software από το τηλέφωνο.

Για ρώτα το διαχειριστή σου που έχει logs, και μπορεί να δει πολλά πράγματα. Θα μπορεί να δει από ποιο mail client ή mail script έφυγαν τα emails.

Ρώτησέ τον, ο λογαριασμός σου (που μου λες ότι είναι σε cpanel) δεν είχε περιορισμό outgoing emails per hour;

Αν έχεις πρόσβαση στο cpanel σου, ακόμα και εσύ μπορείς να δεις από το email trace την πορεία των emails από τους λογαριασμούς σου.

 

Anyway...απλά πληροφοριακά για να δούμε εάν πραγματικά υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παράγγειλα χτες από VickMall και περιμένω.......Στο διάστημα αυτό διάβασα αρκετά σχόλια και χρήση κάποιων custom roms στο 4PDA (σε μετάφραση πάντα) και είδα ότι όλοι προτείνουν μια custom rom CoolUI_RU_5.5........αν κάποιος νιώθει γενέος για δοκιμές, εδώ είναι το λίνκ με τα firmwares.....εδώ κάποια screenshots από τη rom.......κι εδώ η rom

Δημιουργήστε τα απαραίτητα backups, σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά, να επαναφέρεται

 

Kαλησπέρα.

Με το καλό να το παραλάβεις. Έχουμε καμιά ιδέα αν η rom που ανέφερες έχει έστω Αγγλικά; Δεν ξέρω αν by default όλες είναι multilang, για αυτό sorry εκ των προτέρων αν είναι άκυρη η ερώτησή μου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το εβλεπα το θεμα ζεστα 2 ανασταλτικους παραγοντες ειχα ενα το μεγεθος και δευτερο η αποψη του Βαλλάντη αν θυμαμαι καλα το ονομα οτι με 20 ευρω περισσοτερα περνεις το Coolpad F1

νομιζω οτι σημερα οριστικα το κλεινω το θεμα υπερ των παραπανω σκεψεων μου ...

οι κατοχοι νυν και επομενοι να ειστε καλα και να το χαιρεστε γιατι πραγματικα εχει καλα χαρακτηριστικα :)

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από atmistis >

.... μπορεί κάποιος να μου πει πως κλείνει αυτή η ηλίθια μελωδία, στο άνοιγμα και στο κλείσιμο του κινητού?

Ευχαριστώ

 

αν ειναι οπως ολα απο τις ρυθμισεις-ηχοι,απενεργοποιηση ηχου στην εκκινηση η κατι τετοιο

 

Δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση :wacko:

Παραμένει ο ήχος, κάποιος άλλος τα κατάφερε?

Κατά τα λοιπά μια χαρά είναι για τα λ7 του το κινητάκι;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο το παρέλαβα και εγώ από το ταχυδρομείο... Για τα λεφτά του αλλά και γενικά δηλ. είναι εξαιρετικό... :D

Έφαγα και μια φρίκη μόλις άνοιξα το πακέτο... Πατούσα το πλήκτρο για να ανοίξει και δεν άνοιγε το τηλέφωνο και κατά τύχη είδα ένα αυτοκόλλητο πάνω στη μπαταρία που έπρεπε να το αφαιρέσω... :p

Link to comment
Share on other sites

Το έχει πάθει πολύς κόσμος, και εγώ μέσα απλά δεν φρίκαρα γιατί το θυμόμουν από εδώ μέσα που το είχαν αναφέρει. Αντε καλώς το ελαβες.
ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το έχει πάθει πολύς κόσμος, και εγώ μέσα απλά δεν φρίκαρα γιατί το θυμόμουν από εδώ μέσα που το είχαν αναφέρει. Αντε καλώς το ελαβες.

 

To φαντάζομαι... :p Eυχαριστώ πολύ! :)

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

τελικα τα σπαει η miui (σημερα που δουλεψα, αλλαξα γνωμη) :)

 

Επισης η μπαταρια του φορτιζε ολο το βραδυ εως τις 9:30 και με αρκετο σκαλισμα ειναι στο 55-60% κσι μεχρι στιγμης χωρις σκαλοπατια... Σουπερ...

Θα βγαζει μερα σιγουρα...

Για να το κανω root πιο apk προτεινετε?

:hunter:
Link to comment
Share on other sites

μουρθαν κι εμενα τα 3 που περιμενα χτες.... μετα απο χρηση πολλων κινεζικων κινητων μολις το ειδα για ενα μισαωρο ημουν πανευτυχης κ ενθουσιασμενος. ΠΟΛΥ κλασατο κ γρηγορο. για τα λεφτα του ταχει ΟΛΑ ! δεν ανησυχω πολυ για τα μικροπροβληματα της ρομ γτ σε λιιιιγο καιρο σιγουρα θα κυκλοφορησουν διαφορες custom. ομως ενα βασικο που αναρωτιεμαι ειναι πως.... ΠΟΥ ειναι ο browser ??? μονο το οπερα εχει που δε μαρεσει... τελος ο android? που ειναι ? μπορω να τον βρω κ να τον εγκαταστησω-φλασαρω? η καμερα του μια χαρα ειναι αλλα με φλας(κ ενω ειναι λιγο πιο δυνατο απο αλλα κινητα) , δεν νεταρει πολυ καλα με αποτελεσμα ναναι λιγο θολες οι φωτος. παντως βγαζει απιστευτα γρηγορα τις φωτος σε φαση που αναρωτιομουν αν εβγαλε. και αυτο που βλεπεις σε ολη την οθονη τι βγαζεις ειναι πολυ ωραιο. full screen preview. λεω να δοκιμασω να φλασαρω καμια αλλη ρομ απο αυτες που ποσταρατε πριν λιγο... παω να τσεκαρω και ανεβαζω βιντεο αν αξιζει... α, και κατι που ντρεπομαι λιγο που θα το πω... δε μου φαινεται πολυ διαφορετικη η ρομ απο το κλασικο android. μονο στο μενου μοιαζει με samsung(εχει κ επιλογη να σου βγαζει την ανοιγοκλεινομενη μπαρα στο πλαι που εχει το samsung. λετε να μην εχω την miui?(δε βλεπω καμια διαφορα τρελη... επειδη λετε πως δεν ειναι ωραι κλπ...)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...