Jump to content

CoolPad 7320


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ θα σου πρότεινα αυτή την rom.. https://yadi.sk/d/Z8YleMljeg2wc

 

Προσωπικά για μενα είναι η καλύτερη π κυκλοφόρησε μέχρι πριν το Πάσχα.

 

Edit: Αν κάποιος έχει καμία χαλασμένη συσκευή ή την εχει παρατημένη με ενδιαφέρει γτ δεν μπορώ να βρω ανταλλακτικο για την κάμερα μου.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Xposed + GravityBox και παίζεις με το μενού του GravityBox

Σε ευχαριστώ το έκανα αλαξα κάποια. Αλά αυτό που δεν μπορώ να βρω και δεν ξέρω αν γίνεται με το Gravity box είναι αν μπορώ να αλλάξω και το χρώμα μέσα στο μενού ρύθμισης να βγάλω αυτό το μαύρο που έχει τώρα και την αλλαγή χρωμάτων στο πληκτρολόγιο κλήσης

..δεν ξέρω γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, έχω ενα coolpad 7320 αγορασμένο από vickmall εδω και εναν χρονο. Δυστυχως το χρησιμοποιουν και τα δυο μου παιδια με αποτελεσμα προχθες να μην ανοιγει , εχει κολλησει στο logo του κινητου και δεν μπαινει μεσα με τιποτα. Δυστυχως εκανα ολα τα format ασχετος οντας, αφου φυσικα εβγαλα αμετρητες φορες την μπαταρια και προσπαθησα να το επαναφερω με κανενα αποτελεσμα. στο διαταυτα , σας διαβαζω εδω και ενα χρονο αλλα δεν μπηκα στον κοπο να ψαξω οδηγιες για το κινητο μου μεχρι προχθες. Θα ηθελα να παρακαλεσω οποιον μπορει να με βοηθησει θα ημουνα ευγνωμων. Ο υπολογιστης μου τρεχει Ubuntu και κατεβασα μια νεα σε καρτουλα που εβαλα σε ανταπτορα στον λαπτοπ αλλα οταν δοκιμαζω να το επαναφερω απο sdcard μου βγαζει error. Σιγουρα κατι κανω λαθος στη διαδιακασια. Εχω διαβασει αμετρητα ποστ δεν βγαζω ακρη. Ο υπολογιστης δεν το βλεπει το κινητο και μονο στην καρτα μπορω να δουλεψω. Οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα. Ευχαριστω για το χρονο σας προκαταβολικα. Να πω οτι μεχρι σημερα ημουνα υπερ ευχαριστημενος απο το κινητο μου πλην του προβληματος των μηνυματων που δεν δεχεται και το οποιο πλεον παιρναει σε δευτερη μοιρα.

 

Καμμια βοηθεια?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Καμμια βοηθεια?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5559332#post5559332

 

Ψάξε ΑΝ υπάρχουν Drivers για ubuntu, αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Αν διάβαζες αναλυτικά το νήμα οι υπόλοιπες απορίες σου θα είχαν λυθεί. Σε αυτή την συσκευή εξαντλήσαμε όλα τα ενδεχόμενα :) Σου προτείνω να τα δεις πιο αναλυτικά και να ψάξεις αν υπάρχουν drivers για ubuntu.

(Ξεκίνα να διαβάζεις από τα μηνύματα που είναι αποθηκευμένα στο 1ο ποστ)

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα σημερα μια εκδοση της Μu 300+mb την πεταξα στην sd card , ξεκιναει να κανει το update αλλα δυστυχως μετα απο 7-8 δευτερολεπτα και ενω τρεχει κανει abort...οταν λες οδηγους για ποια εφαρμογη εννοεις? ειναι τοσα πολλα τα ποστ που εχω χασει την μπαλα φιλε...
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα σημερα μια εκδοση της Μu 300+mb την πεταξα στην sd card , ξεκιναει να κανει το update αλλα δυστυχως μετα απο 7-8 δευτερολεπτα και ενω τρεχει κανει abort...οταν λες οδηγους για ποια εφαρμογη εννοεις? ειναι τοσα πολλα τα ποστ που εχω χασει την μπαλα φιλε...

 

Τσέκαρε εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5559578#post5559578

 

Και θα βάλεις αυτή που είναι η πιο σταθερή https://yadi.sk/d/Z8YleMljeg2wc δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα..

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1)Ρύθμιση proximity sensor: http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=586011&st=200#entry33383034

Βίντεο με μερικες οδηγίες (ρωσικα πάντα τουλάχιστον βλέπεις την διαδικασία) http://4pda.ru/forum/index.php?s=&showtopic=586011&view=findpost&p=33745988

2) Το κινητό να βλέπει την SD ως internal memory εδώ ως external εδώ.

Το κάνουμε εγκατάσταση από recovery mode φυσικά.

 

εχει κάποιος το patch για Sd--> external memory?

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο λίνκ είναι για:

Phone memory and flash drive as expected

Το δέυτερο λίνκ είναι για:

Phone memory and flash drive were swapped

 

https://yadi.sk/d/o6Jdig1zejd2q

https://yadi.sk/d/7HJbSkrTejd3c

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ. Αν το ρίξω τώρα όπως είναι στημένο το τηλεφωνο με εγκατεστημένες εφαρμογες κτλ θα έχω πρόβλημα? Η πρέπει να κάνω wipes (και ποιά) ώστε να είναι σε μορφή φρεσκοεγκατεστημένης rom και κατόπιν να τρέξω το patch για να βλεπω κανονικά την sd ως external (εχω την cm-aosp v2.3.4 που την sd την εμφανίζει ως internal). και πάλι ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ. Αν το ρίξω τώρα όπως είναι στημένο το τηλεφωνο με εγκατεστημένες εφαρμογες κτλ θα έχω πρόβλημα? Η πρέπει να κάνω wipes (και ποιά) ώστε να είναι σε μορφή φρεσκοεγκατεστημένης rom και κατόπιν να τρέξω το patch για να βλεπω κανονικά την sd ως external (εχω την cm-aosp v2.3.4 που την sd την εμφανίζει ως internal). και πάλι ευχαριστώ.

 

Ετσι όπως είναι τα βάζεις :) Δεν χρειάζεται κανένα wipe για αυτό. Και όποτε θες το αλλάζεις.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να επαναφέρω το τηλέφωνο όπως ήταν αμέσως μετά την εγκατάσταση της cm-aosp v2.3.4 την ξαναφλασάρω ή μπορώ κάνοντας κάποια (και ποιά) wipes?

 

Γνωρίζει κανείς? Να ξαναφλασαρω ή αρκούν κάποια wipes?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς? Να ξαναφλασαρω ή αρκούν κάποια wipes?

 

Αν δεν έσβησες κάποια εφαρμογή μεσω root του συστήματος φτάνουν τα wipes

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

help. είχα την aosp 2.3.4 και αποφάσισα να εγκαταστήσω την 1.0.

 

στην 2.3.4 υπηρχε προεγκατεστημένη μια εφαρμογή ονόματι Backup την οποία χρησιμοποίησα για να πάρω backup τα sms μου. Επειδή δεν θα υπηρχε στην επόμενη ρομ, την πήρα backup με το titanium, με σκοπό να την κάνω restore στην επόμενη ρομ, και κατοπιν να την χρησιμοποιήσω για να κάνω restore τα sms μου (μην με ρωτησετε γιατι δεν πηρα τα sms με το titanium, δεν βρηκα πως).

Το θεμα μου ειναι οτι με την νέα ρομ, εβαλα τιτανιουμ και προσπαθώ να κάνω restore την εφαρμογή "backup" που ειχα πάρει νωρίτερα με το τιτανιουμ. Αλλα δεν την βρισκω στην λίστα για να κάνω restore. Στις ρυθμισεις του τιτανιουμ του δηλωσα ποιο ειναι το folder του titaniumbackup στην SD αλλα χωρίς αποτέλεσμα.

 

Τι πρέπει να κάνω? δεν μπορώ να κάνω restore τιποτα από αυτα που ειχα πάρει με το titanium, δεν τα βρισκω στην λίστα εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ρε παίδες κάτι έκανα στο κινητό και τώρα το μόνο που κάνει στο power up είναι να αναβοσβήνει το logo της Google στην αρχή.. Καμιά ιδέα;;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Με τις αρχικές οδηγίες του gilardino και τις πολύτιμες διευκρινήσεις του openmind κατάφερα και εγώ και πέρασα την AOSP 2.1 στο κινητό μου, αντικαθιστώντας την ιδιότροπη MiHome που ήρθε stock.

Καθώς στο μέλλον όλο και περισσότεροι θα θελήσουν να κάνουν το ίδιο, κωδικοποίησα τις οδηγίες των πιο πάνω συμφορουμητών σε 11 απλά βήματα, τα οποία προτείνω οι ειδήμονες να συμπληρώσουν/διορθώσουν, ώστε κάποια στιγμή ο admin να τις βάλει στην αρχική σελίδα.

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ROM ΣΤΟ COOLPAD (στο παράδειγμα εγκαθιστούμε την AOSP 2.1)

Το κινητό σας πρέπει να είναι ρουταρισμένο. Εάν δεν ξέρετε αν είναι ή δεν είναι ρουταρισμένο το κινητό σας, κατεβάστε από το market την εφαρμογή Root Checker εκτελέστε τη και δείτε αν το κινητό σας είναι ρουταρισμένο. Αν δεν είναι, για να το ρουτάρετε ανατρέξτε στο πρώτο post. Εάν το κινητό σας είναι ρουταρισμένο διαβάζετε παρακάτω. (Υπάρχει επίσης και δέυτερη μέθοδος η οποία δεν απαιτεί το κινητό να είναι ρουταρισμένο, και γίνεται με flashing μέσω του προγράμματος adb, το οποίο θα πρέπει να είναι εγκατεστημένο στον υπολογιστή σας, βλ. post #535, #528)

1. Με το PC σας κατεβάζετε από εδώ το αρχείο image και το ρίχνετε χίμα στη κάρτα SD

2. Με το PC σας κατεβάζετε την ROM που θέλετε να εγκαταστήσετε στο κινητό σας και την ρίχνετε και αυτή χίμα στην SD κάρτα. Η ROM θα είναι ένα αρχείο zip, το οποίο δεν αποσυμπιέζετε (ξεζιπάρετε) αλλά όπως είναι το ρίχνετε στην SD κάρτα. Για να κατεβάσετε την ROM AOSP 2.1 που κάνει για το Coolpad κάντε κλικ εδώ.

3. Βάζετε την SD κάρτα στο κινητό σας. Από το κινητό σας μέσω του Market κατεβάζετε και εγκαθιστάτε το πρόγραμμα Mobile Uncle Tools. Κλείνετε το WiFi στο κινητό και εκκινείτε το Mobile Uncle Tools.

4. Στο πρόγραμμα επιλέγετε Update recovery. Το πρόγραμμα θα βρει το αρχείο image που έχετε στην SD κάρτα. Το επιλέγετε και κάνετε update.

5. Όταν γίνει το update θα σας βγάλει αν θέλετε να γίνει reboot σε recovery mode και επιλέγετε ναι (πατάτε ok)

6. Το κινητό μπουτάρει σε recovery mode. Στο recovery mode αλλάζετε επιλογές πατώντας τα πλήκτρα αύξησης και μείωσης έντασης ήχου (πηγαίνει πάνω/κάτω) και επιλέγετε αυτό που θέλετε πατώντας το πλήκτρο power. Σε κάθε επιλογή δίνεται η δυνατότητα να επιστρέψετε πίσω.

7. Στο recovery mode κάνετε πρώτα Wipe data factory reset. Το επιλέγετε, προσπερνάτε τις απαντήσεις Νο και επιβεβαιώνετε το wipe data. Μπορεί να πάρει λίγη ώρα, μη ψαρώσετε.

8. Με τον ίδιο τρόπο από το αρχικό μενού επιλέγετε και πραγματοποιείτε Wipe Cache.

9. Με τον ίδιο τρόπο από το υπομενού Advance του αρχικού μενού, επιλέγετε και πραγματοποιείτε Wipe Dalvick Cache.

10. Εγκαθηστάτε την καινούρια ROM: από το αρχικό μενού πατάμε Install zip/Choose zip from sdcard επιλέγουμε εγκατάσταση από την κάρτα SD και επιλέγουμε την ROM που θέλουμε να εγκαταστήσουμε (στο παράδειγμά μας την AOSP 2.1). Ακολουθήτε τις οδηγίες εγκατάστασης της εκάστοτε ROM.

11. Κάνουμε ReBoot.

 

ερωτηση

 

Εβαλα την τελευταια ρομ και θελω να δωσω το κινητο. Ποια επιλογη θα πρεπει να πατησω για να διαγραψω ολα τα apps και τα δεδομενα μου?

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

 

Εβαλα την τελευταια ρομ και θελω να δωσω το κινητο. Ποια επιλογη θα πρεπει να πατησω για να διαγραψω ολα τα apps και τα δεδομενα μου?

 

thanks

 

εκανα το factory reset που ειναι μεσα στα settings και εκανε reboot. τωρα το μονο που κανει ειναι να αναβοσβηνει το logo του coolpad 7320.

ξερει κανεις τι εχει γινει και πως το φτιαχνω?

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

 

Εβαλα την τελευταια ρομ και θελω να δωσω το κινητο. Ποια επιλογη θα πρεπει να πατησω για να διαγραψω ολα τα apps και τα δεδομενα μου?

 

thanks

 

εκανα το factory reset που ειναι μεσα στα settings και εκανε reboot. τωρα το μονο που κανει ειναι να αναβοσβηνει το logo του coolpad 7320.

ξερει κανεις τι εχει γινει και πως το φτιαχνω?

 

thanks

 

εχει κανεις το preloader αρχειο (smart phone flash) για την official rom? εαν ναι τοτε μπορει να μου το στειλει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ξερει κανεις τι αλλο μπορω να κανω?

 

 

 

Μόλις φορτώσει ο bootloader στο SPFLASHTOOLS βγάζεις την μπαταρία ;) Αν θυμάμαι καλά :lol:

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ξερει κανεις τι αλλο μπορω να κανω?

 

 

 

Μόλις φορτώσει ο bootloader στο SPFLASHTOOLS βγάζεις την μπαταρία ;) Αν θυμάμαι καλά :lol:

 

Δεν...

Καμια άλλη ιδεα? Thanks

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...