Jump to content

CoolPad 7320


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να στε καλά παιδιά. Το γελοίο είναι ότι τον οδηγό τον είχα διαβάσει αλλά μου είχε κάτσει ότι είναι για το ακουστικό και όχι για το ηχείο.

 

Το κινητό μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις. Οθόνη απίστευτη πραγματικά, μπαταρία για να βάλει μπροστά μηχανάκι, κανένα lag με την AOSP, όλα τρέχουν smooth κλπ.

Η οθόνη του θέλει ακόμα συνήθεια αλλά μαρέσει :P Και πριν 1 μήνα έκραζα όποιον έχει 5ιντσο.....για δες.

 

Edit : Με την κάμερα τι παίζει; Όταν πατάω το HDR crashαρει και όταν έχω το Flash στο Auto ανάβει ακόμα και όταν δε χρειάζεται...

Edited by aromeo
Link to comment
Share on other sites

Το hdr δεν δουλευει σε κανεναν. Φταιει η aosp για αυτο. Οσο για το φλας λειτουργει κανονικα σε μενα, το proximity το εχεις κανει calibration;

 

Δες και πες μου λιγο αν η ανοιχτη ακροαση λειτουργει σε εσενα κανονικα. Μου αναφεραν το ιδιο προβλημα ακομα 2 παιδια. Θελω να δω αν φταιει η rom τελικα.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Το hdr δεν δουλευει σε κανεναν. Φταιει η aosp για αυτο. Οσο για το φλας λειτουργει κανονικα σε μενα, το proximity το εχεις κανει calibration;

 

Δες και πες μου λιγο αν η ανοιχτη ακροαση λειτουργει σε εσενα κανονικα. Μου αναφεραν το ιδιο προβλημα ακομα 2 παιδια. Θελω να δω αν φταιει η rom τελικα.

 

Όχι στην ανοιχτή ακρόαση δεν με ακούνε το δοκίμασα μόλις...

 

Επίσης, το Proximity μου δουλεύει κανονικά αλλά το Flash συνεχίζει και ανάβει στο Auto πάντα. Επίσης, τρώει αρκετά κολλήματα και μου βγάζει το Boot Logo(δεν ξέρω πως τα λένε στο Android, στο iOS το λένε Respring). Πχ τώρα που είχα μια αναπάντητη, πάτησα να πάρω τηλέφωνο κόλλησε, μετά πατάω στα Notification τις κλήσεις ξανακόλλησε, μετά το άνοιξα μπήκα στο τηλέφωνο και οκ. Αλλά γενικά σε διάφορες στιγμές κολλάει και μετά όταν ξανακάνω το ίδιο δεν κολλάει. Μόνο σε εμένα γίνεται αυτό; Ίσως κάποια εφαρμογή;

 

Edit : Η εφαρμογή της κάμερας δεν μου πολυαρέσει. Και σε ποιότητα και γενικά. Την άλλαξα με Camera Zoom FX αν και μου την σπάει...

Edited by aromeo
Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε και αυτην την camera που εχει και ωραια gallery και κρατα οποια σου κανει πιο πολυ...
Link to comment
Share on other sites

Το hdr δεν δουλευει σε κανεναν. Φταιει η aosp για αυτο. Οσο για το φλας λειτουργει κανονικα σε μενα, το proximity το εχεις κανει calibration;

 

Δες και πες μου λιγο αν η ανοιχτη ακροαση λειτουργει σε εσενα κανονικα. Μου αναφεραν το ιδιο προβλημα ακομα 2 παιδια. Θελω να δω αν φταιει η rom τελικα.

 

Και μένα με AOSP σταμάτησε να δουλεύει η ανοιχτή ακρόαση....:(

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμάστε την AOSP V1.0......είναι διαφορετική από την AOSP V1.0 του Ισπανού, πιο light και δουλεύει η ανοικτή ακρόαση μια χαρά.......την είχα ξανά αναφέρει στο πόστ #482......περνιέται με custom recovery και χρειάζεται fix ο χαμηλός ήχος με τις οδηγίες από το πρώτο πόστ
Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε και αυτην την camera που εχει και ωραια gallery και κρατα οποια σου κανει πιο πολυ...

Γιατί μου κρασάρει οταν επιλεγω βιντεο;

Δεν εχω καταφερει να τραβηξω..

Κατα τ αλλα πολυ ωραια, και η gallery της επισης, οντως

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου κρασάρει οταν επιλεγω βιντεο;

Δεν εχω καταφερει να τραβηξω..

Κατα τ αλλα πολυ ωραια, και η gallery της επισης, οντως

 

Δεν ξερω...

Εμενα σε thl w8s μου δουλευει αψογα..

Παιξε με τις αναλυσεις,μηπως κατι δεν παει καλα εκει...και κανε και μια εκαθαριση δεδομενων της εφαρμογης να δεις εαν διορθωσει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το τηλεφωνο θα δουλεψει αψογα οταν περασετε τη ρομ απο το λινκ στη προηγουμενη σελιδα στο ποστ του ΄σωτηρα μου΄ openmind που τον ευχαριστω παρα πολυ για τη ρομ γιατι με γλυτωσε απο πολυ χρημα και κοπο. Με αυτη τη ρομ λοιπον δουλευουν ολα αψογα και η ανοιχτη ακροαση και ο proximity sensor και για να ανοιγουν τα video που τραβατε πρεπει να αντικαταστησετε το προγραμμα αναπαραγωγης video με οποιο αλλο θελετε, αυτο δε δουλευει. Επισης ο ηχος που το δοκιμασα ειναι ικανοποιητικος οποτε δε μπηκα engineering menu για να τον αυξησω. Και παλι ευχαριστω τον openmind για τη βοηθεια του. Edited by anonymos28
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το τηλεφωνο θα δουλεψει αψογα οταν περασετε τη ρομ απο το λινκ στη προηγουμενη σελιδα στο ποστ του ΄σωτηρα μου΄ openmind που τον ευχαριστω παρα πολυ για τη ρομ γιατι με γλυτωσε απο πολυ χρημα και κοπο. Με αυτη τη ρομ λοιπον δουλευουν ολα αψογα και η ανοιχτη ακροαση και ο proximity sensor και για να ανοιγουν τα video που τραβατε πρεπει να αντικαταστησετε το προγραμμα αναπαραγωγης video με οποιο αλλο θελετε, αυτο δε δουλευει. Επισης ο ηχος που το δοκιμασα ειναι ικανοποιητικος οποτε δε μπηκα engineering menu για να τον αυξησω. Και παλι ευχαριστω τον openmind για τη βοηθεια του.

 

Το Bold δεν το κατάλαβα :p , αλλά για πες διαφορές σε σχέση με AOSP 2.1. Το HDR δουλεύει; Κολλήματα τρώει;

Edited by aromeo
Link to comment
Share on other sites

Το HDR δεν παίζει με τη μαμά εφαρμογή, παίζει όμως με Lenovo Camera........ο proximity sensor, προβληματικό nvram.bin με αποτέλεσμα να βγάζει invalid IMEI σε αρκετούς και γενικά διάφορα σκαλώματα που διαβάζω εδώ, αλλά και στο 4PDA, έχει πιστεύω να κάνει με hardware προβλήματα........π.χ. όσοι έχουν πρόβλημα με proximity και nvram.bin (που μέσα εκεί είναι και ο proximity), τους ακολουθούν σε οποιαδήποτε αλλαγή rom και ψάχνονται με διάφορα fix.........έχω δοκιμάσει όλες τις rom που βγαίνουν και βρίσκω αυτή τη πιο σταθερή......για μένα πάντα....αλλά με ένα backup της υπάρχουσας rom που φοράς, δοκιμάζεις από μόνος σου και βλέπεις αν σε ικανοποιεί Edited by openmind
Link to comment
Share on other sites

Το HDR δεν παίζει με τη μαμά εφαρμογή, παίζει όμως με Lenovo Camera........ο proximity sensor, προβληματικό nvram.bin με αποτέλεσμα να βγάζει invalid IMEI σε αρκετούς και γενικά διάφορα σκαλώματα που διαβάζω εδώ, αλλά και στο 4PDA, έχει πιστεύω να κάνει με hardware προβλήματα........π.χ. όσοι έχουν πρόβλημα με proximity και nvram.bin (που μέσα εκεί είναι και ο proximity), τους ακολουθούν σε οποιαδήποτε αλλαγή rom και ψάχνονται με διάφορα fix.........έχω δοκιμάσει όλες τις rom που βγαίνουν και βρίσκω αυτή τη πιο σταθερή......για μένα πάντα....αλλά με ένα backup της υπάρχουσας rom που φοράς, δοκιμάζεις από μόνος σου και βλέπεις αν σε ικανοποιεί

 

Κατεβάζω να δοκιμάσω και την AOSP v1.0 που προτείνεις για να την δοκιμάσω. Μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα ούτε με proximity ούτε με IMEI. Ελπίζω να μην δημιουργηθούν τώρα... :worry:

Link to comment
Share on other sites

σύντομες οδηγίες για το πώς να το κάνουμε root το coolpad 7320

 

Θα χρειαστούν :

1 PdaNet adb οδηγοi - https://www.topnotchtablet...stallADBdriver

2 Πρόγραμμα rootowania vroot - http://www.mgyun.com/vroot

 

Root :

 

1 χωρις να εχετε συνδεδεμενο το κινητο στον υπολογιστη εγκαταστηστε τους adb drivers του πρωτου link. Καποια στιγμη σας ζηταει να το συνδεσετε...

2 Επιλεξτε στο τηλέφωνό σας την επιλογη κατάσταση εντοπισμού σφαλμάτων USB (system settings -> επιλογες για προγραμματιστες -> εντοπισμος σφαλματων USB

(εαν δε σας εχει καν την επιλογη για προγραμματιστες πηγαινετε στις ρυθμισεις -> σχετικα με το τηλεφωνο , και πατατε 7-8 φορες(συντομα πατηματα) εκει που λεει Έκδοση Android μεχρι να σας γραψει πως πλεον εισαι προγραμματιστης)

3 τρεξτε το vroot, αφηστε το να κανει καποια dowloads ή ο,τι αλλο χρειαστει κ μετα κάντε κλικ στο ROOT-

 

θα εγκαταστησει εκτος απο το kinguser(που αυτο χρειαζομαστε μονο), αλλες 2 εφαρμογες. αφαιρεστε τις μετα το ρουτ. Μου δουλεψε με την πρωτη κ ειναι πανευκολο(ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟ !!! )

Μια διόρθωση μόνο παρακαλώ στο λινκ με τους ADB drivers.

https://www.topnotchtablets.com/installADBdriver

 

Και αν έχει κάποιος πρόχειρο λινκ με το τελευταίο official firmware,

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

παρόλο που το κινητό μου άρεσε οπως ηταν και δούλευε κανονικά σε όλα του σήμερα το φλάσαρα στην aosp v1.

γεγονός είναι πως δε με βολεύει οπως είναι τώρα, το προτιμώ με τη στοκ ρομ αλλά δεν κράτησα back-up

υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω να δοκιμάσω και την AOSP v1.0 που προτείνεις για να την δοκιμάσω. Μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα ούτε με proximity ούτε με IMEI. Ελπίζω να μην δημιουργηθούν τώρα... :worry:

 

Με το συμπαθιο, αλλα .... τι τρωγεσε? :rolleyes:

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση μόνο παρακαλώ στο λινκ με τους ADB drivers.

https://www.topnotchtablets.com/installADBdriver

 

Και αν έχει κάποιος πρόχειρο λινκ με το τελευταίο official firmware,

ευχαριστώ.

 

καλησπέρα,

παρόλο που το κινητό μου άρεσε οπως ηταν και δούλευε κανονικά σε όλα του σήμερα το φλάσαρα στην aosp v1.

γεγονός είναι πως δε με βολεύει οπως είναι τώρα, το προτιμώ με τη στοκ ρομ αλλά δεν κράτησα back-up

υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω?

ευχαριστω

Post #520......είναι αυτή που σας ήρθε το κινητό

Με το συμπαθιο, αλλα .... τι τρωγεσε? :rolleyes:

Αν εσένα σου αρέσει και δεν έχεις πρόβλημα να μη δουλεύει η ανοιχτή ακρόαση και το HDR με καμιά εφαρμογή, τότε κάθεσε εκεί που είσαι......τα παιδιά αντιμετωπίζουν κάποια θέματα που θέλουν λύση και τους πρότεινα κάτι που έχει δοκιμαστεί

Edited by openmind
Link to comment
Share on other sites

Openmind εισαι ωραιος!! Σε ευχαριστω πολυ φιλε... Το κινητο ειναι τουμπανο τωρα χωρις αλλα προβληματα προς το παρον. Κρατησα αρκετα στοιχεια απο aosp v2.1 που μου αρεσαν αλλα μονο που λυθηκε το θεμα στο μεγαφωνο μου ειναι υπερ αρκετο...

 

Αν βρεις κατι αλλο καλυτερο αν γινεται ενημερωσε μας!!

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα AOSP V1.0. Εντυπώσεις αργότερα το βραδάκι. Για την ώρα, ο Proximity ακόμα δεν θέλει να δουλέψει σωστά. Αν όταν μιλάς πηγαίνεις την μεριά του Proximity(δίπλα από την κάμερα) προς το αυτί σου, κλείνει η οθόνη. Δεν ξέρω μήπως φταίει το screen protector :/

 

Σε MTK Engineering Mode, μόλις πάω Hardware Testing->Sensors->Proximity->Calibration, η τιμή του Proximity δεν μένει σταθερή αλλά αλλάζει συνέχεια σαν τρελή.

 

Edit : Δοκίμασα και αυτό το Fix(4PDA) αλλά δεν κάνει κάτι με τον κωδικό που λέει :

 

The mobile phone in a horizontal position on a table

Dialer interface, type: * # 9527 * #

Select: "APP"

Select: "ProCalibrate"

Select "Start"

When you see

About Calibrate_X

X = 213 (3 rooms like this)

th Pro Calibrate_Y

Y = 123 (3 rooms like this)

Select "Pass

 

Ακόμα και *#*#9527#*#* που το δοκίμασα δεν γίνεται κάτι.

 

Edit 2 : Πιο πίσω, ένας χρήστης το έχει κάνει το παραπάνω FIX. Από όσο κατάλαβα διαβάζοντας στο 4PDA, το πρόβλημα είναι θέμα Software.

 

Edit 3 : Είδα ότι έχει βγει και AOSP 2 πέρα από 2.1 και 1. Επίσης, εδώ λένε ότι γίνεται να φτιάξεις το Proximity Sensor. Προσωπικά βαριέμαι να το κάνω όλο αυτό για τον Proximity, οπότε περιμένω να το φτιάξουν κάποτε.

Edited by aromeo
Link to comment
Share on other sites

Post #520......είναι αυτή που σας ήρθε το κινητό

 

δοκίμασα με το sp flash tool αλλά μόλις βάζω το scatter file μου πετάει ένα μήνυμα με κάτι ακαταλαβίστικα σύμβολα

δοκίμασα και με άλλες εκδόσεις sp flash tools αλλά μόλις συνδέω το κινητό μου πετάει πάλι ένα μήνυμα και δεν ξεκινάει το φλασαρισμα

 

μπορεί να γίνει το φλασάρισμα με τη διαδικασία με το Mobile Uncle Tools που περιγράφεται στο #537 ?

σορρυ , είμαι άσχετος με το θέμα

Edited by Ru5ty
Link to comment
Share on other sites

Θέλει SP Flash Tool v5......δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιo άλλο και μη χρησιμοποιήσεις αυτόν που έχει μέσα στο φάκελλο.......με το δικό μου SP Flash Tool v5.1352, δουλεύουν και φορτώνουν μια χαρά και τα 2 scatters Edited by openmind
Link to comment
Share on other sites

Θέλει SP Flash Tool v5......δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιo άλλο και μη χρησιμοποιήσεις αυτόν που έχει μέσα στο φάκελλο.......με το δικό μου SP Flash Tool v5.1352, δουλεύουν και φορτώνουν μια χαρά και τα 2 scatters

 

δούλεψε μια χαρά

σε ευχαριστώ πολύ αδερφέ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...