Jump to content

Ποιό λειτουργικό προτιμάτε;


 Κοινοποίηση

Ποιό λειτουργικό προτιμάτε;  

195 members have voted

  1. 1. Ποιό λειτουργικό προτιμάτε;



Recommended Posts

οποτεδήποτε αρκεί να καλύπτει της ανάγκες μου

μέχρι τώρα όσα δοκίμασα με κάλυψε Android (με root), mee go (στο Nokia n9 αν και δεν υπάρχει άλλο), και Πρόσφατα που δοκίμασα το jolla, σε ένα βαθμό με είχε καλύψει και το ios με jailbreak και αρκετά tweaks... το μόνο os που δεν με κάλυψε καθόλου ήταν το WP (αν και όσο ήταν Windows Mobile με καλύπτε)

 

Μάλλον επειδή δε μπορείς να επέμβεις πουθενά και η μαμά Microsoft κάνει κουμάντο, γιαυτό δε σου άρεσαν. Τουλάχιστον εσύ το δοκίμασες πριν πεις την άποψή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλλον επειδή δε μπορείς να επέμβεις πουθενά και η μαμά Microsoft κάνει κουμάντο, γιαυτό δε σου άρεσαν. Τουλάχιστον εσύ το δοκίμασες πριν πεις την άποψή σου.

και αυτό και ότι δεν υπάρχουν λειτουργίες οπός USB otg, fto server, samba server μερικές φορές βάζω και htto server αλλά ok δεν είναι αναγκαίο, δυνατότητα αναπαραγωγής διαφόρων αρχείον από διάφορες πηγές σε διάφορες μορφές, πλήρες πρόσβαση στο gps data, adblock, app management (να μπορώ να ρυθμίζω για κάθε εφαρμογή πότε θα ξεκινάει και πότε όχι), direct import και export τα contacts σε vcf και αποστολή τους με buetooth η κάποια άλλη εφαρμογη, mini sql viewer, full file manager (Σαν στο pc η Android /meego/jolla), flah player, δυνατότητα εκτύπωσης και scan κατευθείαν από το κινητό, δυνατότητα ρύθμισης φωτεινότητας χειροκίνητα (και όχι μόνο δύο τρία αυτόματα steps), backup sms και call log με ένα κουμπί και αποστολή τους σε Excel ή για άμεση εισαγωγή, λεπτομερές wifi manager, sideloading....

 

αυτά είναι όσα μου ήρθαν στο μυαλό, ίσως υπάρχουν και άλλα. Ενα μήνα και κάτι είχα το Nokia lumia 920

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Android αν και θα ηθελα να δω και τα WP.Αμα φτασουν με τα Windows 10 το Android εφυγα ηδη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήμουν τυφλός και είδα με τα wp.

Επιπλέον, όσοι ξεκινήσαμε με τα 3.1 στους η/υ, είμαστε και συναισθηματικα πιο κοντά στα Windows.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είμαι σε δίλημμα .στο πισι έχω κλασικά Windows και κινητό android.Θέλω να πάρω ταμπλετ και είμαι μεταξύ Windows/ android.Θέλω σπ@σμενα προγράμματα GPS, Swype, και άλλες εφαρμογές.Τι λέτε να μου κάνει; για βοηθείστε!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ ψήφισα Windows phones διότι είναι πανεύκολα και όμορφα! Πάνε και γρήγορα! Περιμένοντας τα 10 που θα με καλύψουν πλήρως!!!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

στα κινητά

για δουλειά κλπ κλπ Android προφανώς στημένο στα μέτρα μου

για απλή χρήση fb, messaging, instagramm light browsig ios προφανώς (wp πουθενά παραείναι άσχημα)

 

στο pc

για δουλειά προφανώς win 7 x64 (ούτε για αστείο w8/10)

for fun και photo editing κάποιο καλό imac

 

στην tv τπτ offline την έχω (να μου λείπει spyware ενεργό και εκεί)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ιδανικά θα προτιμούσα τα Windows phone που τα θεωρώ το πιο optimized os. Το κάπως φτωχό κατάστημα (προς το παρόν) και το φετινό φιάσκο του snapdragon 810 με έφεραν στη ζέστη αγκαλιά της Apple.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

wp θα παρω οταν αποφασισουν να κυκλοφορησουν κανενα surface phone,ετσι για να εχω μια ποιοτικη συσκευη με σοβαρες δυνατοτητες στο χερι.

οσο ομως θα ειναι με τα απλα πλακιδια και αυτο το μονοτονο μενου,ποτε...χωρια δε οι εφαρμογες,που αυτες που χρησιμοποιω ειναι εντελως κακογραμμενες.η τελος παντων με φιλοσοφια που δεν μου αρεσει.

για το θεμα ταχυτητα,απλα ειναι smooth,στο ανοιγμα εφαρμογων αργουν λιγο,οπως και στο market.

 

Απο την αλλη το iphone.

καλη και χρυση η apple και πραγματικα η κινηση με τον 6αρι ηταν Must,ομως,δε νιωθω οτι εχω smartphone.με τοσο περιορισμο,συγνωμη,δεν ειναι smartphone αυτο.με το jb κατι γινεται βεβαια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Android αν και θα ηθελα να δω και τα WP.Αμα φτασουν με τα Windows 10 το Android εφυγα ηδη.

Εσύ έφυγες ήδη απ' τα 8.1!!!!.... :lol:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ακουγεται πολυ κλισε αλλα, εχοντας δοκιμασει και android και WP καταληγω IOS, παρα τα πλην του.

 

Πιο απροβληματιστο απολα, lag free και προσεγμενο.

Το android εχει προβληματα με τις εφαρμογες στο multitasking, lag, θελει reset μετα απο updates με ολοκληρωμενο backup apps & data ανυπαρκτο. Η google κατα τη γνωμη μου εχει δωσει υπερβολικη ελευθερια στους developers να κανουν οτι τους κατεβει στο multitasking οταν η εφαρμογη τους τρεχει στη ram. Δε ξερω αν ειναι θεμα επιλογης ή δυνατοτητας αυτο. Επισης βλεπουμε ολοι τα εκθεσιακα μοντελα Samsung lg sony κλπ λες και απευθυνονται σε κοσμο που ψαχνει πιο κινητο εχει περισσοτερα widgets και κολπα.

Με λιγα λογια, προσοχη στη λεπτομερεια δεν υπαρχει στο android (γραφικη σχεδιαση-animations), οι εφαρμογες εχουν υπερβολικη ελευθερια στο multitasking και ευκολα σου γαμανε ram+cpu. Δειχνει αργα σημαδια βελτιωσης αλλα θα δειξει το μελλον.

Μπορει στο ios να λειπουν καποιες δυνατοτητες αλλα προχωραει αργα και σταθερα σε αντιθεση με το android που προσπαθει συνεχως να μπαλωνει τα προβληματα με το lag. Δειτε s3 καi iphone 5 και θα καταλαβετε. Το S3 θες να το πεταξεις απο το μπαλκονι. Φυσικα μπαινουν κι αλλες παραμετροι στο παιχνιδι οπως αποκλιση απο το pure aosp android.

Αν εισαι geek διορθωνεις καπως τη κατασταση, αν οχι ομως; Απευθυνεται η τεχνολογια μονο σε geeks;

 

Φυσικα συμφερει το android λογω επιλογων σε μεγαλο ευρος τιμων σε αντιθεση με τα λιγα και πανακριβα μοντελα της apple.

 

Οσο για windows phone, δειχνει καλοστημενο λειτουργικο, αλλα με τετοια ελλειψη εφαρμογων και features εφαρμογων δεν μπορω να κρινω ακομα. Αν αλλαξει αυτο ποτέ τα λεμε..

Edited by PaulPx
Link to comment
Share on other sites

Το πιο ολοκληρωμένο είναι το iOS αν θες να ξεφύγεις το Android

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
3 χρόνια τώρα με WP ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος αν εξαιρέσουμε το store αλλα και σε ενα δυνατό android δε θα λεγα οχι.Ως το φθινόπωρο θα έχω WP μετα βλέπουμε τι θα πράξει η Νοκια. ;)
Link to comment
Share on other sites

Android και πάλι Android, αυτή είναι η απάντηση μου. Και πιστεύω τα σημερινά Android με τη ram και cpu που έχουν δεν παίρνουν και πολύ χαμπάρι
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Android είμαι (όχι ότι το θέλω κιόλας) αλλά δεν έχει άλλο os για κινητά με παρόμοιες δυνατότητες
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα προτιμω τα WP λογω της συμβατοτητας με τα Windows του PC.Αλλα μεγαλο θεμα ειναι οι εφαρμογες.Το Android καλο,χρυσο,το φερνεις στα μετρα σου αλλα αμα θελεις να εχεις καλη εμπειρια χρησης θελεις 2GB Ram τουλαχιστον. Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

.Το Android καλο,χρυσο,το φερνεις στα μετρα σου αλλα αμα θελεις να εχεις καλη εμπειρια χρησης θελεις 2GB Ram τουλαχιστον.

 

Θα σου προυεινα να δοκιμασεις υλοποιησεις της htc και sony σε android. Τα 2gb της htc ειναι 4gb για τους υπολοιπους

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προυεινα να δοκιμασεις υλοποιησεις της htc και sony σε android. Τα 2gb της htc ειναι 4gb για τους υπολοιπους

 

 

 

Εχω πιασει Samsung,ZTE,Sony,τα sony ειναι σαφως ανωτερα και τα ZTE επισης.Τα samsung τρωνε συνηθως πιο πολυ κολληματα αν και στα τελευταια galaxy ειναι σε καλο δρομο και δεν εχει τοσο lag.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...