Jump to content

Ποιό λειτουργικό προτιμάτε;


 Κοινοποίηση

Ποιό λειτουργικό προτιμάτε;  

195 members have voted

  1. 1. Ποιό λειτουργικό προτιμάτε;



Recommended Posts

Καταρχήν, συγγνώμη αν βρίσκομαι σε λάθος περιοχή ή αν υπάρχει ίδιο θέμα, γιατί ενώ έκανα αναζήτηση, δεν βγήκε άκρη.

Η ερώτηση λοιπόν είναι απλή:Ποιό λειτουργικό προτιμάτε;

Εγώ προτιμώ τα windows phone, γιατί είναι απίστευτα smooth και με την 8.1 έκδοση έχει ολοκληρωθεί σαν λειτουργικό.

Εσείς;

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το επόμενο μου κινητό θα είναι σίγουρα windows phone και μάλλον θα είναι το δίκαρτο lumia 630. To λειτουργικό κυλάει σαν ρυάκι!!!

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο μου κινητό θα είναι σίγουρα windows phone και μάλλον θα είναι το δίκαρτο lumia 630. To λειτουργικό κυλάει σαν ρυάκι!!!

 

+1 Εγώ σκέφτομαι να αγοράσω το lumia 625 γιατί είναι πολύ γρήγορο και smooth.Όσο για τις ελλείψεις στο market που λένε, για μένα δεν ισχύει γιατί εμένα με καλύπτουν πλήρως οι εφαρμογές του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα Android λόγω των πολλών επιλογών παραμετροποίησης και της ελευθερίας που προσφέρει στο χρήστη (ας εξαιρέσουμε τη Sammy εδώ)..
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ Android αυτή την περίοδο όμως το εξυπνότερο και πληρέστερο λειτουργικό ήταν το Symbian. Σε αρκετούς τομείς ακόμα είναι πιο έξυπνο από το λειτουργικό της Google .

Προδομένο όμως από ελλειπή υποστήριξη από το 2010 κιόλας.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ Android αυτή την περίοδο όμως το εξυπνότερο και πληρέστερο λειτουργικό ήταν το Symbian. Σε αρκετούς τομείς ακόμα είναι πιο έξυπνο από το λειτουργικό της Google .

Προδομένο όμως από ελλειπή υποστήριξη από το 2010 κιόλας.

 

Πράγματι, το symbian ήταν το καλύτερο λειτουργικό. Κρίμα που είναι τελειωμένο:(

Link to comment
Share on other sites

Symbian....εποχες 2003....Νοκια 3650!

 

Εγώ παντως εννοουσα Symbian ^3 Belle

Εσύ το πήγες πολύ παλιά

: ρ

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως εννοουσα Symbian ^3 Belle

Εσύ το πήγες πολύ παλιά

: ρ

 

Πάντως εγώ η τελευταία φορά που είχα symbian ήταν με το nokia 6600 το 2004

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μίλαγα για το Symbian του 2012.

Ίδιο με αυτά που λέτε μόνο στο όνομα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μίλαγα για το Symbian του 2012.

Ίδιο με αυτά που λέτε μόνο στο όνομα.

 

Πιστεύω ότι το καλύτερο λειτουργικό εκείνη την εποχή ήταν το meego, ήταν πολλά υποσχόμενο;)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το καλύτερο λειτουργικό εκείνη την εποχή ήταν το meego, ήταν πολλά υποσχόμενο;)

 

Ναι ήταν! Και σκέψου πως θα είχε εξελιχθεί αν εδώ και δύο χρόνια είναι πάρει 2-3 major updates.

Ακόμα και σήμερα πάντως η φιλοσοφία του λειτουργικού και ο τρόπος που το χειρίζεσαι παραμένει μοναδικός.

 

Είχες την τύχη να το δουλέψεις;

 

*πάντως ανέφερα το Belle γιατί οι συσκευές που το έτρεχαν είχαν παραπάνω hardware λειτουργίες από κάθε άλλο λειτουργικό (συμπεριλαμβανομένου και του Meego). Kαι τώρα το αιώνιο ερώτημα... τις χρεώνουμε στο λειτουργικό ή όχι;

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι ήταν! Και σκέψου πως θα είχε εξελιχθεί αν εδώ και δύο χρόνια είναι πάρει 2-3 major updates.

Ακόμα και σήμερα πάντως η φιλοσοφία του λειτουργικού και ο τρόπος που το χειρίζεσαι παραμένει μοναδικός.

 

Είχες την τύχη να το δουλέψεις;

 

Δυστυχώς δεν το είχα δουλέψει, αλλά ήθελα πολύ. Κρίμα. Θα μπορούσε να ήταν το δημοφιλέστερο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο "κοντινό" σε Meego πάντως είναι το BB10 OS από τα "ζωντανά" λειτουργικά.

 

Εξαιρετικό και το WebOS πάντως. Είχα την τύχη να χρησιμοποιήσω για ένα διάστημα το καταπληκτικό HP Pre 3.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση: τα windows mobile είναι τόσο γρήγoρα και smooth όσο τα wp?

 

Kαμία σχέση τα 2 αυτά λειτουργικά, τα wm είναι βαριά, buggy και με ελάχιστες εφαρμογές, στο X1 μου τουλάχιστον έτσι είναι, τα wp δεν έχω καμιά εμπειρία αλλά από φίλους βλέπω ότι είναι ελαφριά και έχουν εφαρμογές.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Kαμία σχέση τα 2 αυτά λειτουργικά, τα wm είναι βαριά, buggy και με ελάχιστες εφαρμογές, στο X1 μου τουλάχιστον έτσι είναι, τα wp δεν έχω καμιά εμπειρία αλλά από φίλους βλέπω ότι είναι ελαφριά και έχουν εφαρμογές.

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς firefox os ή bada os να μας πει εμπειρία χρήσης; :)

Ανακοινώθηκε το πρώτο smartphone με tizen. Εγώ, λόγω του ότι το bada συγχωνεύθηκε με αυτό, πιστεύω πως θα είναι smooth αρκεί να μην του βάλει ΠΑΛΙ αυτό το bloatware. Επίσης, αν έχει κατάστημα εφαρμογών το samsung apps που είχε το bada, τότε δεν νομίζω να έχει πάνω από 5000 εφαρμογές. Αυτά.

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

android με διαφορα ανωτερο..

 

Γιατί το λες αυτό; Χωρίς ειρωνεία αλλά θέλω να μάθω πού το στηρίζεις αυτό:)

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό και το WebOS πάντως. Είχα την τύχη να χρησιμοποιήσω για ένα διάστημα το καταπληκτικό HP Pre 3.

 

Το web os δεν το εξαγόρασε η lg και τώρα το χρησιμοποιεί στις smart tv?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε υποστήριξη στο Symbian, δεν θα επέλεγα ποτέ iOS. Σε σχέση με ο,τι δοκίμασα, στα μάτια μου το Symbian παραμένει ανώτερο, όμως πλέον δεν αξίζει η προσπάθεια.

 

Αξιόλογα επίσης και τα Maemo/MeeGo, αλλά θάφτηκαν πριν καν μπουν για τα καλά στο παιχνίδι.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε υποστήριξη στο Symbian, δεν θα επέλεγα ποτέ iOS. Σε σχέση με ο,τι δοκίμασα, στα μάτια μου το Symbian παραμένει ανώτερο, όμως πλέον δεν αξίζει η προσπάθεια.

 

Αξιόλογα επίσης και τα Maemo/MeeGo, αλλά θάφτηκαν πριν καν μπουν για τα καλά στο παιχνίδι.

 

Δεν γίνεται να κατασκευαστεί άλλη συσκευή με maemo ή με symbian από άλλη εταιρία; Τί την πειράζει τη microsoft/nokia? Έτσι κι'αλλιώς δεν ασχολείται πια με αυτές τις πλατφόρμες. Γιατί να πάνε χαμένες;;)

Link to comment
Share on other sites

Το web os δεν το εξαγόρασε η lg και τώρα το χρησιμοποιεί στις smart tv?

 

Yep.

 

Μακαρι να βγάλει και κάνα κινητό όμως.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...