Jump to content

Ποιό λειτουργικό προτιμάτε;


 Κοινοποίηση

Ποιό λειτουργικό προτιμάτε;  

195 members have voted

  1. 1. Ποιό λειτουργικό προτιμάτε;



Recommended Posts

  • Απαντήσεις 126
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν γίνεται να κατασκευαστεί άλλη συσκευή με maemo ή με symbian από άλλη εταιρία; Τί την πειράζει τη microsoft/nokia? Έτσι κι'αλλιώς δεν ασχολείται πια με αυτές τις πλατφόρμες. Γιατί να πάνε χαμένες;;)

 

Symbian δεν γίνεται να βγάλει άλλη εταιρία, καθότι αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία της Nokia και την Nokia ως κομμάτι της Microsoft πλέον την πειράζει, γιατί είναι έτοιμος ανταγωνιστής ... Έχει που έχει ελάχιστο ποσοστό της πίτας, αν μπει ακόμα ένας ανταγωνιστής θα πέσει κιάλλο ... Το MeeGo από την άλλη είναι ανοιχτού κώδικα, με εξαίρεση το UI, το οποίο είναι της Nokia ... Μπορεί δηλαδή οποιαδήποτε εταιρία θέλει να επενδύσει στο MeeGo, απλά οπτικά δεν θα χει καμία σχέση με το N9 ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Μeego υπάρχουν πολλά... Harmattan με Swipe UI ομως... ένα!

 

Τα λέω καλά Καλιούα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν το βλέπω δυστυχώς;)

 

Nαι δεν παίζει με τίποτα. Κρίμα... το Pre 3 ήταν κινητάρα στην εποχή του πάντως.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μeego υπάρχουν πολλά... Harmattan με Swipe UI ομως... ένα!

 

Τα λέω καλά Καλιούααα;

 

Το Μίγκο είναι ένα φοβερό λειτουργικό, με ελάχιστους πόρους αποδίδει αρκετά καλά, καμία σχέση με Android ...

Δυστυχώς όμως ναι, το 90% του έρωτα είναι το UI ...

 

Υ.Γ. Καλιούα ??? :")

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Οι χρήστες κινητών meego και symbian, έχουν πρόσβαση σε κατάστημα για να κατεβάζουν εφαρμογές;

Και κάτι ακόμα: η sony ericsson πώς ασχολούνταν με το symbian παλιά; Δεν ήταν πνευματική ιδιοκτησία της nokia?

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχουμε καταστήματα και για τα δύο λειτουργικά, τι μας πέρασες;! : p

Όσο για την SE...δεν ήταν μόνο αυτή. Έβγαζε και η Samsung Symbian συσκευές και μάλιστα κινηταρες (Innov8, Omnia HD) όπως και η Siemens αλλά και η Panasonic (X700).

Το Symbian ανήκει στην Nokia από το 2010 και μετά. Πιο πριν ήταν το "Symbian Foundation" όπου συμμετείχαν οι προαναφερθείσες εταιρίες.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχουμε καταστήματα και για τα δύο λειτουργικά, τι μας πέρασες;! : p

Όσο για την SE...δεν ήταν μόνο αυτή. Έβγαζε και η Samsung Symbian συσκευές και μάλιστα κινηταρες (Innov8, Omnia HD) όπως και η Siemens αλλά και η Panasonic (X700).

Το Symbian ανήκει στην Nokia από το 2010 και μετά. Πιο πριν ήταν το "Symbian Foundation" όπου συμμετείχαν οι προαναφερθείσες εταιρίες.

 

Νόμιζα, ότι το ovi store σταμάτησε να λειτουργεί. Πραγματικά σκέφτομαι πώς θα ήταν αν το symbian παρέμενε ζωντανό και το meego είχε πάρει 3-4 major updates;)

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα, ότι το ovi store σταμάτησε να λειτουργεί.

 

Ovi Store λεγόταν παλιά (επί S^1 εποχές). Αργότερα ξανά-μανά-μετονομάστηκε σε Nokia Store. Δεν σταμάτησε να λειτουργεί, όμως από τις αρχές του έτους σταμάτησε να δέχεται νέες εφαρμογές και updates των παλιών.

Υπάρχει πλέον όμως 3rd party κατάστημα που καλύπτει αρκετές ανάγκες.

 

Moralas, πως λέγεται το νέο κατάστημα ρε συ;

 

Πραγματικά σκέφτομαι πώς θα ήταν αν το symbian παρέμεεε ζωντανό και το meego είχε πάρει 3-4 major updates;)

 

Αren't we all?

:(

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η microsoft, δεν γίνεται να πάρει τα θετικά από το meego και το symbian και να τα ενσωματώσει στα wp μπας και σημειώσει πωλήσεις;
Link to comment
Share on other sites

Ένα Windows Phone 9 πχ με full Swipe UI έ;

Ναι θα ήταν τέλειο.

 

Μόνη μας ελπίδα η Φινλανδική Jolla τώρα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ένα Windows Phone 9 πχ με full Swipe UI έ;

Ναι θα ήταν τέλειο.

 

Μόνη μας ελπίδα η Φινλανδική Jolla τώρα.

 

Η jolla θα μπορούσε να πάρει τη θέση της nokia σε κάποια χρόνια, αν φυσικά αποκτήσει παρουσία και στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Επίσης, ξέρει τι λάθη έγιναν στη nokia και θα πρόσεχε.

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε με αγωνία την δεύτερη συσκευή της πλέον. Αν βγει ποτέ...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε με αγωνία την δεύτερη συσκευή της πλέον. Αν βγει ποτέ...

 

Θα ήθελα να την δω και στην Ελλάδα, αλλά δεν το βλέπω δυστυχώς. Αν μάλιστα δώσει έμφαση στην Ευρώπη, τότε θα ανέβει πολύ στα μάτια μου. Επιπλέον, δεν είμαι σίγουρος αν θα βγει δεύτερη συσκευή, θα είχε βγει νομίζω.

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Ένα Windows Phone 9 πχ με full Swipe UI έ;

Ναι θα ήταν τέλειο.

 

Αλλά τότε δε θα ήταν wp, αλλά meego. Αυτό δε θα το ήθελε η microsoft;) Εμένα μου αρέσει και νομίζω ότι σε πολλούς θα άρεσε η ιδέα.

 

Αυτό που με εκνευρίζει με τη nokia είναι ότι όσοι αγόρασαν symbian και meego συσκευές το 2012, η nokia δεν τους παρείχε υποστήριξη ενώ το είχε υποσχεθεί. Έτσι το ξεπληρώνεις στους πελάτες σου που σε προτιμούσαν 14 χρόνια;

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχουμε καταστήματα και για τα δύο λειτουργικά, τι μας πέρασες;! : p

 

Τα καταστήματα των symbian και maemo/meego έχου έναν αξιοπρεπή αριθμό εφαρμογών ή σαν το bada?

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Oτι και να λεμε βρε παιδια για το symbian θα ειναι λιγο!Προσωπικα αν και δε το κατεχω το θεμα του "σκαλισματος" στα κινητα,οι επιλογες μου ηταν παντα symbian.Μπορει να με σχολιασουν μερικοι αλλα μεχρι τωρα δουλευω 2 συσκευες,το Ν8 και το Ε90!Ναι ναι καλα διαβασατε,το Ε90!
Link to comment
Share on other sites

*πάντως ανέφερα το Belle γιατί οι συσκευές που το έτρεχαν είχαν παραπάνω hardware λειτουργίες από κάθε άλλο λειτουργικό (συμπεριλαμβανομένου και του Meego). Kαι τώρα το αιώνιο ερώτημα... τις χρεώνουμε στο λειτουργικό ή όχι;

 

Δυστυχώς καθαρά στο λειτουργικό. Aν και ψήφισα wp, γιατί πιστεύω στη δυναμική της MS, δεν μπορώ να παραβλέψω πως του λείπει το tv out, που αν και "εξεζητημένο", παρέχεται στο blackberry z10 πχ, που έχει ακριβώς το ίδιο soc με του lumia 920.

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5251&idPhone2=4967

Τώρα αν η MS/Nokia ενεργοποιήσει αυτή τη λειτουργία με κάποιο update, θα είναι παραπάνω απο καλοδεχούμενο. :)

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πιστεύω πως κάποια στιγμή (πολύ μετά) το ρομποτάκι και το μήλο θα παρακμάσουν και τη θέση τους θα πάρουν τα παράθυρα, η αλεπού, το ubuntu touch, το sailfish os και άλλα λειτουργικά που ακόμα πάσχουν από παιδικές ασθένειες (τα παράθυρα τις έχουν ξεπεράσει);)
Link to comment
Share on other sites

WP απλα πράγματα ,

 

Όλα δουλευουν όπως πρέπει ,

 

Και βελτιώνεται ακομα με την 8.1 .

 

Πάντως αν κάποιος θέλει να κάνει root custom rom kernels casche κτλ μένει στο Android.

 

Εγώ ησύχασα απο αυτα ,τώρα με το NOKIA .:)

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το s30 και το s40 τί σχέση έχουν με το s60 και τις άλλες εκδόσεις τoυ symbian;

Ποιες είναι οι εκδόσεις του Symbian;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση: τα windows mobile είναι τόσο γρήγoρα και smooth όσο τα wp?

 

φλυκταινες....

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας συμβιώσει με android, blackberry και windows phone, θα διάλεγα τα windows. Οταν αποκτήσουν και notification led μετα δεν θα υπάρχει γυρισμός.
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τα Windows Phone. Δεν υπάρχει λειτουργικό που να αξιοποιεί καλύτερα την αρχική σου οθόνη και να σου επιτρέπει να κάνεις τη δουλειά σου και να ενημερώνεσαι χωρίς πολλά κλικ.
Link to comment
Share on other sites

οποτεδήποτε αρκεί να καλύπτει της ανάγκες μου

μέχρι τώρα όσα δοκίμασα με κάλυψε Android (με root), mee go (στο Nokia n9 αν και δεν υπάρχει άλλο), και Πρόσφατα που δοκίμασα το jolla, σε ένα βαθμό με είχε καλύψει και το ios με jailbreak και αρκετά tweaks... το μόνο os που δεν με κάλυψε καθόλου ήταν το WP (αν και όσο ήταν Windows Mobile με καλύπτε)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...