Jump to content

Phicomm C230w


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μιλησα με vickmall ,για το προβλημα που εχω με τις εξερχομενες κλησεις και μου ειπαν να περασω αυτη την ρομ. To κινητο εχει ηδη αυτη την ρομ.Να βαλω αυτη παλι,ή υπαρχει καποια αλλη καλυτερη,χωρις προβληματα?Βρηκα και μια αλλη πιο καινουργια.Ποια να βαλω και με ποιον τροπο?δεν το εχω ξανακανει!Μου εστειλε σε email η selina εναν τροπο (με το flash tool),αλλα δεν ειναι ιδιος μ αυτον που βλεπω στο needrom.Τι κανω ??

 

Λοιπον,το προβλημα το ελυσα.

Δεν ξερω αν το ξανα παρουσιασει το τηλεφωνο αυτο το προβλημα,αλλα σημερα ολη τη μερα το εχω λιωσει στις δοκιμες !

Η λυση ηταν απλη...

Η καρτα sim ηταν παλια (πανω απο 10 χρονια) και σκεφτηκα να την αλλαξω,μηπως ηταν απο εκει το θεμα.

Αγορασα μια αλλη και πλεον το τηλεφωνο παιρνει κλησεις κανονικα!

 

Ευτυχως δεν μπηκα στην διαδικασια να αλλαξω την ρομ,γιατι αυτη που εχει ειναι μια χαρα.Και το 3g δουλευει και ολα καλα. :):):)

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω διαγραψει το email που μου στειλανε απο το vickmall,γιατι δεν χρειαστηκε να το κανω αλλαγη στη ρομ.Δουλευει μια χαρα το τηλεφωνο.

Μπορεις να δεις εδω ομως,αλλον τροπο.

Αλλα αν θες,μιλα στο chat με την selina να σου στειλει το email.

Ισως μπορει να σε βοηθησει καποιος αλλος,απο τα παιδια εδω,που το εχουν αλλαξει ρομ.Δεν το εχω κανει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια προσπαθω να καταργησω τις εφραμογες και δεν μπορω

δοκιμασα κανα δυο εφαρμογες και δεν μπορω μου βγαζει οτι της καταργει αλλα μετα βλεπω οτι δεν εχουν σβηστει

θελω την βοηθεια σας γιατι κολλαει απιστευτα το κινητο

ειναι ρουταρισμενο

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τα start και end sector των partitions του τηλεφώνου;

Το εργαλείο που μπορείτε να τα δείτε είναι το gdisk, με το τηλέφωνο σε recovery mode και συνδεδεμένο στον υπολογιστή.

Πρώτα αντιγράφετε το gdisk στο τηλέφωνο με την εντολή:

adb push gdisk /system/bin/

μπαίνετε σε adb shell και δίνετε δικαιώματα εκτέλεσης στο gdisk:

chmod 0755 /system/bin/gdisk

τρέχετε το εργαλείο:

gdisk /dev/block/mmcblk0

πατάτε p και enter και σας δείχνει τα partitions.

Τέλος πατάτε q για να βγείτε από το εργαλείο χωρίς να γίνουν τυχόν αλλαγές.

 

Εντάξει, τα βρήκα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Εμενα τελικα αρχισε παλι τα τρελά του με τις κλησεις !

Καποιες (λιγες) φορες κανει κληση και καποιες οχι .

Το αλλαξα rom,αλλα τιποτα. Τα ιδια. Μιλησα με vickmall και θα το στειλω πισω για ελεγχο. :(

Και το ειχα συμπαθησει !

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο προγραμμα/μεθοδο το κανατε root παιδια ? Δοκιμασα kingo, iroot, rootgenious και κανενα δεν δουλεψε. :(
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε μ αυτο εδω και πες μας αν γινεται. Διαβασε και αλλα ποστς,παρακατω.

Εμενα μου ειχε ερθει ρουταρισμενο.

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου κινητό έχει το εξής προβλημα:

βαζω καρτα cosmote στη sim1 και wind στη sim2.

Εχω κανονικά σημα και κανω κλησεις απο την 1, ιντερνετ κλπ, αλλά δεν βλεπει καν την 2

Αν βαλω την wind στην 1 και cosmo στην 2, δεν εχω σημα σε καμμία. Οι κάρτες δουλευουν κανονικά αν τις βαλω σε άλλο 2καρτο.

Αν βάλω μόνο την cosmo δουλεύει. Αν βάλω μονο την wind (θεση 1) δεν δουλευει καθόλου.

Πριν το πετάξω στον τοίχο, καμια ιδέα????:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε μ αυτο εδω και πες μας αν γινεται. Διαβασε και αλλα ποστς,παρακατω.

Εμενα μου ειχε ερθει ρουταρισμενο.

 

Βρηκα τελικα αυτη την rom η οποια ειναι ρουταρισμενη και ειναι πανευκολη η εγκατασταση της. Εχουν αφαιρεσει και πολλα χαζα που εχει η εργοστασιακη και προσθεσει καποια αλλα τα οποια ομως μπορουν να διαγραφουν (π.χ. facebook).

Παντως το κινητο ορισμενες στιγμες κολλα σημαντικα και ειναι παντα πανω απο 88-90% γεματη η ram, γεγονος που δεν επιτρεπει να γινουν και πολλα για να βελτιωθει. Τα 512ΜΒ δεν επαρκουν καθολου δυστυχως. Ισως με 768 να γινοταν καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Την δευτέρα στο pandawill στα 30$, αξίζει ή όχι για απλή χρήση

Αξίζει πιστεύω.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

καλά πλάκα μας κάνει το pandawill, 129 λέει αρχική;;;; εγώ το πήρα στην μάνα μου πριν κάτι μήνες με 49 δολάρια χώρις να είναι σε προσφορά!

:D

Oneplus one, really my first smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστή τακτική ορισμένων κινεζομαγαζων. Ανεβάζουν την τιμή και μετα υποτιθεται οτι το έχουν προσφορά. 49 δολλάρια το είχε παντα το pandawill
Link to comment
Share on other sites

καλά πλάκα μας κάνει το pandawill, 129 λέει αρχική;;;; εγώ το πήρα στην μάνα μου πριν κάτι μήνες με 49 δολάρια χώρις να είναι σε προσφορά!

Το είχε στο clearance από 129 σε 49 και τώρα 29, το έχει κάνει πολλές φορές μπας και ξεστοκαρει.

Άλλο είναι το θέμα, αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για τα χαρακτηριστικά του σε αυτή την τιμή ναι αξίζει, αλλά για πολύ βασική χρήση, δεν μπορείς να έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις. Ωστόσο μιλάει για συνολικά πέντε (5) κομμάτια, οπότε δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς, το χρόνο σου θα χάσεις να περιμένεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες τις προηγούμενες εβδομάδες, σήμερα κατάφερα και το χτύπησα στα 29.99!

Βέβαια από τη βιασύνη μου δεν επελεξα τα δωρεάν μεταφορικά αλλά με χρέωσε 3.5$ εξτρα. Μικρό το κακό.

Για να δούμε τι θα λέει..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προσπάθησα να το πάρω χθες αλλά κόλλησε λίγο το σύστημα και το ίντερνετ. Όταν ξεκόλλησε με είχε χρεώσει 36 ευρώ και το απέρριψα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το έχω πάρει εγώ αλλά πολύ τραγικό που η ρομ τους είναι κατευθείαν για διαγραφή με μια νέα.

Αργεί πάρα πολύ,έβαλα το clear master και χρησιμοποιεί το 89% τις ραμ,όσα και να τερματίσω τι πολύ να πάει 78%.

Επίσης εάν εχεις δυο κάρτες δεν μπορείς να διαλέξεις από ποια θέλεις να κάνεις κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ήρθε και όντως η ρομ που έχει είναι χάλια! Είναι γεμάτη με περιττες εφαρμογές(κινέζικες και μη) που κάνουν το τηλ να σέρνεται, ενώ δεν γίνεται να απεγκατασταθούν ούτε αν γίνει root το τηλ!

Ακομα και το Clean master έχει προεγκατεστημένο το οποίο διαπίστωσα ότι το φορτώνει πολύ το τηλ.

 

Παρόλα αυτά το έψαξα λίγο το θέμα και βρήκα λύση.

Όποιος ενδιαφέρεται μπορει να το προσπαθήσει αφού τελικά το τηλέφωνο μεταμορφώνεται σε λειτουργικό :)

-Καταρχάς βάλτε το nova launcher που είναι αρκετά ελαφρύτερος.

-Κάντε ροοτ το τηλ με το kingo root.

-Εγκαταστήστε το App Quarantine και βάλτε σε καραντίνα όλες τις περιττές εφαρμογές συστήματος. (Εδώ προσοχή μην απενεργοποιήσετε 5-6 εφαρμογές συστήματος που είναι απαραίτητες για τη λειτουργία του τηλ.)

-Εγκαταστήστε το Greenify και επιλέξτε να αδρανοποιούνται οι περισσότερες από τις εφαρμογές που θα μείνουν ενεργές μετά το App Quarantine. Κάθε φορά που θα αρχίζει να σέρνεται χρησιμοποιείτε το Greenify για να απενεργοποιεί τις ενεργές εφαρμογές.(μπορείτε να κάνετε συντόμευση στην αρχική οθόνη για ευκολία).

 

Αν γίνουν σωστά τα παραπάνω βήματα, το τηλ θα είναι ΠΟΛΥ πιο γρήγορο στη χρήση και με μια επανεκκινηση μια φορά τη μέρα θα μπορείτε να το χρησιμοποιείτε χωρίς να το καταριέστε κάθε ώρα και στιγμή!! ;)

Edited by lazgan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...