Jump to content

LG G2 mini (D620)


adipl
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εμενα το κινητο ειναι απο Ολλανδια δεν εχω παρει ακομα την L.να το περασω η λετε να περιμενω?εχει κανεις αλλος απο Ολλανδια?

Καλησπέρα. Την ιδια ερώτηση έχω και εγώ. Εμένα είναι απο Ιταλία (tim). Μάλλον θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 797
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ήρθε και σε μένα η αναβάθμιση FOTA. Όπως είναι φυσικό απέτυχε επειδή είχα ρουτάρει το κινητό. Έτσι λοιπόν το εγκατέστησα μέσω του pc suite.

Μερικές εντυπώσεις:

Μετά την εγκατάσταση μου κράτησε όλες τις ρυθμίσεις και επιλογές ευτυχώς.

Έχω την εντύπωση ότι είναι σχετικά πιο ελαφρύ και με καλύτερη διαχείριση χώρου. Πριν το update με τις ίδιες εφαρμογές είχα οριακά 400mb ελεύθερα, τώρα έχω κοντά ένα γίγα.

Λείπουν μερικά πράγματα όπως πχ η επιλογή να ορίσεις χρονικά την επιλογή για αθόρυβη βραδινή λειτουργία.

Το Quick remote είναι λίγο ασταθές. Η μεγιστοποιημένη εφαρμογή πάλι, δουλεύει κανονικά.

Λείπουν μερικές επιλογές στον ορισμό ταπετσαρίες.

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι ο ήχος στα ακουστικά είναι πολύ καλύτερος (το φίλτρο True surround είναι ο λογος). Αρνητική εντύπωση κάνει η κατάργηση του μενού επιλογών όταν συνδέονται ακουστικά.

Στα θετικά και ο εμπλουτισμός των επιλογών στο μενού DLNA.

Σε γενικές γραμμές πάντως η εμπειρία χρήσης είναι ικανοποιητική.

Τέλος ένα μπράβο αξίζει στην LG και για το πολύ πολύ καλό pc suite.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω Root με το LG one click root και ενώ η διαδικασία ολοκληρώθηκε κανονικά δεν έχω root !?!

Θα δοκιμάσω και με το King Root, ελπίζω με περισσότερη επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Μοθ ηρθε και εμενα η αναβαθμιση και το κινητο εχει φαει τρελο κόλλημα.κανει ενημερωσεις σε εφαρμογες οι οποιες δεν τελειωνουν ποτε και δεν μπορω να το χρησιμοποιησω:O
Link to comment
Share on other sites

Μοθ ηρθε και εμενα η αναβαθμιση και το κινητο εχει φαει τρελο κόλλημα.κανει ενημερωσεις σε εφαρμογες οι οποιες δεν τελειωνουν ποτε και δεν μπορω να το χρησιμοποιησω:O

 

Εφαρμογές του play store;Αν ναι δοκίμασε να τις ενημερώσεις μία μία αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Μοθ ηρθε και εμενα η αναβαθμιση και το κινητο εχει φαει τρελο κόλλημα.κανει ενημερωσεις σε εφαρμογες οι οποιες δεν τελειωνουν ποτε και δεν μπορω να το χρησιμοποιησω:O

Αργεί κάπως η διαδικασία αυτή την πρώτη φορά! Η αναβάθμιση αυτή είναι στην ουσία η προσαρμογή των εφαρμογών σου να δουλεύουν σε art (που είναι η lollipop), και όχι σε dalvic που δούλευαν σε όλες τις παλαιότερες εκδόσεις του android!

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές του play store;Αν ναι δοκίμασε να τις ενημερώσεις μία μία αν μπορείς.

 

Ναι του play store φρικαρε το κιν οταν τις εκανε αναβαθμιση.εκανα ενα δυο ρεσταρτ και ειναι κομπλε τρ.ευχαριστω παιδια.:D

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στην παρέα!

 

Έχει η γυναίκα μου το lg g2 mini rootarismeno. Έκανε την χαζομάρα να κάνει την αναβαθμίσει σε lolipop μέσω ΟΤΑ. Μετά το πέρας της αναβάθμισης έκανε επανεκκίνηση την συσκευή και όταν ανοίγει μπαίνει ΜΟΝΟ στο recovery (TWRP). Δοκίμασα να κάνω ένα restore backup σε KK αλλά πάλι τα ίδια

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα lg. Όποιος μπορεί και ξέρει ας βοηθήσει.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by Pitt_Adam
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στην παρέα!

 

Έχει η γυναίκα μου το lg g2 mini rootarismeno. Έκανε την χαζομάρα να κάνει την αναβαθμίσει σε lolipop μέσω ΟΤΑ. Μετά το πέρας της αναβάθμισης έκανε επανεκκίνηση την συσκευή και όταν ανοίγει μπαίνει ΜΟΝΟ στο recovery (TWRP). Δοκίμασα να κάνω ένα restore backup σε KK αλλά πάλι τα ίδια

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα lg. Όποιος μπορεί και ξέρει ας βοηθήσει.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αχ ποσες φορες ακουσα το προβλημα αυτο στους 19 μηνες που εχω το LG G2 :cry:

ΠΟΤΕ παιδια δεν κανουμε ΟΤΑ update οταν εχουμε custom recovery...... τουλαχιστον στα LG!!!

Σε μια γρηγορη αναζητηση που εκανα δε βρηκα πολλα πραγματα στο XDA για G2 mini. Αν δεν ξερει καποιο παιδι (που εχει G2 mini) να σε βοηθησει, θα πρεπει εκει να ψαξεις τη λυση!!

Βρηκα κανα δυο link που αφορουν ομως το G2, ισως σε βοηθησουν να κανεις μια αρχη:

http://www.androidayos.com/2014/10/06/fix-bricked-lg-g2-stuck-logo-twrp-bootloops-download-mode/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=48765620#post48765620

Link to comment
Share on other sites

Αχ ποσες φορες ακουσα το προβλημα αυτο στους 19 μηνες που εχω το LG G2 :cry:

ΠΟΤΕ παιδια δεν κανουμε ΟΤΑ update οταν εχουμε custom recovery...... τουλαχιστον στα LG!!!

Σε μια γρηγορη αναζητηση που εκανα δε βρηκα πολλα πραγματα στο XDA για G2 mini. Αν δεν ξερει καποιο παιδι (που εχει G2 mini) να σε βοηθησει, θα πρεπει εκει να ψαξεις τη λυση!!

Βρηκα κανα δυο link που αφορουν ομως το G2, ισως σε βοηθησουν να κανεις μια αρχη:

http://www.androidayos.com/2014/10/06/fix-bricked-lg-g2-stuck-logo-twrp-bootloops-download-mode/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=48765620#post48765620

 

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τον χρονο σας! Θα προσπαθησω το βραδακι που θα εχω το lg στα χερια μου ειτε με flash tool 2014 ειτε με γραμμη εντολων cmd. Οποια και να ειναι η καταληξη θα σας ενημερωσω για να γνωριζετε σε περιπτωση που εχει καποιος το ιδιο θεμα.

Καλη σας μερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες και εγώ σήμερα κανονικά έκανα το update αλλά δεν μου έχει βγάλει το καινούργιο notification bar μου έχει το ίδιο με πρίν με άλλα σχεδιάκια βέβαια. ολοι να φανταστώ το ίδιο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες και εγώ σήμερα κανονικά έκανα το update αλλά δεν μου έχει βγάλει το καινούργιο notification bar μου έχει το ίδιο με πρίν με άλλα σχεδιάκια βέβαια. ολοι να φανταστώ το ίδιο?

 

Yap, το ίδιο και εδώ.Βασικά εγώ περίμενα να δω το άσπρο φόντο όταν μπαίνεις στο μενού που είναι χαρακτηριστικό της L αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έκανα την αναβάθμιση σε lollipop και εγώ (FOTA σε unrooted τηλέφωνο αγορασμένο από skroutz). Όλα καλά πήγανε εκτός από ένα πολύ σοβαρό εκνευριστικό bug.

 

Το τηλέφωνο από μόνο του χαμηλώνει τον ήχο κουδουνίσματος λες κ κάποιος κρατάει πατημένο παρατεταμένα το πίσω κουμπί χαμηλώματος της έντασης. Αυτό γίνεται συνήθως μετά από κλείδωμα-ξεκλείδωμα του τηλεφώνου ή μετά από κάποια κλήση. Κάθε τόσο πρέπει να τσεκάρω την ένταση.

 

Δεν θέλω να κάνω Factory reset γιατί είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα software.

 

Έχει ακούσει-αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έκανε Update με ΟΤΑ σε lolipop, ενώ είχε περασμένη custom recovery (TWRP, CWM), και η συσκευή όταν ανοίγει μπαίνει μόνο στο recovery!!!

 

 

Κατεβάστε drivers, flash tools 2014 και το KDZ.zip από δω https://techvalue.gr/lg-g2-mini-how-to-update-official-lollipop-7266/

 

Εμένα μετά με βοήθησε πολύ αυτό το video

γιατί ήταν η 1η φορά που χρησιμοποιούσα το flash tools.

 

Ευχαριστώ ΘΕΡΜΑ όσους με βοηθήσατε να το επαναφέρω και ειδικά τον Titarasaudi!!!

:bow: :thanks: :up: :bow: :thanks: :up:

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και σε μας

Θα δει αλλαγες η γυναικα μου;

Προς το καλυτερο; Ελπιζω

Εχει νοημα;;

 

Αν μπορούσα να γυρίσω στην KK θα το έκανα.Η μπαταρία μου φαίνεται ότι είναι χειρότερη (κοιμήθηκα με 85% και ξύπνησα σήμερα με 77%) με τίποτα ανοιχτό από δεδομένα, wifi και gps πάντα στο εξοικονόμηση μπαταρίας.

Καλά πόσες ώρες κοιμόμουν; :lol:

Επίσης σίγουρα έχει χάσει σε ομαλότητα.Κολλάει ακόμη και στο μενού.Στις ρυθμίσεις, πατάς να πάει στο "Γενικές" και περιμένεις 1-2 δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσα να γυρίσω στην KK θα το έκανα.Η μπαταρία μου φαίνεται ότι είναι χειρότερη (κοιμήθηκα με 85% και ξύπνησα σήμερα με 77%) με τίποτα ανοιχτό από δεδομένα, wifi και gps πάντα στο εξοικονόμηση μπαταρίας.

Καλά πόσες ώρες κοιμόμουν; :lol:

Επίσης σίγουρα έχει χάσει σε ομαλότητα.Κολλάει ακόμη και στο μενού.Στις ρυθμίσεις, πατάς να πάει στο "Γενικές" και περιμένεις 1-2 δευτερόλεπτα.

 

Εγώ πάλι ακριβώς το αντίθετο! Τώρα το κινητό μου είναι πολύ πιο άνετο στη χρήση, μάλιστα θα έλεγα πως είναι από τα καλύτερα upgrade που έχω κάνει στις κατά καιρούς συσκευές μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσα να γυρίσω στην KK θα το έκανα.Η μπαταρία μου φαίνεται ότι είναι χειρότερη (κοιμήθηκα με 85% και ξύπνησα σήμερα με 77%) με τίποτα ανοιχτό από δεδομένα, wifi και gps πάντα στο εξοικονόμηση μπαταρίας.

Καλά πόσες ώρες κοιμόμουν; :lol:

Επίσης σίγουρα έχει χάσει σε ομαλότητα.Κολλάει ακόμη και στο μενού.Στις ρυθμίσεις, πατάς να πάει στο "Γενικές" και περιμένεις 1-2 δευτερόλεπτα.

 

Τι σε κρατάει στο να γυρίσεις σε kit kat;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ακριβώς το αντίθετο! Τώρα το κινητό μου είναι πολύ πιο άνετο στη χρήση, μάλιστα θα έλεγα πως είναι από τα καλύτερα upgrade που έχω κάνει στις κατά καιρούς συσκευές μου.

Δυστυχως θα συμφωνησω με τον χρηστη AgMa... :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Ότι θα χάσω παιχνίδια, δεδομένα, ρυθμίσεις κτλ.

Μ' αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.backup

Μπορείς να πάρεις backup όποια εφαρμογή θέλεις, μαζί με τα δεδομένα της (εννοείται και παιχνιδια, το 'χω δοκιμάσει). Τις άλλες τις κατεβάζεις απ' το Play, απ' το λογαριασμό σου!!

Καμμία ωρίτσα, άντε βία δύο ωρίτσες (το πολύ) να σου πάρει όλο το στήσιμο ξανά. Αν νομίζεις ότι αξίζει τον κόπο.....

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μου ήρθε και εμένα ειδοποίηση για αναβάθμιση σε lollipop...

 

Ερώτηση 1η:

Να την κάνω ή όχι???

Αν η αναβάθμιση δεν βελτιώνει την κατανάλωση μπαταρίας και Ram καθώς επίσης και την απόκριση της συσκευής στην καθημερινή χρήση δεν βρίσκω τον λόγο να την κάνω... Η γραφική ανανέωση δεν με ενδιαφέρει καθόλου!

 

Ερώτηση 2η:

Αν την κάνω τελικά και δεν είμαι ευχαριστημένος θα μπορέσω να επιστρέψω σε kk χωρίς να το rootαρω και χωρίς custom rom? Μάλλον όχι ε??? Είμαι stock και δεν επιθυμώ να χάσω εγγύηση!

 

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να είσαι ρουταρισμένος για να φλασάρεις ένα .kdz αρχείο όπως επίσης και η custom rom δεν έχει σχέση με όλο αυτό που λες.

Custom rom είναι πχ. οι cyanogenmod.

Το αν αξίζει ή όχι δεν μπορούμε να στο πούμε εμείς.Όπως θα διαβάσεις και στις προηγούμενες σελίδες, άλλοι είναι ικανοποιημένοι και άλλοι όχι.

Πάντως ναι μπορείς να επιστρέψεις σε kk.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG G2 mini (D620)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...