Jump to content

LG G2 mini (D620)


adipl
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά την πήρα την αναβάθμιση, υπάρχει τρόπος να τη πάρετε όλη την επίσημη ενημέρωση σε Lollipop χωρίς καν δικαιώματα root θα επανέλθω αργότερα με οδηγίες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 797
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα το αναβάθμισα κι εγώ!!!:D

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Τσάταρα χτες με το τεχνικό τμήμα της LG (ακόμα Lollipop δεν έχω πάρει) και μου είπε ότι επίσημα για Ελλάδα θα έρθει μέχρι το τέλος του μήνα. Ανακοίνωση με την κυκλοφορία του δε θα βγει όπως έκαναν με τα άλλα τηλέφωνα. :confused:
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Σε lollipop μπορούμε να κάνουμε root ;

 

Δες εδώ.

Προσωπικά δεν θα έκανα ακόμη root.Είναι η πρώτη έκδοση του lollipop που κυκλοφόρησε και έχει να πάρει ακόμη αρκετά updates τα οποία ή δεν θα στα περνάει λόγω root ή αν είσαι τυχερός και στα περάσει, θα χάσεις το root ψάχνοντας εκ νέου άλλον τρόπο αν δεν δουλέψει ο προηγούμενος που θα είναι για την προηγούμενη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα η lollipop εχθές. Επειδή ψιλό κόλλαγε του έκανα hard reset (και στην micro sd ) και ξέχασα να κάνω backup τις εικόνες.:dash: Υπάρχει τρόπος να τις ανακτήσω?

Samsung galaxy J5 2016 ->android 6

Samsung galaxy tab 2 7 -> cm 13

Lg nexus 4 -> cm 13

Sony ericsson neo v -> cm 11

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ΟΤΑ δεν έχει βγει αναβάθμιση, ακόμα τουλάχιστον.

 

ορίστε παιδιά όσοι δε πήρατε OTA μπορείτε να αναβαθμίσετε χειροκίνητα από εδώ! :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει! Βγάλε άμεσα την mSD από το κινητό, και με ένα ανταπτοράκι/card reader ή ό,τι έχεις σύνδεσέ την στο pc...κατέβασε κάποιο data recovery εργαλείο (πχ..http://www.easeus.com/datarecoverywizard/free-data-recovery-software.htm)

και θα σου βρει το 99% των αρχείων σου (πιθανόν να έχει χάσει τα ονόματα αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημά σου!!!).....

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τα πρωτότυπα (στο κινητό ήταν αντίγραφα) μέσα στον υπολογιστή (όχι όλα όμως)

Samsung galaxy J5 2016 ->android 6

Samsung galaxy tab 2 7 -> cm 13

Lg nexus 4 -> cm 13

Sony ericsson neo v -> cm 11

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που αναβαθμίσατε σε Lollipop, για πείτε πόσο χώρο αφήνει ελεύθερο μετά την αναβάθμιση; επίσης έχουμε κάποια εξέλιξη με το root σε Lollipop;
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα και να 'ξερα, γιατί δεν κάνετε τον κόπο να διαβάσετε λίγο πριν γράψετε κάτι;

2 φορές έχει γραφτεί μέχρι τώρα ο τρόπος για root σε L, με την μια εξ' αυτών σε αυτή τη σελίδα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο συγκεχυμένος ο τρόπος που περιγράφεται στο thread του xda. Επίσης για πες πόσο χώρο αφήνει ελεύθερο μετά την αναβάθμιση στην συσκευή;
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο συγκεχυμένος ο τρόπος που περιγράφεται στο thread του xda. Επίσης για πες πόσο χώρο αφήνει ελεύθερο μετά την αναβάθμιση στην συσκευή;

 

Δεν ξέρω να σου πω γιατί έχω βάλει πολλά παιχνίδια και εφαρμογές.

Μόνο το real racing 3 που έχω πιάνει πάνω από μισό gb.Αυτή τη στιγμή όπως είμαι έχω 970mb ελεύθερο χώρο.Με clean install δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει ότι η Lollipop έλυνε το θέμα που υπήρχε στην KitKat σε σχέση με την SD. Έκανα χθες την αναβάθμιση σε L και δεν αφήνει τις εφαρμογές να γράψουν στην κάρτα! Λίγο που έψαξα στο ίντερνετ κατάλαβα ότι χωρίς root δεν μπορούν οι 3rd party εφαρμογές να γράψουν στην SD ούτε με Lollipop, ισχύει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Η λύση στο θέμα της SD θα έρθει με το Android M.

Δηλαδή με custom ROM εκτός αν κάνει την τρελή έκπληξη η LG και αναβαθμίσει το G2 mini σε M.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεθεί ένας ασφαλής τρόπος για root στο L, τότε υπάρχει και αυτή η εφαρμογή που λύνει το πρόβλημα και παίζει κανονικά σε Lollipop. Απλώς θυμόμουν (λάθος προφανώς) ότι η νέα έκδοση το έλυνε χωρίς extra app.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα διαπιστώσει αντίστοιχο πρόβλημα, στην KitKat...το ίδιο και στην Lollipop, όσον αφορά τα δεδομένα της εφαρμογής, μπορείς κάποια εξ' αυτών, να τα έχεις στην SD, αλλά όχι όλα...

Πχ παίρνω την εφαρμογή Photoshop Express, μου λέει:

Σύνολο 133 MB

Εφαρμογή 30,15 ΜΒ

Εφαρμογή (Κάρτα SD) 64.28 MB

Δεδομένα 39,01 ΜΒ

Δεδομένα (Κάρτα... 0 ΜΒ

 

Απλά εξορισμού εγκαθίστανται τα πάντα στην εσωτερική μνήμη, και θέλει να κάνεις μετακίνηση στην SD για να μετακινήσει κάποια στοιχεία της εφαρμογής (όχι όλα)... Πρέπει να είναι δομικό στοιχείο του Android αυτό...για να τα πας όλα στην SD μάλλον θέλει root...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα διαπιστώσει αντίστοιχο πρόβλημα, στην KitKat...το ίδιο και στην Lollipop, όσον αφορά τα δεδομένα της εφαρμογής, μπορείς κάποια εξ' αυτών, να τα έχεις στην SD, αλλά όχι όλα...

Πχ παίρνω την εφαρμογή Photoshop Express, μου λέει:

Σύνολο 133 MB

Εφαρμογή 30,15 ΜΒ

Εφαρμογή (Κάρτα SD) 64.28 MB

Δεδομένα 39,01 ΜΒ

Δεδομένα (Κάρτα... 0 ΜΒ

 

Απλά εξορισμού εγκαθίστανται τα πάντα στην εσωτερική μνήμη, και θέλει να κάνεις μετακίνηση στην SD για να μετακινήσει κάποια στοιχεία της εφαρμογής (όχι όλα)... Πρέπει να είναι δομικό στοιχείο του Android αυτό...για να τα πας όλα στην SD μάλλον θέλει root...

 

Δε το λέω τόσο για να μεταφέρω μια εφαρμογή στην SD όσο το ότι θέλω να κάνω το εξής (θεωρητικά) απλό: Σώζω από το ίντερνετ μια φωτογραφία και αποθηκεύεται στα Downloads της εσωτερικής μνήμης. Πάω με έναν explorer να κάνω μεταφορά (ή αντιγραφή) αυτής της φωτογραφίες σε έναν φάκελο της SD και μου λέει ότι ο MiXplorer δεν έχει δικαίωμα να γράψει στην SD.

 

Και στο KitKat το ίδιο γινόταν με τις περισσότερες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες (αν όχι όλες) οι συσκευές παίρνουν 1 νεότερη αναβάθμιση απ' αυτή που φοράνε στοκ και μετά ξεχνιέται, πάνε στο επόμενο μοντέλο.Άρα μάλλον δεν έχουμε ελπίδες για Μ.
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και σε εμενα σημερα και το περασα.

Δυστυχως δεν μου αρεσε ιδιαιτερα. Χαθηκε η ομαλοτητα που υπηρχε.

Κατα τα αλλα θα δειξει με την χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Από τα 8GB της εσωτερικής μνήμης, τα 4,21GB είναι δεσμευμένα από "system data" λέει. Κι έκανα και επαναφορά εργοστασιακών με το update. Είναι φυσιολογικό αυτό; και σ'εσάς τόσο δείχνει;
Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί πρέπει να είναι η διαθέσιμη χωρητικότητα.

Μετά το update σου κράτησε τις εφαρμογές που είχες;

 

Έκανα factory reset και έφυγαν όλες. Έτσι κι αλλιώς δεν έχω πολλές εφαρμογές κι έκανα reset καλού κακού για να μην έχω κολλήματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα το κινητο ειναι απο Ολλανδια δεν εχω παρει ακομα την L.να το περασω η λετε να περιμενω?εχει κανεις αλλος απο Ολλανδια?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG G2 mini (D620)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...