Jump to content

LG G2 mini (D620)


adipl
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι εδώ ίσως;;;;

 

4) Τώρα πρέπει να ξεκλειδώσουμε τον bootloader. Εδώ δώστε λίγη προσοχή! Διαβάστε καλά το thread που θα σας βάλω και ακολουθήστε ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τις οδηγίες. Ο συγκεκριμένος οδηγός δουλεύει ΜΟΝΟ ΣΕ LOLLIPOP

Εδώ το thread.

Καταρχήν βρίσκετε ποιό μοντέλο ΑΚΡΙΒΩΣ έχετε. Eγώ πχ. έχω το D620R έκδοση v20b. Σύμφωνα με το thread το aboot που μου κάνει είναι το aboot_d620r_20a_patched.7z.

Το κατεβάζετε στο pc και το αποσυμπιέζετε με το 7zip.

Το περνάτε στην εξωτερική κάρτα του κινητού.

 

Διάβασες το post στην προηγούμενη σελίδα που έγραψα; Τι ακριβώς δεν έχεις καταλάβει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 797
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

4) Τώρα πρέπει να ξεκλειδώσουμε τον bootloader. Εδώ δώστε λίγη προσοχή! Διαβάστε καλά το thread που θα σας βάλω και ακολουθήστε ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τις οδηγίες. Ο συγκεκριμένος οδηγός δουλεύει ΜΟΝΟ ΣΕ LOLLIPOP

Εδώ το thread.

Καταρχήν βρίσκετε ποιό μοντέλο ΑΚΡΙΒΩΣ έχετε. Eγώ πχ. έχω το D620R έκδοση v20b. Σύμφωνα με το thread το aboot που μου κάνει είναι το aboot_d620r_20a_patched.7z.

Το κατεβάζετε στο pc και το αποσυμπιέζετε με το 7zip.

Το περνάτε στην εξωτερική κάρτα του κινητού.

 

Διάβασες το post στην προηγούμενη σελίδα που έγραψα; Τι ακριβώς δεν έχεις καταλάβει;

 

Τις εντολες που λεει, κατι με dd, που τις κανω;; αυτο δεν καταλαβα....

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε παρεξήγησες, δεν ειρωνεύτηκα! Νόμιζα ότι στ' αλήθεια δεν ήξερες ότι έπρεπε να τις γράψεις σε terminal emulator.

Λοιπόν πες μου που ακριβώς έχεις κολλήσει;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Έχοντας κάνει την αναβάθμιση σε android 5 πριν αρκετό καιρο και αφου δεν αντεχα αλλο γιατι σερνόταν, αποφάσισα να κάνω downgrade στο kitkat. Εγκατέστησα τους drivers, έτρεξα το lgflashtool2014 αλλα ξέχασα να βάλω το κινητό σε download mode. Ετσι μου εβγαλε στην οθονη firmware update αλλα δεν εβγαλε κάποια μπαρα. Περίμενα κανα 20άλεπτο και αφου δεν εγινε τίποτα το αποσύνδεσα για να το κάνω απο την αρχη.

Δεν έμπαινε σε download mode ομως και οταν εκανα την υπολοιπη διαδικασία, μου εβγαζε πως δεν μπορει να συνδεθει με τους servers.

 

Ελπίζω να βγάλατε ακρη έτσι οπως τα εγραψα

 

Υπάρχει τρόπος να ξαναδουλέψει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι κουμπιά πατάς για να μπει σε download mode;

 

Απ' ότι είδα στο ίντερνετ κρατάς πατημένο το volume down για λιγα δευτερόλεπτα και το συνδέεις με το usb.

 

Για την ιστορία, το έστειλα στην procordia στις 28/3 τους και όταν τους πήρα τηλέφωνο την πέμπτη να δω τι γίνεται μου είπαν ότι αλλαξαν πλακέτα και οτι χρεώνουν την υποβάθμιση λογισμικού 18 ευρω και οτι μπορώ να περάσω να το παραλάβω. Τους είπα οτι τοεχω στείλει απο Θεσσαλονίκη και πρέπει να μου το στείλουν. Μου είπε οτι θα το εστελνε εκείνη την ώρα, οπότε το περίμενα την παρασκευή αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Απο χθες το πρωι του Σαββατου που ανοιξα το κινητο δεν μπορω να παρω τηλεφωνο. Παταω πανω στην επαφη κ αργει να καλεσει κ μολις το κανει λεει η κληση τερματιστηκε. Ξαναπαταω να κανω κληση κ μου βγαζει μηνυμα απενεργοποιηστε τη λειτουργια πτησης (:P) κ συνεχεια μου λεει οτι η φορτωση επαφων SIM ολοκληρωθηκε σωστα. Δοκιμασα την καρτα σε αλλη συσκευη κ καλουσε κανονικα αρα η δικη μου εχει το προβλημα. Μηπως εχει τυχει κατι αναλογο σε καποιον να μου πει τι να κανω; Δοκιμασα την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα τα ιδια. Επισης τα μηνυματα ενω αργουν στελνονται κ οταν με καλει καποιος στην αρχη χτυπαει κανονικα κ μετα κλεινει, ενω τα δεδομενα κ το δικτυο μπαινουν κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έκανα κι εγώ την μετάβαση από 5.0.1 σε cyanogenmod 13.Όλα σχεδόν άψογα... Το τηλέφωνο πάει σφαίρα πλέον σε σχέση με το βαρίδι που ήταν προηγουμένως.

Έβαλα κι εγώ την pico και όλα μια χαρά, εκτός...

Την εξωτερική κάρτα την ¨ενσωμάτωσα¨με τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο, οπότε τώρα δεν μπορώ να την δω καθόλου. Και στον υπολογιστή που το συνέδεσα δεν μπορούσα να δω κάτι πέρα από το τηλέφωνο σαν συσκευή (κανένα φάκελο).

Θέλω να περάσω κάποια αρχεία από πριν και δεν ξέρω πως.

Έχετε κάτι καλύτερο να προτείνεται για την εφαρμογή της κάμερας, γιατί δεν μου γέμισε το μάτι...

Edited by physikos
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος με Cyanogenmod να μας πει πώς πάει το τηλέφωνο από θέμα μπαταρίας; καλύτερα; χειρότερα; τα ίδια; περίπου πόσο κρατάει το τηλέφωνο μετά από μια πλήρη φόρτιση και με μια "φυσιολογική" (ας πούμε) χρήση;
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα από το πρωί που ήταν 98 % τώρα είναι στο 8 %, αλλά δεν είναι ενδεικτικό γιατί σήμερα πέρασα την ρομ και ότι άλλο είχα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το lg g2mini που εχω απο το πρωι του Σαββατου δεν επαιρνε τηλεφωνα κ τερματιζονταν οι κλησεις ενω εστελνε κανονικα μηνυματα κ εμπαινε στα δεδομενα. μετα εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων την κυριακη αλλα δεν εφτιαξε κ ενω ανοιξε κανονικα μετα απο αυτο μετα απο λιγη ωρα εκλεισε κ απο τοτε δεν εχει ανοιξει 2 μερες. Παταω το power button κ μενει μονο στο σημα της LG. Το εκανα recovery με το power και το volume down αλλα παλι δεν ανοιγει. μπορω να περασω τωρα το cyanogenmod που γραφετε παραπανω κ αν ναι πώς; το συνδεσα με τον υπολογιστη αλλα δεν αναγνωριζει το κινητο
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις την διαδικασία, περνώντας ότι χρειάζεται κατευθείαν στο κινητό.

Να θυμήσω και το δικό μου θέμα. Μετά από πέρασμα της cm 13, το συνδέω στον υπολογιστή αλλά δεν μπορώ να φορτώσω τίποτα. Είναι Μήπως θέμα οδηγών;

 

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το lg g2mini που εχω απο το πρωι του Σαββατου δεν επαιρνε τηλεφωνα κ τερματιζονταν οι κλησεις ενω εστελνε κανονικα μηνυματα κ εμπαινε στα δεδομενα. μετα εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων την κυριακη αλλα δεν εφτιαξε κ ενω ανοιξε κανονικα μετα απο αυτο μετα απο λιγη ωρα εκλεισε κ απο τοτε δεν εχει ανοιξει 2 μερες. Παταω το power button κ μενει μονο στο σημα της LG. Το εκανα recovery με το power και το volume down αλλα παλι δεν ανοιγει. μπορω να περασω τωρα το cyanogenmod που γραφετε παραπανω κ αν ναι πώς; το συνδεσα με τον υπολογιστη αλλα δεν αναγνωριζει το κινητο

 

Αν είναι στην εγγύηση να τους το πας να το φτιάξουν, αντί να προσπαθείς να το φτιάξεις μόνος σου.

@physikos για ποιόν λόγο θες να έχεις την εξωτερική σαν εσωτερική; Όσοι το έχουν κάνει, έχουν ένα σωρό προβλήματα. Και εγώ το είχα δοκιμάσει στην αρχή αλλά το άλλαξα.

Κράτα αντίγραφα της εξωτερικής κάρτας και φόρμαρέ την ξανά όπως ήταν.

Link to comment
Share on other sites

@agma

Λες να κρατούσα μόνο την εσωτερική μνήμη; Δεν είναι μικρή; Ξέρουμε τι προβλήματα;

Αντίγραφο πως να κρατήσω; Κόπυ - πειστ ή από titanium;

Και κάτι ακόμη... Έβγαλε αναβάθμιση η cm. Για να την περάσω πρέπει να πάρω αντίγραφο; Θα τα σβήσει όλα η καινούρια Ρομ;

Link to comment
Share on other sites

Η εσωτερική μνήμη στο δικό μου με φτάνει και περισσεύει. Ανάλογα την χρήση που κάνεις βέβαια, αλλά ο χώρος που χρειάζεται το κιν. για τις διεργασίες του είναι ελάχιστος. Από εκεί και ύστερα ό,τι προσωπικό έχω (photo, μουσική κτλ.) τα βάζω στην εξωτερική μνήμη.

Δες εδώ πως είναι το δικό μου τώρα:

http://s28.postimg.org/hhc6rv9wt/Screenshot_20160414_122814.png

Τι εννοείς αν ξέρουμε τι προβλήματα;

Οι αναβαθμίσεις που βγαίνουν (σχεδόν καθημερινά) αν τις κατεβάζεις απ' το μενού -> Ρυθμίσεις -> Σχετικά με το τηλέφωνο -> Ενημερώσεις Cyanogenmod μόλις τελειώσει σου εμφανίζει ακύρωση ή ενημέρωση. Αν πατήσεις ενημέρωση, την κάνει αυτόματα και δεν χάνεις τίποτα.

Αντίγραφο εννοώ να κρατήσεις με copy - paste μέσω κινητού αφού ο υπολογιστής δεν βλέπει την εξωτερική κάρτα. Βάλε τα αρχεία που έχεις στην εξωτερική σε έναν φάκελο στην εσωτερική μνήμη, μετά πήγαινε μέσα απ' το μενού και διαμόρφωσέ την πάλι σαν εξωτερική.

Τέλος μετέφερε ξανά τα αντίγραφα που είχες κρατήσει απ' την εσωτερική στην εξωτερική.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,το κινητο το εχω απο περυσι το Σεπτέμβρη(2014) και τωρα που θα το αλλαξω σκεψτηκα να το πειραξω λιγο,παντα ηταν ρουταρισμενο αλλα δεν ηθελα να δομιμασω να του περασω καποια αλληρομ λογω εγγυησης.

Αλλα Τώρα δεν με πειραζει.

 

Αξιζει να περασω καποια αλληισως πιο ελαφρυα;

Επισης χρειαζεται ξεκλειδωμα ο bootloader?

 

Αν υπαρχει κανας αναλυτικος οδηγος θα ημουν υπόχρεος

Link to comment
Share on other sites

Lg g2 mini προβλημα χώρου, υπαρχει λυσει?

Εχουμε μεταφέρει οτι μπορουσαμε στην καρτα sd με το app2sd.

Αλλα παλι ανεπαρκης.

Έχει βρεθει λυσει?

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160523/f9618538724b31956abd5873667b156c.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160523/1b0c25774d9329ebf6ca378f6f9c9d0a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.εχεις να προτεινεις καμια καλη ρομ;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.εχεις να προτεινεις καμια καλη ρομ;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

http://download.cyanogenmod.org/?device=g2m

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

Σκεφτόμουν να βάλω μια σχετικά μεγάλη microSD στο κινητό. Διαβάζω ότι υποστηρίζει 32GB αλλά στο ebay είδα και 64GB. Μήπως έχει βάλει κάποιος μια μεγάλη μνημη 32 ή 64 GB να μας δώσε τα φώτα του; Τον κατασκευαστή/τύπο κτλ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG G2 mini (D620)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...