Jump to content

Doogee DG800


Manux_oS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχω εν προβλημα. Ξαφνικα δεν δουλευει το wi-fi .Το κλεινω και το ξανανοιγω, συνδεεται για δευτερολεπτα και μετα μου λεει οτι το δικτυο ειναι ασφαλισμενο και δεν μπορει να συνδεθει.Του εκανα reboot , για ενα διαστημα λειτουργησε και τωρα παλι τα ιδια.Ξερει κανεις τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 748
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχεις δοκιμάσει το iRoot;

 

Βρέθηκε τρόπος για root: http://www.needrom.com/download/cwm-recovery-for-dg800-valencia/

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε πριν μερικες μερες. Συνολικα απο την πληρωμη, μεχρι το ΕΛΤΑ της περιοχης μου, εκανε 22 ημερες. Λογικο λογω εορτων. Το πηρα απο ebay και μου κοστισε 67 ευρω τελικη τιμη, και οχι 65, γιατι ανεβηκε λιγο το δολαριο εν τω μεταξυ. Ευχαριστω πολυ τα μελη ilmas και stefanos123 για τη βοηθεια τους πριν την παραγγελια.

 

Οι πρωτες εντυπωσεις μου ειναι θετικοτατες. Οχι μονο λογο χαμηλης τιμης, αλλα συνολικα. Για αντιστοιχων δυνατοτητων κινητο στην Ελλαδα, πρεπει να δωσεις τριπλασια χρηματα πιστευω.

 

Θα αρχισω απο τα αρνητικα που ειναι λιγα και μετα τα θετικα.

 

Ο φορτιστης ειναι εντελως της πλακας. Εκτος απ΄οτι ειναι για ΗΠΑ και θελει ανταπτορα ειναι μονο 700 mA, τα οποια μου φαινονται λιγα (μπορει και να μη ειναι, δεν ειμαι ειδικος). Χρησιμοποιω για φορτιση εναν Samsung που ειχα απο αλλο κινητο που ειναι 1,2Α. Μη μου πειτε ενας ανταπτορας κανει 1 ευρω γιατι τις περισσοτερες φορες που βγαζεις απο την πριζα το καλωδιο, ο ανταπτορας μενει στην πριζα. Πολυ μικρο το κακο, εχω αρκετους φορτιστες απο αλλα κινητα.

 

Για μενα ειναι λιγο μεγαλο σε μεγεθος. Θα το προτιμουσα 8-10 χιλιοστα μικροτερο σε υψος. Γουστα ειναι αυτα βεβαια, και ολοι οι φιλοι (που εχουν τερατα) μου λενε οτι μετα απο μια εβδομαδα που συνηθιζεις το μεγεθος δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις μικροτερο.

 

Το πισω καλυμμα (αυτο με τους ρομβους) μου φαινεται οτι δεν εχει πολυ καλο κρατημα, σαν να γλιστραει λιγο. Στις φωτογραφιες δειχνει πολυ κακογουστο, αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειναι καθολου ασχημο. Αυτο που ειχε μεσα το δικο μου ειναι το μαυρο.

 

Οι πληροφοριες για τις μνημες ειναι εντελως αλλ' αντ' αλλων. Μου δειχνει internal storage 3,36GB και phone storage 2,76GB. Επισυναπτω 2 φωτογραφιες για του λογου το αληθες. Δεν ξερω αν αυτο οφειλεται σε καποιο προβλημα.

 

Απ΄ολα τα παραπανω δεν με ενοχλει κατι ιδιαιτερα.

 

Τα θετικα εκ πρωτης οψεως μονο, γιατι δεν εχω ακομη ασχοληθει πληρως. Που και που δοκιμαζω ή παιζω με καποια πραγματα.

 

Ειναι για μενα, πολυ πιο ωραιο απο τα βιντεο και τις φωτογραφιες που ειδα. Πολυ λεπτο, και ελαφρυ. Γενικα ανετο στο χερι. Και κυριως με ευχαριστει να το βλεπω, αισθητικα. Υπαρχουν εξαιρετα κινητα που ομως με ενοχλουν εμφανισιακα. Αυτο μου αρεσει.

 

Η αποκριση του ειναι γενικα πολυ γρηγορη σε οτι εχω δοκιμασει. Εκει που εντυπωσιαστηκα πραγματικα ειναι η πλοηγηση στο internet. Οι σελιδες ανοιγουν ακαριαια. Μιλαω για συνδεση με Wifi. Και για σελιδες με πολλες φωτογραφιες ή και βιντεο. Παρεμπιπτονως γιατι δεν μου ανοιγει τα βιντεο στο youtube ενω τα ανοιγει σε αλλα site;

 

Τα ουδετερα τωρα. Τα ακουστικα που το συνοδευουν δεν εχουν μπασο, και εχουν μαλλον υπερτονισμενες υψηλες αλλα δεν ειναι και για πεταμα. Εχω τυχει στο παρελθον και σε λιγο καλυτερα δωρεαν ακουστικα. Γενικα, ακομη και τα AKG που εχω, δεν βγαζουν πολυ περισσοτερο μπασο. Ετσι ειναι τα in ear, δυστυχως.

 

Η εμβελεια στο Wifi δεν ειναι τρομερη αλλα δεν ειναι και χαλια. Τουλαχιστον σε σχεση με οπως με ειχατε προετοιμασει. Στα 8-10 μετρα, χωρις ενδιαμεσους τοιχους απο το access point, καμμία αντιληπτη διαφορα. Στα 10 μετρα με 2 τοιχους, μου θυμιζε καλο 3G mobile internet. Ειχα μια μικρη καθυστερηση, αλλα τιποτα ενοχλητικο. Μπορω να ζησω ανετα με κατι τετοιο.

 

Το μονο που με ενοχλει μεχρι στιγμης ειναι η ενταση του ηχου κατα τη διαρκεια των κλησεων. Ειναι αισθητα χαμηλοτερη απο το προηγουμενα κινητα που ειχα. Υπαρχει τροπος βελτιωσης;

 

Καταληγοντας, ειμαι μεχρι στιγμης, πολυ ευχαριστημενος απο την αγορα μου. Δεν εχω ξεκινησει να το χρησιμοποιω καθημερινα και δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις, αλλα αν θελετε κατι να ρωτησετε, ευχαριστως να βοηθησω.

Edited by tommycr7
Link to comment
Share on other sites

Οι πληροφοριες για τις μνημες ειναι εντελως αλλ' αντ' αλλων. Μου δειχνει internal storage 3,36GB και phone storage 2,76GB. Επισυναπτω 2 φωτογραφιες για του λογου το αληθες. Δεν ξερω αν αυτο οφειλεται σε καποιο προβλημα.

 

Παρεμπιπτονως γιατι δεν μου ανοιγει τα βιντεο στο youtube ενω τα ανοιγει σε αλλα site;

 

Το μονο που με ενοχλει μεχρι στιγμης ειναι η ενταση του ηχου κατα τη διαρκεια των κλησεων. Ειναι αισθητα χαμηλοτερη απο το προηγουμενα κινητα που ειχα. Υπαρχει τροπος βελτιωσης;

 

Καλορίζικο!

Σε όλα τα κινητά, μεγάλο μέρος της μνήμης είναι δεσμευμένο από το λειτουργικό, οπότε από τα 8gb είναι διαθέσιμα τα μισά συνήθως.

Τα βίντεο σε μένα παίζουν κανονικά στο youtube, περίεργο να μην παίζουν στο δικό σου...

Όσον αφορά την ένταση, δοκίμασε αυτό (δεν ξέρω όμως αν γίνεται χωρίς να κάνεις root):

Πληκτρολογείς *#*#3646633#*#* και μπαίνεις σε Engineer Mode. Πηγαίνεις Hardware Testing, Audio, Normal Mode. Στο Type επιλέγεις Sph και στο Level 6 και ορίζεις την τιμή σε 155. Τέλος πατάς Set. Επαναλαμβάνεις ακριβώς το ίδιο για Type Sph2.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη απο τον browser του τηλεφωνου μπορεις να παιξεις βιντεο στο youtube; Εγω δεν μπορω με τιποτα. Παταω το play φορτωνει και μετα τιποτα. Τις διαφημισεις μου τις παιζει μια χαρα παντως! Σε αλλα site παιζει τα βιντεο μια χαρα. Στο BBC, στο ESPN πχ τα ανοιγει αμεσως. Επισης παω να μπω στο CNN και μου δειχνει μια λευκη σελιδα.

 

Δοκιμασα το chrome και μου κρασαρει και το Dolphin και σερνεται.

 

Το ματιασα μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη απο τον browser του τηλεφωνου μπορεις να παιξεις βιντεο στο youtube; Εγω δεν μπορω με τιποτα. Παταω το play φορτωνει και μετα τιποτα. Τις διαφημισεις μου τις παιζει μια χαρα παντως! Σε αλλα site παιζει τα βιντεο μια χαρα. Στο BBC, στο ESPN πχ τα ανοιγει αμεσως. Επισης παω να μπω στο CNN και μου δειχνει μια λευκη σελιδα.

 

Δοκιμασα το chrome και μου κρασαρει και το Dolphin και σερνεται.

 

Το ματιασα μου φαινεται.

 

Δοκίμασε το UC Mini browser, εμένα μου παίζει μια χαρά. Με το Opera ανοίγει με την εφαρμογή του youtube (η οποία δεν υπάρχει, πρέπει να την κατεβάσεις εσύ).

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο κατάλαβα ότι ο καλύτερος περιηγητής για μένα τουλάχιστον είναι ο Atlas browser παίζει βίντεο από το YouTube ακόμα και ελαχιστοπιημενο έχει και multi view αν το αγοράσετε. Τα πιο δημοφιλή δεν σημαίνουν ότι είναι καλά .ο Atlas πρέπει να είναι νέος browser και ο καλύτερος για μένα άμα πάρετε και την πληρωμένη έκδοση είναι τέλειος. Στο doogee αυτόν δουλεύω
Link to comment
Share on other sites

Αυξηση εντασης:

Low speaker volume during calls

 

Open engineer mode (on the dialer press *#*#3646633#*#* )

move to Hardware Testing tab (third on the right)

then to Audio

select Normal Mode

for Type: spf and spf2

and for each level (from 0-6) increase the values and press set each time

tip... for level 6 set 150 or at maximum 155 but not the maximum available 160.

 

When finish go back on menu Audio

Select SpeechEnchacement

Change common parameter to Normal mode

Change parameter0 to parameter6

Set a value around 300

And for parameter7

Set value between 96-124

 

Even though you don’t need to restart the phone its better to do.

 

ο ηχος γινεται τουμπανο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις δοκιμασει αυτο linguistgr και σου δουλεψε; Γιατι το ειδα κι εγω στο internet αλλα λενε οτι ειναι για το Doogee 550. Τελως παντων ειπα να το δοκιμασω. Οταν πηγα στο SpeechEnchacement να αλλαξω το common parameter σε Normal mode βρηκα 24 parameters οχι μονο 7. Αλλαξα τις 0-6 και την 7 και οταν μιλησα μου ελεγαν οτι με ακουγαν με εκο. Edited by tommycr7
Link to comment
Share on other sites

Bairamari οι θηκεσ για flip booκ κανουν του lg nexus 5?

 

Ναι μονο αν ειναι flip γιατι δεν δεσμευουν τα κουμπια και η φωτογραφικη ταιριαζει ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να μεταδίδω την οθόνη τού doogee μου στη smart TV (τηλεόραση) αν μπορεί κάποιος να μου πει και ξέρει δοκιμασμένα. Θέλω να το κάνω αυτό για να βλέπω ταινίες
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να μεταδίδω την οθόνη τού doogee μου στη smart TV (τηλεόραση) αν μπορεί κάποιος να μου πει και ξέρει δοκιμασμένα. Θέλω να το κάνω αυτό για να βλέπω ταινίες

Πρέπει να στηρίζει η τηλεοραση σου miracast για να βλέπεις την οθόνη του κινητού στη τηλεόραση σαν να το εχεις συνδέσει με HDMI...αλλιως πρεπει να υποστηριζει το κινητό dlna για να το χρησιμοποιήσεις με τη smart τηλεοραση σου...κοίτα και αυτό http://m.tinydeal.com/product/hi763-miracast-dlna-airplay-wifi-display-dongle-for-smartphone-111836

Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν συνδέσω το κινητό με hdmi καλώδιο στην τηλεόραση θα γίνει μετάδοση; η πρέπει να αγοράσω αυτό το πράγμα; επίσης βλέπω οτι υπάρχει και σε USB.το doogee έχει κάπου που λέει μετάδοση οθόνης δεν ξέρω άμα εννοείς αυτό.τελικά είδα η τηλεόραση έχει screen share ανοίγω και το κινητό για μετάδοση αλλα δεν βρέθηκε συσκευή λέει και η τηλεόραση και το κινητό Edited by kwstas97
Link to comment
Share on other sites

Αν συνδέσω το κινητό με hdmi καλώδιο στην τηλεόραση θα γίνει μετάδοση; η πρέπει να αγοράσω αυτό το πράγμα; επίσης βλέπω οτι υπάρχει και σε USB.το doogee έχει κάπου που λέει μετάδοση οθόνης δεν ξέρω άμα εννοείς αυτό.τελικά είδα η τηλεόραση έχει screen share ανοίγω και το κινητό για μετάδοση αλλα δεν βρέθηκε συσκευή λέει και η τηλεόραση και το κινητό

 

Για να παιζει το καλώδιο HDMI πρεπει το Κινητο να υποστηρίζει mhl πράγμα που δεν συμβαίνει...δεν υποστηριζει το Κινητο mhl..αυτό όσων αφορά το καλώδιο... Ασύρματα έχουμε δυο τεχνολογίες miracast και dlna...το Κινητο σου υποστηριζει μονο miracast γι αυτό σου γράφει ασύρματη μετάδοση οθόνης.. Ενω η τηλεόραση μαλλον υποστηριζει μονο dlna γι αυτό σου λεει screen share..ποιο είναι το μοντελο τηλεορασης;

Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

λιγη βοηθεια εδω παιδια. οι ενημερωσεις που βγαινουν με roms χρειαζονται root για να λειτουργησουν; κι αν κανω root θα χασω την εγγυηση του κινητου;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
οι ενημερωσεις που βγαινουν με roms χρειαζονται root για να λειτουργησουν;

 

Όχι.

 

κι αν κανω root θα χασω την εγγυηση του κινητου;

 

Όχι, πολλά καταστήματα το στέλνουν ήδη με root αλλά και πάλι μπορείς να το κάνεις root/unroot κατά βούληση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

tommycr αλλαξα παραμετρ0 σε 300 1 σε 300 3 σε 300 και το 7 σε 110 δεν μου εχει παραπονεθει κανενασ για εκο

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

kwstas97 το εχω συνδεσει με lg42650v (βλεπω τα παντα στην οθονη απο το κινητο) οχι με miracast αλλα με wifi-direct πρεπει η οθονη να μην ειναι σε κατασταση καναλιων δηλαδη να μην βλεπεισ καναλια εκεινη τη στιγμη δε ξερω στην sαmsung που ακριβως το εχει αλλα αν εχει wifidirect σιγουρα γινεται

Link to comment
Share on other sites

kwstas97 το εχω συνδεσει με lg42650v (βλεπω τα παντα στην οθονη απο το κινητο) οχι με miracast αλλα με wifi-direct πρεπει η οθονη να μην ειναι σε κατασταση καναλιων δηλαδη να μην βλεπεισ καναλια εκεινη τη στιγμη δε ξερω στην sαmsung που ακριβως το εχει αλλα αν εχει wifidirect σιγουρα γινεται

Το miracast χρησιμοποιεί το WiFi direct... Η τηλεόραση που αναφέρει ο linguistgr έχει miracast..ενω η δικιά σου απο τα λιγα που εψαξα δεν υποστηρίζει miracast αλλά μόνο dlna..

Edited by pappasmix
Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Το miracast χρησιμοποιεί το WiFi direct... Η τηλεόραση που αναφέρει ο linguistgr έχει miracast..ενω η δικιά σου απο τα λιγα που εψαξα δεν υποστηρίζει miracast αλλά μόνο dlna..
και δεν γίνεται να κάνω τίποτα τώρα;
Link to comment
Share on other sites

και δεν γίνεται να κάνω τίποτα τώρα;

 

Μάλλον θα πρέπει να αγορασεις κάποια συσκευή για την τηλεοραση που να παιζει miracast..

Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να αγορασεις κάποια συσκευή για την τηλεοραση που να παιζει miracast..
μπορείς να μου προτείνεις καμιά; Αλλά να δουλεύει σίγουρα :wink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...