Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ προς αυτό κλίνω. Χωρίς να έχω εμπειρία μου φαίνεται το πιο πλήρες. Εκείνο που θέλω σίγουρα είναι να βλέπω/διαχειρίζομαι τις ειδοποιήσεις από το κινητό γιατί λόγω δουλειάς δεν είναι πάντα εύκολο να έχω πρόσβαση σε αυτό. Τα υπόλοιπα θα τα βρω στην πορεία...

 

Στάλθηκε από το HTC U Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό μπορείς να το κανείς και με smartwatch των 150 ευρώ

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το 2ο αν θες αυτονομία και το 3ο αν κάνεις σπορ και θες ακρίβεια. Τα σαμσουγκ γενικώς δεν κάνουν για σπορ.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Συμπεριέλαβα και το gear sport στις επιλογές γιατι είδα πολύ καλά reviews. Άλλη εναλλακτική για αξιόπιστες μετρήσεις GPS?

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για δες και το Huawei watch GT που μόλις ανακοινώθηκε

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κρατώ επιφύλαξη για το λειτουργικό του.

Δεν ξέρω πόσο ώριμο είναι.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα κι η ζωνη ειναι δυσχρηστη. Βρηκα polar m400 hr, tomtom spark και garmin forerunner 235 που ειναι πιο ακριβο, αλλα καποιο αλλο της garmin θα υπαρχει. Με ενδιαφερουν τα παραπανω κριτηρια και αν ειναι δυνατον να ειναι σχεδον πληρες. Να μην χρειαζεται δηλαδη το αππ οσο γινεται.

Τελικά χτύπησα το foreruneer 235. Το μόνο που δεν μπορείς να δεις είναι τα στατιστικά του ύπνου και τους παλμούς πλην των τελευταίων 4 ωρών χωρίς το app.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από εμένα. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω, λιγάκι σύνθετη.

 

Ξεκινώ με τα βασικά. Τώρα με τα γεράματα (φαίνεται από το nickname) το έχω ρίξει στο γυμναστήριο. Ή, μάλλον, το είχα ρίξει στο γυμναστήριο με θεαματικά αποτελέσματα, αν και αυτό ελέγχεται και θα το δούμε σε βάθος χρόνου (βαθιά γεράματα, αν φτάσουμε ποτέ). Τα τελευταία 2 χρόνια τα παράτησα λόγω αυξημένων υποχρεώσεων και έκανα με bursts (δηλαδή 2 μήνες έντονα, μετά 1 προπόνηση την εβδομάδα, πάλι 1 μήνα κτλ). Φέτος είπα να αρχίσω ξανά πιο δυναμικά. Πέραν αυτού ασχολούμαι με την αγαπημένη μου δραστηριότητα που είναι το περπάτημα. Δεν θα περπατήσω - πλέον - συχνά εκτός πόλης, αλλά, τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα θα βγω για περπάτημα γρήγορο το βράδυ (χειμώνας είναι ακόμη καλύτερα με το κρύο) και θα κάνω 10-12km στο χαλαρό. Εκτός πόλης, σε βουνό δηλαδή, θα πάω 3-4-5 φορές τον χρόνο μόνον. Το πρόβλημα είναι πως, για να διατηρήσω την μυϊκή μάζα που απέκτησα στο γυμναστήριο (ή μάλλον για να την χάσω με αργότερο ρυθμό), συνεχίζω και τρώω σχεδόν όπως όταν έκανα γυμναστήριο συστηματικά, οπότε φέτος ειδικά πήρα κιλά που πρέπει να φύγουν αμέσως, γιατί αφενός γκρινιάζει η γυναίκα, αφετέρου με ενοχλούν κι εμένα (ρούχα, δυσκολία στην καθημερινότητα, εικόνα σώματος κτλ).

 

Πάμε τώρα στην επαφή μου με τα sports trackers. Πέρυσι χρησιμοποιούσα ένα Garmin Vivosmart HR το οποίο είχε ικανοποιητική ακρίβεια (άλλωστε δεν ζητάω και υπερβολικά πράγματα), αλλά με ενοχλούσαν τρία πράγματα πάνω του: α) ήταν μικρό στο χέρι μου και δεν μου άρεσε εμφανισιακά, β) δεν είχε gps, οπότε έπρεπε να δουλεύω συνέχεια το gps του κινητού, γ) έδειχνε ώρα με νούμερα και όχι δείκτες (μικρό το κακό), αλλά δεν είχε και δευτερόλεπτα, πράγμα που το χρησιμοποιώ συνέχεια στο γυμναστήριο στα διαλείμματα μεταξύ των σετ (εκτός του ότι, ως γέρος, έχω συνηθίσει να βλέπω την ώρα με δείκτες, αν και στην πράξη είμαι full ηλεκτρονικός λόγω σπουδών τουλάχιστον). Τελικά, το χάρισα σχεδόν σε έναν φίλο και επέστρεψα στο παλιό κλασσικό ρολόι με δείκτες που χρησιμοποιούσα εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστον. Φέτος, όμως, αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να φύγουν τα περιττά κιλά που μάζεψα το καλοκαίρι κυρίως και μέσα στον Σεπτέμβριο, οπότε θέλω αφενός να αρχίσω το γυμναστήριο πιο συστηματικά (ας πούμε 3 φορές την εβδομάδα), αφετέρου να αρχίσω το περπάτημα όπως έκανα μέχρι πέρυσι, ενώ θα καταγράφω και δραστηριότητα για να ξέρω πού βρίσκομαι θερμιδικά. Μην νομίζετε ότι θα κάνω κάτι ακραίο δηλαδή. Συζητάμε για ανταλλαγή ~5 κιλών λίπους που πρέπει να φύγουν με ~1-2 κιλά μυϊκής μάζας που πρέπει να έρθουν.

 

Ας δούμε, τώρα, τι ακριβώς ζητάω.

 

1. Να είναι πρώτα από όλα στρογγυλό για να το φοράω συνέχεια χωρίς να μου δίνει στα νεύρα η εμφάνιση και να έχει GPS (δεν θέλω να κουβαλάω κινητό μαζί, ούτε και να τρώω την μπαταρία του Note 8 για πλάκα κάθε φορά που βγαίνω για περπάτημα, άλλωστε δεν μπορώ να μετράω θερμίδες με το κινητό).

2. Να έχει, χωρίς αυτό να είναι 100% υποχρεωτικό, δείκτες. Απαραίτητα, όμως, να δείχνει δευτερόλεπτα (ένας λόγος να θέλω στρογγυλό).

3. Συγχρονισμοί κτλ δεν με ενδιαφέρουν τόσο αν θα γίνονται συνέχεια. Και με το Gramin πέρυσι έκανα έναν συγχρονισμό στις 5 ημέρες, κάθε φορά που το φόρτιζα δηλαδή.

4. Οπωσδήποτε HR που θα δουλεύει 24/7 για να έχω ένδειξη θερμίδων στην διάρκεια της ημέρας. Δεν θέλω ζώνες κτλ γιατί δεν θα τα χρησιμοποιήσω.

5. Τιμή μέγιστο τα 300€. Τώρα, αν είναι +10-20 παραπάνω δεν θα τα χαλάσουμε, αλλά, αν και μου αρέσει πάρα πολύ, δεν συζητάω για Fenix 5 κλπ αντίστοιχης κλάσης γιατί δεν το επιτρέπουν τα οικονομικά μου.

6. Να μπορεί να μετρήσει - όσο είναι αυτό δυνατόν - και γυμναστήριο. Να μην βγάζει δηλαδή εκτός τόπου και χρόνου αποτελέσματα, έστω και μέσω μέτρησης παλμών.

 

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι. Θα ήθελα, από όσους έχουν σχετική εμπειρία με τέτοιες συσκευές, προτάσεις. Ως πρώτες σκέψεις μου έρχονταν στο μυαλό Stratos, Galaxy watch, Vivoactive αλλά σκέφτομαι και πιο αθλητικά, όπως της Garmin. Κάθε άποψη δεκτή.

 

Ευχαριστώ.

Edited by pipinos1976
Link to comment
Share on other sites

Το " ότι πληρώνεις παίρνεις" , ισχύει απόλυτα εδώ!!!

Η γνώμη μου είναι μόνο garmin. Διάλεξε κάποιο μοντέλο που να σε καλύπτει , νομίζω έχει βγάλει κι ένα νέο πριν από λίγες ημέρες , και προχώρησε σε αγορά.

Εναλλακτική αγορά αλλά εξαρτάται άμεσα από app στο κινητό , είναι και η polar.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

@pipinos1976 πολύ ωραία η περιγραφή σου κι αναλυτική.

Είχα ακριβώς το Vivosmart HR και πήγα σε Foreruneer 235 απόλυτα ικανοποιημένος.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς μονο garmin σε αυτα τα λεφτά, δες το vivoactive 3 το είχα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος ειδικά στις δραστηριότητες. Επίσης βγάλαν και ενα music τελευταία 645 αν θυμάμαι καλα το μοντέλο.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε pipinos1976 αν δε βιάζεσαι για άμεση αγορά,περίμενε λίγο ακόμη γιατί αναμένονται προς κυκλοφορία τα καινούρια polar m, amazfit verge και huawei watch gt, με τιμές γύρω στα 300€ με το xiaomi να είναι ίσως λίγο πιο φτηνό.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sent from my Ulefone Power
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το amazfit bip εγω για τα λεφτά του είναι τρελό deal. Εντάξει κάποτε χάνει τους παλμούς προς τα κάτω σε κατάσταση ηρεμίας αλλα σε φάση γενικά είναι εξαιρετικο και μπαταρία απο αλλο πλανήτη.

Θα το δοκιμάσω και σε δραστηριότητες και θα αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις εμπειρια απο το service της garmin; Γνωριζει κανεις απο εσας που προτινεται τα "οικονομικα" forerunner οτι αν σπασει το τζαμι ή χαλασει η μπαταρια δεν αλλαζουν και απατειται αγορα νεου ;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άλλαξα λουράκι από ρολόι της garmin , κανένα πρόβλημα...

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω ακόμη και στο φόρουμ της garmin ότι αν σου σπάσει το τζάμι δεν το επισκευάζουν αλλά σου προτείνουν αγορά νέου ρολογιού σε λίγο καλύτερη τιμή που μπορεί να είναι και ανακατασκευασμενο. Επίσης σε κάποια μοντέλα forerunner το σώμα ειναι πρεσαριστο και δεν ανοίγει για αλλαγές μπαταρίας αν χαλάσει. Και η ποιότητα κατασκευής στα 2χχ είναι χειρότερη και από κινέζικο του 50αρικου με πλαστικό σώμα που χαράζει με το παραμικρό.

 

Δεν είναι κινητό που με μια θήκη το προστατεύεις . Εδώ μιλάμε για κάτι που είναι συνέχεια στο χέρι σου και όλο και κάπου θα το χτυπήσεις. Το καημενο το swatchακι μου αν είχε φωνή θα με έβριζε έτσι πως το έχω καταντήσει.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν ρωτάς το ίδιο το service , τι γίνεται σε περίπτωση βλάβης της οθόνης;;;

Για το φίλο ποιο πάνω που αναρωτήθηκε τι σχέση έχει το λουράκι με την οθόνη του ρολογιού , θα τον απογοητεύσω αλλά αυτό μου χάλασε και αυτό ανέφερα....

Αν είχε σπάσει το τζάμι του ρολογιού μου θα έλεγα για το τζάμι..

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν ρωτάς το ίδιο το service , τι γίνεται σε περίπτωση βλάβης της οθόνης;;;

Για το φίλο ποιο πάνω που αναρωτήθηκε τι σχέση έχει το λουράκι με την οθόνη του ρολογιού , θα τον απογοητεύσω αλλά αυτό μου χάλασε και αυτό ανέφερα....

Αν είχε σπάσει το τζάμι του ρολογιού μου θα έλεγα για το τζάμι..

Απο αυτα που διαβαζω στο επισημο forum της Garmin θα γινει αλλαγη με αλλο ρολοι και οχι επισκευη.

Σε σπασιμο οθονης , που δεν καλυπτει φυσικα η εγγυηση , γινεται προταση αγορας αλλου smartwatch σε χαμηλοτερη τιμη.

 

Αυτα απο τυχαια αναγνωση στο forum της garmin . Ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι μεμονωμενα περιστατικα και ειναι παγια τακτικη της εταιρειας λογο κατασκευης των ρολογιων της.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν ρωτάς το ίδιο το service , τι γίνεται σε περίπτωση βλάβης της οθόνης;;;

Για το φίλο ποιο πάνω που αναρωτήθηκε τι σχέση έχει το λουράκι με την οθόνη του ρολογιού , θα τον απογοητεύσω αλλά αυτό μου χάλασε και αυτό ανέφερα....

Αν είχε σπάσει το τζάμι του ρολογιού μου θα έλεγα για το τζάμι..

 

Σε τι να με απογοητεύσεις; :lol: Είμαι κάτοχος ενός Garmin Instict και ενός Garmin fenix 3. :lol:

Απλά θεωρώ κάτι εντελώς μηδαμινό την αλλαγή στο λουράκι τόσο που να το γράφεις λες και άλλαξες κάτι σημαντικό. Με το συμπάθειο αλλά έτσι το είδα εγώ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και στο θέμα του ΜΌΤΟ.

Ήρθε η νέα μεγάλη αναβάθμιση του WEAR Os.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και στο θέμα του ΜΌΤΟ.

Ήρθε η νέα μεγάλη αναβάθμιση του WEAR Os.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Δεν έχω το συγκεκριμένο smartwatch αλλά πήρα στο δικό μου την αναβάθμιση αυτή και όσο και αν σχεδιαστικά είναι πολύ ωραία, υπάρχουν δύο θέματα που με εκνευρίζουν. 1) Αυτό που έγραψες στο νήμα και εσύ. Θα μπορούσαν να βάλουν το swipe left να ανοίγει μία εφαρμογή που θα ορίζει ο χρήστης. Και 2) και σημαντικότερο για μένα, έβγαλαν την ημερομηνία από την κουρτίνα (swipe down). Με ποιο σκεπτικό;;; Αν δεν έχεις watchface με ημερομηνία πρακτικά δεν υπάρχει τρόπος να δεις την ημερομηνία!!

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το συγκεκριμένο smartwatch αλλά πήρα στο δικό μου την αναβάθμιση αυτή και όσο και αν σχεδιαστικά είναι πολύ ωραία, υπάρχουν δύο θέματα που με εκνευρίζουν. 1) Αυτό που έγραψες στο νήμα και εσύ. Θα μπορούσαν να βάλουν το swipe left να ανοίγει μία εφαρμογή που θα ορίζει ο χρήστης. Και 2) και σημαντικότερο για μένα, έβγαλαν την ημερομηνία από την κουρτίνα (swipe down). Με ποιο σκεπτικό;;; Αν δεν έχεις watchface με ημερομηνία πρακτικά δεν υπάρχει τρόπος να δεις την ημερομηνία!!

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχεις δίκιο.

Σημαντικες παραλείψεις

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω ερωτευτεί το Samsung gear sport. Είμαι ένα κλικ από την παραγγελία, κολλάω όμως στο GPS του. Αλλα reviews το δείχνουν οκ και άλλα στην καλύτερη μέτριο....

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...