Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τουλάχιστον το plus δεν το βλέπω κάπου διαθέσιμο να πωλείται, οπότε δύσκολο να σου πει κάποιος άποψη.

Η χρήση κρύσταλλου ζαφειριού σίγουρα είναι στα θετικά μαζί με την μεγάλη μπαταρία των 600mah.

Εάν υποστηρίζεται και από μια καλή εφαρμογή της Lenovo, τότε σε αυτά τα χρήματα θα είναι καλή επιλογή για κάποιον που θέλει smartwatch με κλασσική εμφάνιση.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τουλάχιστον το plus δεν το βλέπω κάπου διαθέσιμο να πωλείται, οπότε δύσκολο να σου πει κάποιος άποψη.

Η χρήση κρύσταλλου ζαφειριού σίγουρα είναι στα θετικά μαζί με την μεγάλη μπαταρία των 600mah.

Εάν υποστηρίζεται και από μια καλή εφαρμογή της Lenovo, τότε σε αυτά τα χρήματα θα είναι καλή επιλογή για κάποιον που θέλει smartwatch με κλασσική εμφάνιση.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπάρχει εδω, αλλα δεν εχει μετρητη πιεσης .. οποτε πρεπει να υπαρχει και αλλη εκδοση?

 

https://www.gearbest.com/smart-watches/pp_009867262887.html?wid=1349303#goodsDetail

Link to comment
Share on other sites

Και να είχε προσωπικά δεν θα βασιζόμουν σε μετρητή πίεσης από ρολόι. Εδώ τα εξειδικευμένα ηλεκτρονικά πιεσόμετρα μπράτσου και πάλι έχουν πολλές φορές θέματα αξιοπιστίας στις μετρήσεις τους.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Bip,τι είδους αδιαβροχοποιηση εχει;;;Στο Σκρουτζ γράφει splash proof,ενώ σε μια ματιά στο Ebay που έριξα έγραφε ΙΡ 68...Δεν θα το βάλω θάλασσα, αλλά αντέχει π.χ σε πισινα;;;Εγκυκλοπαιδικά βάθρα ρωτάω...
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Bip,τι είδους αδιαβροχοποιηση εχει;;;Στο Σκρουτζ γράφει splash proof,ενώ σε μια ματιά στο Ebay που έριξα έγραφε ΙΡ 68...Δεν θα το βάλω θάλασσα, αλλά αντέχει π.χ σε πισινα;;;Εγκυκλοπαιδικά βάθρα ρωτάω...
Τσου δεν αντέχει ο φίλος μου το έπνιξε έτσι μπικε για ενα δευτερόλεπτο στην πισίνα και άστα λα βιστα
Link to comment
Share on other sites

Αντέχει. Αντέχει και πλύσιμο χεριών. Εγώ κάποτε που το είχα έκανα και μπάνιο αν και δεν έπρεπε λόγω ζεστών υδρατμών. Απλά με μέτρο.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ειμουνα σίγουρος...Τουλάχιστον ελπίζω να αντεχ2ι την βροχή,γιατί θα φάει πολύ φέτος...

 

50/50 αν πεσεις σε καμία μπόρα δεν ειμαι συυγουρος τορα σε βροχούλα η τπτ πιτσιλιές όταν πλένεις τα χέρια ανετοτατα

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα έχω το Bip, συνδεδεμένος με το Note 8, και μπορώ να πω ότι καλό είναι... Με βολεύει πολύ, που μου δείχνει τα μηνύματα, τις κλήσεις, και ας βγάζει μόνο το νούμερο και όχι το όνομα αυτού που καλεί, στα βήματα όμως με το Samsung Health έχει μεγάλη απόκλιση... Το ρολόι στο χέρι, το κινητό στην τσέπη, και μέχρι τωρα που γύρισα σπίτι, από τις 00:00 που άλλαξε η μέρα έχει διαφορά γύρω στα 650 βήματα...

Ακόμα το ψάχνω, θα ενεργοποιήσω και τον ύπνο, και βλέπουμε...

Παντός φίλος έχει το Huawei band 3 και σήμερα που τα συγκριναμε, μου είπε ότι κάνει κανονικά μπάνιο στην θάλασσα, και δεν παθαινει τπτ... Έχει και μενού για κολύμβηση... Αυτό με ενδιαφέρει και αν το ήξερα θα το αγόραζα μιας και στο νησί χρειάζεται...

Στα μηνύματα δεν δείχνει ολους τους χαρακτήρες, βγάζει σε μερικά γράμματα ερωτηματικό... Πρέπει να κάνω κάτι γιαυτό η δεν υποστηρίζει όλα στα Ελληνικά;;;

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα έχω το Bip, συνδεδεμένος με το Note 8, και μπορώ να πω ότι καλό είναι... Με βολεύει πολύ, που μου δείχνει τα μηνύματα, τις κλήσεις, και ας βγάζει μόνο το νούμερο και όχι το όνομα αυτού που καλεί, στα βήματα όμως με το Samsung Health έχει μεγάλη απόκλιση... Το ρολόι στο χέρι, το κινητό στην τσέπη, και μέχρι τωρα που γύρισα σπίτι, από τις 00:00 που άλλαξε η μέρα έχει διαφορά γύρω στα 650 βήματα...

Ακόμα το ψάχνω, θα ενεργοποιήσω και τον ύπνο, και βλέπουμε...

Παντός φίλος έχει το Huawei band 3 και σήμερα που τα συγκριναμε, μου είπε ότι κάνει κανονικά μπάνιο στην θάλασσα, και δεν παθαινει τπτ... Έχει και μενού για κολύμβηση... Αυτό με ενδιαφέρει και αν το ήξερα θα το αγόραζα μιας και στο νησί χρειάζεται...

Στα μηνύματα δεν δείχνει ολους τους χαρακτήρες, βγάζει σε μερικά γράμματα ερωτηματικό... Πρέπει να κάνω κάτι γιαυτό η δεν υποστηρίζει όλα στα Ελληνικά;;;

Ωπ κουλό αυτό με τα ελληνικά στο BIP.

Δεν υποστηρίζει η ΧΙΑΟΜΙ την ελληνική γλώσσα;

 

Στο HUAWEI BAND.2 κανονικά διάβαζε τα πάντα στα Ελληνικά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ωπ κουλό αυτό με τα ελληνικά στο BIP.

Δεν υποστηρίζει η ΧΙΑΟΜΙ την ελληνική γλώσσα;

 

Στο HUAWEI BAND.2 κανονικά διάβαζε τα πάντα στα Ελληνικά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Δεν ήξερα ότι δεν υποστηρίζει και στο ΒΙP. Στο band 2 και 3 όχι δεν υποστηρίζει, πρέπει να περάσεις 3rd party εφαρμογές. Στο 3 υποστηρίζει μόνο κινέζικα, πρόσφατα κυκλοφόρησε μια έκδοση με αγγλικά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Απλά μερικά γράμματα δεν τα υποστηρίζει, και τα βγάζει με ερωτηματικό...

Όσο αφορά την μπαταρία, με ένα γρήγορο υπολογισμό, πιστεύω θα με βγάζει όριακα για 12-13 μερες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό νήμα.Μόλις απέκτησα ενα samsung gear sport και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει πως γίνεται η καταγραφή ύπνου.Εννοείται έχω δώσει δικαιώματα και την έχω ενεγοποιήσει και στην εφαρμογή s health (έχω s7 edge).

Χρειάζεται να έχω κάτι ανοιχτό στο ρολόι η πέφτω και κοιμάμαι σε flight mode;

Link to comment
Share on other sites

το κινητό το αφήνεις στην άκρη κλειστό, ανοιχτό δεν έχει σημασία.

φοράς κανονικά το ρολόι και πέφτεις για ύπνο.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

το κινητό το αφήνεις στην άκρη κλειστό, ανοιχτό δεν έχει σημασία.

φοράς κανονικά το ρολόι και πέφτεις για ύπνο.

 

Το 1ο βράδυ μου μέτρησε κανονικά τον ύπνο αλλά είχα ενεργοποιημένο το να σου μετράει τους παλμούς ανα 10λεπτά.Το 2τερο βράδυ το απενεργοποίησα αυτο και το έβαλα να μήν μετράει ποτέ παλμούς και δέν μου μέτρησε τίποτα απο ύπνο..Λές να φταίει αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίζει ρόλο.

 

Γιατί δεν μέτρησε τότε το 2τερο βράδυ τον ύπνο??Ξύπνησα το πρωί το σύνδεσα με το κινητό και έγραψε στο shealth που μπήκα πώς δεν υπάρχουν δεδομένα ύπνου!Θα δοκιμάσω σήμερα με ανοιχτό το να μετράει τους παλμούς ανα 10λεπτο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο είπαμε. Έχω το Samsung Gear S3 και μετράει τον ύπνο κάθε βράδυ χωρίς παλμούς. Μην βάζεις το ρολόι σε flight mode ίσως. Όταν το έβαζα σε εμένα δεν μετραγε. Λογικά αυτό φταίει.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο είπαμε. Έχω το Samsung Gear S3 και μετράει τον ύπνο κάθε βράδυ χωρίς παλμούς. Μην βάζεις το ρολόι σε flight mode ίσως. Όταν το έβαζα σε εμένα δεν μετραγε. Λογικά αυτό φταίει.

 

Flight mode είχα ενεργοποιημένο και το 1ο βράδυ που μέτρησε ύπνο..

Αναρωτιέμαι μήπως φταίει που σκάλισα τους στόχους ύπνου και ενεργοποίησα το να πιάσω στοχο ύπνου 23.00-07.00!Το απενεργοποίησα.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Θα πέσω σήμερα χωρίς flight mode πάντως κ βλέπουμε.Κ πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και καιρό ψάχνομαι για την αγορά ενός smartwatch με υποδοχή για sim ώστε να το χρησιμοποιώ για λήψη και πραγματοποίηση κλήσεων και μηνυμάτων όταν δεν έχω μαζί μου το κινητό. Σε κάποια μοντέλα βλέπω ότι αντί για sim υποστηρίζει e-sim. Ξέρει κανείς τι είναι αυτό και πως δουλεύει; Τι προτάσεις υπάρχουν σε αυτήν την κατηγορία γενικά (traditional sim και e-sim); Και όσοι έχετε ήδη κάποιο smartwatch με sim είστε ικανοποιημένοι από τη χρήση του ως standalone τηλέφωνο; Να σημειώσω πως οι activity tracking λειτουργίες δεν με ενδιαφέρουν τόσο όσο η χρήση ως αυτόνομο τηλέφωνο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να προτείνει ένα οικονομικό σμαρτφον

Χρήση να μπορώ να μιλάω όταν οδηγώ δηλαδή. να αντικαταστήσω τα ακουστικά

Αυτό με ενδιαφέρει

 

Βρήκες κάτι ενδιαφέρον;

Φθηνό ή ακριβότερο;

Ψάχνω και εγώ κάτι αντίστοιχο δηλαδή όχι με SIM αλλά για Bluetooth calling, χωρίς επιτυχία μέχρι στιγμής.

Αλήθεια, η απεικόνιση του ονόματος επαφής στα Ελληνικά,στην οθόνη του ρολογιού , προϋποθέτει Ελληνικό μενού λειτουργίας ή όχι;

 

Μπορεί κάποιος να καταθέσει την εμπειρία του για τα παραπάνω ερωτήματα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εντελώς άσχετος με το θέμα smart watches, μέχρι τώρα μου φαινόταν κάτι τελείως χαζό και περιττό. Βρίσκομαι όμως πλέον σε μια δουλειά που δε μπορώ να κοιτάω το κινητό, οπότε εξετάζω εναλλακτικές.

 

Αυτά που θέλω είναι απλά:

 

  • να (επανα)συνδέεται αυτόματα με το κινητό όταν είναι in range. Θα έχω πολλά πήγαινε έλα γύρω από το κινητό, οπότε να γίνεται αποτελεσματικά και χωρίς να καταστρέφει την αυτονομία, να έχει όσο το δυνατόν περισσότερα μέτρα εμβέλεια.
  • να λέει την ώρα
  • να λέει τα notifications και το κείμενο τους (δε χρειάζονται εικόνες κτλ, και απλή μονόχρωμη οθόνη μου κάνει)
  • να λέει πόση μπαταρία απομένει στο τηλέφωνο.

 

Όσο πιο φθηνό τόσο πιο καλά, δεν έχω θέμα να το αγοράσω από Κίνα. Προτάσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα στην παρεα!

εχω μπει στη διαδικασια να παρω κ γω ρολοι-παλμογραφο.

κανω crossfit κ τρεχω, οποτε θα ηθελα ενα ρολοι για να μπορει να μου μετραει παλμους, προπονησεις, εικονα προπονησης, θερμιδες κ οτι αλλο εχει που θα με βοηθησει.

απο ερευνα που εχω κανει καταληγω στα

1. Garmin Fenix 3 HR

2.Suunto Spartan Sport

3.Samsung Gear Sport

το τελευταιο το βαζω στην λιστα επειδη εχω το s9 κ σκεφτομαι οτι θα χει καλυτερη συνδεσιμοτητα αν υπαρχει αυτοσ ο ορος!

οποια παρατηρηση δεκτη, ευαχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...