Jump to content

OnePlus One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα, σημερα παρελαβα κ εγω κ εχω να πω οτι ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ με την επιλογη μου. Μου εκανε ηδη μια αναβαθμιση σε ...25R και περιμενω την επομενη για να αρχισω να "στηνω" το τουρμπο "εργαλειο"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ετρεξα από περιέργεια το Antuntu X. Με balanced προφίλ.

Είναι δυνατόν; Νόμιζα ότι ήταν γύρω στα 36000-38000

 

Στο 3D βιντεάκι με την λίμνη το FPS παίζει γύρω από το 24 !!

 

Υ.Γ. Προσπαθώντας να πάρω screenshot πάτησα κατά λάθος power+vol. πάνω. Μαντέψτε τι κάνει: videocapture. Εξου και το σηματάκι της κάμερας στην πάνω αριστερή γωνία.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Λαμβάνοντας υπόψιν τα αιτήματα πολλών μελών και στα πλαίσια τακτοποίησης του θέματος του OnePlus One για την διευκόλυνση της συζήτησης και αναζήτησης πληροφοριών για τη συσκευή, δημιουργήθηκαν δύο νέα θέματα όπου θα μπορεί να μοιράζεται η συζήτηση ανάλογα με τη θεματολογία ως εξής:

 

Στο θέμα αυτό θα συζητάμε για ότι έχει να κάνει με τις παραγγελίες του OnePlus One, από που το πήραμε, τι πληρώσαμε, θα προσφέρονται και θα ζητούνται οι προσκλήσεις (invitations) και θα συζητάμε γενικότερα για αυτές και τέλος θα γίνεται συζήτηση σε ότι έχει να κάνει με τα αξεσουάρ / ανταλλακτικά της συσκευής.

 

Στο θέμα αυτό θα συζητάμε σχετικά με τις αναβαθμίσεις, τις εκδόσεις που κυκλοφορούν και ότι έχει να κάνει με πειράγματα και τροποποιήσεις στο λειτουργικό του OnePlus One.

 

Στο παρόν θέμα θα συζητάμε... όλα τα υπόλοιπα. :rolleyes:

 

Παρακαλώ να διατηρήσουμε τα θέματα καθαρά από off-topic συζητήσεις και να απευθυνόμαστε στο κατάλληλο θέμα ανάλογα το τι θέλουμε να ρωτήσουμε. Είναι κάτι που μπορεί να γίνει μόνο με τη δική σας βοήθεια.

 

Συνεχίζουμε στα της συσκευής λοιπόν και απολαύστε όσο περισσότερο μπορείτε τη συσκευής σας... ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ετρεξα από περιέργεια το Antutu X. Με balanced προφίλ.

Είναι δυνατόν - 47000+; Νόμιζα ότι ήταν γύρω στα 36000-38000

Αυτό το Antutu 5 beta μαλλον έχει αλλαγές σε σχέση με το Χ, δίνει μεγαλύτερα σκορ σε ΟΛΑ τα τηλέφωνα...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Και μενα κανει νερα η μπαταρια στο stand by απο την 4.4.4,χθες απο τις 9 το βραδυ μεχρι τωρα απο 65% στο 27% offline χωρις wifi ίδιο setup με 4.4.2 ,θα αρχισω απο την αρχη.. Edited by alex_n80

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

το ρουτάρισα σήμερα, πολύ εύκολα, όλα κομπλέ. Μια ερώτηση μόνο, που είδα ότι την είχε ρωτήσει και κάποιος άλλος αλλά δεν είπε πως έλυσε το πρόβλημα.

 

Γιατί όταν το συνδέω στο λαπτοπ (ubuntu 13.10) δεν το βρίσκει ως αποθηκευτικό χώρο, παρά μόνο εάν επιλέξω να είναι ως camera, που τότε βρίσκει μόνο τους δύο φακέλους που σχετίζονται με την κάμερα; Δε μου βγάζει καν την επιλογή που μου έχουν τα άλλα (aosp) κινητά μου δηλαδή "connect as USB storage" παρά μόνο ως MTP...

 

Δεν είναι ότι δεν το βλέπει καθόλου το λαπτοπ, αφού απ' το ίδιο μηχάνημα έτρεξα adb κλπ για να το ρουτάρω...

 

EDIT: ΟΚ, το πρόβλημα οφείλεται στο ότι πλέον τα πάντα βρίσκονται σε ένα partition και όχι δύο όπως παλιά, ώστε το ένα με τα δεδομένα του χρήστη να γίνεται mount στο pc. Οπότε πλέον ο μοντέρνος τρόπος είναι να συνδέεται ως MTP device, αλλά τουλάχιστον στο δικό μου λειτουργικό δεν "αναγνωρίζεται" αυτή τη συσκευή by default, προφανώς επειδή είναι αρκετά καινούρια. Παρόλα αυτά, είναι πολύ εύκολο να το διορθώσεις.

 

Πας στο αρχείο /lib/udev/rules.d/69-libmtp.rules και προς το τέλος που γράφει (σε εμένα τουλάχιστον)

# Autoprobe vendor-specific, communication and PTP devices

και προσθέτεις τα εξής πριν απ' αυτό:

# OnePlusOne (MTP)

ATTR{idVendor}=="05c6", ATTR{idProduct}=="6765", SYMLINK+="libmtp-%k", MODE="660", GROUP="audio", ENV{ID_MTP_DEVICE}="1", ENV{ID_MEDIA_PLAYER}="1"

αν συνεχίσει να μην εμφανίζεται, τότε το πιθανότερο είναι πως product id του ΟΡΟ θα έχει αλλάξει. Αυτό το βρίσκεις πολύ εύκολα με την εντολή lsusb, η οποια θα εμφανίσει το τηλέφωνο κάπως έτσι:

Bus 001 Device 004: ID 05c6:6765 Qualcomm, Inc.

Το 05c6 είναι το vendor id και το 6765 είναι το product id. Οπότε εάν η δική σου συσκευή έχει διαφορετικό product id, βάζεις αντί για 6575 το δικό σου (σε κάποιες παλιότερες συσκευές απ' ότι κατάλαβα είναι 6764). Όλα αυτά σε xubuntu 13.10. Σε προγενέστερα ή μεταγενέστερα, δεν ξέρω τι γίνεται. :)

 

 

Πολύ μ' αρέσει το κινητό γενικά, δεν το έχω δοκιμάσει πολύ βέβαια γιατί δεν είναι δικό μου και η γυναίκα δε με αφήνει να το πολυπειράζω ("γιατί θα το χαλάσω"). :P Κιτρινίλα ΔΕΝ υπάρχει (αγορασμένο κατευθείαν απ' τον ΟΡΟ). Πήρε πολύ γρήγορα (την ίδια μέρα) αναβάθμιση για 4.4.4.

Edited by kuruki
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Antutu 5 beta μαλλον έχει αλλαγές σε σχέση με το Χ, δίνει μεγαλύτερα σκορ σε ΟΛΑ τα τηλέφωνα...

 

Μα το ίδιο ειναι το Χ και το 5

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.antutu.ABenchMark5

Link to comment
Share on other sites

Και μενα κανει νερα η μπαταρια στο stand by απο την 4.4.4,χθες απο τις 9 το βραδυ μεχρι τωρα απο 65% στο 27% offline χωρις wifi ίδιο setup με 4.4.2 ,θα αρχισω απο την αρχη..

 

Εγώ δεν έχω καμία διαφορά. 2 ώρες οθόνη με 19% κατανάλωση.

Μόνο Wi-Fi βέβαια.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καμία διαφορά. 2 ώρες οθόνη με 19% κατανάλωση.

Μόνο Wi-Fi βέβαια.

Κοίτα κ εμένα. Βέβαια το ασύρματο προέρχεται από ρουτερακι της βονταφον και ίσως καίει παραπάνω.

Edit κάτι μλκ έκανα. Έβαλα λαθος

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

παιδια επιστροφη πισω 4.4.2 ακουγονται πολλα παραπονα για την τελευταια αναβαθμιση Edited by panosa12
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εδώ είναι οι σωστές φώτο. Από πάνω δεν με αφήνει να τροποποίησω.

Edit κατά λάθος ξεκίνησα καταγραφή βίντεο. Την κλείνω την διαγράφω κ έχω ακόμα την κουκκίδα όπου πατάω! Έκανα κ επανεκκίνηση 2 φορές και τα ίδια :cool:

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

παιδια επιστροφη πισω 4.4.2 ακουγονται πολλα παραπονα για την τελευταια αναβαθμιση

 

 

Που ακούγονται; Αν εννοείς στο xda το έχω ξαναπεί: τα τελευταία 3 χρόνια με την ραγδαία εξάπλωση του android το 80% των μελών ειναι άσχετοι.

Βρίσκουν το xda με την πρώτη αναζήτησή, ενθουσιαζονται λόγο απειρίας με όσα διαβάζουν και πλακωνονται στα mods χωρίς να ξέρουν τι κάνουν.

 

Να γυρίσω στην 4.4.2 γιατί; Ποια ειναι τα σοβαρά προβλήματα που δεν έχω συναντήσει 3 μέρες τώρα;

 

Κάνω την ίδια ακριβώς χρήση. Μοναδική διαφοροποίηση ότι χρησιμοποιώ nova και L android theme.

Δεν παρατηρώ τίποτα περίεργο.

 

Οι περισσότεροι πέρασαν ανορθόδοξα το update. Ποιος μας βεβαιώνει ότι κάτι δεν έκαναν λάθος;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Που ακούγονται; Αν εννοείς στο xda το έχω ξαναπεί: τα τελευταία 3 χρόνια με την ραγδαία εξάπλωση του android το 80% των μελών ειναι άσχετοι.

Βρίσκουν το xda με την πρώτη αναζήτησή, ενθουσιαζονται λόγο απειρίας με όσα διαβάζουν και πλακωνονται στα mods χωρίς να ξέρουν τι κάνουν.

 

Να γυρίσω στην 4.4.2 γιατί; Ποια ειναι τα σοβαρά προβλήματα που δεν έχω συναντήσει 3 μέρες τώρα;

 

Κάνω την ίδια ακριβώς χρήση. Μοναδική διαφοροποίηση ότι χρησιμοποιώ nova και L android theme.

Δεν παρατηρώ τίποτα περίεργο.

 

Οι περισσότεροι πέρασαν ανορθόδοξα το update. Ποιος μας βεβαιώνει ότι κάτι δεν έκαναν λάθος;

 

 

+100000000000

Link to comment
Share on other sites

Που ακούγονται; Αν εννοείς στο xda το έχω ξαναπεί: τα τελευταία 3 χρόνια με την ραγδαία εξάπλωση του android το 80% των μελών ειναι άσχετοι.

Βρίσκουν το xda με την πρώτη αναζήτησή, ενθουσιαζονται λόγο απειρίας με όσα διαβάζουν και πλακωνονται στα mods χωρίς να ξέρουν τι κάνουν.

 

Να γυρίσω στην 4.4.2 γιατί; Ποια ειναι τα σοβαρά προβλήματα που δεν έχω συναντήσει 3 μέρες τώρα;

 

Κάνω την ίδια ακριβώς χρήση. Μοναδική διαφοροποίηση ότι χρησιμοποιώ nova και L android theme.

Δεν παρατηρώ τίποτα περίεργο.

 

Οι περισσότεροι πέρασαν ανορθόδοξα το update. Ποιος μας βεβαιώνει ότι κάτι δεν έκαναν λάθος;

Έτσι είναι. Και γω δεν έχω προβλήματα. Μόνο την κατανάλωση θέλω να τσεκάρω λίγο για να είμαι σίγουρος.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Η επαναφορά φαίνεται να έλυσε το πρόβλημα της κατανάλωσης μετα τα ota, ολα δείχνουν normal και πάλι Edited by alex_n80

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Που ακούγονται; Αν εννοείς στο xda το έχω ξαναπεί: τα τελευταία 3 χρόνια με την ραγδαία εξάπλωση του android το 80% των μελών ειναι άσχετοι.

Βρίσκουν το xda με την πρώτη αναζήτησή, ενθουσιαζονται λόγο απειρίας με όσα διαβάζουν και πλακωνονται στα mods χωρίς να ξέρουν τι κάνουν.

 

Να γυρίσω στην 4.4.2 γιατί; Ποια ειναι τα σοβαρά προβλήματα που δεν έχω συναντήσει 3 μέρες τώρα;

 

Κάνω την ίδια ακριβώς χρήση. Μοναδική διαφοροποίηση ότι χρησιμοποιώ nova και L android theme.

Δεν παρατηρώ τίποτα περίεργο.

 

Οι περισσότεροι πέρασαν ανορθόδοξα το update. Ποιος μας βεβαιώνει ότι κάτι δεν έκαναν λάθος;

 

 

Πιο καλά δεν θα μπορούσα να τα είχα πει. Το 80% σε όλα τα τεχνολογικά φορουμς έχει γεμίσει με απρόσεκτους χρηστες που πρώτα καίνε το κινητό τους και μετά λένε ότι φταιει το update. Στο 90% των περιπτώσεων οι επιλογές του χρήστη φταινε.

 

Τρίτη μέρα μετά το διπλό update και όλα οκ. Έβαλα και τον Nova πάλι μετά από καιρό που είχα μαμά launcher. Το κινητό δεν παίζεται, διαλύει κάθε αμφιβολία που είχε κάποιος για το Andoid. Από τις καλύτερες αγορές μου ever.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια δείχνει η μπαταρία https://www.dropbox.com/sc/zlqonpv10m55n7d/AACLihHFIHOIW5AqKPgmxoIea

Αα και με min επεξεργαστή 729mhz https://www.dropbox.com/sc/i6az1jwwmbkoji7/AADOjjarkap4lBTdS2EpeiPZa

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο 53% και έχω συμπληρώσει 4 ώρες οθόνη.

Εννοείται ότι αν ήμουν έξω και μετακινομουν συνεχώς θα ήταν 3.

Παρόμοια αυτονομία είχα να δω από τον καιρό του Note2 εντός του σπιτιού. Με 3g το opo τα πάει πολύ καλύτερα.

Το Bluetooth δεν κλείνει ποτέ αφού είναι συνδεδεμένο μονίμως με το Pebble.

Πιστεύω όταν το βαρεθώ και ξαναγυρίσω στο tablet που έχει πιάσει αράχνες θα μου βγάζει με άνεση 3 μέρες.

 

Α και από ram, ενώ το χρησιμοποιώ σαν iPhone, δηλαδή δεν βγαίνω από τους εφαρμογές με back button, αλλά με home, η free δεν πέφτει με τίποτα κάτω από 1,4 GB. Υπ' όψη τα θέματα κρατούν αρκετή μνήμη, έχω και 4-5 εφαρμογές για το Pebble.

 

Συμφωνώ με τον Mythozz. Είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ως τώρα.

 

@Mythozz

Δεν ξέρω αν βρήκες όλα τα κόλπα στον nova, μπορείς όμως να τον κάνεις να δείχνει ακριβώς όπως o δικός του launcher.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω, μια επιλογή στις ρυθμίσεις που λέει επέκταση επιφάνειας,τι είναι?που χρησιμεύει?
Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus One

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...