Jump to content

OnePlus One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σαν ποιότητα κατασκευής και υλικών το OPO ειναι στα επίπεδα του HTC one X, αλλά στα καλύτερα του όταν διορθώθηκαν τα προβλήματα κατασκευής.

Απο εκεί και πέρα εγώ το θεωρώ ενα βελτιωμένο nexus, σε όλους τους τομείς όμως.

 

Κάποιοι κατηγόρησαν το CM και τον συγκριναν με κάποιους μάγειρες που απλά βάζουν μπαχαρικά σε έτοιμο φαγητό.

 

Σίγουρα υπήρξαν προβληματακια αλλά όταν η ίδια η google αναγκάζεται πολλές φορές να δώσει απανωτά updates σε κάθε νέα έκδοση του android, δεν ειναι περίεργο οτι χρειάζεται και CM. Εδώ η apple χρειάστηκε 7 updates για να φιξαρει το iOS 7.

Ίσα ίσα που το team ειναι άμεσο στις διορθώσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μην γράφεις κάτι απλά για να το γράψεις, επειδή έτσι διάβασες κάποιον άσχετο να λέει. Θέλεις δεν θέλεις η ταχύτητα στα benchmarks λέει ΠΑΝΤΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟ. αυτό που δεν προσδιορίζει ακριβώς είναι οι μικρές διάφορες μεταξύ συσκευών.

 

Αυτές φαίνονται σε καθημερινή χρήση. Δεν προσβάλλει κανένας το Μ8, αντιθέτως, είναι από τα κορυφαία στην αγορά, δεν δικαιολογεί όμως σε καμία περίπτωση το διπλάσιο κόστος του σε σχέση με το 1+1. Αν προτιμάς μεταλλική υφή και λίγο μικρότερο μέγεθος συσκευής τότε ναι παίρνεις Μ8.

 

Στον ήχο θεωρώ μηδαμινή την διάφορα πραγματικά. Σε αξιοπιστία δεν μου λέει κάτι. Έχω κινέζικο που άντεξε 1 χρόνο σκληρής χρήσης και iPad 600€ που σε μια εβδομάδα είχε ελαττωματικό digitizer. So what?

 

Δεν ανακαλύψαμε την Αμερική με το 1+1 αλλά μην διαστρεβλωνουμε και την πραγματικότητα. ;)

 

Τα είχα και τα δύο, άρα δεν γράφω κάτι απλά για να το γράψω επειδή κάποιος άσχετος είπε κάτι. Είναι καθαρά προσωπική μου άποψη.

 

Το θέμα των benchmarks δεν με απασχολεί καθόλου, ιδιαίτερα από τη στιγμή που το m8 είναι ότι πιο γρήγορο έχω πιάσει, ΊΣΩΣ και από το opo.

 

Στην τιμή ο κινέζος δεν έχει αντίπαλο, δεν διαφώνησα. Κανένα πρωτοκλασάτα κινητό δεν δικαιολογεί την τιμή του.

 

Στο θέμα ήχου, αν και δεν τα έβαλα δίπλα δίπλα, νομίζω το opo έχει πιο δυνατό, αλλά παραμορφώνει πολύ και στην ουσία δεν μπορείς να το έχεις τέρμα. Το m8 έχει φοβερό ήχο στο τέρμα.

 

Επίσης το ότι σου χάλασε το iPad και όχι το κινέζικο δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας. Το θέμα είναι τι υποστήριξη θα έχεις με την Apple, htc, Samsung και τι με την Κίνα.

 

Δεν είπα ότι δεν είναι καλό το opo, απλά ότι είναι για άλλη κατηγορία αγοραστών που θέλουν να σκαλίζουν συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ποιότητα κατασκευής και υλικών το OPO ειναι στα επίπεδα του HTC one X, αλλά στα καλύτερα του όταν διορθώθηκαν τα προβλήματα κατασκευής.

Απο εκεί και πέρα εγώ το θεωρώ ενα βελτιωμένο nexus, σε όλους τους τομείς όμως.

 

Κάποιοι κατηγόρησαν το CM και τον συγκριναν με κάποιους μάγειρες που απλά βάζουν μπαχαρικά σε έτοιμο φαγητό.

 

Σίγουρα υπήρξαν προβληματακια αλλά όταν η ίδια η google αναγκάζεται πολλές φορές να δώσει απανωτά updates σε κάθε νέα έκδοση του android, δεν ειναι περίεργο οτι χρειάζεται και CM. Εδώ η apple χρειάστηκε 7 updates για να φιξαρει το iOS 7.

Ίσα ίσα που το team ειναι άμεσο στις διορθώσεις.

πιστευω οτι η συσκευη αξιζει παρα πολλα απο οτι εχω διαβασει μεσα απο εδω,γενικα αλλαζω συσκευες αρκετα συχνα κ η μονη που μου εκανε το κλικ ηταν το M8,αλλα απο οτι βλεπω κ ακουω απο εσας θα τιμησω κ το one+one,δεν εχει να κανει πιστευω με τους κορεατες.

Edited by geo35
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι η συσκευη αξιζει παρα πολλα απο οτι εχω διαβασει μεσα απο εδω,γενικα αλλαζω συσκευες αρκετα συχνα κ η μονη που μου εκανε το κλικ ηταν το M8,αλλα απο οτι βλεπω κ ακουω απο εσας θα τιμησω κ το one+one,δεν εχει να κανει πιστευω με τους κορεατες.

Νομίζω ότι συγκρίνουμε δύο διαφορετικά πράγματα.

 

Το Μ8 είναι η κορυφή της σχεδιαστικής τελειότητας.

Το μέταλλο το κάνει πολύ premium.

 

Νομίζω ότι διαφέρουν τα κριτήρια επιλογής μεταξύ των δύο αυτών συσκευών.

 

Από εκεί και πέρα, σε επιμέρους σύγκριση υπάρχουν σημεία που υπερτερεί το ένα και σημεία που υπερτερεί το άλλο.

 

Αναλυτικά

 

Οθόνη: Λίγο καλύτερη του HTC

 

Ήχος: καλύτερο το HTC. Παράγει stereo και η απόσταση μεταξύ των ηχείων σε αφήνει να το καταλάβεις. Χαμηλή ένταση όμως. Προσωπικά δεν μ ενδιαφέρει το θέμα αυτό. Και με τα δύο κάνω την δουλειά μου.

 

Κάμερα: Καθαρή υπεροχή του OPO. Έχει καλύτερο αισθητήρα και με το νέο update υπερτερεί και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Μιλάω για δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό πχ ένα λαμπατερ. Γιατί σε χαμηλότερο φωτισμό κανένα από τα δύο δεν τα καταφέρνει. Μην με αμφισβητήσετε, έχω κρατήσει δείγματα από τον καιρό που είχα το HTC one.

Με το clear image η κάμερα του opo βάζει κάτω την κάμερα του S4 octa σε εξωτερικά-εσωτερικά.

 

Για λήψη βίντεο δεν το συζητάμε. Εδώ το opo είναι κορυφαίο ακόμα και σε σύγκριση με S5. Του λείπει ο σταθεροποιητής μόνο. Παρόλα αυτά έχει ικανοποιητική σταθερότητα. Απ' όσες συσκευές έχουν περάσει από τα χέρια μου, ευχαριστιέμαι να τραβάω βίντεο με το iPhone και το opo.

 

Ταχύτητα

Λόγο νεότερου επεξεργαστή πιστεύω ότι στο άνοιγμα εφαρμογών είναι ένα κλικ πάνω το opo.

Σε smoothness δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά.

 

Αυτονομία

Μεγαλύτερη μπαταρία - καλύτερη αυτονομία.

 

Συμπέρασμα: συμφωνώ με τον geovass.

Αν έπρεπε να έχω μια συσκευή, θα επέλεγα το Μ8 για πολλούς λόγους που δεν έχουν να κάνουν με την λειτουργία αλλά κυρίως την αισθητική και το μέγεθος.

 

Το κακό με το OPO είναι ότι παρασύρει τους αρχάριους σε manual επεμβάσεις όπου μικρά λάθη στο φλασαρισμα, δημιουργούν μεγάλα προβλήματα τα οποία δεν ξέρουν να διορθώσουν.

 

Όσο για το θέμα με τον αισθητήρα εγγύτητας, πιστεύω είναι τόσο μικρή η διαφορά που αν επρόκειτο για συσκευή που απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό, κάνεις δεν θα το καταλάβαινε.

Πέρασα τον Franco που περιέχει το fix. Πολύ μικρή η διαφορά που δικαιολογημένα πέρασε από τους testers οι οποίοι αφήνουν την συσκευή τους σε idle ουσιαστικά μόνο όταν φορτίζει :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι συγκρίνουμε δύο διαφορετικά πράγματα.

 

Το Μ8 είναι η κορυφή της σχεδιαστικής τελειότητας.

Το μέταλλο το κάνει πολύ premium.

 

Νομίζω ότι διαφέρουν τα κριτήρια επιλογής μεταξύ των δύο αυτών συσκευών.

 

Από εκεί και πέρα, σε επιμέρους σύγκριση υπάρχουν σημεία που υπερτερεί το ένα και σημεία που υπερτερεί το άλλο.

 

Αναλυτικά

 

Οθόνη: Λίγο καλύτερη του HTC

 

Ήχος: καλύτερο το HTC. Παράγει stereo και η απόσταση μεταξύ των ηχείων σε αφήνει να το καταλάβεις. Χαμηλή ένταση όμως. Προσωπικά δεν μ ενδιαφέρει το θέμα αυτό. Και με τα δύο κάνω την δουλειά μου.

 

Κάμερα: Καθαρή υπεροχή του OPO. Έχει καλύτερο αισθητήρα και με το νέο update υπερτερεί και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Μιλάω για δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό πχ ένα λαμπατερ. Γιατί σε χαμηλότερο φωτισμό κανένα από τα δύο δεν τα καταφέρνει. Μην με αμφισβητήσετε, έχω κρατήσει δείγματα από τον καιρό που είχα το HTC one.

Με το clear image η κάμερα του opo βάζει κάτω την κάμερα του S4 octa σε εξωτερικά-εσωτερικά.

 

Για λήψη βίντεο δεν το συζητάμε. Εδώ το opo είναι κορυφαίο ακόμα και σε σύγκριση με S5. Του λείπει ο σταθεροποιητής μόνο. Παρόλα αυτά έχει ικανοποιητική σταθερότητα. Απ' όσες συσκευές έχουν περάσει από τα χέρια μου, ευχαριστιέμαι να τραβάω βίντεο με το iPhone και το opo.

 

Ταχύτητα

Λόγο νεότερου επεξεργαστή πιστεύω ότι στο άνοιγμα εφαρμογών είναι ένα κλικ πάνω το opo.

Σε smoothness δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά.

 

Αυτονομία

Μεγαλύτερη μπαταρία - καλύτερη αυτονομία.

 

Συμπέρασμα: συμφωνώ με τον geovass.

Αν έπρεπε να έχω μια συσκευή, θα επέλεγα το Μ8 για πολλούς λόγους που δεν έχουν να κάνουν με την λειτουργία αλλά κυρίως την αισθητική και το μέγεθος.

 

Το κακό με το OPO είναι ότι παρασύρει τους αρχάριους σε manual επεμβάσεις όπου μικρά λάθη στο φλασαρισμα, δημιουργούν μεγάλα προβλήματα τα οποία δεν ξέρουν να διορθώσουν.

 

Όσο για το θέμα με τον αισθητήρα εγγύτητας, πιστεύω είναι τόσο μικρή η διαφορά που αν επρόκειτο για συσκευή που απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό, κάνεις δεν θα το καταλάβαινε.

Πέρασα τον Franco που περιέχει το fix. Πολύ μικρή η διαφορά που δικαιολογημένα πέρασε από τους testers οι οποίοι αφήνουν την συσκευή τους σε idle ουσιαστικά μόνο όταν φορτίζει :)

κωστα συμφωνω μαζι σου αλλα κ η τιμη one+ ειναι κατι που σε τραβαει πραγματικα να το αποκτησεις!δεν νομιζω να υπαρχει κατι παρομοιο απο μερια κορεας να ανταγωνιστει το one+.ειχα το m8 2 μηνες κ το υπερ εκτιμο σαν συσκευη.λεω να κανω την αλλαγη φιλε μου κ να το δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

κωστα συμφωνω μαζι σου αλλα κ η τιμη one+ ειναι κατι που σε τραβαει πραγματικα να το αποκτησεις!δεν νομιζω να υπαρχει κατι παρομοιο απο μερια κορεας να ανταγωνιστει το one+.ειχα το m8 2 μηνες κ το υπερ εκτιμο σαν συσκευη.λεω να κανω την αλλαγη φιλε μου κ να το δοκιμασω.

Με τα χρήματα αυτά δεν αγοράζεις τίποτα, αναγκαστικά όποιος θέλει να διαθέσει κάτω από 300, μόνο το nexus 5 στέκεται σαν εναλλακτική.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Με τα χρήματα αυτά δεν αγοράζεις τίποτα, αναγκαστικά όποιος θέλει να διαθέσει κάτω από 300, μόνο το nexus 5 στέκεται σαν εναλλακτική.

Ή όπως έκανα εγώ που πήρα το opo και το έκανα ανταλλαγή με το m8 συν £50 από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ή όπως έκανα εγώ που πήρα το opo και το έκανα ανταλλαγή με το m8 συν £50 από εμένα.

εγω μετα το m8 αλλαξα αλλες 2 συσκευες κ δεν μου εκαναν το κλικ,το εχω παρει ζεστα το θεμα για την μεταβαση στο one+,πιστευω για πλαστικη κατασκευη να ειναι στιβαρη κ να εχει προσωπικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή του είναι καλή! Επίσης το sandstone black σου αφήνει την αίσθηση ότι και χωρίς θήκη δεν αποκτάει γρατζουνιές. Οπότε μπορείς να το έχεις και χωρίς θήκη, αν και στο πέσιμο μάλλον θα σπάσει η τεράστια οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή του είναι καλή! Επίσης το sandstone black σου αφήνει την αίσθηση ότι και χωρίς θήκη δεν αποκτάει γρατζουνιές. Οπότε μπορείς να το έχεις και χωρίς θήκη, αν και στο πέσιμο μάλλον θα σπάσει η τεράστια οθόνη.

 

λιγο τι περιμετρικο νικελακι με ξενερωσε που λενε οτι σε μερικες ειχε ψιλοσημαδακια.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον τα σχόλια περί του one +. Η γνώμη μου είναι ότι σε αυτή την τιμή κάποιος πρέπει να ψάξει πάρα μα πάρα πολύ για να βρει λόγο να μην το αποκτήσει...... Το κινητό είναι έρωτας και το απόλυτο vfm.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον τα σχόλια περί του one +. Η γνώμη μου είναι ότι σε αυτή την τιμή κάποιος πρέπει να ψάξει πάρα μα πάρα πολύ για να βρει λόγο να μην το αποκτήσει...... Το κινητό είναι έρωτας και το απόλυτο vfm.

 

κ γω το λιγουρευομαι...στο χρωμα κολλησα γιατι δεν ξερω τι αισθηση αφης εχει το μαυρο.

Edited by geo35
Link to comment
Share on other sites

κ γω το λιγουρευομαι...στο χρωμα κολλησα γιατι δεν ξερω τι υφη εχει το μαυρο.

Το μαύρο θυμίζει ψιλό ψιλό γυαλοχαρτο... Είναι ωραίο όμως!

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο θυμίζει ψιλό ψιλό γυαλοχαρτο... Είναι ωραίο όμως!

 

στο ματι παντως πιο εντυπωσιακο μου φενεται το λευκο.εχει την αισθηση σαν βελουδο απο οτι μου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Όσα κινητά είχα ήταν μαύρα. Πάλι μαύρο θα έπαιρνα... Πολύ καλό θα ήταν άσπρο με την υφή του μαύρου.. :) χρησιμοποιώ πάντα back cover οπότε δεν είμαι και ο καταλληλοτερος να απαντήσω πιο είναι καλύτερο.. Edited by spirospatra
Link to comment
Share on other sites

Όσα κινητά είχα ήταν μαύρα. Πάλι μαύρο θα έπαιρνα... Πολύ καλό θα ήταν άσπρο με την υφή του μαύρου.. :) χρησιμοποιώ πάντα back cover οπότε δεν είμαι και ο καταλληλοτερος να απαντήσω πιο είναι καλύτερο..

 

η υφη του μαυρου ειναι κατι σαν σαγρε που λενε,δλδ σαν γυαλοχαρτο.ενω το ασπρο ειναι κατι σαν μαλακο,σαν βελουδο,μιλαω παντα απο οτι μου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

η υφη του μαυρου ειναι κατι σαν σαγρε που λενε,δλδ σαν γυαλοχαρτο.ενω το ασπρο ειναι κατι σαν μαλακο,σαν βελουδο,μιλαω παντα απο οτι μου ειπαν.

Το υλικό που έχει το μαύρο δεν είναι κάτι καινούριο στην Κίνα.

Είχα αγοράσει back cover για το Note2 με παρόμοιο υλικό.

 

Δεν μοιάζει με γυαλοχαρτο ακριβώς. Στο χέρι αφήνει μια περίεργη αίσθηση, ευχάριστη όμως.

Με την χρήση μετά από μέρες αφήνει δαχτυλιές αλλά δύσκολα οι οποίες φεύγουν όμως μ ένα πανάκι.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει σε λευκό.

 

Το λευκό όπως έχω ξαναπεί αν το χρησιμοποιείς χωρίς θήκη μερικές μέρες αποκτά καλύτερο κράτημα λόγο του λίπους από το δέρμα μας.

Όμως δεν μου δίνει την αίσθηση ασφαλείας να το αφήνω όπως να ναι σε τραπέζια. Δεν ξέρω πόσο σκληρό είναι και δεν θέλω να το δοκιμάσω :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το υλικό που έχει το μαύρο δεν είναι κάτι καινούριο στην Κίνα.

Είχα αγοράσει back cover για το Note2 με παρόμοιο υλικό.

 

Δεν μοιάζει με γυαλοχαρτο ακριβώς. Στο χέρι αφήνει μια περίεργη αίσθηση, ευχάριστη όμως.

Με την χρήση μετά από μέρες αφήνει δαχτυλιές αλλά δύσκολα οι οποίες φεύγουν όμως μ ένα πανάκι.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει σε λευκό.

 

Το λευκό όπως έχω ξαναπεί αν το χρησιμοποιείς χωρίς θήκη μερικές μέρες αποκτά καλύτερο κράτημα λόγο του λίπους από το δέρμα μας.

Όμως δεν μου δίνει την αίσθηση ασφαλείας να το αφήνω όπως να ναι σε τραπέζια. Δεν ξέρω πόσο σκληρό είναι και δεν θέλω να το δοκιμάσω :)

κατα την γνωμη μου παντα πρεπει να ειναι ομορφοτερο το λευκο,κωστα τελικα με τις κιτρινιλες εμαθες τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου παντα πρεπει να ειναι ομορφοτερο το λευκο,κωστα τελικα με τις κιτρινιλες εμαθες τι παιζει?

Τίποτα δεν ασχολούμαι. Φαίνεται τόσο δύσκολα και στις περισσότερες περιπτώσεις πρέπει να θέλεις να το δεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το χρωμα ειναι καθαρά θέμα γούστου,εγω σταμάτησα τα λευκά απο τις 4", παραπάνω μου θυμίζουν πλακάκι μπάνιου :p

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν ασχολούμαι. Φαίνεται τόσο δύσκολα και στις περισσότερες περιπτώσεις πρέπει να θέλεις να το δεις.

 

κατα την εμπειρια σου ειναι θεμα software?

Link to comment
Share on other sites

κατα την εμπειρια σου ειναι θεμα software?

Είναι hardware μιας και τα περισσότερα φτιάχνουν αν τα βάλεις κάτω απο λάμπα με υπεριώδεις ακτίνες (?) αν το λέω καλά.... :p... Αυτές τέλος πάντων τις λάμπες που κάνουν στις γυναίκες μας μανικιούρ... LoL

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Είναι hardware μιας και τα περισσότερα φτιάχνουν αν τα βάλεις κάτω απο λάμπα με υπεριώδεις ακτίνες (?) αν το λέω καλά.... :p... Αυτές τέλος πάντων τις λάμπες που κάνουν στις γυναίκες μας μανικιούρ... LoL

 

τωρα χιουμορ κανεις η το λες σοβαρα?

Link to comment
Share on other sites

τωρα χιουμορ κανεις η το λες σοβαρα?

Μιλάω πολύ σοβαρά όπως κάνω πάντα εδώ μέσα :

 

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/general/how-to-fix-pss-yellow-band-ones-screen-t2821212

 

https://forums.oneplus.net/threads/yellow-screen-fix.70915/

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

 

οποτε δικιο εχεις,hardware ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus One

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...