Jump to content

OnePlus One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οποιος εχει προβλημα με το touch της οθονης, βγηκε η CM 12.1 nightly, με νεο firmware για την οθονη.

 

Να σαι καλά φίλε! Το κοίταξα λίγο και όσοι έχουν stock CM12 μπορούν να βάλουν franco kernel r43 που επίσης έχει το fix. Εγώ το έκανα με θεαματικά αποτελέσματα.

 

Οδηγίες/ λινκς εδώ:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το παίζουν τρελίτσα...

 

Τους είχα στείλει το βίντεο αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=55i4HFILcZg (ειδικά στο 0:22+ φαίνεται καθαρά το πρόβλημα με τα δύο δάχτυλα)

 

Και μου απάντησαν σήμερα ο,τι δεν φαίνεται καθαρά το πρόβλημα και πρέπει να τους στείλω άλλο βίντεο που να φαίνεται. Ευτυχώς που έχω ακόμα χρόνο στο paypal να ανοίξω case και να τους στείλω πίσω τη σαβούρα που πουλάνε (ναι δυστυχώς έλεγα τα καλύτερα λόγια για το συγκεκριμένο αλλά είναι να μη σου τύχει).

Edited by krnl
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε! Το κοίταξα λίγο και όσοι έχουν stock CM12 μπορούν να βάλουν franco kernel r43 που επίσης έχει το fix. Εγώ το έκανα με θεαματικά αποτελέσματα.

 

Οδηγίες/ λινκς εδώ:

 

Εγώ δεν το πέρασα γιατί περιμένω το courier να έρθει να το πάρει, αν και έπρεπε να είχαν έρθει. Εσύ τι πρόβλημα είχες με το touch και τι διαφορά είδες;

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την σημερινή CM12.1 και τα προβλήματα αφής εξαφανίστηκαν. Κρατάω μικρό καλάθι και δεν κλείνω το case στην oneplus γιατί δεν το έχω βάλει ακόμα στην τσέπη μου... Παρ' όλα αυτά φαίνεται όντως να το επίλυσαν.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το πέρασα γιατί περιμένω το courier να έρθει να το πάρει, αν και έπρεπε να είχαν έρθει. Εσύ τι πρόβλημα είχες με το touch και τι διαφορά είδες;

 

Αυτά που έχουν οι περισσότεροι με τις προβληματικές οθόνες είχα και εγώ. Laggy input, ghost swipes, μειωμενη ευαισθησια, δεν έπιανε το multitouch σε παράλληλα πατήματα.

 

Ολα αυτά εξαφανίστηκαν και η αφή έγινε τέλεια.

 

Διάβασα πως αυτό που κανει το fix που έδωσαν είναι πως καλιμπραρει συνεχώς την οθόνη για να δουλεύει σωστα, οποτε το τίμημα είναι αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας. Και όντως νομιζω πως και μένα τσιμπάει κατι παραπανω. Θα δω σίγουρα τις επόμενες μέρες.

 

Πάντως καμια σχέση το κινητό πλέον, πραγματικα το χαίρομαι. Μάλιστα το touch είναι εμφανώς καλυτερο απο το opo φίλου που "δεν είχε πρόβλημα" . Αλλα αυτός έχει tempered glass, δεν ξέρω ποσο ρολο παιζει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με ghost touches και γενικα θεματακια με την αφη οπως εχω ξαναγραψει οποιος θυμαται δεχτηκαν αντικατασταση της συσκευης. Σου βγαζουν λιγο την πιστη με τα βιντεο και τις φωτογραφιες που σου ζητανε να στειλεις αλλα ειναι αρκετα εξυπηρετικοι!
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με ghost touches και γενικα θεματακια με την αφη οπως εχω ξαναγραψει οποιος θυμαται δεχτηκαν αντικατασταση της συσκευης. Σου βγαζουν λιγο την πιστη με τα βιντεο και τις φωτογραφιες που σου ζητανε να στειλεις αλλα ειναι αρκετα εξυπηρετικοι!

Ζήτησες αλλαγή συσκευής ή αυτοί το έκανα από μόνη τους, γιατί εμένα μου είπαν για επισκευή. Και δεύτερον πόσο καιρό σου πήρε όλη η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχουν οι περισσότεροι με τις προβληματικές οθόνες είχα και εγώ. Laggy input, ghost swipes, μειωμενη ευαισθησια, δεν έπιανε το multitouch σε παράλληλα πατήματα.

 

Ολα αυτά εξαφανίστηκαν και η αφή έγινε τέλεια.

 

Διάβασα πως αυτό που κανει το fix που έδωσαν είναι πως καλιμπραρει συνεχώς την οθόνη για να δουλεύει σωστα, οποτε το τίμημα είναι αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας. Και όντως νομιζω πως και μένα τσιμπάει κατι παραπανω. Θα δω σίγουρα τις επόμενες μέρες.

 

Πάντως καμια σχέση το κινητό πλέον, πραγματικα το χαίρομαι. Μάλιστα το touch είναι εμφανώς καλυτερο απο το opo φίλου που "δεν είχε πρόβλημα" . Αλλα αυτός έχει tempered glass, δεν ξέρω ποσο ρολο παιζει αυτό.

 

Άρα το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα hardware. Η λύση είναι της ίδιας λογικής με αυτό που έκανε η samsung για τους 840 evo.

Πάντως η synaptics είναι η μεγαλύτερη εταιρία του χώρου. Οπότε κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει τη oneplus για την επιλογή της.

Στο Χ5 που είχα, το πρόβλημα με το touch το είχαν όσες συσκευές είχαν atmel και οχι synaptics αλλά προβλήματα υπάρχουν και στους καλύτερους προμηθευτές.

Link to comment
Share on other sites

Άρα το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα hardware. Η λύση είναι της ίδιας λογικής με αυτό που έκανε η samsung για τους 840 evo.

Πάντως η synaptics είναι η μεγαλύτερη εταιρία του χώρου. Οπότε κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει τη oneplus για την επιλογή της.

Στο Χ5 που είχα, το πρόβλημα με το touch το είχαν όσες συσκευές είχαν atmel και οχι synaptics αλλά προβλήματα υπάρχουν και στους καλύτερους προμηθευτές.

 

Πως ειναι hw το προβλημα και διορθωνεται με update sw?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχουν οι περισσότεροι με τις προβληματικές οθόνες είχα και εγώ. Laggy input, ghost swipes, μειωμενη ευαισθησια, δεν έπιανε το multitouch σε παράλληλα πατήματα.

 

Ολα αυτά εξαφανίστηκαν και η αφή έγινε τέλεια.

 

Διάβασα πως αυτό που κανει το fix που έδωσαν είναι πως καλιμπραρει συνεχώς την οθόνη για να δουλεύει σωστα, οποτε το τίμημα είναι αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας. Και όντως νομιζω πως και μένα τσιμπάει κατι παραπανω. Θα δω σίγουρα τις επόμενες μέρες.

 

Πάντως καμια σχέση το κινητό πλέον, πραγματικα το χαίρομαι. Μάλιστα το touch είναι εμφανώς καλυτερο απο το opo φίλου που "δεν είχε πρόβλημα" . Αλλα αυτός έχει tempered glass, δεν ξέρω ποσο ρολο παιζει αυτό.

 

Ισχυει και για αυτο στην νεα nightly 18/05, ΔΕΝ υπαρχει το fix (το νεο firmware δηλαδη απο την synaptics), λογω αυξημενης καταναλωσης της μπαταριας.

 

Revert "synaptics: Update firmware to 14001227"

 

* Causing 30mA sleep current. Revert until new version is ready.

 

Οποτε, βολευτειτε προς το παρον με λιγο drain (τουλαχιστον εχετε λειτουργικη οθονη) μεχρι να βγει η νεα εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πάντως αν είναι η ιδέα μου αλλά η συσκευή ακόμα και στη φόρτιση ζεσταίνεται τρελά με την nightly που περιέχει τον kernel με το touch fix.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε η DHL και πήρε το κινητό για επισκευή, τώρα θα περιμένω νέα από oneplus. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε η DHL και πήρε το κινητό για επισκευή, τώρα θα περιμένω νέα από oneplus. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

 

Φιλε επειδη και εγω περιμενω τηλ απο την DHL να ερθει να το παραλαβει να παει για αντικατασταση, εσενα αργησε να σε καλεσει ?

Και κατι αλλο δεν καταλαβα ποιο χαρτι ζηταει η oneplus να βαλουμε μεσα στην συσκευασια .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε επειδη και εγω περιμενω τηλ απο την DHL να ερθει να το παραλαβει να παει για αντικατασταση, εσενα αργησε να σε καλεσει ?

Και κατι αλλο δεν καταλαβα ποιο χαρτι ζηταει η oneplus να βαλουμε μεσα στην συσκευασια .

 

Λογικα, το χαρτι που ειχε μεσα οταν το πηρες. Που αναφερει τα στοιχεια σου κτλ και ειναι κατι σαν αποδειξη αγορας να το πω. Εμενα παντως, αλλο χαρτι εκτος απο τα στοιχεια μου πανω, δεν ειχε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε επειδη και εγω περιμενω τηλ απο την DHL να ερθει να το παραλαβει να παει για αντικατασταση, εσενα αργησε να σε καλεσει ?

Και κατι αλλο δεν καταλαβα ποιο χαρτι ζηταει η oneplus να βαλουμε μεσα στην συσκευασια .

 

Θα σου πω, εμένα δεν με είχε πάρει μέσα σε 4 μέρες, τους έστειλα μήνυμα και μου είπαν να ξανά το έγγραφο το word με τα στοιχεία μου, σε 2 mail. Και μετά είχα τηλ σε 2 εργάσιμες, ήρθαν το πήραν την ίδια μέρα ( δηλαδή εχθές 18:00) και σήμερα είδα από το tracking ότι το παρέλαβαν. Είχα ένα θέμα με το courier γιατί δεν είχα γράψει την διεύθυνση τους, αλλά περίμενα λίγο και μίλησε με έναν αυτός και του την έδωσε. Τέλος θα εκτυπώσεις το RMA που έχεις δημιουργήσει εσύ που λέει τι πρέπει να κάνεις και θα το βάλεις μέσα αυτό το κομμάτι με τα στοιχεία σου. http://i.imgur.com/lJjRA5L.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω πρόβλημα και εγώ με το oneplus με το touch, δεν είναι όμως ότι κάπου κάπου δεν δουλεύει αλλά καμιά φορά το touch πατιέται από μόνο του.

Αυτό συμβαίνει και σε άλλους με το να πατιέται μόνη τις η οθόνη ;

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μονο πρόβλημα στο πληκτρολόγιο ετσι κ δοκιμάσω να γραψω με δυο δάχτυλα κ λίγο γρήγορα γραφει αλαμπουρνεζικα.....

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είπα να κάνω ροοταρω το κινητό και λοιπά με βάσει αυτόν τον οδηγό https://forums.oneplus.net/threads/odigos-meros-deytero-xekledoma-bootloader-egkatstasi-tropopoiimnoy-recovery-kai-root.279656/

έκανα κανοκικά το unlock αλλά μετά όταν ολοκλήρωσα το recovey παω να μπω στο μενου και με βγάζει στο stock revocery και οχι τις twrp recovery

έλεγε ότι ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση

 

τι φταίει, το αρχείο το ξανά κατέβασα μήπως κάτι δεν πήγε καλα

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

αφού είσαι πλέων ροοτ κατέβασε το flashify από το play store κ μέσω αυτού πέρνα την TWRP [την κατεβάζει μόνο του]

Κ εγώ μονο έτσι μπόρεσα να βάλω το TWRP

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είπα να κάνω ροοταρω το κινητό και λοιπά με βάσει αυτόν τον οδηγό https://forums.oneplus.net/threads/odigos-meros-deytero-xekledoma-bootloader-egkatstasi-tropopoiimnoy-recovery-kai-root.279656/

έκανα κανοκικά το unlock αλλά μετά όταν ολοκλήρωσα το recovey παω να μπω στο μενου και με βγάζει στο stock revocery και οχι τις twrp recovery

έλεγε ότι ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση

 

τι φταίει, το αρχείο το ξανά κατέβασα μήπως κάτι δεν πήγε καλα

flashare κανονικα την rom και Μολις γινει δωσε την εντολη fastboot boot recovery.img

Link to comment
Share on other sites

αφού είσαι πλέων ροοτ κατέβασε το flashify από το play store κ μέσω αυτού πέρνα την TWRP [την κατεβάζει μόνο του]

Κ εγώ μονο έτσι μπόρεσα να βάλω το TWRP

αφού δεν είμαι root ακόμα

 

flashare κανονικα την rom και Μολις γινει δωσε την εντολη fastboot boot recovery.img

 

Πήγαν να βάλω την CM12.1 και απέτυχε.......

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus One

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...