Jump to content

OnePlus One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκιμάζω λίγο τη Google Camera έναντι της CM stock. Μπορεί κανείς να μου αναλύσει για το λόγο των διαστάσεων; Βασικά με τη βοήθεια της Google Camera σου βλέπεις ότι:

-4:3 για τα 13,1 megapixel

-16:9 για τα 9,7 megapixel

Η Google Camera σου δείχνει πάντα ακριβώς τι τραβάει στην οθόνη, ενώ τη στοκ κάμερα πάντα σου δείχνει πλήρη οθόνη κατά τη λήψη (16:9), ενώ η φωτογραφία που παίρνεις μπορεί να είναι 4:3. Κάνω λάθος; Επίσης, αν θες να εκτυπώσεις μια φωτογραφία (10x15 ή 13x18) τι είναι καλύτερο;

 

Διαβάζοντας εδώ, λέει πως με ποιότητα στο 95% οι φωτογραφίες βγαίνουν σε αρχεία μεγαλύτερου μεγέθους (2-4,5 Mb ανάλογα με το θέμα) απ' ό,τι με 100% (1 Mb).

 

Επίσης η ρύθμιση "RAW" τι αλλάζει πρακτικά; Μέγεθος, ποιότητα, τύπο αρχείου/δυνατότητα διαβάσματος; Αν το βλέπω σωστά μου έσωσε μια φωτογραφία ως .dng και μέγεθος 17 Mb. Ίδια ερώτηση και για το HDR.

 

Όποιος γνωρίζει απαντάει. Θέλω μια γρήγορη κάμερα με καλό focus και ρύθμιση φωτισμού που νομίζω δεν είναι η στοκ... Και φυσικά δε θέλω να βάλω στη στοκ ρυθμίσεις ultraHD και να βγαίνει η κάθε φωτογραφία 20 Mb.

Για το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω από τις ερωτήσεις σου είναι για το 16:9 και 4:3. Πρέπει να πας στις ρυθμίσεις της κάμερας Advanced - > Viewfinder - > Letterbox. Έτσι θα βλέπεις ότι τραβάς.

Trust In Trance
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το αντίστοιχο για το One από την ίδια σελίδα Bacon Root Toolkit

Δυστυχως ουτε αυτό δουλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια, την φωτογραφικη στο ποσο % την εχετε? Στο 85% γραφει απο διπλα "τελεια" ενω στο 100% δεν γραφει τιποτα. Επισης σαν default επιλογη, το εχει στο 90%.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω στο 90% γιατί ήταν η Default τιμή. Δεν ξέρω ποια τιμή να διαλέξω. Ξέρει κάποιος να βοηθήσει?
Trust In Trance
Link to comment
Share on other sites

Εδώ, ένα αγγλόφωνο σάιτ (Oneplus forum) με επεξήγηση των θέσεων της φωτο/μηχανής του κινητού μας:https://forums.oneplus.net/threads/oneplus-one-camera-photo-guide.199966/

Επίσης Ελληνικό σάιτ προγραμματιστή το οποίο συμβουλεύομαι πάντα σε τέτοιου είδους τεχνικές πληροφορίες, εδώhttp://www.greeceandroid.gr/dev/1408-android-5-0-lollipop-camera2api-testing

Και εδώ στα σχόλια παρακάτω βλέπεις αναλυτική απάντηση από τον προγραμματιστή (Γιάννη):http://www.greeceandroid.gr/dev/1432-android-lollipop-camera-api-features

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή της cyanogen camera next η οποία έχει on screen Όλα τα mod της κάμερας ( αυτόματο, hdr, καθαρή εικόνα κλπ) και τραβάει 16:9 στα 13 mpx.

Χωρίς να είμαι γνώστης, σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος με την κάμερα, πήγα να περάσω και την εφαρμογή της color για την κάμερα αλλά στο τέλος μπερδεύτηκα για τα ποια mod είναι τα καλύτερα και την παράτησα

 

Εννοείς την στοκ κάμερα, γιατί δε βρήκα τέτοια εφαρμογή. Είσαι σίγουρος πως η φωτογραφία είναι 16:9 στα 13 mpx; Δεν είναι στάνταρ αυτά;

 

Για το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω από τις ερωτήσεις σου είναι για το 16:9 και 4:3. Πρέπει να πας στις ρυθμίσεις της κάμερας Advanced - > Viewfinder - > Letterbox. Έτσι θα βλέπεις ότι τραβάς.

 

Αυτό σε ποια εφαρμογή το βρήκες; Γιατί δεν το βρίσκω ούτε στη CM Cam ούτε στη Google Cam.

 

Εδώ, ένα αγγλόφωνο σάιτ (Oneplus forum) με επεξήγηση των θέσεων της φωτο/μηχανής του κινητού μας:https://forums.oneplus.net/threads/oneplus-one-camera-photo-guide.199966/

Επίσης Ελληνικό σάιτ προγραμματιστή το οποίο συμβουλεύομαι πάντα σε τέτοιου είδους τεχνικές πληροφορίες, εδώhttp://www.greeceandroid.gr/dev/1408-android-5-0-lollipop-camera2api-testing

Και εδώ στα σχόλια παρακάτω βλέπεις αναλυτική απάντηση από τον προγραμματιστή (Γιάννη):http://www.greeceandroid.gr/dev/1432-android-lollipop-camera-api-features

 

sikuonas ήδη διάβασα το πρώτο και είναι εξαιρετικά χρήσιμο, ευχαριστώ! Πολύ βασικό αυτό που γράφει για τη "Λειτουργία Αυτόματης Έκθεσης" (exposure mode). Πιστεύω πως διορθώνει αρκετά θέματα φωτισμού.

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ουτε αυτό δουλεψε.

 

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει το πρόβλημα σου από την αρχή, κάνε μου μια περίληψη για να έχω πλήρη εικόνα αν δεν σου είναι κόπος.

Link to comment
Share on other sites

Από 13/2 έχω ανοίξει ticket στην oneplus γιατι η οθόνη δείχνει όπως στο επισυναπτόμενο. Μου απαντάνε ότι ξέρουν τι φταίει και μου στέλνουν ένα link με κάποια bat αρχεία αποτέλεσμα των οποίων είναι να γίνει hard reset και να περαστεί η CM από την αρχή. Η οθόνη συνεχίζει να βγάζει γραμμές και πιο έντονα! Τους ενημερώνω και μου ζητάνε να τους στείλω video (!) με το πρόβλημα (ενώ έχουμε τους έχω στείλει 3 φώτο και έχουν αναγνωρίσει το πρόβλημα). Τους στέλνω το βίντεο και μου ζητάνε να τους στείλω φώτο από όλες τι μεριές του κινητού και από μέσα την μπαταρία (!!!!) τους στέλνω τις φώτο αλλά όχι με ανοιγμένο το cover γιατι δυσκολεύομαι και δεν θέλω να πάρω την ευθύνη να το σπάσω (αυτό 16/2).

Εκτοτε καμία απάντηση! του έστειλα χτες υπενθύμιση και πάλι τίποτα...

 

Και ήμουν υποστηρικτής τους

Edited by Tweaked Mind

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

μία ενδιαφέρουσα -τροποποιημένη εφαρμογή κάμερας είναι η παρακάτω......

 

http://forum.xda-developers.com/find-7/development/mod-oppocamera-settings-timer-scene-t3003030

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Τι ηθελα να παραγγειλω και να βαλω metal bumber στο κινητακι μου?

Την εφαγα σημερα αφου επεσε και ραγισε η οθονη για τα καλα............εαν ηταν ακομη με την silicon-tpu case μαλλον θα την γλυτωνε!

 

Ξερει κανενας καποιον που μπορει να αναλαβει την επισκευη του?

Ευχαριστω.

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή της cyanogen camera next η οποία έχει on screen Όλα τα mod της κάμερας ( αυτόματο, hdr, καθαρή εικόνα κλπ) και τραβάει 16:9 στα 13 mpx.

Χωρίς να είμαι γνώστης, σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος με την κάμερα, πήγα να περάσω και την εφαρμογή της color για την κάμερα αλλά στο τέλος μπερδεύτηκα για τα ποια mod είναι τα καλύτερα και την παράτησα

Εγώ την έβαλα. Δε μπορώ να πω ότι είδα κάποια τρελή διαφορά. Εκτός της δυνατότητας να τραβάς 50 megapixel φωτογραφία, από ποιότητα είναι αντίστοιχη της στοκ. Απλά στην 50άρα πρέπει να κάνεις πολύ ζουμ για να φανεί...

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα... Μόλις μπαίνω στην στοκ φωτογραφική μηχανή με πετάει κατευθείαν έξω και όλο αυτό από την στιγμή που πειραξα το iso για να δω διάφορες!

Επίσης πάω να μπω από την Google cam και μου λέει ότι δεν είναι δυνατή η σύνδεση με την φωτογραφική μηχανή! Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα ή ξέρει τι φταίει??

*είμαι στην 05Q

Edited by charlatanos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα... Μόλις μπαίνω στην στοκ φωτογραφική μηχανή με πετάει κατευθείαν έξω και όλο αυτό από την στιγμή που πειραξα το iso για να δω διάφορες!

Επίσης πάω να μπω από την Google cam και μου λέει ότι δεν είναι δυνατή η σύνδεση με την φωτογραφική μηχανή! Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα ή ξέρει τι φταίει??

*είμαι στην 05Q

Πήγαινε ρυθμίσεις - εφαρμογές, βρες τη κάμερα και πάτα εκκαθάριση δεδομένων. Θα είσαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει το πρόβλημα σου από την αρχή, κάνε μου μια περίληψη για να έχω πλήρη εικόνα αν δεν σου είναι κόπος.

 

Θα προσπαθήσω όσο πιο περιληπτικά γίνεται

Το κινητό μπορεί να φορτώσει όταν είναι :

1. Κλειστό

2. Όταν είναι ανοικτό και συνδεδεμένο με το αναπτήρα του αυτοκινήτου

3. Το καινούριο είναι ότι μπορεί να φορτιστεί όταν είναι ανοικτό και έχω απενεργοποιήσει το MTP και το USB debugging

4. Είναι αδύνατο να το κάνω να το δει ο υπολογιστής (μου βγάζει USB device non recognised) και πάλι το λαμπάκι της φόρτωσης είναι σβηστό όταν είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή. Το δοκίμασα και με άλλο υπολογιστή ακριβώς τα ιδία. Ξαναπέρασα τους drivers από την αρχή χωρίς αποτέλεσμα.

 

5. Έχω ανοίξει ticket στην oneplus και μετά από κάποια αρχεία που μου έστειλαν και μου είπαν να τα περάσω στο κινητό συνδεδεμένο με το pc μέσω ,fast boot πράγμα που είναι αδύνατο γιατί όπως είπα και προηγουμένως είναι αδύνατο να το κάνω να το δει ο υπολογιστής ,κλίσαμε ραντεβού σήμερα το πρωί όπου μέσω remote (Team Viewer) συνδέθηκαν στον υπολογιστή μου για να προσπαθήσουν αυτοί να το κάνουν αλλά δεν τα κατάφεραν. Τώρα μου γράψαμε Sorry that it did not work. I am escalating this for you.

Θα δούμε………………..

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις - εφαρμογές, βρες τη κάμερα και πάτα εκκαθάριση δεδομένων. Θα είσαι οκ!

 

Ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα και δεν δουλεξε. Τελικά μετά από ώρα και ενώ ήμουν έτοιμος να φλασαρω την στοκ ρομ για κάποιο περίεργο λόγο δουλεξε και πάλι! Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω όσο πιο περιληπτικά γίνεται

Το κινητό μπορεί να φορτώσει όταν είναι :

1. Κλειστό

2. Όταν είναι ανοικτό και συνδεδεμένο με το αναπτήρα του αυτοκινήτου

3. Το καινούριο είναι ότι μπορεί να φορτιστεί όταν είναι ανοικτό και έχω απενεργοποιήσει το MTP και το USB debugging

4. Είναι αδύνατο να το κάνω να το δει ο υπολογιστής (μου βγάζει USB device non recognised) και πάλι το λαμπάκι της φόρτωσης είναι σβηστό όταν είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή. Το δοκίμασα και με άλλο υπολογιστή ακριβώς τα ιδία. Ξαναπέρασα τους drivers από την αρχή χωρίς αποτέλεσμα.

 

5. Έχω ανοίξει ticket στην oneplus και μετά από κάποια αρχεία που μου έστειλαν και μου είπαν να τα περάσω στο κινητό συνδεδεμένο με το pc μέσω ,fast boot πράγμα που είναι αδύνατο γιατί όπως είπα και προηγουμένως είναι αδύνατο να το κάνω να το δει ο υπολογιστής ,κλίσαμε ραντεβού σήμερα το πρωί όπου μέσω remote (Team Viewer) συνδέθηκαν στον υπολογιστή μου για να προσπαθήσουν αυτοί να το κάνουν αλλά δεν τα κατάφεραν. Τώρα μου γράψαμε Sorry that it did not work. I am escalating this for you.

Θα δούμε………………..

 

Το θετικό είναι ότι και αυτοί είδαν ότι υπάρχει όντως πρόβλημα.

Έχεις δοκιμάσει να το κάνεις επαναφορά? Για να φορτώνει δεν είναι χαλασμένη η υποδοχή usb ή το καλώδιο. Παλιότερα το έβλεπε ο υπολογιστής η είναι πρόβλημα από την αρχή? Ο υπολογιστής αν του βάλεις άλλη android συσκευή την βλέπει?

Link to comment
Share on other sites

Το θετικό είναι ότι και αυτοί είδαν ότι υπάρχει όντως πρόβλημα.

Έχεις δοκιμάσει να το κάνεις επαναφορά? Για να φορτώνει δεν είναι χαλασμένη η υποδοχή usb ή το καλώδιο. Παλιότερα το έβλεπε ο υπολογιστής η είναι πρόβλημα από την αρχή? Ο υπολογιστής αν του βάλεις άλλη android συσκευή την βλέπει?

 

Το κινητό το έχω από τον Σεπτέμβριο και δεν είχα ποτέ πρόβλημα σύνδεσης με τον υπολογιστή. Το πρόβλημα ξεκίνησε 1 μηνά πριν. Ο υπολογιστής βλέπει άλλες android συσκευές ( πριν μια ώρα δούλευα με το κινητό του γιου μου sony xperia χωρίς πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε μένα δουλεύει αυτό. Άμεση επανεκκίνηση κάνω και είμαι οκ. Ευτυχώς όμως έχει πολλούς μήνες να μου το ξανακάνει. Το έκανε σε άσχετες φάσεις, μόλις άλλαζα οτιδήποτε πέραν του "όλα αυτόματα"

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω από τον Σεπτέμβριο και δεν είχα ποτέ πρόβλημα σύνδεσης με τον υπολογιστή. Το πρόβλημα ξεκίνησε 1 μηνά πριν. Ο υπολογιστής βλέπει άλλες android συσκευές ( πριν μια ώρα δούλευα με το κινητό του γιου μου sony xperia χωρίς πρόβλημα)

 

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις επαναφορά το κινητό? Σε περίπτωση που δεν είναι hardware το πρόβλημα μπορεί να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις επαναφορά το κινητό? Σε περίπτωση που δεν είναι hardware το πρόβλημα μπορεί να βοηθήσει.

 

Πάντα κρατώ backup μέσω TWRP την προηγουμένη έκδοση μιας ρομ. Όταν μου έτυχε το πρόβλημα πέρασα την προηγουμένη έκδοση και δεν δούλεψε. Αυτές τις μέρες πέρασα και μια custom rom Calkulin's OnePlus One v2.5 [ CM11S | XNPH05Q | Battery Saver μήπως και αλλά δεν……Αν τώρα εννοείς με επαναφορά το κινητό hard reset θα ήθελα να το αποφύγω γιατί όπως έχω γράψει και προηγουμένως δεν είμαι και πολύ σχετικός και φοβάμαι μην χάσω το ροοτ και όλα τα αλλά... Παρεμπίπτοντος σε περίπτωση που κάνω hard reset και δεν έχω πάρει το αποτέλεσμα που θελω μπορώ να ξαναγυρίσω στην σημερινό στήσιμο του κινητού μέσω TWRP αν έχω κάνει backup η τα χάνω όλα?

Link to comment
Share on other sites

Με επαναφορά, το μόνο που κάνεις είναι να έρθει το κινητό όπως όταν έβαλες την ρομ, χωρίς τις εφαρμογές.Δεν χάνεις τίποτα δηλαδή.Απλά θα πρέπει να το στήσεις πάλι από την αρχή, ρυθμίσεις και εφαρμογές.

Εάν έχεις κάποιον φίλο που κατέχει λίγο παραπάνω να σε βοηθούσε.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το πείραξες το κινητό μήπως φταίει κάτι που έκανες? Κάποια αλλαγή που δεν έπρεπε η που έγινε λάθος. Δεν ξέρω και εγώ πολλά από πειράγματα μιας και πριν λίγο καιρό ξεκίνησα να πειράζω το δικό μου.
Link to comment
Share on other sites

Ευτύχιε, κοίτα τι σου βρήκα, εύχομαι να μην χρειαστεί αλλά εάν χρειαστεί, θα σε βοηθήσει.

Αλλαγή USB βήμα βήμα για το κινητό μας.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus One

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...