Jump to content

LG L90 (D405N)


kassotis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 984
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά από αναζήτηση βλέπω το LG να καθοδεύει στα 135τόσο οπότε νομίζω ότι θα αντικαταστήσει επάξια το πολυκαιρισμένο πια Xperia Tipo μου. Μερικές μικρές απορίες έχω.

 

1. Επειδή πλέον συνήθισα με το τάμπλετ σάμι προ 8.4 από ποιότητα οθόνης, το LG έχει τουλάχιστον συναγωνίσιμη ποιότητα χωρίς να δυσαρεστεί η σύγκριση; Το Tipo δεν βλέπεται πια ;)

 

2. Παρότι δεν βλέπω ιδιαίτερο ενθουσιασμό για την κάμερα, 8 ΜΡ είναι κιόλας, την έχει δοκιμάσει κανείς με το A Better Camera καθώς στο τάμπλετ μου βλέπω αρκετά αναγνωρίσιμες διαφορές. Πώς τα πάει και με το βίντεο σε 1080p;

 

3. Αν το ρουτάρω (που ίσως δεν θα το κάνω αν ισχύουν τα όσα αρνητικά επισήμανε ο papadis) και αργότερα βγει η Lollipop (κι αν για το συγκεκριμένο LG) θα είναι εύκολη η απευθείας αναβάθμιση ή θα πρέπει πρώτα να το επαναφέρω στην πρότερή του κατάσταση;

 

4. Αχέμ, βλέπω ότι δέχεται μόνο mini-SIM. Επειδή δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς με την καρτοκινητή, αν ζητήσω από το κατάστημα τηλεφωνίας την αλλαγή SIM κρατώντας το ίδιο νούμερο θα υπάρξει επιβάρυνση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Πλέων για τα λεφτά που έχει τώρα (κάτω από 150 ευρώ) νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο γιατί δεν είναι φορτωμένο από την lg και οτι και να του βάλεις το τρέχει χωρίς κανένα πρόβλημα η lag. Είναι αξιοπρεπές θα έλεγα ως προς την οθόμη και καμερα (πόσο μάλλων στην μπαταριά ;) ) Είναι ότι καλύτερο στα χρήματα αυτά. Επίσης δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα με ελαττωματικες παρτίδες σε όσους το πήραν.

 

 

1. Το ταμπλετ δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου αλλά μην περιμένεις και ανάλυση 2κ που έχει το galaxy tab pro. Η ανάλυση που έχει δεν στέκεται πρόβλημα καθώς τα χρώματα και γενικά το panel της lg το κάνουν να μην καταλαβαίνεις οτι η οθόνη είναι μόνο 540 x 960 pixels pixel η 234ppi. Η καλύτερη λύση όμως θα ήταν να το δεις απο κοντά για να δεις και το μέγεθος, κτλ

 

2 Με την εφαρμογή A Better Camera εγώ δεν είδα καθόλου διάφορες στην κάμερα. Όσες εφαρμογές κάμερας και αν έβαλα δεν είδα διαφορά στην ποιότητα και γύρισα στην στοκ γιατί τραβούσε πιο γρήγορα

 

3 Μπορείς να το ροουταρεις πανεύκολα και να το γυρίσεις στην αρχική κατάσταση όποτε θες (υπάρχουν οδηγοί στο xda) χωρίς να δυσκολευτείς άλλα δεν χρειάζεται ροοτ αν δεν είσαι απαιτητικός χρήστης.

 

4 Παίρνει κανονικές σιμ όπως σου απαντησαν

 

 

Θα αποχωρίσω από την παρέα γιατί παρήγγειλα από κινά το lenovo vibe z :D και το lg θα περάσει σε άλλα χέρια ;) Θα το παρακολουθώ στενά γιατι με άφησε πλήρως ικανοποιημένο και θα προτημούσα ξανά lg αν έφερνε κάποιο καλό δικαρτο στην Ελλάδα :happy:

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ P_papadis και μεγειές το vibe z. Αναρωτιέμαι πόσο έχει εξελιχτεί η Lenovo στα κινητά γιατί στα λάπτοπ έχει ακόμα πολύ περιθώριο για να βελτιωθεί, στα τάμπλετ δεν την έχω πιάσει.

Στις "φίρμες" μαγαζιά στη γειτονιά μου δεν είχαν το συγκεκριμένο μοντέλο της LG αλλά αν κρίνω από τα άλλα της LG που είδα και μου άρεσαν αρκετά κρίνω ότι θα προβώ στην αγορά του καθώς κοιτάζω οικονομία με σοβαρή συσκευή. Στα 135€ σχεδόν δύσκολα θα περιμένουμε περαιτέρω θεαματική πτώση τιμών οπότε κρίνεται σαν ιδανική αγορά αυτή την εποχή. Μάλιστα παρολίγο να την πατήσω τις προάλλες με το Xperia M, το βρήκα σε έκθεση κι έχω να πω τα χειρότερα λόγια για την κατηγορία τιμής που ανήκει, βλέπεις καλόμαθα και με το tab pro που πήρα τελευταία και κοιτάζω πιο προσεκτικά πια μαθαίνοντας και δοκιμάζοντας. Ευχαριστώ και πάλι.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο για την μπαταρία του αξίζει τα λεφτά του.Με ήπια χρήση μπορεί να αντέξει ακόμα και 1 βδομάδα! Είναι η 3η βδομάδα που το έχω και το έχω φορτίσει μόλις 2 φορές!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

Μερικές ερωτήσεις για το τηλέφωνο αυτό:

1) Αγοράζοντάς το από κάποιο κατάστημα του skroutz με καλύπτει η εγγύηση για επισκευή ή αντικατάσταση από το επίσημο ελληνικό service?

2) Για gps navigation ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε? Διάβασα εδώ ότι στο navigator βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να κατεβάσει τους χάρτες (σε κινητό που δεν ήταν root), ισχύει και σε άλλους αυτό; Το ρωτώ γιατί δεν έχω σκοπό να το κάνω root εκτός και αν δεν γίνεται αλλιώς.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

Μερικές ερωτήσεις για το τηλέφωνο αυτό:

1) Αγοράζοντάς το από κάποιο κατάστημα του skroutz με καλύπτει η εγγύηση για επισκευή ή αντικατάσταση από το επίσημο ελληνικό service?

2) Για gps navigation ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε? Διάβασα εδώ ότι στο navigator βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να κατεβάσει τους χάρτες (σε κινητό που δεν ήταν root), ισχύει και σε άλλους αυτό; Το ρωτώ γιατί δεν έχω σκοπό να το κάνω root εκτός και αν δεν γίνεται αλλιώς.

 

Ευχαριστώ

1) Λογικά Ναι

2) Έτσι είναι το Navigon δεν σε αφήνει να κατεβάσεις χάρτες ... αλλά το κάνει μόνο το lg90 ..δεν ξέρω γιατί ... υπάρχει όμως τρόπος να τους περάσεις χωρίς root ... εάν τους έχεις κατεβασμενους σε άλλο κινητό ή tablet τους κάνεις αντιγραφή στο κινητό και δουλεύουν κανονικά .

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ P_papadis και μεγειές το vibe z. Αναρωτιέμαι πόσο έχει εξελιχτεί η Lenovo στα κινητά γιατί στα λάπτοπ έχει ακόμα πολύ περιθώριο για να βελτιωθεί, στα τάμπλετ δεν την έχω πιάσει.

Στις "φίρμες" μαγαζιά στη γειτονιά μου δεν είχαν το συγκεκριμένο μοντέλο της LG αλλά αν κρίνω από τα άλλα της LG που είδα και μου άρεσαν αρκετά κρίνω ότι θα προβώ στην αγορά του καθώς κοιτάζω οικονομία με σοβαρή συσκευή. Στα 135€ σχεδόν δύσκολα θα περιμένουμε περαιτέρω θεαματική πτώση τιμών οπότε κρίνεται σαν ιδανική αγορά αυτή την εποχή. Μάλιστα παρολίγο να την πατήσω τις προάλλες με το Xperia M, το βρήκα σε έκθεση κι έχω να πω τα χειρότερα λόγια για την κατηγορία τιμής που ανήκει, βλέπεις καλόμαθα και με το tab pro που πήρα τελευταία και κοιτάζω πιο προσεκτικά πια μαθαίνοντας και δοκιμάζοντας. Ευχαριστώ και πάλι.

 

Oταν πιασεις το xperia M και το δουλεψεις 3 μηνες φορτωμενο με οτι θελεις,και μετα απο 3 μηνες δουλευει απροσκοπτα σαν την πρωτη μερα,θα κατανοησεις την αξια του........antutu5 14.000 αν λεει τιποτα αυτο,μπαταρια και δυο μερες.

Πηρα και το lg L9 ii και μολις του εβαλα 3 πραγματακια αρχισε να....ξερναει και να βηχει.........παντα 120mb παραπανω το Μ ελευθερη ram......Οπως ειπες ΔΟΚΙΜΑΖΟΝΤΑΣ......:)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Oταν πιασεις το xperia M και το δουλεψεις 3 μηνες φορτωμενο με οτι θελεις,και μετα απο 3 μηνες δουλευει απροσκοπτα σαν την πρωτη μερα,θα κατανοησεις την αξια του........antutu5 14.000 αν λεει τιποτα αυτο,μπαταρια και δυο μερες.

Πηρα και το lg L9 ii και μολις του εβαλα 3 πραγματακια αρχισε να....ξερναει και να βηχει.........παντα 120mb παραπανω το Μ ελευθερη ram......Οπως ειπες ΔΟΚΙΜΑΖΟΝΤΑΣ......:)

 

Εμένα πάντως το AnTuTu μου βγάζει 16.040 ... Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις εφαρμογές και η μπαταριά κρατάει αιώνια ...

...ΔΟΚΙΜΑΖΟΝΤΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το AnTuTu μου βγάζει 16.040 ... Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις εφαρμογές και η μπαταριά κρατάει αιώνια ...

...ΔΟΚΙΜΑΖΟΝΤΑΣ...

 

Προφανως δεν εχει δοκιμασει το Μ,οποτε κανεις αστοχη ειρωνεια.

2πυρινο στα 1000 13.900 2πυρινο στα 1400 16.040,προφανη υπεροχη και εδω.......

Τα εχω διπλα διπλα,και το Μ το "γλενταει" το L9ii στα παντα.......με θεμα την ταχυτητα.και το εχω με class 4 microSD.

Kαι η μπαταρια υστερει,4μηνων το l9,10 μηνων χρησης το Μ,και το L γονατιζει πιο γρηγορο σε παρεμφερη χρηση.:lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

.....Eγώ που έχω το xperia m dual & το LG L90 DUAL SIM D410...δεν το συσζητώ οτι το 2ο ειναι μακράν ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ..!!!
LG G4
Link to comment
Share on other sites

antutu5 σκορ..οπότε μετά το xperia s μου που ήταν 6.500 το θεωρώ άριστη επιλογή στα χρήματα αυτά αν δε θέλει κάποιος να καταφύγει σε κινέζικο
Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν εχει δοκιμασει το Μ,οποτε κανεις αστοχη ειρωνεια.

2πυρινο στα 1000 13.900 2πυρινο στα 1400 16.040,προφανη υπεροχη και εδω.......

Τα εχω διπλα διπλα,και το Μ το "γλενταει" το L9ii στα παντα.......με θεμα την ταχυτητα.και το εχω με class 4 microSD.

Kαι η μπαταρια υστερει,4μηνων το l9,10 μηνων χρησης το Μ,και το L γονατιζει πιο γρηγορο σε παρεμφερη χρηση.:lol:

 

Δεν κάνω ειρωνεία βρε :X Πλάκα κάνω .. γιαυτό είμαστε εδώ για ανταλλάσσουμε απόψεις ...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσους μήνες χρήσης, έχει αρχίσει να μου τη σπάει αυτό το πρόβλημα με το viber. Όταν τελειώνω κάθε συνομιλία στο viber είναι σίγουρο ότι θα έχει ανοιχτεί ό,τι πιο άκυρο παράθυρο υπάρχει, από facebook μέχρι παιχνίδια και όλα αυτά γιατί δεν σβήνει η οθόνη όταν μιλάς.:angry:

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Όσο μιλάς στο viber (και στο Skype) όταν πατήσεις το κουμπάκι (power) η οθόνη σβήνει χωρίς να διακόπτεται η συνομιλία.

Δοκίμασε το... ;)

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τρεις βδομάδες που έχω πάρει το LG L90 μπορώ να πω με σιγουριά ότι μου αφήνει τις καλύτερες εντυπώσεις. Ισχύουν τα όλα όσα θετικά προαναφέρθηκαν από τους χρήστες εδώ οπότε να μην το κουράσω κι εγώ εδώ. Να κάνω όμως μια παρατήρηση σχετικά με την μπαταρία, πράγματι είναι ένα μικρό κτηνάκι αφού ακόμα και σε εντατική χρήση όπου διακόπευα 5 μέρες σε πάτρια εδάφη, κάτω από 40% ημερησίως δύσκολα έφτανε. Αυτό σημαίνει ότι οι μηχανικοί έστησαν σωστά μια αρμονική συνεργασία της συσκευής με την μπαταρία και γι αυτό δεν είναι απόλυτα υπεύθυνη η τελευταία. Κι αυτό είναι που προσθέτει τόση μεγάλη αξία στο LG. Θα κάνω το ρουτάρισμα σύντομα γιατί η μόνη μου σχεδόν απαίτηση για απρόσκοπτη ανταλλαγή αρχείων με την SD card δεν είναι η ποθούμενη. Κι εδώ έχω το εξής ερώτημα.

 

Επειδή έχω συνηθίσει από 4.0 μέχρι 4.2 να έχω τον μαύρο πίνακα στις γενικές ρυθμίσεις κι εδώ το εταιρικό ROM του (αν το λέω σωστά) μου εμφανίζει μια μάλλον απλοποιημένη εκδοχή του, στο ρουτάρισμα με το Towelroot θα εμφανίζονται (ας είναι κατ' επιλογή μου η παραμετροποίηση) οι εξειδικευμένες ρυθμίσεις, πχ αυτές για τους προγραμματιστές;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα. Παιδιά θα χρειαστώ την βοήθεια σας σε κάτι αν γνωρίζετε. Πήρα το εν λόγω κινητό δώρο στη γυναίκα μου και μετά από 2 μήνες χρήσης είναι πολύ ευχαριστημένη απλά κάτι έγινε με τις φωτογραφίες και κάνοντας δεξί κλικ σε μια φωτογραφία ( βασικά σε όλες πλέον ) της βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι δυνατή η σύνδεση με κάποια εργαλεια κλπ. ενώ πρίν έκανε τις φωτογραφίες π.χ ασπρόμαυρες και άλλες αλλαγές.

Γνωρίζει κάποιος κάτι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω συνηθίσει από 4.0 μέχρι 4.2 να έχω τον μαύρο πίνακα στις γενικές ρυθμίσεις κι εδώ το εταιρικό ROM του (αν το λέω σωστά) μου εμφανίζει μια μάλλον απλοποιημένη εκδοχή του, στο ρουτάρισμα με το Towelroot θα εμφανίζονται (ας είναι κατ' επιλογή μου η παραμετροποίηση) οι εξειδικευμένες ρυθμίσεις, πχ αυτές για τους προγραμματιστές;

 

Εννοείς : ρυθμίσεις > πληροφορίες > αριθμός κατασκευής > tap 7 φορές > Εμφάνιση : επιλογές για προγραμματιστες ?

Νομίζω για να το εμφανίσεις αυτό δεν χρειαζετε root .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Την προηγούμενη βδομάδα αγόρασα το L90 D405n για την κοπέλα μου! Μέχρι ώρας φανταστικό. Η οθόνη πραγματικά με εξέπληξε πάρα πολύ ευχάριστα. Η μπαταρία επίσης ξεχνάς να την φορτίσεις... Στο Antutu βγάζει γύρω στο 18500. Γενικά ταχύτατο. Ανταποκρίνεται ακαριαία. Της έχει συμβεί 2 φορές όμως όταν το έχει αφήσει στην άκρη για να κοιμηθεί, όταν ξυπνήσει και το πάρει να το ξανά χρησιμοποιήσει να μην ανταποκρίνεται το γραφικό περιβάλλον. Άλλες φορές εξαφανίζονται τα εικονίδια άλλες είναι κανονικά στις αρχικές οθόνες αλλά όταν τα πατάει δεν ανταποκρίνονται. Η μπάρα ειδοποιήσεων μπορεί να συρθεί και να μπεις στις ρυθμίσεις οπότε δεν είναι θέμα του touch της οθόνης. Υποθέτοντας ότι κάτι σκαλώνει στον Launcher της LG, Της είπα να κατεβάσει τον Google Launcher με τον οποίο δούλεψαν όλα κατευθείαν. Μετά από λίγο της είπα να ξανά διαλέξει από τις ρυθμίσεις προβολής τον Launcher της LG μπας και ξεκολλήσει και όντως όλα δούλεψαν φυσιολογικά.

 

Έχει αντιμετωπίσει κάνεις παρόμοιο θέμα με τον Launcher της LG; Θα του κάνω ένα hard reset αύριο να το ξανά ρυθμίσω από την αρχή μήπως δεν έκατσε κάτι καλά σε μία ενημέρωση που έκανε από την LG. Έχει την v10b.

Edited by referravag
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας στην Ελλάδα και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με τον launcher που ανέφερες. Ίσως με μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις να στρώσει.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς : ρυθμίσεις > πληροφορίες > αριθμός κατασκευής > tap 7 φορές > Εμφάνιση : επιλογές για προγραμματιστες ?

Νομίζω για να το εμφανίσεις αυτό δεν χρειαζετε root .

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, αυτό εννούσα. Τώρα είδα ότι γκουγκλιζόταν αν το έψαχνα πιο προσεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας στην Ελλάδα και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με τον launcher που ανέφερες. Ίσως με μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις να στρώσει.

 

Φίλε Μάνθο θα το δοκιμάσω σήμερα. Αν δεν στρώσει θα του φλασάρω όλο το λογισμικό από την αρχή με τα εργαλεία της LG και βλέπουμε. Λογικά με κάποιο από τα δύο θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Μετά από ένα μήνα χρήσης, οι δυο βασικότερες ενοχλήσεις είναι:

 

Η οξεία στα ελληνικά δεν μπαίνει μέσω του ελληνικού ερωτηματικού, αλλά πατώντας παρατεταμένα το φωνήεν. Ξέρει κανείς αν αλλάζει αυτό κάπως;

 

Σημαντικότερο πρόβλημα, παρατηρώ πως πολλές φορές το βίντεο που τραβάω είναι out of focus, για κάποιο λόγο ενώ έχει καθαρίσει, μετά από μερικά sec θολώνει και για να καθαρίσει πρέπει να αλλάξω πλάνο... Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα. Παιδιά θα χρειαστώ την βοήθεια σας σε κάτι αν γνωρίζετε. Πήρα το εν λόγω κινητό δώρο στη γυναίκα μου και μετά από 2 μήνες χρήσης είναι πολύ ευχαριστημένη απλά κάτι έγινε με τις φωτογραφίες και κάνοντας δεξί κλικ σε μια φωτογραφία ( βασικά σε όλες πλέον ) της βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι δυνατή η σύνδεση με κάποια εργαλεια κλπ. ενώ πρίν έκανε τις φωτογραφίες π.χ ασπρόμαυρες και άλλες αλλαγές.

Γνωρίζει κάποιος κάτι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα. Παιδιά θα χρειαστώ την βοήθεια σας σε κάτι αν γνωρίζετε. Πήρα το εν λόγω κινητό δώρο στη γυναίκα μου και μετά από 2 μήνες χρήσης είναι πολύ ευχαριστημένη απλά κάτι έγινε με τις φωτογραφίες και κάνοντας δεξί κλικ σε μια φωτογραφία ( βασικά σε όλες πλέον ) της βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι δυνατή η σύνδεση με κάποια εργαλεια κλπ. ενώ πρίν έκανε τις φωτογραφίες π.χ ασπρόμαυρες και άλλες αλλαγές.

Γνωρίζει κάποιος κάτι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Τώρα το κάνει και σε μένα, φαίνεται ότι μάλλον η καλή μας LG κλείδωσε το συγκεκριμένο πρόγραμμα επεξεργασίας για λόγους που δεν μας λέει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...