Jump to content

WP 8.1 Developers Preview


x8052
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμ... Μάλλον θα το ξανασκεφτώ να περάσω το Update 1 μόλις φλασάρω Cyan... Αλλά είναι και οι Live Folders που είναι όλα τα λεφτά... Ελπίζω στην πρώτη αναβάθμιση της developers preview να το φτιάξουν λίγο...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε όσους βάλατε τα WP8.1 Update 1 Devs Preview πως την είδατε την αντοχή της μπαταρίας? Το ξέρω μεγάλο θέμα αλλά είμαι περίεργος για απόψεις...

 

Εμένα μειώθηκε... Βέβαια 3 παρατηρήσεις:.......

 

........ τα live tiles η αρχική μου είναι ένα είδος συνεχούς βίντεο και αυτό ίσως επιβαρύνει την μπαταρία αρκετά... Γιατί από άποψη εφαρμογών στην Οικονομία Μπαταρίας δεν έχω δει κάποια περίεργη κατανάλωση...

 

- Έχω κάνει 8 φορματς με 2 επιστροφές σε official 8.1 cyan (μέσω νοκια tool) και ξανά μανά dp 8.1 update, ώστε να αποκλείσω τις περιπτώσεις που αναφέρεις!!!

- Η μπαταρία μπορεί να έχει βελτιωθεί λίγο, αυτή την αίσθηση έχω...

- Κι εγώ την οθόνη την έχω κάνει λούνα παρκ, όπως κάτι ηλεκτρονικές αφίσες σε Μανχάταν - Χονγκ Κονγκ,... πανηγύρι σκέτο,.. πηγαινοερχονται εικονίδια, γυροφερνουν,... Σκέτη τρέλα, αλλά αυτό με τραβάει στην πλατφόρμα,... η άμεση ενημέρωση - πληροφορία :rolleyes:

 

- Όμως το ξαναγράφω, ... Το update είναι για τα μπάζα... Φιλικά!

- Άλλα θέματα η μία συσκευή, άλλα η άλλη!!! Δεν υπάρχει κοινή συνισταμενη!!!

- Άλλος έχει κατανάλωση χειρότερη από πριν, άλλος χάνει την cortana, σε εμένα κρασάρει ο browser, εκεί που βλέπω μια σελίδα, πατάω σε σύνδεσμο και κάποιες φορές κλείνει και με πέτα στην αρχική οθόνη. :mad: ... ή δυσκολεύεται στο rendering!! Οι ψείρες γραμματοσειρες σε desktop mode που δεν μεγαλώνουν με τίποτα από τα settings !!!

- To Live tile του store δουλεύει μόνο σε us region σε μένα, όταν γυρίσω σε ελληνικό συνεχίζει να δουλεύει, αλλά αν μπει σε αναμονή αρκετή ώρα παύει να λειτουργεί και θέλει πάλι αλλαγή region!!!

- Άλλοι έχουν αναφέρει ότι αν ανοίξουν και κλείσουν γρήγορα το Live tile των φακέλων εφαρμογών, οι εφαρμογές χάνονται και θέλει επανεκκίνηση η συσκευή!!! Δηλαδή ένα μπάχαλο γενικώς!!!

 

- Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι κάνουν τα κουνέλια... . Ενώ θα έπρεπε να έχουν πάρει θέση κι ας είναι beta, ... Και η 8.1 Preview, beta ήταν αλλά κενταγε!!!

 

Φιλικά

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Στο έχω ξαναπεί... ΔΕΝ θα πάρουν θέση για ΒΕΤΑ έκδοση... Ας μην την έβαζες... Επίσης το ότι η προηγούμενη preview for developers ήταν πολύ καλή κ σταθερή ΔΕΝ σημαίνει ότι θα είναι και οι επόμενες.... Γι αυτό τις βγάζουν... Για να τσεκάρουν τυχόν bugs και να δουλέψουν πάνω σε αυτά... Δεν θα βγάλουν καμία ανακοίνωση κ δεν θα τρέξουν για μικρό updates γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν...

 

 

 

Εντελώς φιλικά στα (ξανά)λέω για να μην περιμένεις άδικα...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Στο έχω ξαναπεί... ΔΕΝ θα πάρουν θέση για ΒΕΤΑ έκδοση... Ας μην την έβαζες... Επίσης το ότι η προηγούμενη preview for developers ήταν πολύ καλή κ σταθερή ΔΕΝ σημαίνει ότι θα είναι και οι επόμενες.... Γι αυτό τις βγάζουν... Για να τσεκάρουν τυχόν bugs και να δουλέψουν πάνω σε αυτά... Δεν θα βγάλουν καμία ανακοίνωση κ δεν θα τρέξουν για μικρό updates γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν...

 

 

 

Εντελώς φιλικά στα (ξανά)λέω για να μην περιμένεις άδικα...

- Σε καταλαβαίνω ρε συ . Δεν ζηταω τιποτα !! Απλά να δείξουν ότι κάτι δε πάει καλά και ότι θα διορθωθεί εν καιρώ !!! Έκανα 8 φορματ .... τι θα παθω να κάνω άλλο ενα. Μόλις το συνδέσω στο νοκια tool ,περναει η official 8.1 cyan ,σε λιγοτερο από 10 λεπτά.

- Δεν δυσανασχετώ γιατί το έβαλα ,αλλά γιατί έχει αρκετά θέματα σε σχέση με την προηγούμενη preview. Και πως να το κάνουμε ,ειχα καλομαθει!!

- Θέλω να πιστεύω πως κάτι θα κάνουν, .... ειδωμεν!!

 

Φιλικά

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωμένο πως μετά την εγκατάσταση GDR1 σε Lumia 925 Vodafone 16Gb Cyan 8.1 με Developer Preview ενεργό η Cortana αγνοείται! Καμία ρύθμιση η soft reset δεν την επαναφέρουν. Δεν δοκίμασα hard reset γιατί βαριέμαι το restore! Ακόμη και αν την επαναφέρει ένα hard reset, δεν αξίζει τον κόπο. Πιθανώς το όλο θέμα να έχει δημιουργηθεί από το γεγονός πως το τηλέφωνό μου είναι vodafone GR και ως εκ τούτου δεν έχει λόγο να έχει region US. Πιθανώς κάποιος "φωστήρας" στην MS να την αφαίρεσε από την GDR1 για κάποιο δικό του λόγο. Μπορεί και να έγινε κατά λάθος, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι bug!

 

Κατά τα άλλα έχω την εντύπωση πως μετά την GDR1:

1. H διάρκεια της μπαταρίας είναι ελαφρώς χειρότερη από ότι πριν.

2. Η απόκριση στο double tap χειροτέρεψε από πριν. Εϊναι πλέον ή ίδια με την αρχική Black δηλαδή δεν αποκρίνεται παρά στο 70 με 80% των χτυπημάτων.

 

Συμπέρασμα: Μη βιάζεστε με τις preview! Αν βιάζεστε, θα υποστείτε τα bugs τους ή την ταλαιπωρία να επαναφέρετε το τηλεφωνο στην προηγούμενη κατάσταση.

 

Προσωπικά θα μπω για μια τελευταία φορά στη διαδικασία του downgrade με "ξήλωμα" του Vodafone και εγκατάσταση Cyan , αφήνω ανενεργό το DP, και κάθομαι στα αυγά μου. Έτσι και αλλιώς η MS για τα δικά μου χρονικά δεδομένα προχωρά γρήγορα με τις stable αναβαθμίσεις!

Link to comment
Share on other sites

 

Κατά τα άλλα έχω την εντύπωση πως μετά την GDR1:

1. H διάρκεια της μπαταρίας είναι ελαφρώς χειρότερη από ότι πριν.

2. Η απόκριση στο double tap χειροτέρεψε από πριν. Εϊναι πλέον ή ίδια με την αρχική Black δηλαδή δεν αποκρίνεται παρά στο 70 με 80% των χτυπημάτων.

 

 

 

Τα ίδια ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία χειροτέρεψε λιγάκι από πριν, αλλά βαριέμαι να ξαναστήνω το κινητό και γιαυτό δεν γυρνάω στην επίσημη Cyan.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω άλλη εντύπωση για την μπαταρια. Καλυτερεψε σε σχέση με πριν.
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Στο έχω ξαναπεί... ΔΕΝ θα πάρουν θέση για ΒΕΤΑ έκδοση... Ας μην την έβαζες..... Δεν θα βγάλουν καμία ανακοίνωση κ δεν θα τρέξουν για μικρό updates γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν...

 

 

 

Εντελώς φιλικά στα (ξανά)λέω για να μην περιμένεις άδικα...

 

- Έτσι.!!! Μου αρεσεις :p

- Ευτυχώς που στην ms δεν σκέφτονται όπως εσύ!!.... Γίνεται εγκατάσταση του νέου Update... Για να δούμε... Τα άκουσαν τα μπινελίκια μου;;;;!!! :rolleyes:

 

Εντελώς φιλικά!

 

> Το νέο Update είναι το 8.10.14157.200 Devs Preview.... Καλορίζικο!!!!

-.... Ο browser!!! Δεν διορθώθηκε @#(/;.. από μία πρώτη ματιά, για τα υπόλοιπα στην πορεία. Να δούμε κι τι αλλαγές θα ανακοινώσουν, ... Αν ανακοινώσουν!!

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται εγκατάσταση του νέου Update... Για να δούμε... Τα άκουσαν τα μπινελίκια μου;;;;!!! :rolleyes:

 

Είχαμε τίποτα αλλαγές με το σημερινό update ? βελτιώθηκε καθόλου μπαταρία και το lag με την επιστροφή στην αρχική?

Less Is More
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε τίποτα αλλαγές με το σημερινό update ? βελτιώθηκε καθόλου μπαταρία και το lag με την επιστροφή στην αρχική?

 

- Η μπαταρία στο 625 έδειχνε λίγο βελτιωμένη, μπορεί να ειναι και ιδέα μου, τουλάχιστον ιδια με την επίσημη cyan!!

- Εγώ δεν είχα πρόβλημα με την επιστροφή στην αρχική οθόνη!! Είναι αυτό που επεσήμανα νωρίτερα στην ημέρα, ότι τα θέματα είναι διαφορα και διαφορετικά μεταξύ των χρηστών, ακόμα και μεταξύ ιδιων συσκευών!!;

- Ευελπιστώ πάντως σε ομαλοποίηση της κατάστασης...

- Για να έχουμε κάποιο έγκυρο αποτέλεσμα με το νέο update, τουλάχιστον για την μπαταρία ,θα πρέπει να περάσουν μια- δυο μέρες.

 

Φιλικά

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά μετά το update φορτίζει γρηγορότερα?

Μου είχε κάνει εντύπωση ως τώρα το κινητό πως φόρτιζε κάπως αργά για τα 2420mAh, καθώς προέρχομαι από τα 3200mAh του Note 3.

 

Lumia 930 DP

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διαπίστωσα ότι έχει χαλάσει και το calendar απο όταν έβαλα το update! Εύχομαι στους φίλους μου είτε με καθυστέρηση μιας μέρας είτε δεν εμφανίζονται καθόλου στις ειδοποιήσεις. Αραγε το σημερινό update διορθώνει τα bug;
Link to comment
Share on other sites

Καπως καλυτερεψαν τα πραγματα με το χθεσινο update στο θεμα του λαγκ στην αρχικη οθονη.

Το 925 με την cyan πεταγε ..... Και η μπαταρια του ηταν καλυτερη απο καθε αλλη φορα .

Ελπιζω με το επομενο update η κατασταση να γινει οπως ηταν με την cyan γιατι δεν παω πισω. Οι φακελοι ειναι must για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το Update μου χάλασε την αυτονομία, ενώ σε αναμονή δε μου χαλούσε ούτε 1% μπαταρία, το βράδυ μου χάλασε 11%.
Link to comment
Share on other sites

Όντως ο φάκελοι (& ο τρόπος λειτουργίας αυτών) αλλά και ότι έχουν δώσει είναι πολύ θετικό. Επίσης η αυτονομία σε αναμονή του 1020 μου είναι κορυφαία.

Μακάρι να φτιάξουν το swipe και στα ελληνικά γιατί πλέον στα qwerty των κινητών δε μπορώ χωρίς αυτό, και μακάρι να δώσουν και τη δυνατότητα για call recorder.

Επίσης θέλουμε το 3g στα mortification toggles

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Όντως ο φάκελοι (& ο τρόπος λειτουργίας αυτών) αλλά και ότι έχουν δώσει είναι πολύ θετικό. Επίσης η αυτονομία σε αναμονή του 1020 μου είναι κορυφαία.

Μακάρι να φτιάξουν το swipe και στα ελληνικά γιατί πλέον στα qwerty των κινητών δε μπορώ χωρίς αυτό, και μακάρι να δώσουν και τη δυνατότητα για call recorder.

Επίσης θέλουμε το 3g στα mortification toggles

 

Μανο, απ' οσα ανέφερες το τελευταίο θέλω πραγματικά και δημιουργία φακέλων στο μενού.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μανο, απ' οσα ανέφερες το τελευταίο θέλω πραγματικά και δημιουργία φακέλων στο μενού.

 

Δε ξαναπάω σε dp ούτε με σφαίρες :). θα περιμένω debian red εκτός κι αν δωθεί κανένα τρελό feature.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γινόταν πριν την DP, αλλά η μπαταρία δεν μου βγάζει 20ωρο. Βέβαια του κάνω χρήση.

Έχω την πίστη ότι θα βελτιωθεί όμως με τα επόμενα updates.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξαναπάω σε dp ούτε με σφαίρες :). θα περιμένω debian red εκτός κι αν δωθεί κανένα τρελό feature.

 

Μια από τα ίδια. Βαρέθηκα να ξαναστήνω το τηλέφωνο!

Θα θεωρήσω σημαντικότατη βελτίωση, την ενδυνάμωση του notification center με επιπλέον επιλογές στην οθόνη (τουλάχιστον 5) με επιλογή ενεργοποίησης δεδομένων.

Επίσης θεωρώ (και πολλοί άλλοι) πως ένα μεγάλο πρόβλημα που παρουσιάζει το λειτουργικό, είναι η καθόλου φιλική προς τον χρήστη (σε αντίθεση με άλλες λειτουργίες του λειτουργικού) λειτουργία των ρυθίσεων του συστήματος. Η πληθώρα των επιλογών, που παρεπιπτόντως είναι εξαιρετική ως προς της ποσότητα και το βάθος τους, δίνονται σχεδόν "χύμα" στον χρήστη σαν ένας τεράστιος ανομοιογενής κατάλογος!

Μερικές ακόμη ανόητες κατά τη γνώμη μου ελλείψεις του λειτουργικού είναι η ανυπαρξία υποστήριξης αναπαραγωγής mpeg2-ts και άρα video streaming από τοπικό δίκτυο, και η δυνατότητα ενγενούς σύνδεσης σε δίκτυα smb, που θα επέτρεπαν την σύνδεση του σε οποιοδήποτε δίκτυο υπολογιστών. Τα χαρακτηριστικά αυτά υπάρχουν εδώ και πολύ καιρό στο Android.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως ότι πρέπει να γίνει ένα συμμάζεμα στο menu ρυθμίσεων.

 

Επίσης κάτι εκνευριστικό είναι όταν θέλω να βάλω το κινητό εντελώς αθόρυβο και χωρίς δόνηση.

Έπρεπε στην μπάρα να υπάρχει ο ήχος με 3 προφίλ (δυνατό, δόνηση και αθόρυβο).

Απλά, καθημερινά πραγματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...