Jump to content

WP 8.1 Developers Preview


x8052
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Developers :) που έχετε βάλει τα 8.1, usb OnTheGo υποστηρίζουν τελικά;

 

Είχα δοκιμάσει να συνδέσω το usb otg καλώδιο που έχω από το C7 αλλά είναι λίγο πιο "τετραγωνισμένο" το βύσμα και δεν μπαίνει καν στην υποδοχη του 920 παρόλο που είναι micro usb και τα δυο. Βέβαια δεν εχω διαβάσει και κάτι σε κάποιο site του εξωτερικού αν το έχει δοκιμάσει κανένας, αν το είχαν δοκιμάσει και δούλευε πιστέυω θα το μαθαίναμε!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστο φαινεται ανοιγοντας το action center (swipe απο πανω προς τα κατω).

Θα βολευε καλυτερα να φαινεται και στην αρχικη, αυτο ισχυει..

 

Προσωπικά, καλύτερα που είναι έτσι. Αν είχαμε πολλά να "φαίνονται" σε αρχική οθόνη και εφαρμογές, δε θα ήταν WP, θα ήταν Android... :P :shifty:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστο φαινεται ανοιγοντας το action center (swipe απο πανω προς τα κατω).

Θα βολευε καλυτερα να φαινεται και στην αρχικη, αυτο ισχυει..

 

 

ευχαριστώ τώρα το είδα

σε λίγο θα πρέπει να βγαίνουν τα κρυφά όπως το ios οεο!!

όσο για τη μπαταρία πάω καλά κανένα πρόβλημα κρατάει αναμονή φουλ στο 10ωρο έπεσε στο 90%

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω βρε παιδιά, με την 8.1 την επιλογή να γυρίζετε το τηλέφωνο για σίγαση όταν χτυπάει την έχετε? Γιατί σε μένα εξαφανίστηκε....
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω βρε παιδιά, με την 8.1 την επιλογή να γυρίζετε το τηλέφωνο για σίγαση όταν χτυπάει την έχετε? Γιατί σε μένα εξαφανίστηκε....

 

Πήγαινε /ρυθμίσεις /τηλ. κατάσταση επαγρύπνηση

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε /ρυθμίσεις /τηλ. κατάσταση επαγρύπνηση

 

καλησπερα καπιο παλικαρη ειπε οτι περασε την 8.1 και δεν του αρεσε και ξαναγυρισε στην 8 μπορη εαν θελη να μου γραψη πως γινεται γιατι με την 8.1 εγεινε χαλια η καμερα και για μενα ειναι βασικο κριτηριο ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καπιο παλικαρη ειπε οτι περασε την 8.1 και δεν του αρεσε και ξαναγυρισε στην 8 μπορη εαν θελη να μου γραψη πως γινεται γιατι με την 8.1 εγεινε χαλια η καμερα και για μενα ειναι βασικο κριτηριο ευχαριστω.

Πολλοί το κάναμε μα δεν αντέξαμε και πολύ μακριά από την 8.1 :)

Κατεβάζεις και εγκαθιστάς στον υπολογιστή σου το Nokia Software Recovery. Googleαρε θα το βρεις εύκολα. Τα αλλά θα έρθουν μόνα τους όταν συνδέσεις το κινητό στον υπολογιστή σου. Θα σε οδηγήσει το πρόγραμμα.

3>4
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καπιο παλικαρη ειπε οτι περασε την 8.1 και δεν του αρεσε και ξαναγυρισε στην 8 μπορη εαν θελη να μου γραψη πως γινεται γιατι με την 8.1 εγεινε χαλια η καμερα και για μενα ειναι βασικο κριτηριο ευχαριστω.

 

Ρίξε μια ματιά στον δεύτερο οδηγό που έχω στην υπογραφή μου. Πάντως δεν είδα διάφορα ως προς το χειρότερο στην κάμερα με τα 8.1!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Update για το Xbox music. Για όσους δεν το ξέρουν θα υπάρχουν update κάθε 2 βδομάδες.μην ξεχάσετε να γυρίσετε τα settings σε USA.
Link to comment
Share on other sites

Update για το Xbox music. Για όσους δεν το ξέρουν θα υπάρχουν update κάθε 2 βδομάδες.μην ξεχάσετε να γυρίσετε τα settings σε USA.

 

 

 

Εγω που γύρισα τις ρυθμίσεις σε USA γιατί δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση??? Μπαίνω στην εφαρμογή κ κάτω μου γράφει "Προβολή" κ όχι Ενημέρωση... Πρέπει να γυρίσω και τη γλώσσα???

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καπιο παλικαρη ειπε οτι περασε την 8.1 και δεν του αρεσε και ξαναγυρισε στην 8 μπορη εαν θελη να μου γραψη πως γινεται γιατι με την 8.1 εγεινε χαλια η καμερα και για μενα ειναι βασικο κριτηριο ευχαριστω.

 

Το έχω αναφέρει και εγώ μερικές σελίδες πίσω ότι η ποιότητα της κάμερας έχει πέσει με την 8.1 preview. Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις αναφορές..

Η διαφορά κυρίως φαίνεται όταν περνάς τις φωτογραφίες στον υπολογιστή, διότι στην οθόνη του κινητού δεν φαίνεται διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αναφέρει και εγώ μερικές σελίδες πίσω ότι η ποιότητα της κάμερας έχει πέσει με την 8.1 preview. Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις αναφορές..

Η διαφορά κυρίως φαίνεται όταν περνάς τις φωτογραφίες στον υπολογιστή, διότι στην οθόνη του κινητού δεν φαίνεται διαφορά!

Πως να μην πέσει η ποιότητα αφού η preview δεν περιεχει νέους drivers για το κάμερα module του κάθε κατασκευαστή; Αυτή την στιγμή λειτουργούμε μια συσκευή με νεο os και παλιούς drivers. Όταν έλθει η final, θα δείτε μεγάλη βελτίωση ΣΕ ΟΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πως να μην πέσει η ποιότητα αφού η preview δεν περιεχει νέους drivers για το κάμερα module του κάθε κατασκευαστή; Αυτή την στιγμή λειτουργούμε μια συσκευή με νεο os και παλιούς drivers. Όταν έλθει η final, θα δείτε μεγάλη βελτίωση ΣΕ ΟΛΑ.

Ενδιαφέρον αυτό. Δεν το γνώριζα αυτό και ήμουν έτοιμος να τα παρατήσω.

3>4
Link to comment
Share on other sites

Και οι drivers δεν αφορούν μονο την κάμερα, αλλά ΚΑΘΕ hardware component της συσκευής. Touch screen, acpi, nfc, Qualcomm Soc, sensors, radio κλπ κλπ

Τώρα έχουμε ξερό νέο λειτουργικό (με σποραδικά bugs) και παλιούς unoptimized drivers.

Υπομονή και οι πλήρεις δυνατότητες της συσκευής θα φανούν με την official release, οπου ο κάθε κατασκευαστής (Nokia, Samsung, HTC, Huawei) θα ενσωματώσει τους δικούς του drivers.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους slider στο xbox music player. Αυτό με την αλλαγή region για το update στην μουσική πάντως τι νόημα έχει;

 

Μόνο region άλλαξες ή και γλώσσα?? Εγώ το γύρισα σε ΗΠΑ αλλά δεν μπορούσα να κάνω την αναβάθμιση...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Οκ το έκανα....

 

Μία ερώτηση... Θέλω να γυρίσω μόνιμα τη γλώσσα τηλεφώνου στα Αγγλικά (United Kindom) και το Region σε USA για να χρησιμοποιώ την Cortana... Αλλά πως γίνεται ενώ έχω αυτές τις ρυθμίσεις να μου ταξινομεί και τις επαφές που οι περισσότερες είναι γραμμένες στα Ελληνικά και να μην τις βγάζει όλες μαζί...?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται γιατί θα έχεις εγκατεστημένο ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά και θα έχει κρατημένη την ελληνική γλώσσα. Έχω γλώσσα US, Region US και regional format Greek...

Όλα είναι οκ.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό του μπου....λο το Whatsapp, θα το αναβαθμίσουν ποτέ?

 

Πάνε κοντά 4 μήνες από την τελευταία φορά (αν θυμάμαι σωστά) και ειδικά με την 8.1 βιάζει τη μπαταρία.

Δοκίμασα να το έχω κλειστό στο background (από το batt save) και το μόνο που κατάφερα είναι να μην έρχονται οι ειδοποιήσεις όταν δεν το κοιτάζω εγώ και άντε να εξοικονόμησα το 1/10 από ότι έτρωγε.

 

Σε εμένα (8Χ) η κατάσταση είναι απαράδεκτη (12-14 ώρες max, σήμερα με σχετικά βαριά -όχι gaming/videos/μουσική, μόνο browsing 15', 9gag, WApp- χρήση έπεσε στο 42% σε 4 ώρες)!

 

Όλες οι υπόλοιπες εφαρμογές δεν τρώνε τπτ, αυτό ρουφάει πάνω από το 50%, και δεν το χρησιμοποιώ και τόσο, πια.

 

Ακόμα και σε 24ωρο στη δουλειά, όου μπορεί να μην το κοιτάξω για πάνω από 10ώρες συνεχόμενα, πάλι σχεδόν τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι η κατανάλωση είναι από το Whatsapp? Προσωπικά σε μένα η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Υπάρχει ένα γενικότερο θέμα με την κατανάλωση στα wp8.1..
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά είχα γυρίσει το κινητό σε US για να δοκιμάσω την cortana και τώρα που το γύρισα σε ελλάδα πάλι δουλεύει η cortana!!

Απίστευτο...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι η κατανάλωση είναι από το Whatsapp? Προσωπικά σε μένα η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Υπάρχει ένα γενικότερο θέμα με την κατανάλωση στα wp8.1..

 

Τί να πω...

 

Αυτό μου βγάζει η μπαταριοεφαρμογή πως ευθύνεται, κυρίως.

 

Βέβαια, για να είμαι δίκαιος, οποιαδήποτε εφαρμογή χρησιμοποιήσω πάνω από 20-25', ανεβαίνει τρομακτικά.

 

Ίσως να είναι γενικότερο θέμα, "κρυφής" κατανάλωσης.

 

Υπολόγισε πως πριν είχα και το Insider μέσα για να βλέπω και τι γίνεται με τη μπαταρία, και γνωρίζοντας πως τρώει πολύ, με το που μπήκε η 8.1 και το batt saver το έβγαλα για να γλιτώσω.

 

Αντικειμενικά, μπορώ πλέον να πω πως με ίδια ακριβώς χρήση (καθημερινή ρουτίνα ουσιαστικά), είμαι με >40% μείωση στη ζωή της μπαταρίας.

 

Χαρακτηριστικά, πολλές φορές μου πετάει το μήνυμα για ιδιαίτερα χαμηλή μπαταρία (10%) και το τηλέφωνο κλείνει σε 1-2 λεπτά!

 

Χωρίς να κάνω/κάνει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει κολλήσει... Κάνε ένα soft reset... Δεν δικαιολογείται τέτοια πτώση...

 

Και αν ευθύνεται το whatsapp σβήστο, κάνε διαγραφή προσωρινών αρχείων, σοφτ ρισετ και μετά κάνε εγκατάσταση ξανα...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...