Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε άλλες 1-2 επανεκκινήσεις καί πιθανόν νά στρώσει (νά φαίνεται δηλαδή μόνο τό BTU),γιατί έτσι όπως είναι τώρα δέν είναι σωστό.Συμβαίνει συνήθως όταν αλλάζουμε rom μέ διαφορετικό csc από αυτό πού είχαμε.

 

Σε ευχαριστώ πρέπει να είναι οκ τώρα https://www.dropbox.com/s/bd677xa1sdeqvqr/Screenshot_2015-01-18-02-20-31.png?dl=0

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Σε ευχαριστώ πρέπει να είναι οκ τώρα https://www.dropbox.com/s/bd677xa1sdeqvqr/Screenshot_2015-01-18-02-20-31.png?dl=0

Εγώ και επανεκκινησεις που είχα κάνει με είχε με csc XEF και lolipop Αγγλίας.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι αλλάζουν από lollipop σε lollipop μένει το παλιό csc

 

Ρωτάς η δηλώνεις?Δεν ησχυει αυτό πάντως..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τότε γιατί σε άλλους αλλάζει το csc και σε άλλους από τη στιγμή που η διαδικασία είναι η ίδια?Εκτός αυτού συνάντησα θέμα με την κάμερα πάλι ενώ δεν είχα με την γαλλική 4.4.2 η μπαταρία κρατούσε αλλά όχι τόσο όσο με την γαλλική το zedge το πετούσε και γενικά το overall satisfaction ήταν κάτω του μετρίου. Edited by michaelp900
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πρέπει να είναι οκ τώρα https://www.dropbox.com/s/bd677xa1sdeqvqr/Screenshot_2015-01-18-02-20-31.png?dl=0
Τώρα είσαι μιά χαρά ;)

 

Εγώ και επανεκκινησεις που είχα κάνει με είχε με csc XEF και lolipop Αγγλίας.

 

Όσοι αλλάζουν από lollipop σε lollipop μένει το παλιό csc
Οσοι περάσατε/θά περάσετε τήν lollipop μέσω odin να εχετε υπόψη σας κάποια πράγματα μιά και σε αυτή τήν έκδοση του android έχουμε μεγάλες αλλαγές στήν δομή του λειτουργικού:

1)Αν είχατε στήν προηγούμενη σας ρομ κάποιο custom recovery,ενδέχεται νά μήν περαστούν ο bootloader καί τό modem τής lollipop.Γιά να το τσεκάρετε αυτό κατεβάζετε το "phone info" απο το play store καί στήν ενότητα "Firmware info" βλέπετε αν όλες οί versions πού αναγράφονται εκεί (4 ειναι) αντιστοιχούν στήν έκδοση τής lollipop πού μόλις περάσατε.Αν δείτε ότι κάποια παραμένουν σέ προηγούμενη έκδοση θά χρειαστεί νά ξανα-φλασάρετε τήν ρομ.

2)Είναι απαραίτητο νά κάνετε full wipe πρίν καί μετά τό φλασάρισμα καί όταν λεμε full εννοούμε και format τής εσωτερικής μνήμης (πάρτε backup οτιδήποτε αρχεία έχετε μέσα σε αυτήν γιατί θα διαγραφούν τα πάντα)

3)Απο τήν στιγμή πού περνάτε ρομ διαφορετικού region από το δικό σας,θα πρέπει λογικά να αλλάξει και το csc.Αν δείτε οτι κάτι τέτοιο δέν συμβαίνει,κάντε τα εξής : α) 1-2 επανεκκινήσεις β)άλλο ένα hard reset γ)αν καί πάλι δεν... ξανα περνάτε τη ρομ.

Να ξεκαθαρίσω οτι αναφέρομαι μόνο σε official lollipop

Γιά οποιεσδήποτε απορίες καί βοήθεια πάνω σε αυτα,θα παρακαλούσα να συνεχίσουμε την κουβέντα μας εδώ

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι εντάξει δηλαδή με την Αγγλική ;

*update* συγνωμη για την φωτο πριν. Διορθωθηκε!

Edited by apokorwnas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι εντάξει δηλαδή με την Αγγλική ;

 

Μιά χαρά είσαι,άψογος ;)

Θα σε παρακαλέσω μόνο καί ισχύει γιά όλους τούς χρήστες,να προσπαθείτε όταν ανεβάζετε κάποια screenshots,να τα περνάτε στό πόστ ώς συνημμένα αρχεία.Φαίνονται πιο καλά αισθητικά καί δέν γεμίζουν όλη τή σελίδα :)

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα εδώ και μερικές ώρες μου τρώει πολύ την μπαταρία δεν κατέβασα καμία καινούργια εφαρμογή που να δικαιολογη αυτή την κατανάλωση πάω στης ρυθμίσεις μπαταρία και πρώτο πρώτο έχει αυτό mm-qcamera-daem τι πάει να πει αυτό ρε παιδιά;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τότε γιατί σε άλλους αλλάζει το csc και σε άλλους από τη στιγμή που η διαδικασία είναι η ίδια?Εκτός αυτού συνάντησα θέμα με την κάμερα πάλι ενώ δεν είχα με την γαλλική 4.4.2 η μπαταρία κρατούσε αλλά όχι τόσο όσο με την γαλλική το zedge το πετούσε και γενικά το overall satisfaction ήταν κάτω του μετρίου.

 

γιατι στα περισσοτερα filmware ειναι multi select μπαινει αυτο που ειναι πρωτο..

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα εδώ και μερικές ώρες μου τρώει πολύ την μπαταρία δεν κατέβασα καμία καινούργια εφαρμογή που να δικαιολογη αυτή την κατανάλωση πάω στης ρυθμίσεις μπαταρία και πρώτο πρώτο έχει αυτό mm-qcamera-daem τι πάει να πει αυτό ρε παιδιά;

Κάνε ένα restart το κινητό και θα σταματήσει

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολυ φίλε

Κάποια εφαρμογή σου κάνει τι δουλειά τρέχα γύρευε... το έχουν πολλοί το πρόβλημα λύση δεν υπάρχει... όποτε στο κάνει κάνε restart και σταματάει να τρώει μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα μετά από την τελευταία επανεκκίνηση της συσκευής μου.. πατάω να ανοίξει το bluetooth και δεν το ανοίγει ποτέ! το έχει αντιμετωπίσει κανείς? χρησιμοποιώ διαρκώς bluetooth ακουστικό και μου είναι απαραίτητο οπότε κάθε πρόταση δεκτή! στα καλά καθούμενα το εμφάνισε!

 

Αν κάνω wipe cache θα διορθωθεί; χάνω τα δεδομένα και τις ρυθμισεις μου οπως οταν κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων;

 

Επανέρχομαι μιας και το πρόβλημά μου μετά από wipe cache παραμένει! κάποια στιγμή μετά από προσπάθειες του ξυπνάει το φιλότιμο και ανοίγει το bluetooth! σήμερα που έκανα μια επανεκκίνηση της συσκευής πάλι τα ίδια όμως.. έχει αναφερθεί κάποια εφαρμογή που να προκαλεί τέτοιο θέμα? έχει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μιας και το πρόβλημά μου μετά από wipe cache παραμένει! κάποια στιγμή μετά από προσπάθειες του ξυπνάει το φιλότιμο και ανοίγει το bluetooth! σήμερα που έκανα μια επανεκκίνηση της συσκευής πάλι τα ίδια όμως.. έχει αναφερθεί κάποια εφαρμογή που να προκαλεί τέτοιο θέμα? έχει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα?

Μπες σε safe mode και δες αν δουλεύει το Bluetooth...

Link to comment
Share on other sites

Μπες σε safe mode και δες αν δουλεύει το Bluetooth...

 

Το ίδιο μου κάνει και σε safe mode.. :(

(εν τω μεταξύ, αν πατήσω να κάνει γρήγορη σύνδεση μου γράφει κανονικά ενεργοποίηση bluetooth! οπότε δεν δείχνει να είναι χαλασμένο.. σαν κάτι να το εμποδίζει να ανοίξει και κρασάρει..)

Edited by giannakiss
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου κάνει και σε safe mode.. :(

(εν τω μεταξύ, αν πατήσω να κάνει γρήγορη σύνδεση μου γράφει κανονικά ενεργοποίηση bluetooth! οπότε δεν δείχνει να είναι χαλασμένο.. σαν κάτι να το εμποδίζει να ανοίξει και κρασάρει..)

Άμα στο κάνει και σε safe mode κατι δεν πάει καλά με την συσκευή μάλλον δεν είναι θέμα εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάς η δηλώνεις?Δεν ησχυει αυτό πάντως..

 

Δήλωση ήταν...

Γιατί είχα την Πολωνική και πέρασα την Αγγλική 2 φόρες και τις 2 φορές με factory reset πριν και μετά το φλασάρισμα και παρόλα αυτά το csc είναι Πολωνικό ακόμα...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση ήταν...

Γιατί είχα την Πολωνική και πέρασα την Αγγλική 2 φόρες και τις 2 φορές με factory reset πριν και μετά το φλασάρισμα και παρόλα αυτά το csc είναι Πολωνικό ακόμα...

 

Δεν πρέπει να είναι γενικό το θέμα όμως. Στο δικό μου (Βουλγαρίας BGL) όταν έβαλα πολωνική άλλαξε το csc, το ίδιο όταν έβαλα την ισπανική το ίδιο όταν έβαλα την αγγλική. Μόνο που στην αγγλική χρειάστηκε και επανεκκίνηση όπως μου πρότεινε φίλος ποιο πίσω. Σε όλες τις αλλαγές πριν και μετά factory reset..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα, εβαλα στο s5 την επισημη Lolipop και παρατηρω ότι οταν θελω να τερματισω την κληση αρωει πολυ να μου αναψει η οθονη για να πατησω το κουμπι, ενω πριν την αναβαθμιση δεν το ειχα, ξερετε πως μπορω να το διορθωσω?
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια υπαρχει προβλημα αν ειναι διαφορετικο το csc ή απλως δεν θα παιρνει ενημερωσεις αυτοματα;
Link to comment
Share on other sites

Δήλωση ήταν...

Γιατί είχα την Πολωνική και πέρασα την Αγγλική 2 φόρες και τις 2 φορές με factory reset πριν και μετά το φλασάρισμα και παρόλα αυτά το csc είναι Πολωνικό ακόμα...

Ακριβώς το ίδιο και εδώ.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα, εβαλα στο s5 την επισημη Lolipop και παρατηρω ότι οταν θελω να τερματισω την κληση αρωει πολυ να μου αναψει η οθονη για να πατησω το κουμπι, ενω πριν την αναβαθμιση δεν το ειχα, ξερετε πως μπορω να το διορθωσω?

 

Ακριβως το ιδιο γινεται και σε μενα.Ο proximity sensor δουλευει κανονικα μαλλον καποιο bug ειναι.Για να δεις αμα δουλευει βαλε στον dialer τον κωδικο *#0*# και κανε το τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να είναι γενικό το θέμα όμως. Στο δικό μου (Βουλγαρίας BGL) όταν έβαλα πολωνική άλλαξε το csc, το ίδιο όταν έβαλα την ισπανική το ίδιο όταν έβαλα την αγγλική. Μόνο που στην αγγλική χρειάστηκε και επανεκκίνηση όπως μου πρότεινε φίλος ποιο πίσω. Σε όλες τις αλλαγές πριν και μετά factory reset..

Αυτές τις διαφορές συμπεριφορές στα ίδια τηλέφωνα δεν μπορώ να τις καταλάβω...

Μπορείς σε παρακαλώ να μας δώσεις μερικές πληροφορίες που ίσως παίζουν την σημασία τους όπως:

1) Ποια έκδοση του Odin χρησιμοποίησες για το φλασάρισμα?

2) Το factory reset πως το έκανες? Εννοώ από Ρυθμίσεις - Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας - Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων ή από το recovery? Σε παρακαλώ πες μας πως έκανες το factory reset και πριν και μετά το φλασάρισμα. Αν δηλαδή μπορείς να μας περιγράψεις τα ακριβή βήματα που ακολούθησες...

 

Ο λόγος που τα ζητάω αυτά, είναι γιατί όσοι έχουμε μια ROM με CSC από ROM, θα έχουμε πρόβλημα με τα OTA κλπ.

 

Επίσης ίσως έχουμε και πρόβλημα αν για κάποιο λόγο χρειαστούμε το επίσημο service και ανακαλύψουν ότι έχει άλλο CSC σε σχέση με την ROM που έχουμε.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...