Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάνο πες μας τι έκανες ακριβώς και γύρισες. Το Knox δεν έγραψε τίποτα? Δες λίγο τι ρωτάνε τα παιδιά.

Κάτι ακόμη. Πριν κάνεις αναβάθμιση σου λέει ότι η lollipop θα πιάσει περίπου 1 Gb επιπλέον από την μνήμη του κινητού. Όχι την ram. Το πρόσεξες αυτό Μήπως? Τώρα πού γύρισες στην παλιά, το 1Gb σου το έδωσε πίσω?

Εμένα βασικά το μεγαλύτερο πρόβλημα μου με την Lollipop, είναι ότι ρουφάει την μπαταριά μέσα σε μισή μέρα. Έχω και το S5 mini, το οποίο κρατάει τον διπλάσιο,χρόνο. Και τάχα το S5 έχει μεγαλύτερη μπαταρία και κρατάει περισσότερο. Τι να πω. Δεν χρειάστηκε να κάνω επαναφορά τα πάντα, γιατί το κινητό ήταν τελείως καινούργιο. Χωρίς κανένα πρόγραμμα περασμένο. Και μετά έγινε 2 φορές επαναφορά. Αναμονή 6-7 ώρες με 2,5 ώρες ανοιχτή οθόνη.

Τι να το κάνω?

Ρε παιδια, γιατι κανετε του κεφαλιού σας οταν δεν ξέρετε? Τι πάει να πει το κινητο ηταν καινούργιο και δε χρειαζοταν επαναφορα? Το διαβασες πουθενα αυτο? Χρειαζοταν και παραχρειαζοταν. Να μη κανω αναλυση αλλα ολα τα αρχεί, ρρυθμίσεις κλπ ηταν στη μορφη που γραφει η κιτκατ, πας και περνάς απο πανω lolipop που γράφει σε εντελώς διαφορετικη μορφη και το ααποτέλεσμα χωρις factory reset ειναι ενα μπάχαλο ακομα και αν το κινητο ηταν εντελως αδειο, του κουτιού. Οι μισοι εδω μεσα τετοια κανετε γι αυτο ειστε σούπερ δυσαρεστημενοι.

Για να μη τα πολυλογω, η lolipop εχει θεματακια: εχει πολυ ασπρο, σε καποιους δεν αρέσει, αργεί λιγο να εμφανιστει η καρτελα του multitasking (θεμα google, ισχύει σε ολα τα κινητα), το ιδιο και το αθορυβο. Επισης καταλαμβάνει παραπανω χωρο γιατί σώζει ασυμπιεστα. Πιθανόν επισης καποια bluetooth περιεργα να μη τα βλεπει. Εμενα δε μου βλέπει ενα bluetooth gamepad, που πριν το εβλεπε.

Απο εκει και περα μονο συν εχει. Ειναι γρηγοροτερη αρκετά. Αμα σας φαίνεται αργοτερη, με κοληματα κλπ εχετε κανει προβληματικη εγκατάσταση 100%.

Η μμπαταρία δεν ξερω αν ειναι χειρότερη ή καλυτερη παντως ειναι παρα πολυ καλη.

Δε γίνεται στους μισους να παει σφερα και με καλη μπαταρία, και οι αλλοι μισοι να βλαστημανε την ώρα και τη στιγμη που τη βαλανε.. Απλα οι άλλοι μισοι που κλαιγονται τα εχουν κανει σαλατα.

Θελετε να με ακουσετε, τελευταία φορά το γραφω. Βαλτε τη ρομ με το ΣΩΣΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ τροπο. Ουτε over to air, ουτε update, ουτε χαζομάρες. Κατεβαστε τη ρομ και βαλτε τη μεσω pc, σβηνοντας τα παντα.

Ξερω είναι δύσκολο και βαριεστε, γι αυτο θα γεμίσετε αλλες 100 σελίδες με προβλήματα σε ολα τα φορουμ, ολων των κινητων σε καθε update.. . Δοκιμαστε πρωτα, και μετα θα γραφετε τα αντιθετα. Αλλα δε φταιτε εσεις, οι εταιρείες φταινε που επιτρέπουν over to air φλασαρισματα οταν ειναι γνωστο οτι παιζεις ρουκετα.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Φίλε Sosimple2, δηλαδή εγώ πού έχω την lollipop, να βρω να κατεβάσω την ιδία lollipop ρομ στο κομπιούτερ, να κάνω επαναφορά το s5, να την περάσω στο s5 μέσω kies, Να ξανακάνω επαναφορά και είμαι εντάξει? Ούτε Knox θα ανέβει, ούτε 1Gb ακόμη θα μου φάει?

Η μήπως επειδή έχω την lollipop πρέπει να περιμένω την επομένη αναβάθμιση?

 

Edit. Τι λέω, το kies πως θα μου κάνει αναβάθμιση, αφού έχω την τελευταία ρομ περασμένη?

Edited by katerini
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Sosimple2, δηλαδή εγώ πού έχω την lollipop, να βρω να κατεβάσω την ιδία lollipop ρομ στο κομπιούτερ, να κάνω επαναφορά το s5, να την περάσω στο s5 μέσω kies, Να ξανακάνω επαναφορά και είμαι εντάξει? Ούτε Knox θα ανέβει, ούτε 1Gb ακόμη θα μου φάει?

Η μήπως επειδή έχω την lollipop πρέπει να περιμένω την επομένη αναβάθμιση?

 

Edit. Τι λέω, το kies πως θα μου κάνει αναβάθμιση, αφού έχω την τελευταία ρομ περασμένη?

 

Με odin εννοεί προφανώς την αναβάθμιση...όχι με το KIES.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με odin εννοεί ο φίλος sosimple!

Και οχι αναβάθμιση. Πλήρεις πέρασμα όλο το λογισμικό απ' την αρχή ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο sosimple2 ειναι!

 

Τα εκανα ετσι απο την αρχη και στις 3 version της lollipop που δοθηκαν για το g900f

 

Περαν απο τα 1 2 bug που εχει σαν ρομ και αναφερε πολυ σωστα ο sosimple2 δεν αντιμετωπισα κανενα αλλο θεμα και με μπαταρια πολυ καλυτερη απο ΚΚ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Θελω να κάνω μια ερώτηση.Όπως αναφεραν πιο πανω τα παιδιά θελω να περασω μέσω odin την αγγλική η οποία απο όσο διαβάζω εδω ειναι αρκετά καλή. Το κινητο μου είναι στον παροχο Deutsche Telekom που σημαινει ότι ξεκινώντας μου εμφανιζει το λογοτυπο αυτης της εταιρίας και μου φορτώνει ενα σωρο bloatware δικά της επίσης. Για την ακριβεια η ρομ ειναι η BNL9 .Ειναι ίδια η διαδικασία που θα ακολουθησω για να περάσω την Αγγλική ή παίζει κάποιο κλείδωμα και θα γινει τούβλο το κινητό. Η εγγύηση χάνεται αν δουν στην αντιπροσωπία οτι είχες αλλη επισημη ρομ περασμενη? Ρωτάω γιατι ήδη το εχω πάει μια φορά. Αν σας βρίσκεται κάποιο λινκ με την διαδικασία εφόσον είναι εύκολο, θα το εκτιμούσα. Ευχαριστω εκ των προτέρων. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ναι με odin 3.09,και πανω, οπως ειπαν και τα παιδια. Είμαι σχεδον σιγουρος, ας το επιβεβαίωσει και κανενας αλλος οτι δε θα πειραχτει ο μετρητής του knox, 99,9999% οσο βαζεις επισημο software. Εγω δε μπορω να το επιβεβαίωσω γιατί τον εχω πειραξει από την 1η μερα μιας και βάζω custom συνηθως. Αμα δε ξερετε καθολου απο αυτα βρειτε κάποιον να ξερει. Το κινητο θα γινει καινουριο.

Και οσοι βλεπετε τραγικη μπαταρία με το update που κανατε κατεβαστε απο playstore το δωρεαν cpu spy, και δειτε αν κλεισει η οθονη του κινητου, αν αυτο μπαινει σε deep sleep. Το πιθανότερο ειναι δε θα μπαίνει για να μη κρατα η μπαταρία.. Επίσης απο playstore βοηθα το samsung phone info, να ελενξετε αν εχετε σωστό basebad (ειναι το software για να κάνετε κλεισεις μυνηματα κλπ), και bootloader.

Αν αυτά ειναι οπως πρέπει και δε δείτε τιποτα περιεργο. Αν και με το επισημο software της Samsung μεσω odin, αυτόματα θα αναβαθμίστουν ολα. Ειναι πιο χρησιμο οταν βαζεις custom. Στο xda που διαβαζω για μια custom lolipop που εβαλα τωρα, εκει να δείτε χάλια.. Αλλοι γραφουν τα καλυτερα και αλλοι βρίζουν. Σχεδόν οσοι βρίζουν έχουν λαθος basebad..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα παιδιά η μπαταρία έστρωσε...... Είναι παρόμοια με πριν..... Και το κινητό πράγματι πάει σφαίρα......
Link to comment
Share on other sites

Ναι με odin 3.09,και πανω, οπως ειπαν και τα παιδια. Είμαι σχεδον σιγουρος, ας το επιβεβαίωσει και κανενας αλλος οτι δε θα πειραχτει ο μετρητής του knox, 99,9999% οσο βαζεις επισημο software. Εγω δε μπορω να το επιβεβαίωσω γιατί τον εχω πειραξει από την 1η μερα μιας και βάζω custom συνηθως.

 

Τα CSC και Modem που είναι γερμανικά θα αλλάξουν ή πρέπει να τα περασω εγώ manual?Κάποιο λινκ για την διαδικασία. Εχω να περάσω ρομ σε οντιν απο το Galaxy s που το είχα λιώσει. Ευχαριστώ:p

Link to comment
Share on other sites

Τα CSC και Modem που είναι γερμανικά θα αλλάξουν ή πρέπει να τα περασω εγώ manual?Κάποιο λινκ για την διαδικασία. Εχω να περάσω ρομ σε οντιν απο το Galaxy s που το είχα λιώσει. Ευχαριστώ:p

Λογικα θα αλλαξει αυτοματα και το modem και ο bootloader, ειναι ολα στο αρχειο που φλασαρεις. Το csc δεν ξερω, εχω καιρο να βαλω original rom.

Εγω σε custom τα περναω manual παντως.. Δε συμπεριλαμβάνονται.

Κανε ενα ελενχο πριν τι ειχες, και τι εχεις μετα.

Για την εγγυηση αν βαλεις απο αλλη χωρα, δε ξερω τι γινεται. Ο knox δεν πειραζεται παντως απο οποια χωρα και να βαλεις οσο ειναι επισημη ρομ, όποτε κανονικα δεν εχεις θεμα.

Εμενα παντως η custom βασίζεται στην bnl9 την original της Samsung, και bootloader και basebad γραφουν επισης bnl9, για να δουλεύουν ολα όπως πρέπει. Μονο το csc που δεν παίζει ρολο γράφει bnl1.

Αντίστοιχα θα πρέπει να εχετε και εσεις.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

εκανα την αναβαθμιση με kies σε lollipop, αφου εκανα πριν και μετα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων,το τηλεφωνο ειναι Ρουμανιας (G900FXXU1BOA3).μεχρι ωρας κανενα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι με odin 3.09,και πανω, οπως ειπαν και τα παιδια. Είμαι σχεδον σιγουρος, ας το επιβεβαίωσει και κανενας αλλος οτι δε θα πειραχτει ο μετρητής του knox, 99,9999% οσο βαζεις επισημο software. Εγω δε μπορω να το επιβεβαίωσω γιατί τον εχω πειραξει από την 1η μερα μιας και βάζω custom συνηθως. Αμα δε ξερετε καθολου απο αυτα βρειτε κάποιον να ξερει. Το κινητο θα γινει καινουριο.

Και οσοι βλεπετε τραγικη μπαταρία με το update που κανατε κατεβαστε απο playstore το δωρεαν cpu spy, και δειτε αν κλεισει η οθονη του κινητου, αν αυτο μπαινει σε deep sleep. Το πιθανότερο ειναι δε θα μπαίνει για να μη κρατα η μπαταρία.. Επίσης απο playstore βοηθα το samsung phone info, να ελενξετε αν εχετε σωστό basebad (ειναι το software για να κάνετε κλεισεις μυνηματα κλπ), και bootloader.

Αν αυτά ειναι οπως πρέπει και δε δείτε τιποτα περιεργο. Αν και με το επισημο software της Samsung μεσω odin, αυτόματα θα αναβαθμίστουν ολα. Ειναι πιο χρησιμο οταν βαζεις custom. Στο xda που διαβαζω για μια custom lolipop που εβαλα τωρα, εκει να δείτε χάλια.. Αλλοι γραφουν τα καλυτερα και αλλοι βρίζουν. Σχεδόν οσοι βρίζουν έχουν λαθος basebad..

 

Τι εννοείς με το baseband? Πως πρέπει να είναι?

Εμένα είναι το ίδιο με bootloader και pda version. Η έκδοση είναι η BOA3.

Να υποθέσω ότι είμαι εντάξει δηλαδή?

Δεν είναι ότι πέφτει η μπαταρία στο standby, αλλά κατά την διάρκεια πού το χρησιμοποιώ.

Στο S5 mini στον ίδιο χρόνο πού πέφτει 1% με ανοιχτή οθόνη, στο S5 πέφτει 2%.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Εισαι 100% σίγουρος; ;;

 

Καλησπέρα...Το είχα κάνει 2 φορές με odin απο πολωνική lollipop σε kitkat.

Hard reset και μετα εγκατάσταση με odin. Σε εμένα δεν έγραψε ο knox.

 

Ελπίζω να βοήθησα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και με την 5 πολλά προβλήματα έχω κάνει επαναφορά την μπαταρία την τρώει αυτό mm-qcamera-daemon τι είναι αυτό ρε παιδιά; ένα άλλο πρόβλημα είναι το Wi-Fi φεύγει συνέχεια αν το στείλω στην Smartec θα μπορέσουν να γυρίσουν στην kitkat;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και με την 5 πολλά προβλήματα έχω κάνει επαναφορά την μπαταρία την τρώει αυτό mm-qcamera-daemon τι είναι αυτό ρε παιδιά; ένα άλλο πρόβλημα είναι το Wi-Fi φεύγει συνέχεια αν το στείλω στην Smartec θα μπορέσουν να γυρίσουν στην kitkat;

 

mm-qcamera-daemon? πρώτη φορά το ακούω :P

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς επαναφορά, αναβάθμιση σε lollipop ΟΤΑ, οθόνη ενεργή 3 ώρες κ 10 λεπτά (από 7 του μήνα ).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και με την 5 πολλά προβλήματα έχω κάνει επαναφορά την μπαταρία την τρώει αυτό mm-qcamera-daemon τι είναι αυτό ρε παιδιά; ένα άλλο πρόβλημα είναι το Wi-Fi φεύγει συνέχεια αν το στείλω στην Smartec θα μπορέσουν να γυρίσουν στην kitkat;

Ψαξτε λιγο βρε παιδια. Και τα δυο, μαλλον και τα τρια, εχουν συζητηθει εκτενεστατα λιγα μυνηματα πιο πισω και παραπανω απο 2-3 φορές. Τα ιδια και τα ιδια λεμε συνέχεια!

 

 

Χωρίς επαναφορά, αναβάθμιση σε lollipop ΟΤΑ, οθόνη ενεργή 3 ώρες κ 10 λεπτά (από 7 του μήνα ).

 

Εντάξει δεν συζητάμε, ειναι παρα πολυ καλά. Με 3g ομως ή με 2g?

Κλείσεις ειχες καθόλου?

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

 

Πως γύρισες πίσω? Απλά πέρασες με odin 2? Έκανες κάτι παραπάνω? Το knox είναι 0x0?

 

Ναι με odin το έκανα απλα στην δευτερη επαννεκινηση που κανει βγαζεις μπαταρια και κανεις factory reset

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς επαναφορά, αναβάθμιση σε lollipop ΟΤΑ, οθόνη ενεργή 3 ώρες κ 10 λεπτά (από 7 του μήνα ).

 

..παίξε 2 ώρες κάνα ενεργοβόρο game όπως το sim city και άμα βγάλεις πάνω από 4 ώρες οθόνη σε 24 ώρες πεστο μας

Link to comment
Share on other sites

..παίξε 2 ώρες κάνα ενεργοβόρο game όπως το sim city και άμα βγάλεις πάνω από 4 ώρες οθόνη σε 24 ώρες πεστο μας

Δεν πιστεύω πως αυτός ο τρόπος αποτελεί μέτρο σύγκρισης για τις ώρες οθόνης που ψάχνει όχι μόνο ο μέσος αλλά και η πλειοψηφία των χρηστών.

 

Και γενικότερα δεν πιστεύω πως υπάρχει συσκευή αυτή τη στιγμή η οποία να σου προσφέρει κάτι τέτοιο..

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν συζητάμε, ειναι παρα πολυ καλά. Με 3g ομως ή με 2g?

Κλήσεις ειχες καθόλου?

Έχω μόνιμα ανοικτό το wifi και το 3g. Οι κλήσεις ήταν 1 ώρα και 32 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μόνιμα ανοικτό το wifi και το 3g. Οι κλήσεις ήταν 1 ώρα και 32 λεπτά.

 

Όχι απλά πολύ καλά, είναι παρα-παρα πολύ καλά στατιστικά.

Υπόλοιπη μπαταρία 32% με τόσες μέρες αναμονή, 3 ώρες οθόνη και 1,5 ώρα ομιλία σε 3G! Τέλεια στατιστικά!!!:up:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω πως αυτός ο τρόπος αποτελεί μέτρο σύγκρισης για τις ώρες οθόνης που ψάχνει όχι μόνο ο μέσος αλλά και η πλειοψηφία των χρηστών.

 

Και γενικότερα δεν πιστεύω πως υπάρχει συσκευή αυτή τη στιγμή η οποία να σου προσφέρει κάτι τέτοιο..

 

ο μέσος χρήστης και πάνω παίζει πάνω από 2 ώρες games εκτός αν έχει 2 συσκευές και τις μοιράζει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...