Jump to content

ZTE V5 (Red Bull)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια ερώτηση που πιθανώς έχει ειποθεί ξανά.

μπορώ να ενώσω τους αποθηκευτικούς χώρους του V5? η πρέπει να κάνω μεταφορά/εγκατάσταση των εφαρμογών στο δεύτερο μισό χώρο της συσκευής?

sd card δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά

Έχω ένα πρόβλημα με το v5 μου.

Είχα ξανακάνει την ερώτηση αλλά δεν απάντησε κάποιος αν γνωρίζει το πρόβλημα και πως λύνεται.

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι όταν θα κάνω reboot στο κινητό θα χαθούν από την επιφάνεια όσες εφαρμογές είναι περασμένες στην sd και θα πρέπει να τiς ξαναβάλω στην επιφάνεια, επίσης χάνεται και η φωτό του φόντου.

Όπως και κάποιες άλλες ρυθμίσεις.

Φοράει την cm 11.

 

Please help:wacko:

 

βαλε nova launcher και καθαρισες.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις τι κατεβαζω γιατι δε καταλαβαινω τπτ στο link....

Μπορείς να κάνεις μια αυτόματη μετάφραση και θα καταλάβεις.. Υπάρχει ένας σύνδεσμος εκεί που λέει Miui v7,κατεβαζεις την Rom, κατεβαζεις τα gapps, κατεβαζεις και το superuser από οπουδήποτε αλλού και είσαι έτοιμος! Flashαρεις την Rom όπως και όλες τις υπόλοιπες! ;)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις τι κατεβαζω γιατι δε καταλαβαινω τπτ στο link....

 

Μπορείς να κάνεις μια αυτόματη μετάφραση και θα καταλάβεις.. Υπάρχει ένας σύνδεσμος εκεί που λέει Miui v7,κατεβαζεις την Rom, κατεβαζεις τα gapps, κατεβαζεις και το superuser από οπουδήποτε αλλού και είσαι έτοιμος! Flashαρεις την Rom όπως και όλες τις υπόλοιπες! ;)

 

https://yadi.sk/d/H40wbxExibBhg

Link to comment
Share on other sites

αν και αγγλικό αξίζει να το δοκιμάσουμε νομίζω ... έχω βαρεθεί με το cm12 να μην μπορώ να βάλω τις εφαρμογές που θέλω και να περιορίζομαι :/

 

στο cm11 μου τραβάει σκάλωμα η πρώτη sim και την βγάζει κάθε τρεις και λίγο offline .. και χάνω κλήσεις ..( το έχει δει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα ?? )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχει γεμίσει γρατσουνιές η πίσω κάμερα και σκέφτομαι να αντικαταστήσω το γυαλί που την καλύπτει.

χω βρει ανταλλακτικό στο aliexpress. Το έχει επιχειρήσει κανένας? Είναι εύκολη η διαδικασία?

 

Θενξ

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση που πιθανώς έχει ειποθεί ξανά.

μπορώ να ενώσω τους αποθηκευτικούς χώρους του V5? η πρέπει να κάνω μεταφορά/εγκατάσταση των εφαρμογών στο δεύτερο μισό χώρο της συσκευής?

sd card δεν έχω.

 

λίγη βοήθεια παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

λίγη βοήθεια παιδιά!

Όχι δεν μπορείς να ενωποιησεις την εσωτερική μνήμη. η πιθανοτητα brickαρισματος είναι πολυ μεγάλη και δεν αξίζει το ρίσκο. άντε δώσε 5-10 ευρώ για μια καρτουλα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε μία ΒΕΤΑ μεταφρασμένη στα Ελληνικά για Dual Sim. :D

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9082-Miui-V6-%CF%83%CE%B5-%CE%96%CE%A4%CE%95-V5-Redbull/?postID=53843#post53843

WIND for EVER :!:
Link to comment
Share on other sites

Συσκευη φιλου που φοραει CM12.1 ξαφνικα παρουσιασε battery drain.Στις 08.00 100%,στις 13.00 χωρις να χρησιμοποιηθει καθολου,σε αναμονη δηλαδη 20%.Εχασε το ρουτ και απ οτι ειδα με το Battery Doctor τρεχουν 10-12 εφαρμογες στο παρασκηνιο και το κινητο καιει,ενω κανει και 6-8 ωρες να φορτισει.

Μεσω του οδηγου της πρωτης σελιδας,προσπαθω να το ρουταρω και να περασω την 1.19 και μετα Miui ή παλι CM12.1 αλλα το recovery της CM δεν αποκρινεται.Ουτε το αρχειο bat μπορει να εγκαταστησει αλλο ρικαβερι.

Καμια ιδεα?

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά με ποιό recovery πέρασε την CM? Είναι nightly? Δοκίμασες να κάνεις install supersu και update το bin?

Δοκίμασες από το απόρρητο να απενεργοποιήσεις τις εφαρμογές που τρέχουν;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Οδηγος unbrick υπαρχει?Στο xda βρηκα εναν αλλα θελει Linux.Το CM recovery δεν με αφηνει να φλασαρω την 1.17 η 1.19.Ουτε την CM12.1.Μονο την MIUI dual φλασαρει αλλα οχι καλα.Και σβηνει το κινητο λιγο μετα που το ανοιγω.Δεν μπορω να περασω αλλο recovery.

Σκατα τα εκανα...

 

Συνοψιζοντας.Η συσκευη ειναι η 1-4.Ειχα CM12.1.Μεσω του CM recovery δεν φλασαρε τιποτα.Προσπαθησα με καλωδιο και fastboot να περασω την Multilanguage του Minideal απο το needrom αλλα το κινητο εδειχνε μονο το logo και δεν ανοιγε.Μεσω CM recovery (προσπαθησα να αλλαξω αλλα δεν μπορω) καταφερε να φλασαρει την Miui dual αλλα οχι σωστα.Ανοιγει αλλα αν παω να πειραξω κατι (πχ να μπω στις ρυθμισεις,τοτε σβηνει και δεν ξανανοιγει αν δεν βγαλω την μπαταρια).Εχασε και τα ΙΜΕΙ.Υπαρχει κανενας τροπος να το σωσω?

 

EDIT Τελικα μεσω TWRP recovery που εγκατασταθηκε οταν μισοφλασαρε τη miui καταφερα να φλασαρω την 1.19.Μια χαρα.Ολα οκ.

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ειναι ολα οκ.Και με miui και με 1.19 το κινητο αργει υπερβολικα να φορτισει ενω στην αναμονη χανει 10-20% / ωρα και η καμερα και το σημειο κατω απο την καμερα ειναι πολυ ζεστα.Δουλευει δηλαδη ο επεξεργαστης ασταματητα.

Τι μπορει να συμβαινει?

Θα προσπαθησω να περασω CM11 να δω αν αλλαξει τιποτα.

 

EDIT

Του περασα μεσω CMW την τελευταια CM11 και αναμενω...Η καμερα συνεχιζει να καιει.Το κινητο ανηκει σε γυναικα φιλου που εκανε απλη χρηση με 10 εφαρμογες ολες κι ολες.

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ειναι ολα οκ.Και με miui και με 1.19 το κινητο αργει υπερβολικα να φορτισει ενω στην αναμονη χανει 10-20% / ωρα και η καμερα και το σημειο κατω απο την καμερα ειναι πολυ ζεστα.Δουλευει δηλαδη ο επεξεργαστης ασταματητα.

Τι μπορει να συμβαινει?

Θα προσπαθησω να περασω CM11 να δω αν αλλαξει τιποτα.

 

EDIT

Του περασα μεσω CMW την τελευταια CM11 και αναμενω...Η καμερα συνεχιζει να καιει.Το κινητο ανηκει σε γυναικα φιλου που εκανε απλη χρηση με 10 εφαρμογες ολες κι ολες.

χμμ... μηπως το κινητο εφαγε καμια σαβουρα; δοκιμασε να το λειτουργησεις με 2g μονο και χωρις wifi/bluetooth και πες μας αν καιει ακόμα.. Και στην χειριστη περιπτωση, δοκίμασε ένα χειρουργειο να δεις μπας και έχει ξεκουμπωσει τπτ μέσα κ κανει αυτό το battery leak..

Link to comment
Share on other sites

Εχει φαει καποιες πτωσεις ναι,αλλα δεν ξερω να το ανοιξω.Με η χωρις sim κατεβαινει το ιδιο γρηγορα.Ειναι πολυ ζεστο χωρις να το πειραζω.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Αν και του εχω περασει με wipe cache και factory reset 3-4 διαφορετικες ρομ,τα αρχεια της συλλογης (καποιες φωτο) που ηταν αποθηκευμενα στον εσωτερικο χωρο δεν σβηστηκαν.

Το CWM recovery μου δινει τις εξης επιλογες format : data,cache,sdcard0,sdcard1.Αν πατησω τις 3 πρωτες παιζει να μπρικαρει το κινητο?

Γιατι μετα απο τοσες ρομ,το κινητο συνεχιζει να ζεματαει (μπροστα και πισω) και ο επεξεργαστης στην αναμονη δουλευει στο 50% οταν στο δικο μου Newman NM890 δουλευει στο 3-4%.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Αν και του εχω περασει με wipe cache και factory reset 3-4 διαφορετικες ρομ,τα αρχεια της συλλογης (καποιες φωτο) που ηταν αποθηκευμενα στον εσωτερικο χωρο δεν σβηστηκαν.

Το CWM recovery μου δινει τις εξης επιλογες format : data,cache,sdcard0,sdcard1.Αν πατησω τις 3 πρωτες παιζει να μπρικαρει το κινητο?

Γιατι μετα απο τοσες ρομ,το κινητο συνεχιζει να ζεματαει (μπροστα και πισω) και ο επεξεργαστης στην αναμονη δουλευει στο 50% οταν στο δικο μου Newman NM890 δουλευει στο 3-4%.

Και να το κάνεις, το θέμα είναι hardware. αφου μετα από τοσα wipes συνεχιζει να το κάνει τοτε μονο με ανοιγμα του κινητου ίσως δεις σωτηρια.δες κανα tear down στο youtube και κανε το μονος του. μην φοβασαι. δεν ειναι τπτ. και στο προηγουμενο και σε αυτό χρειαστηκε και τα ανοιξα ευκολα.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ποιοτικο tempered glass ποιο και από που; ενα που ειχα παρει, δεν μου βγηκε καλό. έσπαγε πολυ στα πλάγια. κατά προτίμιση rounded 2,5D corners.
Link to comment
Share on other sites

Κινητό της κόρης μου με λειτουργικό v11.13 δε δουλεύει η εφαρμογή του YouTube. Τι μπορώ να κάνω για να δουλεύει;
Link to comment
Share on other sites

Κινητό της κόρης μου με λειτουργικό v11.13 δε δουλεύει η εφαρμογή του YouTube. Τι μπορώ να κάνω για να δουλεύει;

 

Θυμάμαι έχει αναφερθεί και παλαιά στο forum. Αν ψάξεις κάπου θα το βρεις. Οι λύσεις ήταν δύο. Η μία με κάποιο παρόμοιο app (δεν θυμάμαι το όνομα) που κάνει την ίδια δουλειά με το YouTube. Η άλλη ήταν να αλλάξεις με το Build Prop Editor και να γράψεις την έκδοση Android από 4.4.2 σε 5.0 και τότε το YouTube δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

ξέρω πως έχω ρωτήσει ξανά,

αλλά τώρα μου έδωσε η αδερφή μου την συσκευή της.

 

ποια ρομ είναι η πιο σταθερή/καλή?

Link to comment
Share on other sites

Κινητό της κόρης μου με λειτουργικό v11.13 δε δουλεύει η εφαρμογή του YouTube. Τι μπορώ να κάνω για να δουλεύει;

 

Κατεβαζει απο το PlayStore το Turbotube και τελειωσε.Ειναι ιδιο με του Youtube σε πρασινο χρωμα.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα ενα ZTE V5 Red Bull 2/8 και καποια μακακια εχει κανει ο κινεζος και μου εμφανιζει κατω απο 300ΜΒ internal storage πρακτικα δεν μπορεις να βαλεις τιποτα ,οχι τιποτα αλλο κριμα τα 2GB RAM :lol:

Δειχνει 3.8GB να καταλαμβανει το συστημα!!!Καταλαβαινεται γιατι συμβαινει αυτο απο τις εικονες που ανεβασα?

Edited by evmenis
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ποιοτικο tempered glass ποιο και από που; ενα που ειχα παρει, δεν μου βγηκε καλό. έσπαγε πολυ στα πλάγια. κατά προτίμιση rounded 2,5D corners.

 

Παράγγειλα από vickmall στις 19/9 και περιμένω με nl να έρθει... οπότε μόλις το τοποθετήσω θα ενημερώσω! :happy:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V5 (Red Bull)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...