Jump to content

ZTE V5 (Red Bull)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά δοκίμασα με CWM recovery και πέρασα την 1.17 αλλά δυστυχώς δεν δουλεύει το USB tethering ή το WiFi hotspot. Ενώ οι συσκευές συνδέονται, δεν γίνεται μεταφορά data. Το περίεργο είναι ότι αν το τηλ είναι συνδεδεμένο σε Wi-Fi τότε το usb tethering λειτουργεί κανονικά. Δεν δουλεύει μόνο όταν έχω 3g σύνδεση. Και ακόμα πιο περίεργο, ότι σε κάποιους δουλεύει κανονικά. Μήπως έχουν πειράξει κάτι τα κινεζακια?

 

Περιορισμό σε δεδομένα δεν έχω, άλλωστε σε cm11 δουλεύει μια χαρά. Κρίμα δυστυχώς, για μένα, διότι είναι μια λειτουργία που μου χρειάζεται. Μονόδρομος η cm11.

Εύχομαι να διορθωθεί κάποια στιγμη....

 

EDIT

 

Μόλις βρήκα την λύση.

Λοιπόν, το ίδιο πρόβλημα είχε ένα παλικάρι με xiaomi και έγραψε την λύση εδώ https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/8558-wifi-spot-σε-Xiaomi-mi4/?pageNo=2

Μόλις το δοκίμασα και πλέον το wifi hotspot δουλεύει όπως πρέπει. Εύκολη διαδικασία, δοκιμάστε.

 

ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΥΠΕΡΟΧΑ!!!!!

ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΟς!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΣΤ!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης αδέρφια εν τω φορουμ

 

ενω φλασαρα την 1.17 και περασα και στοκ recovery

(δεν ξερω γτ το εκανα...πειραματισμος....)

προσπαθησα να ξαναφλασαρω custom recovery και δεν μπορεσα να το κάνω,

με το εργαλειο που μας εδειξε ο kallair στο 1ο ποστ

 

Δεν κανει reboοt το κινητο οταν υποτιθεται φλασαρει την custom recovery...απλά δεν κανει τπτ...

 

και ετσι ΔΕΝ μπορεσα να περασω τα patch για διπλο ΤΑΡ [ boot_img_3.4.0_prodoomman_init.d.zip και το DT2W.zip]... μου λέει δεν ειναι signed (καπως ετσι) και failed...

 

KAMIA IDEA!???????????

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλό μήνα! Πριν από αρκετό καιρό είχα πάρει το κινητό για ένα παιδί και μέχρι τώρα κανένα παράπονο. Τώρα θέλω ένα ακόμη. Έχω μερικές ερωτήσεις :

1) Βλέπω πως στον φάκελο ROOT+RECOVERY για να περάσω το ρουτ και custom recovery δεν υπάρχει το αρχείο .bat όπως περιγράφεται στον οδηγό της 1ης σελίδας. Βλέπω ένα fastboot.exe , ποιο πρέπει να χρησιμοποιήσω τώρα; https://drive.google.com/folderview?id=0B1T7tp6tJ_3kdmdKYkZZbUZrMEk&usp=drive_web&tid=0B1T7tp6tJ_3kQkZSWjNsazJZbGc

2) Τότε είχα περάσει χειροκίνητα την 1.16 και μετά τη CM11. Τώρα βλέπω υπάρχει η 1.17. Στο φάκελο της όμως πέρα από το αρχείο της rom 682mb, υπάρχει και ένας κερνελ και ένας φάκελος 117apps. Πως φλασάρεται η συγκεκριμένη; Μήπως να ακολουθήσω τη δοκιμασμένη λύση της 1.16 και CM11;

 

Κάποιος μια βοήθεια;

Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μια βοήθεια;

 

1) Σε αυτο που εστειλες φιλε το τελευταιο αρχειο, με ονομα V9180 ROOT-RECOVERY ειναι το .bat.

Αυτο πρεπει να τρεξεις οποτε.

2) Δεν το εχω δοκιμασει, εχω μεινει στην cm11 προσωπικα.

Link to comment
Share on other sites

1) Σε αυτο που εστειλες φιλε το τελευταιο αρχειο, με ονομα V9180 ROOT-RECOVERY ειναι το .bat.

Αυτο πρεπει να τρεξεις οποτε.

2) Δεν το εχω δοκιμασει, εχω μεινει στην cm11 προσωπικα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Εσύ αυτό είχες χρησιμοποιήσει;

Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ακριβως. Ειναι για να περασεις την custom recovery.

Να είσαι καλά! Αυτό θα βάλω και μάλλον θα ακολουθήσω την πεπατημενη της 1.16.

Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΥΠΕΡΟΧΑ!!!!!

ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΟς!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΣΤ!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης αδέρφια εν τω φορουμ

 

ενω φλασαρα την 1.17 και περασα και στοκ recovery

(δεν ξερω γτ το εκανα...πειραματισμος....)

προσπαθησα να ξαναφλασαρω custom recovery και δεν μπορεσα να το κάνω,

με το εργαλειο που μας εδειξε ο kallair στο 1ο ποστ

 

Δεν κανει reboοt το κινητο οταν υποτιθεται φλασαρει την custom recovery...απλά δεν κανει τπτ...

 

και ετσι ΔΕΝ μπορεσα να περασω τα patch για διπλο ΤΑΡ [ boot_img_3.4.0_prodoomman_init.d.zip και το DT2W.zip]... μου λέει δεν ειναι signed (καπως ετσι) και failed...

 

KAMIA IDEA!???????????

 

Ευχαριστω,χαιρομαι που βοηθησα.

 

Για την recovery, πρεπει να κανεις την διαδικασια χειροκινητα.Οδηγιες δες στο ποστ #349 που ειχε γραψει ο φιλος VirusPlus.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν 3 ημέρες κάθησα να ασχοληθω με το v5 μου το οποίο έχω ήδη αρκετές μέρες. Το πήρα με εργοστασιακή ρομ (ακόμη δεν ξέρω το γιατί) γιατί δε με ενοχλούν τα αγγλικά αλλά δε μπορώ να να κάνω να λειτουργήσει το play store. Ενώ φαίνεται να εγκαθιστάται κανονικά, εν τέλει δεν ανοίγει. Το κινητό εχει επάνω android 4.3, kernel 3.4.0 και V0.50. Βέβαια διαβάζω για εσάς που έχετε επάνω 1.16, 1.17 και αισθάνομαι πρωτόγονος αλλά δεν έχω τις γνώσεις και το χρόνο να προχωρήσω σε κάτι τέτοιο Με απασχολεί μόνο αυτό, να λειτουργει το play store και να εγκαταστήσω το navigon για να το χρησιμοποιώ ως gps. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον με βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε recovery, αλλιως δε θα μπορεσεις να φλασαρεις τη στοκ 1.17

Έβαλα την recovery που περιγράφεται στο ποστ, την τρίτη επιλογή που βγαίνει στο .bat αρχείο. Πρέπει να περάσω την stock πρώτα να βάλω την 1.17,μετά custom recovery και ξανά την cm11;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις πριν 3 ημέρες κάθησα να ασχοληθω με το v5 μου το οποίο έχω ήδη αρκετές μέρες. Το πήρα με εργοστασιακή ρομ (ακόμη δεν ξέρω το γιατί) γιατί δε με ενοχλούν τα αγγλικά αλλά δε μπορώ να να κάνω να λειτουργήσει το play store. Ενώ φαίνεται να εγκαθιστάται κανονικά, εν τέλει δεν ανοίγει. Το κινητό εχει επάνω android 4.3, kernel 3.4.0 και V0.50. Βέβαια διαβάζω για εσάς που έχετε επάνω 1.16, 1.17 και αισθάνομαι πρωτόγονος αλλά δεν έχω τις γνώσεις και το χρόνο να προχωρήσω σε κάτι τέτοιο Με απασχολεί μόνο αυτό, να λειτουργει το play store και να εγκαταστήσω το navigon για να το χρησιμοποιώ ως gps. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον με βοηθήσει

Στο πρώτο ποστ λέει πως να βάλεις τα gapps

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την recovery που περιγράφεται στο ποστ, την τρίτη επιλογή που βγαίνει στο .bat αρχείο. Πρέπει να περάσω την stock πρώτα να βάλω την 1.17,μετά custom recovery και ξανά την cm11;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο πρώτο ποστ λέει πως να βάλεις τα gapps

Συγγνώμη για την "ασχετοσύνη", αλλά εννοείς την πρώτη σελίδα από τις 80 τόσες που είμαστε τώρα?

Link to comment
Share on other sites

nassosp εβαλες το κερασακι στην τουρτα μου φαινεται

να σαι καλα και ......

celtic1453 καλη τυχη με το μπερδεμα,ελπιζω να εχουμε καλα νεα

θελω κι εγω μια βοηθεια

συνεχιζεται............................

Link to comment
Share on other sites

nassosp εβαλες το κερασακι στην τουρτα μου φαινεται

να σαι καλα και ......

celtic1453 καλη τυχη με το μπερδεμα,ελπιζω να εχουμε καλα νεα

θελω κι εγω μια βοηθεια

συνεχιζεται............................

 

Σε ευχαριστώ!!!

Εγώ να δεις πόσο χάρηκα που βρέθηκε η λύση.

Πάντως επειδή μαζεύονται κάποιες λύσεις που πρέπει να μπούνε στο πρώτο ποστ ως οδηγοί βοηθείας ,με την πρώτη ευκαιρία θα προσπαθήσω να τα μαζέψω σε ένα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,χαιρομαι που βοηθησα.

 

Για την recovery, πρεπει να κανεις την διαδικασια χειροκινητα.Οδηγιες δες στο ποστ #349 που ειχε γραψει ο φιλος VirusPlus.

 

Το συγκεκριμένο κινητό, το οποίο απλά το σεταρα και το προώθησα στον κάτοχο του, δεν χρειάζεται καν φλασαρισμα custom recovery.

Μπορείς απλά να bootαρεις σε custom recovery χωρίς να την περάσεις (on fly δηλαδή) με τις εντολές:

fastboot -i 0x19d2 boot recovery cwm.img

ή

fastboot -i 0x19d2 boot recovery twrp.img

 

Υ.Γ. Είχα αναφέρει πως είχα φτιάξει tool για αυτές τις διαδικασίες, όμως στις ελάχιστες δοκιμές που έκανα, το κινητό δεν δεχότανε την εντολή να bootαρει σε fastboot, οπότε και δεν το έδωσα.

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!!!

Εγώ να δεις πόσο χάρηκα που βρέθηκε η λύση.

Πάντως επειδή μαζεύονται κάποιες λύσεις που πρέπει να μπούνε στο πρώτο ποστ ως οδηγοί βοηθείας ,με την πρώτη ευκαιρία θα προσπαθήσω να τα μαζέψω σε ένα ποστ.

πάντως εγώ που έχω κινητό Huawei με 4.4 μια χαρά δούλευει το Wi-Fi tethering.άρα δεν το κόβει η Google....

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την "ασχετοσύνη", αλλά εννοείς την πρώτη σελίδα από τις 80 τόσες που είμαστε τώρα?

Σελίδα 24, πόστ 235 έχει τις οδηγίες για root και τα gapps που σε ενδιαφέρουν. Στο πρώτο ποστ της πρώτης σελίδας έχει το λίνκ για να μην τα ψάχνεις συνέχεια.

 

Και εγώ πρώτη φορά το έκανα μην ανησυχείς δεν είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΠΕΡΑΣΜΑ CUSTOM RECOVERY

Δοκίμασε να κάνεις τη διαδικασία χειροκίνητα.

Κατέβασε αυτό το adb.zip, unzip και άνοιξε το cmd.exe.

Συνέδεσε το κινητό στο PC και κανε τις παρακάτω εντολές copy-paste μια μια στο cmd.

adb reboot-bootloader

fastboot -i 0x19d2 devices

fastboot -i 0x19d2 flash recovery cwm.img

ή

fastboot -i 0x19d2 flash recovery twrp.img

Αν υπάρχει προβλημα σε κάποιο από τα βήματα θα σου το γράψει οπότε και θα καταλάβουμε πιο είναι το προβλημα ακριβώς.

 

ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΕ WIFI HOT SPOT

Μόλις βρήκα την λύση.

Λοιπόν, το ίδιο πρόβλημα είχε ένα παλικάρι με xiaomi και έγραψε την λύση εδώ https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/8558-wifi-spot-σε-Xiaomi-mi4/?pageNo=2

Μόλις το δοκίμασα και πλέον το wifi hotspot δουλεύει όπως πρέπει. Εύκολη διαδικασία, δοκιμάστε.

Τα 2 παραπάνω πρέπει να γίνουν sticky στο 1ο ποστ! ο αγαπητός μας mod αν μπορει ας κάνει την αγγαρεία! :P

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ που έχω κινητό Huawei με 4.4 μια χαρά δούλευει το Wi-Fi tethering.άρα δεν το κόβει η Google....

 

Μα και στο ΖΤΕ που μιλαμε, σε αλλους δουλευει και σε αλλους οχι.Και εγω δεν πιστευω οτι "το κοβει η google" και νομιζω δεν αξιζει να το συζητησουμε(θα βγουμε καi οφτοπικ).

Σε οσους ομως παρουσιαστει αυτο το θεμα, απο οτι δείχνει, λυνεται με τον τροπο που προανεφερθηκε.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΠΕΡΑΣΜΑ CUSTOM RECOVERY

 

 

ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΕ WIFI HOT SPOT

 

Τα 2 παραπάνω πρέπει να γίνουν sticky στο 1ο ποστ! ο αγαπητός μας mod αν μπορει ας κάνει την αγγαρεία! :P

 

Done... ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστησει το apk του Xiaomi MiBand

http://en.miui.com/thread-53761-1-1.html

το οποιο οταν υπαρχει ειδοποιηση,μηνυμα,κληση κτλπ στο τηλεφωνο μεσω bluetooth το βραχιολακι αντιδρα με δονηση, αλλα πρεπει να του δωσω προσβαση στις κοινοποιησεις απο το τηλεφωνο δλδ ''notification access''.

Αυτο κατα κανονα γινεται στις ρυθμισεις απο την καρτελα security->device administration->notification access

Στο inew v3 της γυναικας μου με mtk 6582 υπαρχουν αυτα τα πεδια στις ρυθμισεις.

Στο zte δεν βρηκα τιποτα περι ''notification access'' η ''permissions'',ουτε στο developer options.

Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει παρακαλω

ευχαριστω

Edited by poulaki1976
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!Το λινκ για την διαδικασια να flashαρετε την CM12 ειναι το παρακατω: http://www.smartforum.cz/viewtopic.php?t=4387

Εγω φλασαρα την παρακατω rom: https://drive.google.com/folderview?id=0B5Csd_bgou3UZjQ2dVJpcUpscE0&usp=sharing (ειναι η CM-12-20150214...)

και κατοπιν περασα τα gapps αυτα: https://drive.google.com/folderview?id=0B5Csd_bgou3UZjQ2dVJpcUpscE0&usp=sharing (gapps-L-minimal..)

Για να rootαριστει το κινητο χρησιμοποιησα αυτο: https://drive.google.com/folderview?id=0B1T7tp6tJ_3kMjRHTXBYRm1raDg&usp=sharing&tid=0B1T7tp6tJ_3kQkZSWjNsazJZbGc (UPDATE SuperSU-2.46)

Υπ'οψιν οτι το site ειναι στα ρωσικα και θα πρεπει να χρησιμοποιησετε (για οσους δεν ξερουν την γλωσσα) την μεταφραση του google.Εγω παντως περασα την rom πολυ ευκολα! ;)

 

Νομιζω οτι πρεπει να μπει και αυτο το ποστ (#1184 post) στους οδηγους, oπου αφορα τα αρχεια για CM12.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστησει το apk του Xiaomi MiBand

http://en.miui.com/thread-53761-1-1.html

το οποιο οταν υπαρχει ειδοποιηση,μηνυμα,κληση κτλπ στο τηλεφωνο μεσω bluetooth το βραχιολακι αντιδρα με δονηση, αλλα πρεπει να του δωσω προσβαση στις κοινοποιησεις απο το τηλεφωνο δλδ ''notification access''.

Αυτο κατα κανονα γινεται στις ρυθμισεις απο την καρτελα security->device administration->notification access

Στο inew v3 της γυναικας μου με mtk 6582 υπαρχουν αυτα τα πεδια στις ρυθμισεις.

Στο zte δεν βρηκα τιποτα περι ''notification access'' η ''permissions'',ουτε στο developer options.

Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει παρακαλω

ευχαριστω

https://play.google.com/store/apps/details?id=co.uk.thewirelessguy.notificationlistenersettings

Link to comment
Share on other sites

ENA ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟ ΝΑSSOSP

 

Πως φλασαρουμε την custom Recovery απλα και με ασφαλεια...

 

""Αν ειστε ροοτ, τοτε 1ον περνάτε το αρχειο που κατεβασατε "recovery.img" χυμα μεσα στην μνημη του τηλεφωνου.

 

2ον κατεβαστε από playstore το flashify. Αφου το εγκαταστησετε, το ανοίγετε,του δινετε ροοτ δικαιωματα, μετά επιλεγετε boot image--> file explorer και βρισκετε το αρχειο "recovery.img" που έχετε βαλει στην μνημη τηλεφωνου και του κανετε εγκατάστασή.

 

Μετα επανεκκίνηση και ειστε έτοιμοι.""

 

 

το εκανα επιτυχως και πανευκολα

ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

περασα τα ΖΙΡΑΚΙΑ για διπλο ΤΑΡ

αλλα ΠΩΣ ενεργοποιειται το διπλο ΤΑΡ?

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

ENA ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟ ΝΑSSOSP

 

Πως φλασαρουμε την custom Recovery απλα και με ασφαλεια...

 

""Αν ειστε ροοτ, τοτε 1ον περνάτε το αρχειο που κατεβασατε "recovery.img" χυμα μεσα στην μνημη του τηλεφωνου.

 

2ον κατεβαστε από playstore το flashify. Αφου το εγκαταστησετε, το ανοίγετε,του δινετε ροοτ δικαιωματα, μετά επιλεγετε boot image--> file explorer και βρισκετε το αρχειο "recovery.img" που έχετε βαλει στην μνημη τηλεφωνου και του κανετε εγκατάστασή.

 

Μετα επανεκκίνηση και ειστε έτοιμοι.""

 

 

το εκανα επιτυχως και πανευκολα

ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!

 

Να μπει και στο βιβλιο των επιτυχιων

σημερα γραφεται ιστορια

Link to comment
Share on other sites

Να μπει και στο βιβλιο των επιτυχιων

σημερα γραφεται ιστορια

 

περασα τα ΖΙΡΑΚΙΑ για διπλο ΤΑΡ

αλλα ΠΩΣ ενεργοποιειται το διπλο ΤΑΡ?

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V5 (Red Bull)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...