Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άραγε ισχύει κάτι τέτοιο για τις τριγωνικές αποστολές από Κίνα μέσω Ολλανδίας που συνήθως στέλνουν κάποια κινέζικα μαγαζιά, π.χ. Banggood; Θα ήταν ενδιαφέρον να το ξέρουμε αυτό. Λογικά από τη στιγμή που μπαίνει Ολλανδία η παραγγελία και αλλάζει tracking number, θεωρητικά δεν έχει κρυφτεί η χώρα προέλευσης;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο εδω και περα οποιος παραλαμβανει δεμα κατω απο 22 ευρω ας μας λεει αν του ηρθε μηνυμα για το 15αρι η αντ ου περασε τελωνειο και αν εχει το πρασινο αυτοκολλητο για να ξερουμε ολοι μας τι επικρατει τελικα σε χαμηλου κοστους πακετακια..
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα 4 πακέτα που ήταν κολλημένα στο Γ.Ε.Τ.Α. εδώ και 2 βδομάδες.

 

Τα 2 είναι συστημένα (έχουν και το πράσινο αυτοκολλητάκι πάνω). Το μεγάλο γκρι πακέτο έχει βάρος 850 γραμμάρια περίπου.

 

Αυτά δεν τα πολυφοβόμουν.

 

Τα άλλα που είναι κολλημένα τόσο καιρό στο «AWAITING CUSTOMS INSPECTION» με ανησυχούν.

 

 

IMG_20200207.jpg.afc292da315fb834e8cac3e7bb4733bc.jpg

 

 

 

 

 

 

Για να επανέλθουμε και στο θέμα...

 

τελικα πληρωσες κατι για τα παραπανω 2 δεματα; . ή οχι ;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λέτε, κι εμένα πριν καναδυό βδομάδες παρέλαβα δύο μπαταρίες για 4G WiFi hotspot από eBay, μου ήρθαν από Κίνα μέσω ΗΠΑ (:wacko:) με αυτό ακριβώς το αυτοκόλλητο. Φυσικά δεν πλήρωσα τίποτα.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μην πέφτετε στην παγίδα ορισμένων και ας μιλήσουμε για το ζουμί. Μας επέβαλλαν ένα άδικο φόρο αυτοί που θα μείωναν την υπερβολική φορολόγηση. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε. Και ναι το 15αρι είναι και άδικο και καταχρηστικό. Εκτός βέβαια αν λέγεσαι "γνωστή αλυσίδα ηλεκτρονικών".
oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Άραγε ισχύει κάτι τέτοιο για τις τριγωνικές αποστολές από Κίνα μέσω Ολλανδίας που συνήθως στέλνουν κάποια κινέζικα μαγαζιά, π.χ. Banggood; Θα ήταν ενδιαφέρον να το ξέρουμε αυτό. Λογικά από τη στιγμή που μπαίνει Ολλανδία η παραγγελία και αλλάζει tracking number, θεωρητικά δεν έχει κρυφτεί η χώρα προέλευσης;

 

Όχι, γιατί τα δέματα αυτά φαίνονται ότι έρχονται από χώρα της ΕΕ.

Η διαδικασία είναι διαφορετική σε κάθε εθνικό ταχυδρομείο (Ολλανδίας, Γερμανίας, Βελγίου κλπ), αλλά ίδια στο αποτέλεσμα, που είναι αποστολή από τη συγκεκριμένη ευρωπαϊκή χώρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τελικα πληρωσες κατι για τα παραπανω 2 δεματα; . ή οχι ;.

 

προφανώς, όχι αφού έχουν το πράσινο αυτοκόλλητο.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός των ταχυδρομικών αντικειμένων που προέρχονται από τρίτες χώρες σε αυτά που έχουν τελωνειακό ενδιαφέρον ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ;

Από το μέγεθος;

Το βάρος;

Την μυρωδιά;

Ακτίνες Χ ;

Μαντεψια έμπειρου τελώνη;

 

Θα μας τρελάνουν;

Νομικιστικη διατύπωση μου κάνει για να γλιτώσουν τις προσφυγές από ενώσεις καταναλωτών αφού θα ισχυρίζονται πως εεε... τι να κάνουμε έπεσε στο μάτι του τελώνη και αφού το έλεγξε αν και μικρής αξίας πρέπει να πληρωθεί ο κόπος του!

 

Προφανώς είναι ένας τρόπος να αποθαρρύνουν τις χιλιάδες μικρές παραγγελίες που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν τον φόρτο εργασίας αλλά και να τονώσουν την εγχώρια αγορά για να μην πληγούν τα ποικίλα Ελληνικής κατασκευής, σχεδιασμού, και υψηλής τεχνολογίας προϊόντα μας !!!

 

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί τα δέματα αυτά φαίνονται ότι έρχονται από χώρα της ΕΕ.

Η διαδικασία είναι διαφορετική σε κάθε εθνικό ταχυδρομείο (Ολλανδίας, Γερμανίας, Βελγίου κλπ), αλλά ίδια στο αποτέλεσμα, που είναι αποστολή από τη συγκεκριμένη ευρωπαϊκή χώρα.

 

Κι εμένα έτσι μου φαίνεται, αφού το tracking number με το οποίο μπαίνει στην Ελλάδα είναι ευρωπαϊκό (συγκεκριμένα ολλανδικό στην περίπτωση του priority direct mail του Banggood που αγοράζω συνήθως). Οπότε μέχρι νεωτέρας δε νομίζω να έχουμε πρόβλημα σ' αυτό.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός των ταχυδρομικών αντικειμένων που προέρχονται από τρίτες χώρες σε αυτά που έχουν τελωνειακό ενδιαφέρον ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ;

Από το μέγεθος;

Το βάρος;

Την μυρωδιά;

Ακτίνες Χ ;

Μαντεψια έμπειρου τελώνη;

 

Θα μας τρελάνουν;

Νομικιστικη διατύπωση μου κάνει για να γλιτώσουν τις προσφυγές από ενώσεις καταναλωτών αφού θα ισχυρίζονται πως εεε... τι να κάνουμε έπεσε στο μάτι του τελώνη και αφού το έλεγξε αν και μικρής αξίας πρέπει να πληρωθεί ο κόπος του!

 

Προφανώς είναι ένας τρόπος να αποθαρρύνουν τις χιλιάδες μικρές παραγγελίες που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν τον φόρτο εργασίας αλλά και να τονώσουν την εγχώρια αγορά για να μην πληγούν τα ποικίλα Ελληνικής κατασκευής, σχεδιασμού, και υψηλής τεχνολογίας προϊόντα μας !!!

 

 

1. Στον τελωνειακό κώδικα δεν περιγράφεται ο τρόπος επιλογής των δεμάτων από τρίτες χώρες που θα χρεωθούν με έξοδα εκτελωνισμού και αξία CIF πάνω από 22€.

 

2. Το νέο χαράτσι δεν προορίζεται για τους τελωνειακούς, όπως γράφεις, αλλά αποτελεί έσοδο των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλαν ανακοίνωση τα ΕΛΤΑ στο fb με διευκρινήσεις για το τι θα ισχύσει. Γράφουν ότι όσα θα έχουν το πράσινο χαρτάκια δεν θα πληρώνουν 15 ευρώ. Όσα όμως μπαίνουν τελωνείο για έλεγχο θα πληρώνουν όλα ανεξαρτήτου ποσού cif τα έξοδα εκτελωνισμού 15 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Η ανακοίνωση δεν λέει λέξη για την ουσία του θέματος, που δεν είναι, βέβαια, το πράσινο αυτοκόλλητο, αλλά όλα τα υπόλοιπα δέματα και ειδικά αυτά με αξία CIF κάτω των 22€.
Link to comment
Share on other sites

Η ανακοίνωση δεν λέει λέξη για την ουσία του θέματος, που δεν είναι, βέβαια, το πράσινο αυτοκόλλητο, αλλά όλα τα υπόλοιπα δέματα και ειδικά αυτά με αξία CIF κάτω των 22€.

 

Κάποια στιγμή θα συνέβαινε και αυτό. Σιγά σιγά τα πράγματα με τις αγορές από έξω αρχίζουν και αγριεύουν όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε όλη την EU. Ακόμα και μικροπραγματα που παραγγέλνουν οι περισσότεροι τα λεφτά που φεύγουν προς την Κίνα είναι πάρα πολλά για όλη την Ευρώπη. Κάποια στιγμή θα χαμηλώσουν και το όριο στην αξία cif (22€) η μπορεί να το καταργήσουν τελείως. Σε όλο αυτό έρχεται να προστεθεί και η άσχημη οικονομική κατάσταση των ΕΛΤΑ που ολοένα χειροτερεύει. Το είχα γράψει και στο άλλο θέμα με τα ΕΛΤΑ. Αν τα ΕΛΤΑ γίνουν ιδιωτικά αυτά τα 15 ευρώ θα είναι το μικρότερο πρόβλημα που θα έχουμε όλοι. Ήδη οι ιδιωτικές εταιρείες courier έχουν αρκετά υψηλές αμοιβές για εκτελωνισμό κτλ κτλ τα ΕΛΤΑ προσπαθούν τώρα να βγάλουν τα σπασμένα τόσων χρόνων.

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση της ΕΕ για την κατάργηση της ατέλειας έχει παρθεί από καιρό και θα ισχύσει από τον επόμενο χρόνο, αν θυμάμαι καλά.

Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την αυθαίρετη και παράνομη απόφαση του ΔΣ των ΕΛΤΑ και εμείς δεν πρέπει να καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια και να δεχόμαστε μοιρολατρικά αυτού του είδους τις ενέργειες.

 

Εδώ χρειάζεται η φωνή των πολλών.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χτες δύο δέματα από Αλι με SG, χωρίς προβλημα,με το πράσινο αυτοκόλλητο - τελωνειακως ελεύθερα.

Το ένα δύο θηκες, και το άλλο 3 λουρακια για smartwatch

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις, όμως, την ουσία, που είναι η αξία CIF κάθε δέματος, αν έχουν κωδικό παρακολούθησης και αν μπήκαν στο τελωνείο.

Αυτά είναι που ενδιαφέρουν, πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Αφού λέει "πράσινο αυτοκόλητο" σημαίνει ότι δεν μπήκαν στο τελωνείο.

 

Και μία θετική εξέλιξη. Η παραπομπή "Νέα Ειδικά τέλη εκτελωνισμού " αφαιρέθηκε από την σελίδα των ΕΛΤΑ

https://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%B9.aspx

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Αφού λέει "πράσινο αυτοκόλητο" σημαίνει ότι δεν μπήκαν στο τελωνείο.

 

Και μία θετική εξέλικη. Η παραπομπή "Νέα Ειδικά τέλη εκτελωνισμού " αφαιρέθηκε από την σελίδα των ΕΛΤΑ

https://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%B9.aspx

 

1. Ας περιμένουμε τον ίδιο να απαντήσει και στα 3.

2. Αυτή είναι είδηση, γιατί η ανακοίνωση στο FB έριχνε τη μπάλα στην εξέδρα και δεν έλεγε τίποτε για την ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ΕΣΥ "καλώς τα δέχτηκες", από μια ανεύθυνη ανάρτηση, ενός ανεύθυνου κουπονά, που προσπαθεί να κινήσει το ενδιαφέρον αυτών που θα τσιμπήσουν.

 

Καλό είναι να κάνειε τον κόπο να επιβεβαιώνεις την όποια "είδηση" πριν την αναρτήσεις.

 

Πόσο εύκολο είναι να εκτίθεσαι αν βιάζεσαι.....

Edited by HIM
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ περιμένω δύο δέματα.Ενα από την Κίνα με αξία 5,8 δολλάρια,και ένα από την Αμερική,με αξία 15 δολ.,αλλά με τα ταχυδρομικά,πάει 22,03€.

Για το δεύτερο, θα τη φάω άραγε;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχουμε μπερδευτεί χωρίς λόγο.

Μέχρι τώρα σε δέματα που μπαιναν τελωνείο, στέλνονταν τα αποδεικτικά αγοράς, και αν ήταν κάτω από 22€ δεν υπήρχε χρέωση.

Αυτό τώρα αλλάζει και θα χρεώνουν το 15αρι.

Και νομίζω ότι είναι νομοτυποι, γιατί δε βάζουν ΦΠΑ άρα είναι καλυμμένοι ότι δεν παραβιάζουν την ευρωπαϊκή οδηγία, και χρεώνουν απλά τη διαδικασία ελέγχου.

Το ποια επιλέγουν να περάσουν τελωνείο, προφανώς έχει σχέση με όγκο και βάρος, αλλά και με κάποιο σκαν μάλλον που περνούν για ηλεκτρονικές συσκευές.

Προσωπικα σε δεκάδες παραγγελίες τα τελευταία χρόνια δεν μου μπήκε καμία τελωνείο.

Προσέχω τα δέματα να είναι αλλά και να φαίνονται μικρής αξίας, σπάζοντας πολλες φορές παραγγελίες κι ας πληρώνω τα μεταφορικά.

Σε πιο ακριβές παραγγελίες μόνο priority μεθόδους αποστολής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα δέματα που ανέφερα ότι παρέλαβα χωρίς προβλημα την Πέμπτη ήταν 12 και 14€ και ανέφερα με SG, προφανώς είχαν tracking

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχουμε μπερδευτεί χωρίς λόγο.

Μέχρι τώρα σε δέματα που μπαιναν τελωνείο, στέλνονταν τα αποδεικτικά αγοράς, και αν ήταν κάτω από 22€ δεν υπήρχε χρέωση.

Αυτό τώρα αλλάζει και θα χρεώνουν το 15αρι.

Και νομίζω ότι είναι νομοτυποι, γιατί δε βάζουν ΦΠΑ άρα είναι καλυμμένοι ότι δεν παραβιάζουν την ευρωπαϊκή οδηγία, και χρεώνουν απλά τη διαδικασία ελέγχου.

Το ποια επιλέγουν να περάσουν τελωνείο, προφανώς έχει σχέση με όγκο και βάρος, αλλά και με κάποιο σκαν μάλλον που περνούν για ηλεκτρονικές συσκευές.

Προσωπικα σε δεκάδες παραγγελίες τα τελευταία χρόνια δεν μου μπήκε καμία τελωνείο.

Προσέχω τα δέματα να είναι αλλά και να φαίνονται μικρής αξίας, σπάζοντας πολλες φορές παραγγελίες κι ας πληρώνω τα μεταφορικά.

Σε πιο ακριβές παραγγελίες μόνο priority μεθόδους αποστολής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα δέματα που ανέφερα ότι παρέλαβα χωρίς προβλημα την Πέμπτη ήταν 12 και 14€ και ανέφερα με SG, προφανώς είχαν tracking

 

Μπερδεύεις τους φόρους που εισπράττει το Κράτος με τα τέλη που χρεώνουν τα ΕΛΤΑ για τη χαρτούρα για τον εκτελωνισμό ταχυδρομικών δεμάτων.

Είναι άλλο θέμα ο ΦΠΑ και ο δασμός που χρεώνονται όσα δέματα έχουν αξία CIF πάνω από 22€ και άλλο τα τέλη που χρεώνουν τα ΕΛΤΑ για τις υπηρεσίες που "προσφέρουν" στον εκτελωνισμό δεμάτων.

Επίσης, σαρωτές δεν έχουν εγκατασταθεί ακόμη στο χώρο εισαγωγής ταχυδρομικών δεμάτων.

Τέλος, τα ΕΛΤΑ δεν είναι ούτε "νομότυπα" ούτε νόμιμα, αλλά εντελώς αυθαίρετα με την απόφαση που πήραν και απόδειξη το γεγονός ότι κατέβασαν χθες από την ιστοσελίδα τους το νέο τιμολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Μαθε πρωτα εσυ να συζητας και να παραδεχεσαι τα λαθη σου και μετα να το κουρασουμε και παλι
Ρε άνθρωπε καλά τα λέει το παληκαρι.. Εφόσον δεν ξέρεις τα βασικά μην επιμένεις κιόλας... Σιγά μην σου έσπασαν το ρολόι γιατί δεν πέρασε τελωνείο... Έχεις 30 δέματα έχουμε 30000 δέματα από Κίνα... Εμένα προσωπικά ούτε κούπα δεν μου έχει έρθει σπασμένη και ήταν σετ κούπες των 17 ευρώ... Ο Google για αυτό υπάρχει.. Αναζήτησε...

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύεις τους φόρους που εισπράττει το Κράτος με τα τέλη που χρεώνουν τα ΕΛΤΑ για τη χαρτούρα για τον εκτελωνισμό ταχυδρομικών δεμάτων.

Είναι άλλο θέμα ο ΦΠΑ και ο δασμός που χρεώνονται όσα δέματα έχουν αξία CIF πάνω από 22€ και άλλο τα τέλη που χρεώνουν τα ΕΛΤΑ για τις υπηρεσίες που "προσφέρουν" στον εκτελωνισμό δεμάτων.

Επίσης, σαρωτές δεν έχουν εγκατασταθεί ακόμη στο χώρο εισαγωγής ταχυδρομικών δεμάτων.

Τέλος, τα ΕΛΤΑ δεν είναι ούτε "νομότυπα" ούτε νόμιμα, αλλά εντελώς αυθαίρετα με την απόφαση που πήραν και απόδειξη το γεγονός ότι κατέβασαν χθες από την ιστοσελίδα τους το νέο τιμολόγιο.

Καταλαβαίνω τι λες.Το θεμα ειναι αν η ατελεια των 22€ αφορα μονο φορους,ή μπορουν τα καθε ελτα με παραθυρακια να χρεωνουν με άλλο τρόπο βαφτιζοντας τα τελη εκτελωνισμού.

Τώρα αν η επιλογη ποια θα μπουν τελωνείο γινεται με το μάτι μόνο,πάσο,σε αυτη τη χωρα όλα ειναι πιθανά.

Παντως δεν εχει λογική ενα δεμα με αξια 20 να μη χρεωνεται τιποτα,και ενα με αξια 30 να χρεωνεται +22,2€

Αυτό το 15αρι ειναι ουτως ή άλλως μεγαλο,πόσο μάλλον για υπηρεσια που καθυστερεί πολύ.

Όπως κ να εχει σιγα σιγα πρέπει να προσαρμοστουμε γιατι διορθωσε με,αλλα απο του χρόνου η ΕΕ καταργεί την ατέλεια.

Καλο σ/κ!:)

Link to comment
Share on other sites

Άραγε ισχύει κάτι τέτοιο για τις τριγωνικές αποστολές από Κίνα μέσω Ολλανδίας που συνήθως στέλνουν κάποια κινέζικα μαγαζιά, π.χ. Banggood; Θα ήταν ενδιαφέρον να το ξέρουμε αυτό. Λογικά από τη στιγμή που μπαίνει Ολλανδία η παραγγελία και αλλάζει tracking number, θεωρητικά δεν έχει κρυφτεί η χώρα προέλευσης;
Ο εκτελωνισμός γίνεται στην Ολλανδία από ανθρώπους των εκάστοτε κινεζομαγαζων.. Και στην συνέχεια φεύγει για την χώρα προορισμού...και εδώ μπορείς σε κάποια δέματα να πας εσύ να κάνεις την διαδικασία εκτελωνισμου..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάποια στιγμή θα συνέβαινε και αυτό. Σιγά σιγά τα πράγματα με τις αγορές από έξω αρχίζουν και αγριεύουν όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε όλη την EU. Ακόμα και μικροπραγματα που παραγγέλνουν οι περισσότεροι τα λεφτά που φεύγουν προς την Κίνα είναι πάρα πολλά για όλη την Ευρώπη. Κάποια στιγμή θα χαμηλώσουν και το όριο στην αξία cif (22€) η μπορεί να το καταργήσουν τελείως. Σε όλο αυτό έρχεται να προστεθεί και η άσχημη οικονομική κατάσταση των ΕΛΤΑ που ολοένα χειροτερεύει. Το είχα γράψει και στο άλλο θέμα με τα ΕΛΤΑ. Αν τα ΕΛΤΑ γίνουν ιδιωτικά αυτά τα 15 ευρώ θα είναι το μικρότερο πρόβλημα που θα έχουμε όλοι. Ήδη οι ιδιωτικές εταιρείες courier έχουν αρκετά υψηλές αμοιβές για εκτελωνισμό κτλ κτλ τα ΕΛΤΑ προσπαθούν τώρα να βγάλουν τα σπασμένα τόσων χρόνων.
Νομίζω ότι όντως έχει αρθεί το όριο των 22 ευρώ η είναι για το τέλος του 20..οποτε μετά στην ουσία αγορές μόνο μέσω Ευρώπης και μέσω ασφαλών μεθόδων.. Και παρότι άδικος ο νόμος.. Να κοιτατε τι κόστος εκτελωνισμου έχεις σε περίπτωση κουριερ... Ένα πακετάκι με ένα ρολογακι των 80 ευρώ πλήρωσα 100 αμοιβή εκτελωνιστη και άλλα 30 για τα χαρτιά που έκανε... Για φόρους δεν έλεγε τιποτα

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...