Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ βλέπω το δέμα μου εδώ και 10 μέρες περίπου να γράφει "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ" . Η λογική λέει ότι βρίσκεται στο τελωνείο και περιμένει τη σειρά του για να ραφτεί το κοστούμι. Σκέφτομαι να στείλω από μόνος μου μέιλ με απόδειξη + εκτύπωση κίνησης κάρτας , μήπως και ξεκουνηθεί γρηγορότερα.

Έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο , ή μήπως θα είναι χαζομάρα από την πλευρά μου ? Μη βγάλουμε τα μάτια μας από μόνοι μας....Αν και πλέον δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση να γλυτώσω το τελωνείο...

 

Στην αναμονη του 2μηνου και εσυ......

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Στην αναμονη του 2μηνου και εσυ......

Εντάξει, τον έναν τον φάγαμε ήδη. Το θέμα είναι μπας και ξεκωλήσει αν τα στείλω από μόνος μου .Μη πιάσουμε γιορτές.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω το δέμα μου εδώ και 10 μέρες περίπου να γράφει "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ" . Η λογική λέει ότι βρίσκεται στο τελωνείο και περιμένει τη σειρά του για να ραφτεί το κοστούμι. Σκέφτομαι να στείλω από μόνος μου μέιλ με απόδειξη + εκτύπωση κίνησης κάρτας , μήπως και ξεκουνηθεί γρηγορότερα.

Έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο , ή μήπως θα είναι χαζομάρα από την πλευρά μου ? Μη βγάλουμε τα μάτια μας από μόνοι μας....Αν και πλέον δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση να γλυτώσω το τελωνείο...

 

Δε ξέρω τι έχεις πάρει, αλλά τέτοια κίνηση (να στείλω αποδεικτικά πριν καν τα ζητήσουν) δε θα έκανα με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Κινητό, 205€ αγορά... Το 70ρι το έχω δεδομένο ότι θα το πληρώσω. Απλά δε θέλω να κάνουν υπερτιμολογιση και το 70ρι να γίνει κατοσταρικο. Τέλος πάντων, θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα να δούμε...
Link to comment
Share on other sites

Κινητό, 205€ αγορά... Το 70ρι το έχω δεδομένο ότι θα το πληρώσω. Απλά δε θέλω να κάνουν υπερτιμολογιση και το 70ρι να γίνει κατοσταρικο. Τέλος πάντων, θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα να δούμε...

 

τα κινητα ειναι 99,9% οτι θα μπουν τελωνειο και θα πληρωσουν δυστυχως, αλλα μικροτερα ειδη ακομη τη γλυτωνουν. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κινητό, 205€ αγορά... Το 70ρι το έχω δεδομένο ότι θα το πληρώσω. Απλά δε θέλω να κάνουν υπερτιμολογιση και το 70ρι να γίνει κατοσταρικο. Τέλος πάντων, θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα να δούμε...

Δεδομένου ότι κινητό που παρέλαβε πρόσφατα φίλος το υποτιμολόγησαν (κάπου στο 65% της τιμής που το αγόρασε) και γλύτωσε κάποια από τα... κερατιάτικα που θα πλήρωνε, ίσως να μην είναι άσχημη ιδέα να περιμένεις.

 

Άλλωστε δύσκολα μπορώ να φανταστώ περίπτωση όπου εσύ θα τους στείλεις όλα τα στοιχεία και εκείνοι θα ξεκινήσουν να ψάχνουν το δέμα σου μέσα στα... βουνά που φαίνεται ότι έχουν σχηματιστεί στις αποθήκες τους, προκειμένου να το εκτελωνίσουν με βάση τα στοιχεία αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Κινητό, 205€ αγορά... Το 70ρι το έχω δεδομένο ότι θα το πληρώσω. Απλά δε θέλω να κάνουν υπερτιμολογιση και το 70ρι να γίνει κατοσταρικο. Τέλος πάντων, θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα να δούμε...

 

67 ευρο εδωσα σημερα...226$ αγορα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τα τελωνεία ψάχνουν τρόπο να τσιμπησουνε ΚΑΙ τα priority direct mails του BANGGOOD....

Έτσι έμαθα από τα τελωνεία και ΕΛΤΑ....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Τα τελωνεία ψάχνουν τρόπο να τσιμπησουνε ΚΑΙ τα priority direct mails του BANGGOOD....

Έτσι έμαθα από τα τελωνεία και ΕΛΤΑ....

Δεν μπορούν είναι από Ευρώπη.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν είναι από Ευρώπη.

 

Δεν είναι από Ευρώπη.....

Το ευρωπαϊκό αυτοκόλλητο υπάρχει.....

Δεν ξέρω καν που το κολλάνε.....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι από Ευρώπη.....

Το ευρωπαϊκό αυτοκόλλητο υπάρχει.....

Δεν ξέρω καν που το κολλάνε.....

 

εχω την εντυπωση οτι τα στελνει σε καποια αποθηκη ευρωπαικη δικη του το bangood και επειτα απο κει ερχεται ελλαδα. αν οντως ειναι ετσι, δεν μπορουν να τα τσιμπισουν!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι τα στελνει σε καποια αποθηκη ευρωπαικη δικη του το bangood και επειτα απο κει ερχεται ελλαδα. αν οντως ειναι ετσι, δεν μπορουν να τα τσιμπισουν!

 

Δεν παίζει ευρωπαϊκη αποθήκη.....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ευρωπαϊκη αποθήκη.....

 

2017-11-15 15:32 PATRAS (KK) - ELTA, ITEM DELIVERED

2017-11-15 07:49 PATRAS (KK) - ELTA, ITEM ARR PATRAS (KK) - ELTA

2017-11-14 14:29 M.D. PATRAS, ITEM IN CONTA M.D. PATRAS

2017-11-14 14:00 M.D. PATRAS, NOTICE

2017-11-14 08:26 M.D. PATRAS, ITEM TO BE DELIVERED

2017-11-14 06:51 M.D. PATRAS, ITEM ARR M.D. PATRAS

2017-11-14 00:00 PATRA K D, ITEM LOADED

2017-11-13 23:15 PATRA K D, ITEM IN CONTA PATRA K D

2017-11-13 22:53 PATRA K D, ITEM ARR PATRA K D

2017-11-13 22:32 PATRA K D, ITEM UNLOADED

2017-11-13 21:15 PATRA K D, ITEM ARR PATRA K D

2017-11-13 19:18 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2017-11-13 14:38 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-11-13 12:38 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-11-13 07:49 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-11-09 14:59 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-11-09 13:23 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-11-09 11:12 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-11-09 10:02 ITEM UNLOADED

2017-11-02 19:56 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Origin Country - Tracking Consuming: 932 ms

2017-11-15 17:32 The item has been delivered successfully

2017-11-14 16:00 The delivery of the item was unsuccessful

2017-11-09 13:12 The item has been processed in the country of destination

2017-11-09 12:02 The item has arrived in the country of destination

2017-11-09 12:02 The consignment has arrived in the country of destination

2017-11-03 16:12 The item is on transport to the country of destination

2017-11-02 19:56 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-11-02 19:56 The item is at the PostNL sorting center

2017-11-01 01:30 The item is pre-advised

 

οπως βλεπεις ομως δνε αναφερει πουθενα να εφυγε απο κινα..

για την ακριβεια λεει:

2017-11-02 19:56 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Μιας και έχω και εγώ το γνωστό θέμα τον αρκετών καθυστερημένον παραγγελίων αυτό τον καιρό έχω 1 από 21/9 η οποία έληξε το estimated delivery στο ebay στης 17/11. Το ελληνικό σαιτ λέει 3/10 αποστολή στο εξωτερικό και η nl λέει 13/10 έφτασε Βενιζέλο.. Το δέμα επίσημα δεν έχει μπει μάλλον λόγο τελωνείου αλλά μπορεί και να χάθηκε.. Στο τηλ τα ΕΛΤΑ λένε υπομονή είναι φυσιολογικό.. Έλεος... Εγώ σε πρώτο στάδιο θέλω να ζητήσω refund. Εάν πάρω τα χρήματα μου πίσω και έρθει τι προϊόν τότε του τα ξαναστέλνω.. Τι να κάνω κι άλλο υπομονή..?? Παιδιά όποιος η ξέρει τι λέτε να το κάνω μέσο eBay η κατευθείαν μέσο PayPal.?

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Μιας και έχω και εγώ το γνωστό θέμα τον αρκετών καθυστερημένον παραγγελίων αυτό τον καιρό έχω 1 από 21/9 η οποία έληξε το estimated delivery στο ebay στης 17/11. Το ελληνικό σαιτ λέει 3/10 αποστολή στο εξωτερικό και η nl λέει 13/10 έφτασε Βενιζέλο.. Το δέμα επίσημα δεν έχει μπει μάλλον λόγο τελωνείου αλλά μπορεί και να χάθηκε.. Στο τηλ τα ΕΛΤΑ λένε υπομονή είναι φυσιολογικό.. Έλεος... Εγώ σε πρώτο στάδιο θέλω να ζητήσω refund. Εάν πάρω τα χρήματα μου πίσω και έρθει τι προϊόν τότε του τα ξαναστέλνω.. Τι να κάνω κι άλλο υπομονή..?? Παιδιά όποιος η ξέρει τι λέτε να το κάνω μέσο eBay η κατευθείαν μέσο PayPal.?
Και εγώ το στην ίδια φάση είμαι από eBay περιμένω 5 παραγγελίες,αλλα καλό είναι να περιμένεις 60 μέρες από την αποστολή του δέρματος και αν δε σου έρθει τότε άνοιξε case και ζητά τα λεφτά σου πίσω αυτό είναι το σωστό, αυτό κάνω και εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Θαθελα ναξερα τωρα τι ψαχνετε....... :worry:

Να διευκολύνουν την έρευνα των ΕΛΤΑ και τελωνείων! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να διευκολύνουν την έρευνα των ΕΛΤΑ και τελωνείων! :lol:
πες τα χρυσοστομε τοσο καιρο το φωναζω μην τους ανοιγετε τα ματια,,,συνεχεια αναλυσεις για το πως περνανε τελωνειο και γιατι δεν περνανε τα αλλα.....ειναι πλεον δεδομενο οτιδηποτε εκτος ευρωπης περναει τελωνειο καταλαβετε το,,,τι ψαχνετε τωρα γιατι το bangood και gearbeast με αλλους τροπους δεν περναει....μακαρι να βγω ψευτης αλλα καποια στιγμη θα καουν και αυτοι οι τροποι γιατι ο ελληνας θελει πολλες φορες να καιγεται μονος του απο την πολυ αναλυση που κανει..
Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι απο Ευρωπη οκ,εαν ειναι απο αλλου εχεις θεμα φιλε...οικονομικο...:)

 

Τι είδους θέμα,αφού σου λέω ότι το έχω ήδη πάρει από πέρυσι τον Ιανουάριο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θαθελα ναξερα τωρα τι ψαχνετε....... :worry:

...μα να ανοίξουν τα μάτια αυτών που δεν πρέπει.Τάχουμε πει,τάχουμε ξαναπεί,αλλά εκεί μερικοί,να μας δείξουν τι καλά που τα ξέρουν.Μπράβο ρε σεις,"λάμβάνετε χρυσούν ωρολόγιον δια τας γνώσεις σας".

Τι άλλο να πω πια,δεν υπάρχει ελπίς...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πες τα χρυσοστομε τοσο καιρο το φωναζω μην τους ανοιγετε τα ματια,,,συνεχεια αναλυσεις για το πως περνανε τελωνειο και γιατι δεν περνανε τα αλλα.....ειναι πλεον δεδομενο οτιδηποτε εκτος ευρωπης περναει τελωνειο καταλαβετε το,,,τι ψαχνετε τωρα γιατι το bangood και gearbeast με αλλους τροπους δεν περναει....μακαρι να βγω ψευτης αλλα καποια στιγμη θα καουν και αυτοι οι τροποι γιατι ο ελληνας θελει πολλες φορες να καιγεται μονος του απο την πολυ αναλυση που κανει..

Φίλε,κάποτε,ως καθηγητής που ήμουν,έκανα μία στατιστική δική μου,και έβγαλα το συμπέρασμα ότι από το δείγμα που είχα,το 65% των μαθητών,(του Λυκείου μαθητές),είχαν IQ κάτω του μετρίου.Είμαστε καταδικασμένοι τελικά,μην το ψάχνεις.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δεμα-ενα καλωδιο 11$- με SG το τσιμπησαν τελωνείο,μπηκε ΓΕΤΑ κ βγηκε σε 2 ωρες, κ σε επικοινωνια με τα ΕΛΤΑ μου ειπαν τελωνειακως ελευθερο.Παλι καλά γιατι η συσκευασια εμοιαζε με αυτη των tempered glass και εχω 2 στα 2 που τα θεωρησαν οθονες κινητου
Link to comment
Share on other sites

Τι είδους θέμα,αφού σου λέω ότι το έχω ήδη πάρει από πέρυσι τον Ιανουάριο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...μα να ανοίξουν τα μάτια αυτών που δεν πρέπει.Τάχουμε πει,τάχουμε ξαναπεί,αλλά εκεί μερικοί,να μας δείξουν τι καλά που τα ξέρουν.Μπράβο ρε σεις,"λάμβάνετε χρυσούν ωρολόγιον δια τας γνώσεις σας".

Τι άλλο να πω πια,δεν υπάρχει ελπίς...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε,κάποτε,ως καθηγητής που ήμουν,έκανα μία στατιστική δική μου,και έβγαλα το συμπέρασμα ότι από το δείγμα που είχα,το 65% των μαθητών,(του Λυκείου μαθητές),είχαν IQ κάτω του μετρίου.Είμαστε καταδικασμένοι τελικά,μην το ψάχνεις.

 

Γεια σου στατιστικολόγε κ.καθηγητα που κόβεις το iq με το μάτι.

 

Να σε πληροφορήσω λοιπόν πως στα τελωνεία και ΕΛΤΑ ξέρουν τι παίζει με το priority εδώ και καιρό, ισως και εξάμηνο και βάλε,αλλά ακόμα δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

 

Ξέρεις γτ;Γτ δέματα δεν εκτελωνιζονται Ευρώπη, αλλά σε ένα υπεράκτιο ολλανδικό έδαφος κοντά στη Σιγκαπούρη, και μετά έρχονται μέσω Σιγκαπούρης στην ΕΕ/Ολλανδία ηδη εκτελωνισμενα στο υπεράκτιο έδαφος της Ολλανδίας που σου είπα.....

 

Οπότε ερχονται έτσι με.σχετικα.φτηνο εκτελωνισμο αφού αυτός γίνεται κάπου κοντά στη Σιγκαπούρη......

 

 

Και Αυτό θα αλλάξει κάποια στιγμή στο άμεσο μελλον με ευρωπαϊκή οδηγία....

 

Αυτό για να μην πάθει έκπληξη κανένας......

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

@celtic1453 δεν μας ενδιαφέρει φίλε που εκτελωνιζωνται τα δέματα, μας ενδιαφέρει που έρχονται από Ευρώπη, οκ, και καλά σου είπαν και οι προηγούμενοι, μην το σκαλίζεις και πολύ, ότι είναι να γίνει θα γίνει.

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω, μετά από προηγούμενο σχόλιο μου. Λοιπόν, το δέμα μου ήταν κολλημένο 12 μέρες στο "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ". Επειδή είμαι χωρίς κινητό και δεν αντέχω άλλο, έστειλα από μόνος μου απόδειξη αγοράς και αποδεικτικό πληρωμής από κάρτα. Μέσα σε 2 ώρες το δέμα ξεκόλλησε και τώρα βρίσκεται τελωνείο. Κάτι που θα γινόταν έτσι και αλλιώς, λόγω SingPost. Δε ξέρω αν όλα γίνανε τυχαία, από σύμπτωση, απλά το αναφέρω.... Και εννοείται δε θέλω να προτρεψω κανέναν να κάνει το ίδιο. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, δεν ειμαστε παιδιά...
Link to comment
Share on other sites

@celtic1453 δεν μας ενδιαφέρει φίλε που εκτελωνιζωνται τα δέματα, μας ενδιαφέρει που έρχονται από Ευρώπη, οκ, και καλά σου είπαν και οι προηγούμενοι, μην το σκαλίζεις και πολύ, ότι είναι να γίνει θα γίνει.

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΕΛΤΑτζης μου το έχει πει....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΤΑτζης μου το έχει πει....
Μέχρι να ψηφιστεί η οδηγία και να εφαρμοστεί έχουμε καιρό. Επίσης μου φαίνεται παράδοξο το ότι για κινητά ολόκληρα δίνεις 2 ευρώ εκτελωνισμό, όπου και αν γίνεται αυτός.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...