Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει και ο πωλητης ευθυνη, δε διαλεγεις μεθοδο αποστολης, αν ηταν unregistered μαλλον θα περναγε

 

Με τις ήττες που εχω φαει τελευταια φιλε,αυτο το ΜΑΛΛΟΝ δεν με καλυπτη.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

γνωρίζουμε το χρόνο που θα χρειαστεί για να μάθουμε αν και πόσο πρέπει να πληρώσω?

Το δέμα πρέπει να έρθει Ηράκλειο. Που θα πρέπει να πάω να πληρώσω? Επικοινωνεί κάποιος μαζί σου?

 

4/11/2017, 00:08:27 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

3/11/2017, 14:59:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

14/10/2017, 12:49:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

14/10/2017, 09:12:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

12/10/2017, 21:57:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ειδοποίηση.

Για παραγγελία από το gearbest στις 13/09 μίας IPWIFI camera για το δωμάτιο του μωρού με κόστος 10 ευρώ και 2 ευρώ ινσούρανζ (αυτό με μάρανε) μέσω PostNL, ήρθε σήμερα ΕΛΤΑ και μου γράφει ΦΠΑ 7,20 και τελος εκτελωνισμού 15,00.

 

Οπότε μένει στην τύχη της η κάμερα και όπου θελει ας παει.Εγώ 185% πάνω από ότι πλήρωσα δε δίνω.

 

Πως γυρίζει πίσω στο gearbest ξέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Αναδασμολογηση χθες.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Στο ταχυδρομειο θα συμπληρωσεις κατι σαν αιτηση δεν ξερω, βγαλε και φωτογραφιες απο αυτο και απο το δεμα. Θα ξαναπαει πισω στο τελωνειο για αναδασμολογηση, βγαλε και αποδειξη αν εχεις που δειχνει οτι ειναι μικρης αξιας (κατω απο 22€), θα παρει συνολικα μηνες, αλλα αφου το εχεις για χαμενο ειναι ιδανικη περιπτωση. Ειναι κατι πρεπει να αρχισει να γινεται μαζικα για να περιοριστει η ασυδοσια

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια στην περίπτωσή μου, τα τέλη εκτελωνισμού δε τα γλυτώνω.

Άντε να μειωθεί το ΦΠΑ από 7 ευρώ σε 2,5

 

Δεν αξίζει να συγχυστώ

Link to comment
Share on other sites

Τελη εκτελωνισμου δεν πρεπει να επιβληθουν, ισως απο ενα αυθαιρετο 3ευρω, ΦΠΑ δεν υπαρχει επισης, οπως επισης και το τελος αναδασμολογησης εχει καταργηθει. Δεν υπαρχει κανενας λογος να μην το κανεις.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, φίλος.

 

ΟΚ θα παω στα ΕΛΤΑ να δω τι θα γίνει.

Διάβασε εδώ για οδηγίες. Υπάρχει και το κατάλληλο έντυπο που πρέπει να συμπληρώσεις.

 

http://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

 

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Gx2
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που έχει στείλει αντικείμενο πίσω για αναδασμολόγηση και έχει πάρει απάντηση? Έχω στείλει το αντικείμενό μου για αναδασμολόγηση από τις 21/9 και ακόμα τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Μούχλα και υγρασία.

Αν προσέξετε λένε ότι το κινητό έμεινε εκεί 3 μήνες αλλά τελικά πέρασε ως τελωνειακά ελεύθερο. Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ θα το σκεφτώ 2πλά και 3πλά πριν πάρω κάτι χωρίς τριγωνική.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που έχει στείλει αντικείμενο πίσω για αναδασμολόγηση και έχει πάρει απάντηση? Έχω στείλει το αντικείμενό μου για αναδασμολόγηση από τις 21/9 και ακόμα τίποτα.

 

Όχι μόνο δεν υπάρχει αλλά ούτε οι ίδιοι δε ξέρουν πόσο μπορεί να πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα για αναδασμολόγηση της κάμερας αξίας 10 ευρώ και ινσούρανζ 2 ευρώ γιατί μου ήρθε χρέωση 7,20 ΦΠΑ και 15 τελη εκτελωνισμού.

Κατέθεσα την αίτηση παρά την απέλπιδα προσπάθεια της υπεύθυνης του υποκαταστήματος να μην το κάνω γιατί όπως έλεγε θα πάρει πολύ χρόνο, δε θα γλυτώσω τα 15 ευρώ του εκτελωνισμού και αντε να μειωθεί μόνο το ΦΠΑ. Επίσης δε θα μπορεί να μου πει τίποτα για το που είναι και να μην την ενοχλήσω για τους επόμενους 2,5 μήνες σίγουρα.

Εγώ επέμενε να γίνει γιατί δε θέλω να πληρώσω 185% πάνω κάτι, οπότε ας χάσω 12 ευρώ και ας το πάρω το Πάσχα αν όλα πάνε καλά.

Αλλά για το ****το θέλω να δω την κατάληξη.

Για να δούμε.

7/11 και μετράμε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα για αναδασμολόγηση της κάμερας αξίας 10 ευρώ και ινσούρανζ 2 ευρώ γιατί μου ήρθε χρέωση 7,20 ΦΠΑ και 15 τελη εκτελωνισμού.

Κατέθεσα την αίτηση παρά την απέλπιδα προσπάθεια της υπεύθυνης του υποκαταστήματος να μην το κάνω γιατί όπως έλεγε θα πάρει πολύ χρόνο, δε θα γλυτώσω τα 15 ευρώ του εκτελωνισμού και αντε να μειωθεί μόνο το ΦΠΑ. Επίσης δε θα μπορεί να μου πει τίποτα για το που είναι και να μην την ενοχλήσω για τους επόμενους 2,5 μήνες σίγουρα.

Εγώ επέμενε να γίνει γιατί δε θέλω να πληρώσω 185% πάνω κάτι, οπότε ας χάσω 12 ευρώ και ας το πάρω το Πάσχα αν όλα πάνε καλά.

Αλλά για το ****το θέλω να δω την κατάληξη.

Για να δούμε.

7/11 και μετράμε χρόνο.

 

σωστος φιλε φυσικα και η τεμπελα δεν ηθελε σου λεει θα μας φορτώσουν με δουλεια αν το κανουν συστημα :mad:

Link to comment
Share on other sites

Οι κοπέλες στα γκισέ λέγανε προχώρα το, γιατί να τα δώσεις και η άλλη η υπέυθυνη μου έλεγε για το μικρό ποσό αξίζει να το περιμένετε; Μήπως χάσετε και την επιστροφή από το gearbest...δε πρόκειται να γλυτώσετε λέει τίποτα.

 

Στην αίτηση έχω επισυνάψει κίνηση από το paypal (μόνο αυτό είχα από 01/08), αποδεικτικό από το paypal για την ενέργεια και απόδειξη invoice απο το Gearbest

Edited by teod1980
Link to comment
Share on other sites

σωστος φιλε φυσικα και η τεμπελα δεν ηθελε σου λεει θα μας φορτώσουν με δουλεια αν το κανουν συστημα :mad:

 

Να πας να της το πεις από κοντά κι όχι σε τρίτους από μια οθόνη.

Και δεν θα το κάνει εκείνη, άρα δεν της φορτώνεται καμία δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Τα 15 ευρώ εκτελωνισμού αντιστοιχούν στα 3 ευρώ όταν το αντικείμενο είναι <22 ευρώ αξίας;

Δε τα γλυτώνω σίγουρα;

Link to comment
Share on other sites

Οι κοπέλες στα γκισέ λέγανε προχώρα το, γιατί να τα δώσεις και η άλλη η υπέυθυνη μου έλεγε για το μικρό ποσό αξίζει να το περιμένετε; Μήπως χάσετε και την επιστροφή από το gearbest...δε πρόκειται να γλυτώσετε λέει τίποτα.

 

Στην αίτηση έχω επισυνάψει κίνηση από το paypal (μόνο αυτό είχα από 01/08), αποδεικτικό από το paypal για την ενέργεια και απόδειξη invoice απο το Gearbest

 

Τι λεει μωρε, αν δε γλιτωσεις απο αυτο που εχουν φορτωσει ενα σωρο παρατυπες και αδικες χρεωσεις, απο που θα τα γλιτωσεις; Αν δεν αξιζει αυτο που ακριβως ειναι μικρης αξιας και το εχεις γαι χαμενο, για τι αξιζει;

Τα 15€ πρεπει να απαληφθουν μαζι και με το ΦΠΑ, εφοσον τιμολογηθει με τη σωστη του αξια.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τα 15 ευρώ εκτελωνισμού αντιστοιχούν στα 3 ευρώ όταν το αντικείμενο είναι <22 ευρώ αξίας;

Δε τα γλυτώνω σίγουρα;

 

Κανονικά πρέπει να πληρώσεις ή 3 ευρώ ή τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας ενημερώσω παιδιά μετά από καιρό, αλλά θα σας ενημερώσω...

:)

 

Θα πω στο γιο μου να χει το νου του όταν απαντήσεις να μου πει :p

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

επιτέλους ξεκόλλησε!!! χαχα δεν άργησε!! :O:lol::p:D

 

Destination Country - Tracking Consuming: 772 ms

2017-11-07 11:57

 

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

2017-11-07 08:12

 

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-08-29 08:18

 

NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

Origin Country - Tracking Consuming: 5559 ms

2017-09-01 17:35

 

The item has arrived in the country of destination

2017-08-30 07:31

 

The item is on transport to the country of destination

2017-08-29 08:18

 

The item is at the PostNL sorting center

2017-08-29 08:18

 

The item is processed at the PostNL sorting center

2017-08-18 09:35

 

The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...