Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρολόγια ξέρει κανείς αν περνάνε τελωνείο αν δηλωθούν 18€

 

Θεωρητικά, όλα τα δέματα περνάνε από τελωνείο, αλλά στη πράξη γίνεται, μάλλον, δειγματοληπτικός έλεγχος, και, φυσικά, οι τελωνειακοί δεν κοιτάνε τη δηλωμένη αξία, πολύ περισσότερο αν ο πωλητής είναι κινέζος.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, όλα τα δέματα περνάνε από τελωνείο, αλλά στη πράξη γίνεται, μάλλον, δειγματοληπτικός έλεγχος, και, φυσικά, οι τελωνειακοί δεν κοιτάνε τη δηλωμένη αξία, πολύ περισσότερο αν ο πωλητής είναι κινέζος.
πως κάνουν εκτίμηση δεν μπορω να καταλάβω..... καρτα μνημης, αξεσουαρ για dslr δεν έχουν περάσει τελωνειο που εχω παραγγείλει.... τι περναει στανταρ δηλαδή μονο κινητά?

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα σταματαει τελωνειο παραγγελια,,με singapore post του ειχα πει να το στειλει,,,η αληθεια ειναι οτι ειναι απο allixpress οποτε απο οτι καταλαβα ειδικα εκει σταματανε με την πρωτη,,,,μικρης αξιας 4,5 ευρω ενα τζαμακι για ρολοι χεριου,,,θα φαει κανα 10ημερο τελωνειο??εσεις τι λετε??
Link to comment
Share on other sites

πως κάνουν εκτίμηση δεν μπορω να καταλάβω..... καρτα μνημης, αξεσουαρ για dslr δεν έχουν περάσει τελωνειο που εχω παραγγείλει.... τι περναει στανταρ δηλαδή μονο κινητά?

 

Βασικά, τα δέματα με συσκευασία που μοιάζει με κινητό και όποιο άλλο θεωρήσουν "ύποπτο"σε σχέση με τη δηλωμένη αξία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πρωτη φορα σταματαει τελωνειο παραγγελια,,με singapore post του ειχα πει να το στειλει,,,η αληθεια ειναι οτι ειναι απο allixpress οποτε απο οτι καταλαβα ειδικα εκει σταματανε με την πρωτη,,,,μικρης αξιας 4,5 ευρω ενα τζαμακι για ρολοι χεριου,,,θα φαει κανα 10ημερο τελωνειο??εσεις τι λετε??

 

Οι αγορές από το εξωτερικό και, ειδικά, από Κίνα θέλουν υπομονή.

Όποιος δεν τη διαθέτει, αγοράζει από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το λόγο αγοράζεις από Κίνα ότι δεν έχεις άμεση ανάγκη, καθώς είτε θα αργήσει είτε δε θα έρθει ποτέ.

 

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το λόγο αγοράζεις από Κίνα ότι δεν έχεις άμεση ανάγκη, καθώς είτε θα αργήσει είτε δε θα έρθει ποτέ.

 

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Θα πρόσθετα στο τέλος: στην Ελλάδα.

 

Γιατί η εμπειρία μου από 2 άλλες χώρες του εξωτερικού κάνουν τις αγορές από Κίνα επιτυχημένες και να φτάνουν μέσα σε 2-3 βδομάδες όλα τα πακέτα.

Το πρόβλημα το έχει η Ελλάδα,.όχι η Κίνα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα πρόσθετα στο τέλος: στην Ελλάδα.

 

Γιατί η εμπειρία μου από 2 άλλες χώρες του εξωτερικού κάνουν τις αγορές από Κίνα επιτυχημένες και να φτάνουν μέσα σε 2-3 βδομάδες όλα τα πακέτα.

Το πρόβλημα το έχει η Ελλάδα,.όχι η Κίνα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Για ποιες χώρες γράφεις,από Γερμανία και Ολλανδία έχω να αναφέρω θέματα...

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Θα πρόσθετα στο τέλος: στην Ελλάδα.

 

Γιατί η εμπειρία μου από 2 άλλες χώρες του εξωτερικού κάνουν τις αγορές από Κίνα επιτυχημένες και να φτάνουν μέσα σε 2-3 βδομάδες όλα τα πακέτα.

Το πρόβλημα το έχει η Ελλάδα,.όχι η Κίνα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ποιο είναι το πρόβλημα με την Ελλάδα;
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το πρόβλημα με την Ελλάδα;
Τα ελληνικά ταχυδρομεία φυσικά και εδώ και χρόνια.

Τι άλλο;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχουν πρόβλημα τα ελληνικά ταχυδρομεία; 17/9 παρήγγειλα, 7/10 παρέλαβα. Για 3 βδομάδες μου φαίνεται (και λιγότερο).

Στο τελωνείο κολλάνε όσο κολλάνε.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το πρόβλημα με την Ελλάδα;

 

Τα ελληνικά ταχυδρομεία φυσικά και εδώ και χρόνια.

Τι άλλο;

 

Ηρθε το πακετο μου απο Κινα σε 3 ημέρες.

Πηγε στο Κέντρο διαλογης, και λεω "ωραια σε 2 ημερες θα το εχω".

Ελα ομως που σε 2 ημέρες, μου χτυπησε το πρόγραμμα που παρακολουθω το track number, οτι το πακετο εφυγε κ έφτασε Κωνσταντινούπολη!!!

Που θα παει!! Ισως ερθει κααααποια στιγμή

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε το πακετο μου απο Κινα σε 3 ημέρες.

Πηγε στο Κέντρο διαλογης, και λεω "ωραια σε 2 ημερες θα το εχω".

Ελα ομως που σε 2 ημέρες, μου χτυπησε το πρόγραμμα που παρακολουθω το track number, οτι το πακετο εφυγε κ έφτασε Κωνσταντινούπολη!!!

Που θα παει!! Ισως ερθει κααααποια στιγμή

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

Καλα αυτο πως εγινε φιλε?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

κάποιοι πωλητές στο Ali express που έχουν επιλογή αποστολής από ευρωπαϊκές αποθήκες σε Ιταλία, Ισπανία, είναι όντως έγκυροι?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο πως εγινε φιλε?
Τι να πω, αυτοι ξερουν :-)

1a298233a6f29c5cab952fe038500855.jpg

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα σημερα ενα μικροπακετακι αξιας 4.5 ευρω περασε τελωνειακος ελευθερο ,,,,,το κακο ειναι οτι εχει βγει η προκυριξη της αδδαε που προσλαμβανουν τελωνειακους σε ολη την χωρα,,,,κακο για μας φυσικα καταλαβαινεται,,,,ειχαν ελλειψη προσωπικου αυτο ηταν γνωστο τωρα που θα παρουν κοσμο θα υπαρχει δυστυχως για εμας περισσοτερος ελεγχος. Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Μην το βλέπεις απαραίτητα αρνητικά. Περισσότερα... χέρια = ταχύτερος έλεγχος - μπορεί επιτέλους να μειωθεί ο χρόνος διεκπεραίωσης των δεμάτων, που ως τώρα συνεχίζει να αποτελεί πρόβλημα στην όλη ιστορία.

Έτσι κι αλλιώς, για αγορές με αξία που υπερβαίνει το όριο της ατέλειας (τα γνωστά €22), πιστεύω ότι έχουμε σταματήσει εδώ και καιρό να βασιζόμαστε στην ελπίδα ότι δε θα ελεγχθεί το δέμα μας και θα τη... γλυτώσουμε, και καταφεύγουμε πλέον σε άλλες, πιο σίγουρες (ελπίζουμε) λύσεις...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω απο aliexpress , το στέλνουν απο Τσεχία, θα έχω πρόβλημα?Γενικά όπως ρώτησε και παραπάνω φίλος , αυτά που στέλνει το aliexpress απο Γερμανία, Ιταλία κλπ , υπάρχει πρόβλημα?
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδία.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω (Εαν έχει απαντηθεί ήδη με συγχωρείτε για την επανάλληψη) ποιο courier λαμβάνει στην Ελλάδα μετά το USPS,

από το site ΕΛΤΑ έχω αυτή την ενημέρωση

 

και επειδή σύντομα φεύγω πάλι από την χώρα για αρκετό διάστημα θα ήθελα να παραλάβω το πακέτο το συντομότερο.

Πρόκειται για μικρό μέγεθος πακέτου από αμερική.

 

Εδώ μπορείται να δείτε και την κατάασταση το USPS

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω απο aliexpress , το στέλνουν απο Τσεχία, θα έχω πρόβλημα?Γενικά όπως ρώτησε και παραπάνω φίλος , αυτά που στέλνει το aliexpress απο Γερμανία, Ιταλία κλπ , υπάρχει πρόβλημα?

Εάν όντως τα στέλνουν από ευρωπαϊκές χώρες, τότε δεν υπάρχει θέμα με τελωνεία κτλ.

Καλά θα ήταν όμως να βρεις τρόπο να το διασταυρώσεις, γιατί δυστυχώς την έχει πάθει αρκετός κόσμος, και όχι μόνο από ali ή ebay, αλλά και με sellers από Amazon, που έλεγαν χώρα αποστολής π.χ. UK και τελικά το έστελναν από... βαθιά Κίνα.

Θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και να του ζητήσεις να επιβεβαιώσει τη χώρα αποστολής, πριν προχωρήσεις σε αγορά.

Γεια σας παιδία.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω (Εαν έχει απαντηθεί ήδη με συγχωρείτε για την επανάλληψη) ποιο courier λαμβάνει στην Ελλάδα μετά το USPS,

από το site ΕΛΤΑ έχω αυτή την ενημέρωση

 

και επειδή σύντομα φεύγω πάλι από την χώρα για αρκετό διάστημα θα ήθελα να παραλάβω το πακέτο το συντομότερο.

Πρόκειται για μικρό μέγεθος πακέτου από αμερική.

 

Εδώ μπορείται να δείτε και την κατάασταση το USPS

Αφού το tracking των ΕΛΤΑ παρουσιάζει την κίνηση του δέματος, αυτά είναι και που θα το παραδώσουν (λογικό άλλωστε, καθώς η USPS είναι η αντίστοιχη ταχυδρομική υπηρεσία των ΗΠΑ).

Από το status που παραθέτεις, φαίνεται ότι το δέμα αναμένει τελωνειακό έλεγχο, κάτι που μπορεί να πάρει λίγο (π.χ. 1-2 μέρες), ή και περισσότερο, ανάλογα με το φόρτο που έχουν. Σε -σχετικά- πρόσφατα δικά μου δέματα, οι αντίστοιχοι χρόνοι που είδα ήταν 4-6 μέρες, γενικά όμως από την... έλλειψη γκρίνιας που βλέπω τον τελευταίο καιρό στο forum, θέλω να ελπίζω ότι η κατάσταση τείνει να βελτιωθεί.

Ελπίζω να προλάβεις να το παραλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου,

όντως είχα μέσα στην νύχτα νέα εξέλιξη πως το δέμα βρίσκεται στο Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ, ευελπιστώ να το έχω αύριο-μεθαύριο!

Link to comment
Share on other sites

παλιακρια η μεθοδος air parcel register και το standard shipping απο bangood καθυστερει πολυ να ερθει γιατι λεει απο 7 εως 35 μερες...εχει κανεις εμπειρια με αυτες τις μεθοδους???...........λογικα το air parcel register επειδη κατι πληρωνεις περιπου 1,5 ευρω μηπως ερχεται πιο γρηγορα απο οτι βλεπω ειναι και με track number...και αν περνανε τελωνειο....οποιος ξερει ας απαντησει...
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τι παιζει με ταχυδρομεια. Υπαρχει απεργια;Περιμενω ενα δεμα απο Amazon Αγγλιας, εχει φτασει απο την Δευτερα Αθηνα αλλα εχει κολλησει...f7ff39ae43ab75b4f64d236be131e8e8.jpg

 

Edit: Ηρθε σημερα με Γενικη Ταχυδρομικη!

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...