Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού στο είχα γράψει ρε συ ότι σε 2 ημέρες ακριβώς θα παραλάβεις όπως και έγινε!

Τελικά δεν χρειάστηκε πολύ να το σκεφτείς εάν θα το παραλάβεις βλέπω :lol::lol:

 

Δεν το πίστευα,το είχα ξεχάσει πια.Αλλα τι στο καλό,με γαιδούρι το μεταφέρανε;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,θελω να φερω απο αμερικη ενα ποδηλατο,αξια γυρω στα 300ε,ξερει κανεις τι παιζει?

θα εχει χρεωσεις τελωνεια,εκτελωνισμους και τετοια?

Και αν ναι ποσο ειναι αυτα περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά τώρα, είναι ερώτηση αυτή από ένα μέλος από το 2012 με τόση συμμετοχή σε μηνύματα;

Η Αμερική είναι τρίτη χώρα και κάθε αντικείμενο που αγοράζουμε περνάει από τελωνείο.

Υπάρχουν λίγες επιχειρήσεις-πολυκαταστήματα (Amazon κλπ) που προεισπράττουν τα έξοδα εκτελωνισμού που είναι και λιγότερα από όσα θα πληρώναμε εδώ.

Τα έξοδα υπολογίζονται στην αξία CIF (κόστος +μεταφορικά+ασφάλεια) και στο συνολικό ποσό υπολογίζεις, αν το δέμα ταξιδέψει με ταχυδρομείο, ΦΠΑ 24% + τέλος ΕΛΤΑ 20€ (μέχρι αξία 500€) + δασμό (περίπου 2-2,5%).

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά τώρα, είναι ερώτηση αυτή από ένα μέλος από το 2012 με τόση συμμετοχή σε μηνύματα;

Η Αμερική είναι τρίτη χώρα και κάθε αντικείμενο που αγοράζουμε περνάει από τελωνείο.

Υπάρχουν λίγες επιχειρήσεις-πολυκαταστήματα (Amazon κλπ) που προεισπράττουν τα έξοδα εκτελωνισμού που είναι και λιγότερα από όσα θα πληρώναμε εδώ.

Τα έξοδα υπολογίζονται στην αξία CIF (κόστος +μεταφορικά+ασφάλεια) και στο συνολικό ποσό υπολογίζεις, αν το δέμα ταξιδέψει με ταχυδρομείο, ΦΠΑ 24% + τέλος ΕΛΤΑ 20€ (μέχρι αξία 500€) + δασμό (περίπου 2-2,5%).

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση και ναι,δηλωνω ασχετος με παραγγελιες απο Αμερικη!

 

Στελνουν με UPS,αν αυτο παιζει καποιο ρολο στις χρεωσεις που ανεφερες.

 

Τα εξοδα που λες ειναι αλλα απο το φπα+ελτα+δασμο?

 

Δηλαδη ειναι εξοδα απο την αξια cif+φπα 24%+τελος ελτα+δασμο?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση και ναι,δηλωνω ασχετος με παραγγελιες απο Αμερικη!

Στελνουν με UPS,αν αυτο παιζει καποιο ρολο στις χρεωσεις που ανεφερες.

Τα εξοδα που λες ειναι αλλα απο το φπα+ελτα+δασμο?

Δηλαδη ειναι εξοδα απο την αξια cif+φπα 24%+τελος ελτα+δασμο?

 

Ναι, με courier η κατάσταση αλλάζει, και μάλιστα αρκετά, σε ότι αφορά στα έξοδα. Προστίθεται η αμοιβή του εκτελωνιστή (γύρω στα 70-80€), αντί των 20€ των ΕΛΤΑ που έγραψα, και κάποια μικροέξοδα που χρεώνουν για αποθήκευτρα κλπ. Μπορείς να εκτελωνίσεις το δέμα σου αλλά η courier σε χρεώνει με αρκετά μεγάλο ποσό, για αν σου δώσει τη διασάφηση που χρειάζεσαι για τον εκτελωνισμό.

Για τους λόγους αυτούς λέμε μακριά από courier.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχετε παρατηρήσει αύξηση στα δέματα που σταματάνε για εκτελωνισμό από Κίνα;

Έκανα ένα μίνι στατιστικό για αγορές μου μεταξύ 25-80 ευρώ τα τελευταία 3 χρόνια.

2016, 14 δέματα, κανένα δεν σταμάτησε

2017, 12 δέματα κανένα δεν σταμάτησε

2018, 16 δέματα κανένα δεν σταμάτησε

Μάιος 2019 μέχρι σήμερα 6 δέματα και τώρα μου σταμάτησαν το δεύτερο. Το πρώτο μάλιστα είχε σταλεί μέσω Σουηδίας με σουηδικό tracking number.

Παρόμοια πράγματα σε όλα δέματα.

Λέτε τώρα με τα κινέζικα tracking number που τα βλέπει το σύστημα των ΕΛΤΑ και που έρχονται πάντα με κινητό τηλέφωνο πάνω να αυξήσουν τους ελέγχους;

Σε κάθε περίπτωση και με αυτές τις χρεώσεις πάλι παίζεις στο μισό της τιμής των προϊόντων αν τα αγόραζες από ΕΕ.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και ειναι πιο αυστηροι οι ελεγχοι. Εμενα μου σταματησαν δεμα δηλωθησας αξιας (και πραγματικης) 19Ε και μου ζητησαν αποδειξη PayPal. Ειναι γεγονος οτι δεν πιστευουν την αξια που γραφουν οι Κινεζοι στο δεμα. Διαβαζουν το περιεχομενο τι ειναι (που συνηθως ειναι αληθεια), σε σχεση με το βαρος και τον ογκο του και αποφασιζουν. Αν δεν βγαλουν ακρη, στην τελικη το ανοιγουν. Ετσι καταλαβα εγω.

Στο φιναλε, αν ειναι με το τελωνειο να σου βγει οσο και εδω, καλυτερα να το παρεις απο εδω να εχεις και εγγυηση/υποστηριξη.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ θυμάμαι καλά, από το καλοκαίρι του '17 έχουν ενταθεί οι έλεγχοι στα δέματα που έρχονται με ταχυδρομείο - και μας χάλασαν το... πάρτυ με τις αγορές από Κίνα!

Μάλιστα την πρώτη περίοδο που ξεκίνησε αυτό, κάποιος φαίνεται το είχε δει (και όχι άδικα βέβαια) σαν πιθανή πηγή εσόδων (διάβαζε: κότα με τα χρυσά αυγά) και είχαν επιβάλλει ελέγχους σε ΟΛΑ τα δέματα που έρχονταν από Κίνα (ή/και χώρες εκτός ΕΕ γενικότερα), με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί μια τεράστια καθυστέρηση (πολλών μηνών) στην παράδοση και του απλούστερου δέματος, τα δέματα να μένουν εκτεθειμένα σε στίβες στα στοιχεία της φύσης, γιατί δεν είχαν... χώρο να τα στεγάσουν και να καταστρέφονται από τη βροχή(!) και άλλα τέτοια... ωραία.

Ήταν για πολύ καιρό το... νούμερο 1 θέμα εδώ στο φόρουμ.

Τελικά επικράτησε μάλλον η κοινή λογική και τα δέματα φαίνονται να ελέγχονται και πάλι δειγματοληπτικά, ή τέλος πάντων αν φαίνονται... 'ύποπτα' (βλ. μέγεθος/βάρος κλπ που υποδεικνύουν ότι το δέμα θα μπορούσε να περιέχει κανένα τηλέφωνο, τάμπλετ ή άλλο είδος που σηκώνει φορολόγηση). Βέβαια, θα σταματήσουν ακόμα κάπου κάπου και κανένα δέμα που περιέχει... screen protectors του €1, ή κανένα... μπρελόκ ή τίποτα παρόμοιο - όπως μάλλον διαπιστώσατε και με δικές σας παραγγελίες...

 

Πλέον η αγορά από Κίνα θέλει κάποια -σχετική- προσοχή και... σχεδιασμό. Φτηνά πράγματα (κάτω από το όριο των €22) με οποιαδήποτε μέθοδο και έχοντας υπ' όψιν την προοπτική να καθυστερήσουν για έλεγχο και να χρειαστούν και τα σχετικά παραστατικά για να "ξεκολλήσουν", ακριβά είδη με κάποια από τις "priority" μεθόδους που δίνουν τα "μαγαζιά", παρακολουθώντας όμως και τα σχετικά θέματα εδώ στο φόρουμ, για να βλέπουμε ποια τέτοια συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά και ποια (μπορεί να) ενέχουν "κινδύνους"...

Link to comment
Share on other sites

Προχθες παρελαβα δεμα απο κινα χωρις κανενα προβλημα, αλλα ο μαγκας ο κινεζος εγραψε στο πακετο οτι ειναι "gift"
Link to comment
Share on other sites

Προχθες παρελαβα δεμα απο κινα χωρις κανενα προβλημα, αλλα ο μαγκας ο κινεζος εγραψε στο πακετο οτι ειναι "gift"

 

 

Kαλο φιλε,εδω και πολλα χρονια,μα πολλα χρονια, το γραφουν αυτο οι μαγκες απο την Κινα,δεν ειναι κατι νεο.

Ποσες αγορες εχεις απο εκει?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Προχθες παρελαβα δεμα απο κινα χωρις κανενα προβλημα, αλλα ο μαγκας ο κινεζος εγραψε στο πακετο οτι ειναι "gift"

 

Δεν μας λες όμως πόσα πλήρωσες.

Link to comment
Share on other sites

Ενα παραδοξο συμβαίνει στις τελευταιες μου αγορες απο ημπεη .

Αγοραζω συνεχεια μικροπραγματα χαμηλης αξιας (!) και ενω μεχρι το καλοκαιρι εκαναν κοντα στον 1,5 μηνα να μου ερθουν , οι τελευταιες 3 παραγγελιες που εγιναν τελη αυγουστου-αρχες σεπτεμβρη (απο διαφορετικούς σελερς) ηρθαν σε 13, 15 και 16 μερες!!! Σχεδον οσο μου εκαναν πριν τις αλλαγες με τα τελωνεια κτλ!!

:D:D:D:D

 

ORDER DATE

Aug 31, 2019

ηρθε σημερα το πρωι

 

Τωρα περιμενω 3 ακομα απο τις

Sep 07, 2019

Sep 11, 2019

Sep 15, 2019

να δουμε ποτε θα ερθουν!!!

Edited by DarthStergius

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Παρείγγειλα 'ένα σετ ασύρματα ακουστικά από AliExpress. Στο tracking γράφει αυτά

 

2019.09.16 15:27 (GMT-7): Returned to Sender

2019.09.16 15:17 (GMT-7): Delivery arranged

2019.09.12 23:02 (GMT-7): Despatch from Sorting Center

 

Στην παραγγελία λέει πως λόγω κάποιου system error γύριε πίσω σε αυτούς και μου λένε αν θέλω να το ξαναστείλουν ή να κάνουν refund Δεν νιμίζω να υπήρχε θέμα με τα δικά μας τελωνεία;

Link to comment
Share on other sites

απορω εκει στο τελωνειο στο αεροδρομιο θα εχουν γαματα δωματια απο δεματακια και οι ελεγχοι θα ειναι οπτικως βλεποντας το δεμα ειναι μικρο ή μεγαλο ή ειναι βαρυ αναλογα θα περασει τελωνειο ή θα περασει ελευθερα γι αυτο καθυστερουν να μας ερθουν...
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για Αμερικη:

 

Αν αγορασω κατι απο αγγελια (Αμερικανικη) μεταχειρισμένο απο ιδιωτη πληρωνω παλι τελωνεια κλπ?

 

Αξια γυρω στα 50ε

Link to comment
Share on other sites

Ναι πληρώνεις κανονικά οτιδήποτε πάνω από 22 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Ενα παραδοξο συμβαίνει στις τελευταιες μου αγορες απο ημπεη .

Αγοραζω συνεχεια μικροπραγματα χαμηλης αξιας (!) και ενω μεχρι το καλοκαιρι εκαναν κοντα στον 1,5 μηνα να μου ερθουν , οι τελευταιες 3 παραγγελιες που εγιναν τελη αυγουστου-αρχες σεπτεμβρη (απο διαφορετικούς σελερς) ηρθαν σε 13, 15 και 16 μερες!!! Σχεδον οσο μου εκαναν πριν τις αλλαγες με τα τελωνεια κτλ!!

:D:D:D:D

 

ORDER DATE

Aug 31, 2019

ηρθε σημερα το πρωι

 

Τωρα περιμενω 3 ακομα απο τις

Sep 07, 2019

Sep 11, 2019

Sep 15, 2019

να δουμε ποτε θα ερθουν!!!

θυμασαι την χωρα που το αγορασες το προιον; .

Μου ελεγε ενας γνωστος μου που μενει στο κεντρο της αθηνας οτι αμα αγορασε απο e bay απο συγκεκριμενη χωρα τα εχει σε 15 ημερες το παρα πολυ , πχ εκεινος ειχε παρει ενα λουρακι για apple watch με μεταλλικο ασημι μπρασελε και δεν θυμαμαι την χωρα που το ειχε παραγγειλει.

Παλια που ειχα αγορασει απο aliexpress εκανε πανω απο 1,5 μηνα να ερθει!.

Εχει αγορασει καποιος απο wish ; να μου πει τι χωρα απο τι χωρα το εστειλαν και σε ποσο καιρο το παρελαβε; διοτι γραφει αμα το λαβεις μεσα σε 15 ημερες σου δινουνε τα χρηματα πισω και αμα σου ερθει το κρατας!!, μου το ειπε μια γνωστη μου αλλα δεν ξερω εαν θα πρεπει να το εμπιστευω! . απο το alixpress αμα αργει πολυ δεν θελω να παραγγειλω απο εκει.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Οταν γράφει αυτό,

HONGKONG - HONG KONG, CHINA, Departed Facility in HONG KONG INTERNATIONAL AIRPORT,σημαίνει ότι είναι ακόμη εκεί,στο ΗΚ,ή ότι έφυγε από το αεροδρόμιο και ταξιδεύει;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πληρώνεις κανονικά οτιδήποτε πάνω από 22 ευρώ.
Αληθεια? Ακομα και κατι μεταχειρισμενο απο ιδιωτη?

 

Προκειται για ενα τιμονι ποδηλατου μεταχειρισμενο 15ετιας (το πουλαει γυρω στα 40ε) που δεν προκειται να το βρουν ποτε ψαχνωντας στο ιντερνετ γιατι και δεν υπαρχει και δεν γραφει τιποτα επανω του.Απλα δεν μπορω να το βρω ευρωπη.

 

Επιπλεον εχει σημαδια χρησης/φθορας επανω.

 

Πως δηλαδη θα το τιμολογησουν αυτο και τι θα πληρωσω?

 

Sorry για τις πολλες ερωτησεις,οποιος ξερει ας απαντησει..

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια? Ακομα και κατι μεταχειρισμενο απο ιδιωτη?

 

Προκειται για ενα τιμονι ποδηλατου μεταχειρισμενο 15ετιας (το πουλαει γυρω στα 40ε) που δεν προκειται να το βρουν ποτε ψαχνωντας στο ιντερνετ γιατι και δεν υπαρχει και δεν γραφει τιποτα επανω του.Απλα δεν μπορω να το βρω ευρωπη.

 

Επιπλεον εχει σημαδια χρησης/φθορας επανω.

 

Πως δηλαδη θα το τιμολογησουν αυτο και τι θα πληρωσω?

 

Sorry για τις πολλες ερωτησεις,οποιος ξερει ας απαντησει..

θα ζητήσουν να στείλεις την απόδειξη από την πιστωτική κάρτα ή το έμβασμα στην τράπεζα για τα 40 ευρώ που έδωσες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα ζητήσουν να στείλεις την απόδειξη από την πιστωτική κάρτα ή το έμβασμα στην τράπεζα για τα 40 ευρώ που έδωσες.
Η ατέλεια για αποστολές μεταξύ ιδιωτών, νομίζω πως ισχύει για αντικείμενα συνολικής αξίας (μαζί με μεταφορικά και τυχόν ασφάλιστρα) έως 45€. Τώρα για το πώς υπολογίζουν την αξία στο τελωνείο δε γνωρίζω να σου απαντήσω.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα μπιχλιμπίδι από το Amazon.de,και ο πωλητής έιναι στην Κίνα,αλλά λέει ότι η τιμή που γράφει περιλαμβάνει και το Γερμανικό ΦΠΑ.

To δέμα ήλθε στο Αμστερνταμ σε χρόνο ρεκόρ,πέρασε σε δύο μέρες από το εκεί Τελωνείο,και τώρα επί 4 ημέρες μου βγάζει το εξής. AMSTERDAM AIRPORT, Custom clearance completed.

Τι συμβαίνει άραγε και κόλλησε;

Ο πωλητής δίνει τελική ημερομηνία παραδόσεως την 2α Οκτωβρίου.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα μπιχλιμπίδι από το Amazon.de,και ο πωλητής έιναι στην Κίνα,αλλά λέει ότι η τιμή που γράφει περιλαμβάνει και το Γερμανικό ΦΠΑ.

To δέμα ήλθε στο Αμστερνταμ σε χρόνο ρεκόρ,πέρασε σε δύο μέρες από το εκεί Τελωνείο,και τώρα επί 4 ημέρες μου βγάζει το εξής. AMSTERDAM AIRPORT, Custom clearance completed.

Τι συμβαίνει άραγε και κόλλησε;

Ο πωλητής δίνει τελική ημερομηνία παραδόσεως την 2α Οκτωβρίου.

τι ψαχνεις,ακριβεις ημερομηνιες σε κινεζικες παραγγελιες?!

Δεν υπαρχει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Η ατέλεια για αποστολές μεταξύ ιδιωτών, νομίζω πως ισχύει για αντικείμενα συνολικής αξίας (μαζί με μεταφορικά και τυχόν ασφάλιστρα) έως 45€. Τώρα για το πώς υπολογίζουν την αξία στο τελωνείο δε γνωρίζω να σου απαντήσω.

 

Η ατέλεια των 45€ εφαρμόζεται με κάποιες προϋποθέσεις και όχι γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Η ατέλεια των 45€ εφαρμόζεται με κάποιες προϋποθέσεις και όχι γενικά.
Από τι site της ΕΕΤΤ:

 

"Για αντικείμενα µη εµπορικού χαρακτήρα:

-για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι.

.

.

.

Ως εµπορεύµατα µη εµπορικού χαρακτήρα θεωρούνται εκείνα που περιλαµβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές που πραγµατοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε µορφής πληρωµή και τα οποία, λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (µικρή) προορίζονται, χωρίς καµία αµφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ µέρους των παραληπτών."

 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/EETT/Consumer/Postal/Responsib/postalfees.pdf&ved=2ahUKEwiDw-HJm_nkAhWLJFAKHUW3CsIQFjADegQIBxAB&usg=AOvVaw2M_ah6zzqxF54NGgyY_Qns

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...