Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To Geekbuying έχει μια μέθοδο "HKEU Priority Line", που μοιάζει (σαν όνομα τουλάχιστον!) με τις αντίστοιχες 'καλές' των άλλων μαγαζιών, αλλά δεν έχω πετύχει μέχρι τώρα κάποιον που να την έχει χρησιμοποιήσει για να μας πει αν είναι όντως... 'ασφαλής'.

Το καλό με το συγκεκριμένο μαγαζί είναι οι ευρωπαϊκές του αποθήκες, αν βέβαια πετύχεις σε καλή τιμή αυτό που ψάχνεις - αλλά από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω ότι μάλλον αυτήν την περίπτωση την έψαξες ήδη.

 

Edit: Βλέπω τώρα ότι το HKEU Priority είναι διαθέσιμο από την αποθήκη του Hong Kong (λογικό!), ενώ από αυτήν της Κίνας (που θέλεις εσύ) έχει μόνο "EU Priority Line" - που είναι και ακριβότερο!

Με αυτές τις τιμές μεταφορικών, και ασφαλείς να είναι, το συνολικό κόστος ίσως να ανεβαίνει κοντά σε αυτό των υπολοίπων μαγαζιών με τις πιο γνωστές και δοκιμασμένες μεθόδους αποστολής...

 

Ευχαριστω. Αυτο που θελω το εχει διαθεσημο και στην ιταλικη του αποθηκη αν δεν κανω λαθος αλλα σε αλλο χρωμα απο αυτο που θελω. Λεω να το παρω απο εκει μιας και ειναι 10€ ακριβοτερο μονο. Ειναι σιγουρο οτι δεν περναη τελωνειο και το στελνει απο ιταλια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Αυτο που θελω το εχει διαθεσημο και στην ιταλικη του αποθηκη αν δεν κανω λαθος αλλα σε αλλο χρωμα απο αυτο που θελω. Λεω να το παρω απο εκει μιας και ειναι 10€ ακριβοτερο μονο. Ειναι σιγουρο οτι δεν περναη τελωνειο και το στελνει απο ιταλια.
από Ιταλία σίγουρα δεν περνάει τελωνείο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρώτη φορά παραγγέλνω από Τρίτη χώρα και δεν ξέρω και έχω ακούσει πολλά για το τελωνιο θα πληρώσω κάτι ή όχι

 

 

6/7/2018, 19:23:26 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ)

6/7/2018, 17:23:26 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

6/7/2018, 17:19:42 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

6/7/2018, 13:40:37 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

6/7/2018, 12:32:00 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

5/7/2018, 12:24:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

5/7/2018, 05:49:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

27/6/2018, 21:14:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να παραγγείλω ένα λαπτοπ από geekbuying περίπου 800 ευρώ. Μου είπαν ότι αν επιλέξω European Priority Line (περίπου 45 ευρώ) δεν θα χρειαστεί να πληρώσω έξτρα κόστη (τελωνείο κλπ) εδώ. Ισχύει?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρώτη φορά παραγγέλνω από Τρίτη χώρα και δεν ξέρω και έχω ακούσει πολλά για το τελωνιο θα πληρώσω κάτι ή όχι

 

 

6/7/2018, 19:23:26 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ)

6/7/2018, 17:23:26 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

6/7/2018, 17:19:42 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

6/7/2018, 13:40:37 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

6/7/2018, 12:32:00 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

5/7/2018, 12:24:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

5/7/2018, 05:49:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

27/6/2018, 21:14:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Οτι περασε τελωνειο περασε.......τωρα αναλογα την αξια και το κουστουμι.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Παιδιά θα πληρώσω ή πέρασε;

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

6/7/2018, 13:14:23 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

6/7/2018, 09:49:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

2/7/2018, 20:36:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Belgium. Registered

Από Gearbest

Περνάνε τελωνείο;

δεν θα περάσει τελωνείο.

Έχω αγοράσει κινητό από gearbest με αποστολή μέσω Βελγίου και δεν πλήρωσα τίποτα επιπλέον.

 

Καλησπέρα.

Παιδιά θα πληρώσω ή πέρασε;

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

6/7/2018, 13:14:23 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

6/7/2018, 09:49:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

2/7/2018, 20:36:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Δεν θα πληρώσεις τίποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οτι περασε τελωνειο περασε.......τωρα αναλογα την αξια και το κουστουμι.

Δηλαδή για ένα πακέτο 50 δολαρίων ποσό θα πληρώσω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να παραγγείλω ένα λαπτοπ από geekbuying περίπου 800 ευρώ. Μου είπαν ότι αν επιλέξω European Priority Line (περίπου 45 ευρώ) δεν θα χρειαστεί να πληρώσω έξτρα κόστη (τελωνείο κλπ) εδώ. Ισχύει?

Να προτιμήσω κάποιο από τα ευρωπαϊκά τους warehouse για μεγαλύτερη ασφάλεια?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

Θέλω να αγοράσω κάτι από gearbest με κόστος κάπου στα 60ευρω.

στο chek out μου εχει σαν επιλογη αποστολης το registered air mail με belgium registered και το priority line με netherlands registered (pdm) ή eu express.

ξερετε τι ειναι πιο ασφαλες για την αποφυγη τελωνειου?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

Θέλω να αγοράσω κάτι από gearbest με κόστος κάπου στα 60ευρω.

στο chek out μου εχει σαν επιλογη αποστολης το registered air mail με belgium registered και το priority line με netherlands registered (pdm) ή eu express.

ξερετε τι ειναι πιο ασφαλες για την αποφυγη τελωνειου?

ευχαριστω!

 

Εγώ με Belgium δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα. Παρέλαβα και τάμπλετ αυτή την εβδομάδα. Τώρα τα υπόλοιπα δεν τα έχω δοκιμάσει να σου πω, αλλά για το Netherlands είχα διαβάσει ότι περνάνε τελωνείο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με Belgium δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα. Παρέλαβα και τάμπλετ αυτή την εβδομάδα. Τώρα τα υπόλοιπα δεν τα έχω δοκιμάσει να σου πω, αλλά για το Netherlands είχα διαβάσει ότι περνάνε τελωνείο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ. Είδα και παλαιότερα σχόλια για το Belgium ότι είναι πιο ασφαλές. Βέβαια αρκει να είσαι λίγο καντεμης....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να παραγγείλω ένα λαπτοπ από geekbuying περίπου 800 ευρώ. Μου είπαν ότι αν επιλέξω European Priority Line (περίπου 45 ευρώ) δεν θα χρειαστεί να πληρώσω έξτρα κόστη (τελωνείο κλπ) εδώ. Ισχύει?

Να προτιμήσω κάποιο από τα ευρωπαϊκά τους warehouse για μεγαλύτερη ασφάλεια?

 

Έτσι λένε,με αυτά τα χρήματα πάντως 800+ βρίσκεις πολύ καλά και εδώ και με νορμάλ εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Θέλω premium laptop. Είχα το τελευταίο Spectre, Θέλω ελαφρύ με τον i7 8ης γενιάς. Οπότε σκεφτόμουν της Xiaomi ή της Huawei.

 

https://consumer.huawei.com/en/tablets/compare/?pro1=HUAWEI%20MateBook%20X%20Pro&pro2=HUAWEI%20MateBook%20D%2014%20inch&pro3=HUAWEI%20Matebook%20X

 

https://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Mi-Notebook-Air-i7-8550U-8GB-256GB-Gray-397280.html

Link to comment
Share on other sites

Μολις επικοινωνισα με ελτα υπάρχει φορτος εργασίας μου είπαν εχει κολλήσει πακέτο απο 26/6

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μολις επικοινωνισα με ελτα υπάρχει φορτος εργασίας μου είπαν εχει κολλήσει πακέτο απο 26/6

 

Κι εμενα ενα bluetooth αξιας 15ε, απο 27/6 ειναι σε "αναμονη παρουσιασης στο Τελωνιο"....

Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη που μας πέρασε (5/7) μου ήρθε sms από τα ΕΛΤΑ να στείλω τιμολόγιο ή paypal στο email τους για να γίνει ο εκτελωνισμός και τα έστειλα αμέσως.

Στο tracking το status είναι ακόμα στο "ΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ". Πόσο καιρό περίπου παραμένει εκεί;

Υπάρχει περίπτωση να μη έχουν λάβει το email μου πχ;

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμησε, σ/κ ειχαμε, τσαγκαροδευτερα σημερα

Συνηθως δεν αργουν (πολυ) να βγουνε απ το τελωνείο

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσουν με μέιλ ότι το έλαβαν και σε 2-3 μέρες θα βγει

Την Πέμπτη που μας πέρασε (5/7) μου ήρθε sms από τα ΕΛΤΑ να στείλω τιμολόγιο ή paypal στο email τους για να γίνει ο εκτελωνισμός και τα έστειλα αμέσως.

Στο tracking το status είναι ακόμα στο "ΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ". Πόσο καιρό περίπου παραμένει εκεί;

Υπάρχει περίπτωση να μη έχουν λάβει το email μου πχ;

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι να περάσει από εκτελωνισμό ένα αντικείμενο και να μπει κοστούμι το βλέπεις στο tracking number? Έκανε μια παραγγελία ο ξάδερφός μου και του ήρθε χαρτάκι να παραλάβει αύριο από ταχυδρομείο αλλά δεν γράφει επάνω "Τελωνειακώς ελεύθερο" (Απλά έχει τσεκαρισμένο το Ογκώδες και Συστημένο) και τον έφαγε το άγχος μην πληρώσει εξτρά επειδή ήδη έδωσε 125euro για το κινητό. Να τονίσω ότι έγινε με priority direct mail μέσω nl post από banggood και κανονικά δεν πρέπει να πληρώσει τίποτα. Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω ότι έγινε με priority direct mail μέσω nl post από banggood και κανονικά δεν πρέπει να πληρώσει τίποτα.

 

Είναι ασφαλής μέθοδος. Αν έπρεπε να πληρώσει, στο Tracking Number θα έγραφε ότι απαιτείται απόδειξη / PayPal.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Απλά εγώ τον κατεύθυνα πως να κάνει την αγορά και έτσι και γίνει κάτι στραβό εμένα θα ζαλίσει με τις γκρίνιες του :P
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιοι ίσως θυμάστε που είχα ρωτήσει με την μλκια που έκανα στο bangood και αντί για direct έβαλα registered air mail και ασφάλεια τελωνείου. Σήμερα λοιπόν είδα αυτό στο elta track. Μίλησα μαζί τους και μου είπαν σε δύο ημέρες θα το έχω αλλά δεν μου ανέφερε η κοπέλα στο τηλεφωνικό κέντρο για τελωνείο... Το γλίτωσα ή απλά θα δω την ειδοποίηση για εκτελωνισμό όταν έρθει;

fDNxwo

Edited by jimmmysil
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είδες , δεν το έβαλες να το δούμε και εμείς.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...