Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ηξεραν οι τελωνειακοι τι και πως περναει?Δηλαδη αυτοι δεν εφερναν και δεν φερνουν δικα τους (και οχι μονο) πραγματα απο εξω?
Link to comment
Share on other sites

Αγορά κινητού από gearbest 15/9 αυτό μου βγάζει το tracking

 

Κατάσταση Πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

2017-10-05 10:48 The item has arrived in the country of destination

2017-09-28 07:40 The item is on transport to the country of destination

2017-09-27 09:48 The item is at the PostNL sorting center

2017-09-27 09:48 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-09-20 02:20 The item is pre-advised

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2017-09-27 09:48 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

Λογικά ζητάω refund?

Link to comment
Share on other sites

Αγορά κινητού από gearbest 15/9 αυτό μου βγάζει το tracking

 

Κατάσταση Πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

2017-10-05 10:48 The item has arrived in the country of destination

2017-09-28 07:40 The item is on transport to the country of destination

2017-09-27 09:48 The item is at the PostNL sorting center

2017-09-27 09:48 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-09-20 02:20 The item is pre-advised

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2017-09-27 09:48 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

Λογικά ζητάω refund?

 

Why?

.........

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Αγορά κινητού από gearbest 15/9 αυτό μου βγάζει το tracking

 

Κατάσταση Πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

2017-10-05 10:48 The item has arrived in the country of destination

2017-09-28 07:40 The item is on transport to the country of destination

2017-09-27 09:48 The item is at the PostNL sorting center

2017-09-27 09:48 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-09-20 02:20 The item is pre-advised

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2017-09-27 09:48 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

Λογικά ζητάω refund?

 

Εγώ στη θέση σου με το που περνούσε η διορία που σε καλύπτει το gearbest, θα άνοιγα case για να σιγουρεψω ότι δεψθα χάσω τα λεφτά μου. Και αν ερχόταν τελικά θα ξαναπληρωνα τον έμπορο, ο οποίος δε φταίει σε τίποτα εννοείται....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να χασεις τα λεφτα σου; 180 μερες εχεις. Αν ειναι να τα γυρνατε μπρος πισω, γιατι δεν περιμενετε; θα ερθει.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!Παρήγγειλα κινητό στις 4 του μήνα απο το gearbest,και τις προάλλες η παραγγελία εμφανίστηκε στο σύστημα των ΕΛΤΑ όπως βλέπετε στη παρακατω εικόνα.

http://prntscr.com/hd98zq

https://prnt.sc/hd9ab7

Έχετε καμιά ιδέα για το τί να περιμένω?Φλερτάρω με τελωνειακούς δασμούς και φόρος?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν είχαμε την εικόνα, πιθανόν, να είχες απάντηση.

 

Προσπάθησα να τη προσθέσω αλλα δεν εμφανίζει τίποτα,γι'αυτο πρόσθεσα link απο το lightshot. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να χασεις τα λεφτα σου; 180 μερες εχεις. Αν ειναι να τα γυρνατε μπρος πισω, γιατι δεν περιμενετε; θα ερθει.

 

Γι αυτό τόνισα το "με το που περάσει η διορία κάλυψης από το gearbest". Από τη στιγμή που υπάρχει αυτή η εγγύηση, σημαίνει ότι ο καταναλωτής δικαιούται να την χρησιμοποιήσει...

Link to comment
Share on other sites

MrZoid έστειλες mail σε αυτό που υπάρχει στο site με τον αριθμό του δέματος, ονοματεπώνυμο και επισύναψες τα δικαιολογητικά; Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω το ίδιο!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!Παρήγγειλα κινητό στις 4 του μήνα απο το gearbest,και τις προάλλες η παραγγελία εμφανίστηκε στο σύστημα των ΕΛΤΑ όπως βλέπετε στη παρακατω εικόνα.

http://prntscr.com/hd98zq

https://prnt.sc/hd9ab7

Έχετε καμιά ιδέα για το τί να περιμένω?Φλερτάρω με τελωνειακούς δασμούς και φόρος?

 

Το πιθανότερο είναι να επέλεξες αποστολή με το βελγικό ταχυδρομείο, οπότε μάλλον θα μπει στο τελωνείο, και όταν εκτελωνιστεί θα πρέπει να πληρώσεις 24% στην αξία CIF που θα ορίσει ο τελωνειακός συν το τέλος των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

MrZoid έστειλες mail σε αυτό που υπάρχει στο site με τον αριθμό του δέματος, ονοματεπώνυμο και επισύναψες τα δικαιολογητικά; Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω το ίδιο!!!

Ναι, έστειλα στο geta@elta-net.gr την απόδειξη που ζήτησα από τον πωλητή, μαζί με μια εκτύπωση κίνησης της κάρτας με την οποία πλήρωσα... Δε γνωρίζω αν εξ αιτίας του μειλ ξεκολλησε το δεμα, ισως να ειναι και σύμπτωση.... Απλά το έκανα επειδή έχω ξεμείνει από τηλέφωνο...

Edit : Σαν θέμα έβαλα τον αριθμό αποστολής...

Edited by MrZoid
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα μηχανή κουρέματος από Αμερική στα 50 ευρώ μαζί με όλα τα μεταφορικά ... το προϊόν μου πέρασε τελωνείο στην Αθήνα και μου ήρθε ένα κοστούμι στα 95 ευρώ σύνολο ... γιατί αρραγε ;; Τα λαμωγια εκεί κάτω κοστολογισαν την μηχανή μου στα 75 ευρώ ενώ πάνω είδη έγραφε ότι η μηχανή κόστιζε 50 ευρώ από το κατάστημα ... το 75 αρι με το ΦΠΑ και τις χρεώσεις ΕΛΤΑ έφτασε στα 95 ευρώ !!! Αυτό ειναι κάθε άλλο τρελό και κλέψιμο στην ψυχρα!!! Δεν μπορώ να καταλάβω με τι κριτήρια αλλάζουν τις τιμές με τι προτωβουλια και πιανου την άδεια !!! Καλά το ΦΠΑ αλλά να ανεβάζεις την τιμή σε προϊόν αλλου το οποίο έχει πληρωθεί δεν μπορώ να το καταλάβω !!! Σε τι χώρα ζούμε τι καθεστώτα είναι αυτά ;;; Για πιστόλι είναι όλοι τους εκει!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απαραδεκτο, ακομα και ο προστατευτισμος αλλων αιωνων που υπηρχε, δεν ηταν με πολλαπλασια νουμερα απο την τιμη τους. Εκτος οτι θα επρεπε να επιβαλονται μονο σε ειδη που παραγονται και εδω (δηλαδη κανενα). Εγω θα εκανα αναδασμολογηση με το ρισκο να παρει μηνες, αλλα με δεδομενο οτι θα ηταν αβεβαιη η τυχη του αν γυρναγε πισω, καθως και να πληρωσεις δυο φορες πανω την τιμη του δε θα ηταν αποφαση βασισμενη στη λογικη, θα ηταν το καλυτερο που θα μπορουσα να κανω. ΕΚτος και αν ο πωλητης το δεχεται πισω και εχει δωσει διευθυνση επιστροφης.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το δεχόταν ο πωλητής αλλά θα μου έμεναν τα μεταφορικά μείον στο λογαριασμό μου ... το πλήρωσα γιατί δεν μπορούσα να περιμένω άλλο ήταν για την δουλειά μου ... απλός θα ξέρω άλλη φορά δεν θα παίρνω απόλυτος τίποτα από χώρες εκτός ευρωπαϊκής ένωσης !!! Το κράτος έχει ξεφύγει δεν πάμε καθόλου καλά !!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Την γνώμη σας σαν πιο έμπειροι για αυτο: https://www.tomtop.com/p-rm8000w-us.html

Να προχωρησω με priority shipping to GR ή θα το ψάχνω στα αδυτα των τελωνείων?

Εντωμεταξυ λεει "3-6 business days" ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου στατιστικολόγε κ.καθηγητα που κόβεις το iq με το μάτι.

 

Να σε πληροφορήσω λοιπόν πως στα τελωνεία και ΕΛΤΑ ξέρουν τι παίζει με το priority εδώ και καιρό, ισως και εξάμηνο και βάλε,αλλά ακόμα δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

 

Ξέρεις γτ;Γτ δέματα δεν εκτελωνιζονται Ευρώπη, αλλά σε ένα υπεράκτιο ολλανδικό έδαφος κοντά στη Σιγκαπούρη, και μετά έρχονται μέσω Σιγκαπούρης στην ΕΕ/Ολλανδία ηδη εκτελωνισμενα στο υπεράκτιο έδαφος της Ολλανδίας που σου είπα.....

 

Οπότε ερχονται έτσι με.σχετικα.φτηνο εκτελωνισμο αφού αυτός γίνεται κάπου κοντά στη Σιγκαπούρη......

 

 

Και Αυτό θα αλλάξει κάποια στιγμή στο άμεσο μελλον με ευρωπαϊκή οδηγία....

 

Αυτό για να μην πάθει έκπληξη κανένας......

 

Έχουν οι Ολλανδοί νησί κοντά στη Σιγκαπούρη?Περίεργο γιατί εδώ και σχεδόν 60 χρόνια δεν υπάρχει ούτε στρέμμα ολλανδικού εδάφους στον Ειρηνικό.Μάλλον αυτός που σου το είπε ονειρεύεται διακοπές σε μέρη εξωτικά και μπέρδεψε την Καραιβική με κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κι άλλοι από 17/10 κολλημένοι στο arrived at destination country?Gearbest με απλό NL post

 

Same Sh1t..Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Έχουν οι Ολλανδοί νησί κοντά στη Σιγκαπούρη?Περίεργο γιατί εδώ και σχεδόν 60 χρόνια δεν υπάρχει ούτε στρέμμα ολλανδικού εδάφους στον Ειρηνικό.Μάλλον αυτός που σου το είπε ονειρεύεται διακοπές σε μέρη εξωτικά και μπέρδεψε την Καραιβική με κάτι άλλο.

 

παιζει να ειναι και αλλης χωρας της ΕΕ το εδαφος

τηλεφωνικα μου τα ειπε, αλλα γινεται πολυ κοντα στη σιγκαπουρη

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Είναι κι άλλοι από 17/10 κολλημένοι στο arrived at destination country?Gearbest με απλό NL post

 

Same Sh1t..Different Day

Κι εγώ το ίδιο από 20/10

 

Sent from my S3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο geekbuying ξερετε ασφαλη τροπο αγορας κινητου. Κατι σαν το priority direct mail του banggood.
TCe
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, μια γρηγορη ερωτηση θελω να κανω γιατι υπαρχει σημαντικη εκρεμμοτητα. Θελει μια συγγενης απο Αυστραλια να μας στειλει δεμα με καποια δωρα για τα Χριστουγεννα αλλα οταν της ειπα τι επικρατει εδω, μου "ανεθεσε" να βρω τον προτιμωτερο τροπο αποστολης για να αποφυγουμε τα κουστουμια.

 

Μου ειπε να το στειλει express, αλλα πιστευω οτι εκει σιγουρα θα ερθει μπιλετακι, επομενως της ειπα οτι πιο καλη λυση ειναι απλη αποστολη με tracking number. Εσεις τι θα με συμβουλευατε?

Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου στατιστικολόγε κ.καθηγητα που κόβεις το iq με το μάτι.

 

Να σε πληροφορήσω λοιπόν πως στα τελωνεία και ΕΛΤΑ ξέρουν τι παίζει με το priority εδώ και καιρό, ισως και εξάμηνο και βάλε,αλλά ακόμα δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

 

Ξέρεις γτ;Γτ δέματα δεν εκτελωνιζονται Ευρώπη, αλλά σε ένα υπεράκτιο ολλανδικό έδαφος κοντά στη Σιγκαπούρη, και μετά έρχονται μέσω Σιγκαπούρης στην ΕΕ/Ολλανδία ηδη εκτελωνισμενα στο υπεράκτιο έδαφος της Ολλανδίας που σου είπα.....

 

Οπότε ερχονται έτσι με.σχετικα.φτηνο εκτελωνισμο αφού αυτός γίνεται κάπου κοντά στη Σιγκαπούρη......

 

 

Και Αυτό θα αλλάξει κάποια στιγμή στο άμεσο μελλον με ευρωπαϊκή οδηγία....

 

Αυτό για να μην πάθει έκπληξη κανένας......

Φίλε, μη δίνεις σημασία σε όσους νομίζουν ότι οι τελωνειακοί διαβάζουν φόρουμ, για να κάνουν τη δουλειά τους...

Αυτά που λες είναι και χρήσιμα και εντός θέματος. Η γνώση δεν πρέπει να παραμένει προνόμιο λίγων, στο φόρουμ μπήκαμε για να συζητάμε και στην τελική, αν όντως ισχύουν αυτά που λες, κάποια στιγμή οι ίδιοι που σου τη λένε τώρα, θα ωρύονται αν παραλάβουν με τριγωνική και πληρώσουν.

Εμένα με ενδιαφέρουν αυτά που είπες, όποιον δεν τον ενδιαφέρουν, μπορεί απλώς να τα προσπερνάει.

 

Φίλε,κάποτε,ως καθηγητής που ήμουν,έκανα μία στατιστική δική μου,και έβγαλα το συμπέρασμα ότι από το δείγμα που είχα,το 65% των μαθητών,(του Λυκείου μαθητές),είχαν IQ κάτω του μετρίου.Είμαστε καταδικασμένοι τελικά,μην το ψάχνεις.

Εντάξει, ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει ό,τι θέλει, γι' αυτό κι εγώ θα σου πω ότι αυτό που έγραψες παίζει να είναι ό,τι πιο αντιεπιστημονικό, αντιπαιδαγωγικό και άκυρο έχω διαβάσει. Ευτυχώς που δεν είσαι πλέον καθηγητής, δυστυχώς κάποτε ήσουν (και ίσως έτσι δικαιολογούσες την αποτυχία σου).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Θέλω να αγοράσω 2 αντικειμενα απο το gearbest απο την αποθήκη της κινας.Επειδη αγοραζω για πρώτη φορά

Τα προιοντα εχουν συνολικο package weight γύρω στα 200-300gr ,με συνολικό κόστος 16,60 (12,30 το ενα, 4.30 το αλλο)

πόσο πιθανον ειναι να περασουν τελωνειο;

τι επιλέγω στο Shipping :Unregistered Air Mail (Free cost) ή Registered Air Mail (με το όποιο κόστος);

Καλυτερα να τα παραγγειλω μαζι (σε ενα cart) ή χωριστα;

Αν υπάρχει τίποτα άλλο που πρέπει να γνωρίζω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...