Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αξία CIF= άθροισμα του κόστους+μεταφορικά+ασφάλεια

 

Εάν ο τελωνειακός χρεώσει αξία CIF πχ 1001€, θα πληρώσεις ΦΠΑ 240€ + τέλος ΕΛΤΑ (αν το στείλει με ταχυδρομείο) 50€.

Το μόνο που γλυτώνεις είναι ο δασμός.

Φυσικά, δεν μιλάμε για αποστολή με courier γιατί θα το πληρώσεις χρυσό.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Ups Μου είχε έρθει ένα kindle από εκεί αλλά έχει αρκετά χρόνια.Αν Έχει αλλάξει κάτι Δεν γνωρίζω..

Τώρα στο Δικό μου δέμα από Αλί..

21-09-17 arrived at destination country.

22-09-17 shipment with local shipping company..

Κι ακόμη περιμένω.Δεν νομίζω να πέρασε τελωνείο λόγω των παραπάνω αλλά έχει περάσει μια βδομάδα που δόθηκε στα ΕΛΤΑ( ??? ) κι ακόμη τίποτα..Ανάλογη εμπειρία για να μου πει κανείς πόσο ακόμη θα περιμένω?

Same Sh1t...Different Day

 

Οριστε μια αναλογη εμπειρια απο Aliexpress, παρηγγειλα μια μπαταρια των 15 Ευρω κι ακομη περιμενω..

 

Χώρα Προορισμού

2017-08-24 17:45 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης

2017-08-27 23:11 The item has arrived in the country of destination

2017-08-25 07:36 The item is on transport to the country of destination

2017-08-24 17:45 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-08-24 17:45 The item is at the PostNL sorting center

2017-08-24 17:40 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2017-08-21 03:35 The item has left the originating country

2017-08-21 02:18 The item is ready for shipment

2017-08-21 01:38 The item is pre-advised

2017-08-19 19:28 The item is lodged to airport warehouse in originating country

Link to comment
Share on other sites

Οριστε μια αναλογη εμπειρια απο Aliexpress, παρηγγειλα μια μπαταρια των 15 Ευρω κι ακομη περιμενω..

 

Χώρα Προορισμού

2017-08-24 17:45 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης

2017-08-27 23:11 The item has arrived in the country of destination

2017-08-25 07:36 The item is on transport to the country of destination

2017-08-24 17:45 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-08-24 17:45 The item is at the PostNL sorting center

2017-08-24 17:40 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2017-08-21 03:35 The item has left the originating country

2017-08-21 02:18 The item is ready for shipment

2017-08-21 01:38 The item is pre-advised

2017-08-19 19:28 The item is lodged to airport warehouse in originating country

εγω πηρα 4 παντως με 17Ε, και ηρθαν σε περιπου 25 μερες απο geekbuying, με unregistered

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετα το shipment with local shipping company ειναι το θέμα μου.Αν εχει παραδοθεί ηδη στα ελτα , εχει περάσει ηδη μια βδομάδα κι ακομη να δούμε φως στο τούνελ.

 

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες. Επειδη εχω χασει λιγο την μπαλα κι επειδη το Gearbest δεν εχει την xiaomi yi car dash cam αλλα την εχει το geekbying ποια επιλογη ειναι το αντιστοιχο του EU express που εχει το GearBest? Το SF Express η το EMS ?

Ευχαριστω και σορρυ αν εχει ξαναπαντηθει.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από geek buying με Registered Airmail RS7--------NL αξίας 140€ όχι κινητό θα φάω κουστούμι από τελώνιο?
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από geek buying με Registered Airmail RS7--------NL αξίας 140€ όχι κινητό θα φάω κουστούμι από τελώνιο?

Το νημα το διαβασες καθολου φιλε?Εαν ναι,τι καταλαβες?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πως ένα κινητό Ας πουμε έχει θέμα μερικές μέρες μετά την αγορά και πρέπει να το στείλουμε πίσω για την εγγύηση και μετά το ξαναστείλουν πάλι πίσω οι Κινέζοι τι θα χρεωθουμε
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πως ένα κινητό Ας πουμε έχει θέμα μερικές μέρες μετά την αγορά και πρέπει να το στείλουμε πίσω για την εγγύηση και μετά το ξαναστείλουν πάλι πίσω οι Κινέζοι τι θα χρεωθουμε

 

αν ειχες πληρωσει την πρωτη φορα, βαζεις μεσα στο κουτι τα σχετικα εγγραφα-αποδειξεις και λες του κινεζου να τα ξαναβαλει μεσα οταν το στειλει. και δεν πληρωνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρεα, θελω να παραγγειλω εναν 3d εκτυπωτη απο GearBest η Banggood αναλογα την διαθεσιμοτητα. Το πακετο θα περασει 100% τελωνειο ανεξαρτητα τι μεταφορικη εχω επιλεξει? Πριν 2 εβδομαδες ειχα παρει κατι σερβομηχανισμους απο κινα και μου τα στειλανε με EMS και τελικα πρεπει να πληρωσω +34 ευρω τελωνειο για τα σερβος αξιας 120 μαζι μεταφορικα αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι λογω τις καινουργιας νομοθεσιας η λογω EMS. Το gearbest εχει μια καινουργια μεθοδο αποστολης απο οτι βλεπω την ονομαζει priority line, eu express 0.03$. Να υποθεσω αυτο ειναι το συστημα τριγωνικης αποστολης που αναφερθηκε σε προηγουμενα ποστς οποτε δεν θα εχω θεμα με τελωνειο ετσι? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρεα, θελω να παραγγειλω εναν 3d εκτυπωτη απο GearBest η Banggood αναλογα την διαθεσιμοτητα. Το πακετο θα περασει 100% τελωνειο ανεξαρτητα τι μεταφορικη εχω επιλεξει? Πριν 2 εβδομαδες ειχα παρει κατι σερβομηχανισμους απο κινα και μου τα στειλανε με EMS και τελικα πρεπει να πληρωσω +34 ευρω τελωνειο για τα σερβος αξιας 120 μαζι μεταφορικα αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι λογω τις καινουργιας νομοθεσιας η λογω EMS. Το gearbest εχει μια καινουργια μεθοδο αποστολης απο οτι βλεπω την ονομαζει priority line, eu express 0.03$. Να υποθεσω αυτο ειναι το συστημα τριγωνικης αποστολης που αναφερθηκε σε προηγουμενα ποστς οποτε δεν θα εχω θεμα με τελωνειο ετσι? Ευχαριστω

 

Το νημα το διαβασες καθολου φιλε?Εαν ναι,τι καταλαβες?:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το νημα το διαβασες καθολου φιλε?Εαν ναι,τι καταλαβες?:)

 

Τι ειναι το νημα ρε φιλε, να το διαβασω μπας και βγαλω ακρη.. Μπορει και να το εχω διαβασει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το νημα ρε φιλε, να το διαβασω μπας και βγαλω ακρη.. Μπορει και να το εχω διαβασει :rolleyes:

Ρε φιλε........δεν μπορει να σου πει κανεις με σιγουρια τι θα γινει.........αυτο να καταλαβεις.........:blink:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το νημα ρε φιλε, να το διαβασω μπας και βγαλω ακρη.. Μπορει και να το εχω διαβασει :rolleyes:

 

Το νήμα είναι αυτό το θέμα που γράφεις και διαβάζεις...Εννοεί αν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα ποστ γιατί έχει απαντηθεί άπειρες φορές...

 

Διάβασε αυτά και θα λυθούν όλες οι απορίες σου

 

https://gr.gizchina.com/2017/09/01/odigos-agoron-apo-kina-ola-osa-prepi-na-gnorizete-pleon/

https://gr.gizchina.com/2017/08/02/agores-apo-kina-chamos-ta-nea-teli-ektelonismou-ton-elta/

http://gearbestgreece.com/gearbest-guides/%ce%b1%ce%b3%ce%bf%cf%81%ce%ad%cf%82-%ce%b1%cf%80%cf%8c-gearbest-%cf%87%cf%89%cf%81%ce%af%cf%82-%cf%84%ce%b5%ce%bb%cf%89%ce%bd%ce%b5%ce%af%ce%bf/

Link to comment
Share on other sites

Το νήμα είναι αυτό το θέμα που γράφεις και διαβάζεις...Εννοεί αν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα ποστ γιατί έχει απαντηθεί άπειρες φορές...

 

Διάβασε αυτά και θα λυθούν όλες οι απορίες σου

 

https://gr.gizchina.com/2017/09/01/odigos-agoron-apo-kina-ola-osa-prepi-na-gnorizete-pleon/

https://gr.gizchina.com/2017/08/02/agores-apo-kina-chamos-ta-nea-teli-ektelonismou-ton-elta/

http://gearbestgreece.com/gearbest-guides/%ce%b1%ce%b3%ce%bf%cf%81%ce%ad%cf%82-%ce%b1%cf%80%cf%8c-gearbest-%cf%87%cf%89%cf%81%ce%af%cf%82-%cf%84%ce%b5%ce%bb%cf%89%ce%bd%ce%b5%ce%af%ce%bf/

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες πληρωσει την πρωτη φορα, βαζεις μεσα στο κουτι τα σχετικα εγγραφα-αποδειξεις και λες του κινεζου να τα ξαναβαλει μεσα οταν το στειλει. και δεν πληρωνεις.

Γιατί θα ανοίξουν το δέμα οι τελωνειακοί??

Link to comment
Share on other sites

H παρακάτω περίπτωση είναι ... κουλή.

 

Παραγγέλνω από το amazon Αγγλίας μία τσάντα και αφού περνάει και η τελευταία μέρα που έπρεπε να παραλάβω γράφω στον πωλητή για την καθυστέρηση και μου απαντάει εχθές ότι στέλνει από Ινδία και ότι το δέμα κόλλησε στο τελωνείο στο Δελχί, γύρισε πίσω και θα την ξαναστείλει. Υπάρχει περίπτωση να κολλήσει στο τελωνείο της χώρας εξαγωγής; και μιλάμε για διαδρομή Ινδία-Αγγλία από τις ποιο ασφαλείς διαδρομές.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα ανοίξουν το δέμα οι τελωνειακοί??

 

αν μπει τελωνειο, ναι. αν ηταν ετσι θα γραφανε ολοι απεξω οτι ειναι 10 στυλο και μεσα θα ειχε κινητο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν μπει τελωνειο, ναι. αν ηταν ετσι θα γραφανε ολοι απεξω οτι ειναι 10 στυλο και μεσα θα ειχε κινητο!

Εάν δεις τόσα νήματα πιο πίσω δεν νομίζω να έχει Μπέι το πραγματικό ποσό που αντιστοιχεί στο ανάλογο ποσό....Όπως το κινητό μου που κοστίζει 42€ και μου είπαν 39€ .....το έστειλα για αναδασμολογοση

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεις τόσα νήματα πιο πίσω δεν νομίζω να έχει Μπέι το πραγματικό ποσό που αντιστοιχεί στο ανάλογο ποσό....Όπως το κινητό μου που κοστίζει 42€ και μου είπαν 39€ .....το έστειλα για αναδασμολογοση

 

Για τα κινητά κόβουν ελάχιστη ταρίφα 100 :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεις τόσα νήματα πιο πίσω δεν νομίζω να έχει Μπέι το πραγματικό ποσό που αντιστοιχεί στο ανάλογο ποσό....Όπως το κινητό μου που κοστίζει 42€ και μου είπαν 39€ .....το έστειλα για αναδασμολογοση

 

αυτο λεω, οτι επειδη ουτε γραφουν τι πραγματικα εχει μεσα, ουτε την πραγματικη αξια, αυτος ειναι και ο λογος που τα ανοιγουν!

αν λοιπον το στειλεις για εγγυηση οπως ειπες, βαζεις μεσα την αποδειξη που πληρωσες την 1η φορα, καθως και ενα χαρτι να λεει με ελληνικα "επισκευασμενο" και αν τυχων μπει τελωνειο λογικα θα περασει free. αυτο ελλειπε, να πληρωσεις 2η φορα φορο για το ιδιο αντικειμενο!

επισης, αν εσυ πχ ειχες παρει ενα κινητο εστω σε εκπτωσεις που εκανε 100 αλλα το πηρες 50, θα σε φορολογισουν με την αξια την αρχικη ή απο μια βαση δεδομενων δικη τους. γιαυτο το λογο το στελνεις αναδασμολογση με το λογαριαμο απο Paypal ή την καρτα που πληρωσες για να φορολογηθεις για τα χρηματα που εδωσες.

Για τα κινητά κόβουν ελάχιστη ταρίφα 100 :wacko:

 

ειναι 24% φπα + το τελος εκτελωνησης.

τι ελαχιστη ταριφα 100? το στελνεις για αναδασμολογιση. εκτος αν το βιαζεσαι πολυ...

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω, οτι επειδη ουτε γραφουν τι πραγματικα εχει μεσα, ουτε την πραγματικη αξια, αυτος ειναι και ο λογος που τα ανοιγουν!

αν λοιπον το στειλεις για εγγυηση οπως ειπες, βαζεις μεσα την αποδειξη που πληρωσες την 1η φορα, καθως και ενα χαρτι να λεει με ελληνικα "επισκευασμενο" και αν τυχων μπει τελωνειο λογικα θα περασει free. αυτο ελλειπε, να πληρωσεις 2η φορα φορο για το ιδιο αντικειμενο!

 

 

ειναι 24% φπα + το τελος εκτελωνησης.

τι ελαχιστη ταριφα 100? το στελνεις για αναδασμολογιση. εκτος αν το βιαζεσαι πολυ...

 

100 ευρώ αξία ελάχιστο βάζουν και μετά άντε τρέχα να αποδείξεις πόσο το αγόρασες.

Αυτό έγινε και στον φίλο.

Link to comment
Share on other sites

100 ευρώ αξία ελάχιστο βάζουν και μετά άντε τρέχα να αποδείξεις πόσο το αγόρασες.

Αυτό έγινε και στον φίλο.

 

δυστυχως, ειναι οτι να ναι. αν εχεις χρονο τη λυση τη βρισκεις..

εγω το σεπτεμβρη εκανα 8 παραγγελειες απο geekbuying, alliexpress, bangood, gearbest.

προς το παρον εχω παραλαβει τις 3 απο τις 8 χωρις τελωνειο. :)

τα δεματα που εχω παραλαβει ηταν: μπαταριες, θηκες πλαστικες, βαλιτσακι καμερας. αναμονη για τις αλλες 5 παραγγελειες!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θήκη με τζακάμι έφτασε Ελλάδα στις 23 Σεπτεμβρίου (με ταχ.Σιγκαπούρης) αλλά ακομη καμία ένδειξη στο tracking των ΕΛΤΑ...μάλλον θα έχει μπει τελωνείο...να δούμε πόσο θα αργήσει και πόσο θα το κοστολογήσουν.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...