Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα παρέλαβα το xiaomi mi box από geekbuying.15 μέρες περίπου από την παραγγελία, ευτυχώς χωρίς τελωνείο!
Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Σήμερα παρέλαβα το xiaomi mi box από geekbuying.15 μέρες περίπου από την παραγγελία, ευτυχώς χωρίς τελωνείο!

 

Καλορίζικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν εργάζεστε ή δεν έχετε άτομο δικό σας σε θέση τελωνειακού, καλό θα ήταν να μην είστε τόσο επικριτικοί αλλά κατά το δυνατόν να συμμετέχετε γόνιμα στη συζήτηση. Γιατι πραγματικά είναι κατα το δοκουν ο έλεγχος και αυτο το δειχνει και σε μερικο βαθμό η τυχαιότητα. Ειδικά όμως, ειδικα, τα πακέτα απο Κίνα. Τυχαίο?

Το τοπιο θα ξεκαθαρίσει λίγο καλύτερα το καλοκαίρι θεωρώ, όταν και θα έχουμε περισσότερες καταγεγραμμενες εμπειρίες. Ή και όταν θα φτάσουν στο αμην με τα δέματα που θα αρχίσουν να συσσωρευονται και όλοι (μας) θα αρχίσουν να διαμαρτυρονται απο ολα τα μετωπα για τις οποιες χρονικες καθυστερησεις. Και τυχον κακες τιμολογησεις ενδεχομένως...

 

Πατάω μια τελεία εδώ και συνεχίζουμε στο θέμα και με εμπειρίες μελών.

------------------

 

Και το ουσιώδες ερωτημα τώρα ,άμεσα συναφές με το τίτλο του θέματος και τις τελευταίες εξελίξεις παραμενει: ως αγοραστες- καταναλωτες ,μπορουμε να κανουμε κατι με τηλεφωνο καποου ή αλλο μεσο για παραπονα? Μπας και αλλαξει κατι, οσον αφορα τις καθυστερησεις παντα.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

 

Δε θέλει και πολύ σκέψη να καταλάβεις ότι είναι τυχαίο.

Από Ευρώπη δεν περνάς τελωνείο, από Αφρική και Αυστραλία δεν αγοράζεις, από Αμερική επίσης δεν αγοράζεις (ακόμα πιο ακριβά), από που λοιπόν θα αγόραζες ένα xiaomi π.χ. ;

 

Εκτός αγοράς τηλεφώνων μάλιστα, εγώ με ελτα πέρασα κανονικά τελωνείο με αγορά μπεκ ψεκασμού αυτοκινήτου από Αμερική , προ ετών.

Αν θέλουμε βέβαια μπορούμε πάντα να φανταζόμαστε αντικινεζικές συνωμοσίες :p

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι ειναι αυτο οι χειρισμοι ? Τα γνωστα "κειμενα" που κανουν αντιγραφη-επικολληση οσοι κανουν παραγγελια απο κινα ?

"βαλτε μου ελληνικα

βαλτε μου google play

βαλτε ταδε τιμη στο δεμα

γραψτε οτι ειναι δωρο απο την ξαδελφη μου τη Μαρικα

γραψτε στο δεμα οτι ειναι ποτιστηρι

κλπ αστεια "

Αυτα τα κολπα δεν πιανουν, τα βλεπουν στο τελωνειο και γελανε

 

"ποτιστηρι" Ακομη γελαω ρε φιλε..... σωστα τα λες, ο τελωνειακος που μιλησα αυτο μου ειπε, ολα γραφουν οτι ειναι δωρα, ειδη κηπου, χαλασμενα κλπ... και κατι αξιες οτι να ναι.... οποτε μου λεει θα πρεπει να το ανοιξουμε και να πληρωσεις.... γενικα παντως τελωνειο σταματανε κατα καιρους, μολις μπουκωσουν αφηνουν και φευγουν δεματα και εχω παρατηρησει οτι σταματανε κυριως sgpost hkpost cnpost... κινα δηλαδη.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα

Είχα δει post να περνάει κινητό από banggood χωρίς τελωνείο, εγώ πάντως που είχα επικοινωνήσει μαζί τους μου είπαν ότι συγγνώμη αλλά βάζουμε την πραγματική αξία του πακέτου και θα πούμε το Logistic μήπως σας εξυπηρετήσει αλλά αν είναι έτσι στην Ελλάδα να πληρώνεται φορους κλπ πρέπει να τα πληρώσεις και κάτι τέτοια...

Στατιστικά πάντως να ενημερώσω ένας γνωστός πέρασε κινητό πριν λίγες μέρες με sg post από geekbuying χωρίς τελωνείο....

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Eδω το gearbest γραφει πανω "2 mobile phones" και καποια περνανε... Δεν υπαρχει κανενα στανταρ.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους Θεσσαλονίκη ένα πακέτο με tv box και άλλο ένα με 2 τεμάχια ακουστικά Meizu EP51 μετρίου μεγέθους τα 2 πακέτα, λίγο πιο μεγάλα από ένα συνηθισμένο πακέτο κινητού παρελήφθησαν ομαλά και ελεύθερα. Με NL Post.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να σταμπάρουν μεγέθοι από πακέτα που είναι για ένα κινητό και μεγαλύτερα πακέτα να μν τα ψάχνουν η να τα ψάχνουν πιο σπάνια....
Link to comment
Share on other sites

κινητο xiaomi στο τελωνειο απο 27 ιανουαριου . Δεν ειχα θεμα να πληρωσω για αυτο και ειπα στον πωλητη να γραφει τη τιμη κανονικα αλλα αυτη η καθυστερηση ειναι πραγματικα ξεφτιλα . Κατα τα αλλα , 1 πακετο γυαλια vr 26 ευρω και ενα αλλο με μια led ταινια rgb περασαν χωρις τελωνειο .
Link to comment
Share on other sites

Κινητό από geekbuying με singapore post βρίσκεται στο τελωνείο...πρώτη φορά μου συμβαίνει τέτοια πράγμα. Μπορώ αν θέλω στο ταχυδρομείο να μην το παραλάβω και να το στείλω πίσω χωρίς να πληρώσω το χαράτσι;

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν το παραλάβεις θα επιστραφεί στον πωλητή χωρίς δική σου ανάμιξη.

Το θέμα, όμως, είναι ότι θα χάσεις τα λεφτά σου εάν δεν συνεννοηθείς μαζί του.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν ποστ.

Η κοινότητα μας δεν πρόκειται ποτέ να δώσει βήμα για συζητήσεις που αφορούν τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου.

 

Επίσης να σημειώσω κάτι που ίσως δεν γίνεται αντιληπτό ή κατανοητό. Σε ενδεχόμενη περίπτωση κατά την οποία θα υπάρξει νομική παρέμβαση από αρμόδια υπηρεσία και θα ζητηθεί ο λόγος από τον υπεύθυνο του myphone γιατί επιτρέπονται ανάλογα σχόλια και δίνεται βήμα δεν θα είναι ο μόνος υπόλογος. Ανωνυμία διαδικτύου όπως πιστεύει πολύς κόσμος δεν υπάρχει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν το παραλάβεις θα επιστραφεί στον πωλητή χωρίς δική σου ανάμιξη.

Το θέμα, όμως, είναι ότι θα χάσεις τα λεφτά σου εάν δεν συνεννοηθείς μαζί του.

Μάλιστα. Και τα έξοδα επιστροφής ποιος θα τα πληρώσει;

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα χρεώνεται ο αποστολέας, αλλά το θέμα σου είναι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα media player απο aliexpress 64 euro ,περασε χωρις τελωνείο

*Ο λογος που δινω τις πληροφορειες ειναι πρωτον οτι πρωτη φορα παρελαβα απο κινα μεσα σε 10 μερες, δευτερον για να δειξω οτι τουλαχιστον το δικο μου media player περασε χωρις εξτρα χρεωσεις, το δεδομενο οτι ελεγχουνε μονο κινητα δεν ισχυει, και smartwatch ανοιγουνε και media player ακομα και αντικειμενα με κοστος κατω απο 10 ευρω γραφτηκε οτι ελεγχθηκαν,σιγουρα ομως τα κινητα εχουν την μεριδα του λεοντος.

Screenshot_2017_03_09_11_35_05.png

Edited by giannis_389
Link to comment
Share on other sites

Aφου τα παντα καταγραφονται και ο καθενας ειναι υπολογος γι αυτα που λεει, απορω για πιο λογο να αναρτησω με λεπτομερειες αν περασε κατι τελωνειο η οχι.Να βοηθησω ποιον?Ολοι γνωριζουμε οτι μπηκαν στο στοχο τα κινητα. Edited by impreza_sti
Αφαίρεση off topic σχολιασμών
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω καταγγελία επειδή παρακρατανε το προϊόν μου τόσες μέρες; Αν ναι που μπορώ να απευθυνθώ;

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία μια wifi home κάμερα από geekbuying αξίας 39€. Τους στέλνω μέηλ και τους λέω να γράψουν πάνω στο δέμα την πραγματική τιμή και όχι τίποτα "εξυπνάδες" .

 

ΥΓ. Με την επέμβαση από τον moderator που υπέστη το post (σβήσιμο 2 προτάσεων, γιατί αλήθεια ?) και έμεινε το μισό χάθηκε η ουσία του... οκ...

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε εικόνα ποια ημερομηνία εισαγωγής τελωνείου "απελευθερώθηκε" πρόσφατα;

 

Εχτες 8/3 βγηκε το δικο μου απο τις 26/1...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε εικόνα ποια ημερομηνία εισαγωγής τελωνείου "απελευθερώθηκε" πρόσφατα;

 

25/02 item unloaded, σημερα 09/03 item arrived at YED ,SG POST.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Εμείς από 31/1 έχουμε ακόμη, υπομονή...

 

Σε καμια βδομαδα το πολυ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...