Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μολις πηρα τηλ και μου ειπαν οτι ειναι θεμα τελωνειου, δουλευουν αυτες τις ημερομηνιες 22-23δεκεμβριου αυτην την εβδομαδα, και οτι πιστευει μεσα στην βδομαδα θα προχωρησει, πολυ γενικα τον ακουσα παντως..
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα και εγώ, με ρώτησε από τι αρχίζει το tracking number και τι έχει μέσα. Του είπα RFxxxxx και μου είπε είναι σε 18-19-20. Καλά μας δουλεύουν κανονικά.

 

Sent from my MI 4W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μολις πηρα τηλ και μου ειπαν οτι ειναι θεμα τελωνειου, δουλευουν αυτες τις ημερομηνιες 22-23δεκεμβριου αυτην την εβδομαδα, και οτι πιστευει μεσα στην βδομαδα θα προχωρησει, πολυ γενικα τον ακουσα παντως..

 

μιλαμε παντα για το τελωνειο στο βενιζελος η σε καποιο αλλο πχ βορειου ελλαδος;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να επιστρέψω ένα κινητό στην κίνα για επισκευή, σε αυτή την περίπτωση το λογικό είναι να μην χρεωθώ απο το τελωνείο όταν επιστρέψει. Γνωρίζει κάποιος ποια ειναι η διαδικασία για να το σιγουρέψω;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να επιστρέψω ένα κινητό στην κίνα για επισκευή, σε αυτή την περίπτωση το λογικό είναι να μην χρεωθώ απο το τελωνείο όταν επιστρέψει. Γνωρίζει κάποιος ποια ειναι η διαδικασία για να το σιγουρέψω;

 

ποσα μεταφορικα θα πληρωσεις; αξιζει η διαδικασια; γιατι δεν παιρνεις κανενα καινουριο; κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι δε θα σταματησει τελωνειο..

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να επιστρέψω ένα κινητό στην κίνα για επισκευή, σε αυτή την περίπτωση το λογικό είναι να μην χρεωθώ απο το τελωνείο όταν επιστρέψει. Γνωρίζει κάποιος ποια ειναι η διαδικασία για να το σιγουρέψω;

 

Με δεδομένο ότι θα το στείλεις με το ταχυδρομείο, στην Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση, που ισχύει και στα ΕΛΤΑ, προβλέπεται διαδικασία, με σύνταξη σχετικών εντύπων, για την αποστολή αντικειμένων στο εξωτερικό.

 

Πρέπει να συμβουλευτείς και να ενημερωθείς από τον Διευθυντή του Γραφείου της περιοχής σου, πριν πας με το δέμα, ώστε, την περίπτωση που δεν γνωρίζει, να ενημερωθεί για να ακολουθήσει τη σωστή διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Με βαση οσα διαβαζω παραπανω εχω ακομα μελλον, Δεμα απο gearbest αποστολη 27-11, μέσω Ολλανδίας, και από 10-12-2016 έχει κολλησει στο "the item is on transport to the country of destination".... :blink:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να επιστρέψω ένα κινητό στην κίνα για επισκευή, σε αυτή την περίπτωση το λογικό είναι να μην χρεωθώ απο το τελωνείο όταν επιστρέψει. Γνωρίζει κάποιος ποια ειναι η διαδικασία για να το σιγουρέψω;

 

Θα πρέπει να πας στο ταχυδρομείο της περιοχής σου και μαζί με το αποστελλόμενο είδος να έχεις μαζί σου την ταυτότητά σου.

Εκεί θα πεις πως πρόκειται για εξαγωγή προς επισκευή και επαναπροώθηση (επανεισαγωγή) ιδίου.

Θα πρέπει να συμπληρώσεις ένα έντυπο που λέγεται ΕΔΕ ΑΝΕΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ και στο οποίο επάνω θα αναγράψεις:

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ ΣΑΝ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

ΚΩΔΙΚΟΣ ΧΩΡΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ GR

ΚΩΔΙΚΟΣ ΧΩΡΑΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ HK (HONG KONG) ή CH (CHINA)

ΒΑΡΟΣ ΜΙΚΤΟ, ΒΑΡΟΣ ΚΑΘΑΡΟ

ΕΙΔΟΣ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

ΚΩΔΙΚΟΣ SERIAL No. ή άλλοι κωδικοί που θα πιστοποιούν το συγκεκριμένο είδος.

 

Γενικά πάντως ο νόμος λέει τα κάτωθι:

 

ΕΔΕ ΑΝΕΥ ΣΤΑΤ για ταχυδρομικές αποστολές (αποστολές μέσω του Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας- σήμερα τα ΕΛΤΑ ΑΕ)

Για τις εξαγωγές μέσω του ΦΠΚΥ, η διασάφηση εξαγωγής για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα υποβάλλεται στο αρμόδιο τελωνείο εξαγωγής (σύμφωνα με τους γενικούς κανόνες της εξαγωγής). Σε περίπτωση επιλογής της διασάφησης για φυσικό έλεγχο (αποστολή μηνύματος ΕΑ60), το εμπόρευμα (ταχυδρομικό δέμα) προσκομίζεται για έλεγχο στο Τελωνείο ή στο τελωνειακό ελεγκτήριο εντός του ταχυδρομικού καταστήματος (περίπτωση Αθήνας) για τις ενδεδειγμένες ελεγκτικές ενέργειες.

Η έξοδος των εμπορευμάτων βεβαιώνεται από το ίδιο τελωνείο (τελωνείο εξαγωγής και εξόδου είναι το ίδιο) με την παράδοση των εν λόγω εμπορευμάτων σε εγκεκριμένο ταχυδρομικό κατάστημα του ΦΠΚΥ στη χωρική αρμοδιότητα του τελωνείου εξαγωγής, σύμφωνα με την διάταξη της περίπτωσης β) της παραγράφου 2 του άρθρου 793 του Καν. 2454/93. Ως εκ τούτου, η εν λόγω εξαγωγή παραμένει σε μη οριστικοποιημένη κατάσταση μέχρι να επιβεβαιωθεί η παραλαβή της αποστολής από τον ΦΠΚΥ προς εξαγωγή σε Τρίτη χώρα.

Στην περίπτωση μη ύπαρξης τελωνειακού κλιμακίου/ ελεγκτηρίου στο ταχυδρομικό κατάστημα παράδοσης του προς εξαγωγή δέματος, η εν λόγω επιβεβαίωση γίνεται με μέριμνα του εξαγωγέα και αφορά την προσκόμιση αντιγράφου της βεβαίωσης αποδοχής της αποστολής από το ΦΠΚΥ (αντίτυπο του πολύπτυχου CP72 στην οποία εμφαίνεται ο κωδικός αποδοχής από τον ΦΠΚΥ και υπογραφή του ταχυδρομικού υπαλλήλου). Μόνο μετά την επιβεβαίωση της εξόδου (παραλαβής της αποστολής από τον ΦΠΚΥ προς εξαγωγή), το τελωνείο προχωρά σε οριστικοποίηση της διασάφησης και παροχή του ΕΑ99 στον εξαγωγέα.

10

Εκτύπωση του μηνύματος ΕΑ99 θεωρημένη από την αρμόδια τελωνειακή αρχή χρησιμοποιείται ως δικαιολογητικό για την απαλλαγή από ΦΠΑ της παράδοσης αγαθών που εξάγονται εκτός της Ε.Ε μέσω ΦΠΚΥ κατ’ ανάλογη εφαρμογή των οδηγιών που έχουν δοθεί για την εξαγωγή γενικά σύμφωνα με την αριθ. Δ19Α 5012006 ΕΞ/12.03.2012 Δ.Υ.Ο.

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτα απολύτως πλην των μεταφορικών :)

 

Πάρε πρώτα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου αν δέχονται αποστολές εξωτερικού ειδάλλως να πας στα κεντρικά.

Δεν θα καθυστερήσεις αν έχεις όσα στοιχεία σου έγραψα πιο πάνω. Την διαδικασία θα την κάνουν τα ΕΛΤΑ μετά την

πληρωμή των μεταφορικών του δέματος από σένα και την συμπλήρωση του ΕΔΕ ΑΝΕΥ ΣΤΑΤ

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Με βαση οσα διαβαζω παραπανω εχω ακομα μελλον, Δεμα απο gearbest αποστολη 27-11, μέσω Ολλανδίας, και από 10-12-2016 έχει κολλησει στο "the item is on transport to the country of destination".... :blink:

φιλε μου και εγω στα ιδια περιπου κολλημενο απο 9-12-2016 χωρις κανενα νεο,το δικο μου ειναι ενα ταμπλετ και εσυ το ιδιο??

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν υπάρχει και κάποιο κόστος; (πέρα απο τα μεταφορικά)

Eπίσης, μπορείς να πάρεις πίσω τα μεταφορικά από το paypal από εδώ. Κάνε activate, και αφού στείλεις το πακέτο, μετά κάνε request a refund. Φρόντισε μαζί με την απόδειξη που θα έχει και το τράκινγκ από τα ελτα, να βγάλεις και μια φωτο το πακέτο σου όπου θα φαίνοντια καθαρά όλα τα στοιχεία (αφού πρώτα ο υπάλληλος κολλήσει πάνω τα διάφορα...).

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου και εγω στα ιδια περιπου κολλημενο απο 9-12-2016 χωρις κανενα νεο,το δικο μου ειναι ενα ταμπλετ και εσυ το ιδιο??

'Ενα box mod για ηλεκτρονικο τσιγαρο.... που θα πάει δε θα έρθει; :p καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

απαντηση των ελτα σε μυνημα:

 

Αγαπητέ κύριε,

 

 

Επισημαίνεται, ότι ο εκτελωνισμός των ταχυδρομικών αντικειμένων γίνεται από την Τελωνειακή Υπηρεσία του Υπουργείου Οικονομικών, σύμφωνα με τις διατάξεις της υπ΄αριθμ:2014/217/12.07.1978 Υπουργικής Απόφασης «Περί της διαδικασίας τελωνισμού και διαχειρίσεως εν γένει των μετά του εξωτερικού διαμειβομένων ταχυδρομικών δεμάτων και λοιπών αντικειμένων» (Φ.Ε.Κ. 645/Β/12-07-1978).

Ο χρόνος και η διαδικασία εκτελωνισμού των αντικειμένων, ανήκει στην αποκλειστική ευθύνη των Τελωνειακών Αρχών και η ευθύνη του ΕΛΤΑ περιορίζεται μόνο στην έγκαιρη προώθηση αυτών στον παραλήπτη τους, μετά το πέρας της προαναφερόμενης διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απο 24/12 στο office of exchange και μου εβγαλε στις 11-1-2017 "please call 1605". Ακόμα περιμένω και δεν μπορω να παρω και τηλεφωνο σε αυτο το νουμερο. Επικοινωνησα με τον πωλητη και μου λεει να καλεσω εκει. Του εχω πει οτι παιρνω και δεν βγαινει κατι αλλα κανει τον Κινεζο. Επικοινωνησα με Ali Help Center και μου ειπαν να περιμενω ακομα μια εβδομαδα και μετα να ανοιξω υποθεση.

Ξερει κανεις αν μπορουμε να παρουμε σε καποιο νουμερο να μας πουνε τι γινεται με το δεμα μας; Αν τους δωσουμε tracking number κτλ?

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απο 24/12 στο office of exchange και μου εβγαλε στις 11-1-2017 "please call 1605". Ακόμα περιμένω και δεν μπορω να παρω και τηλεφωνο σε αυτο το νουμερο. Επικοινωνησα με τον πωλητη και μου λεει να καλεσω εκει. Του εχω πει οτι παιρνω και δεν βγαινει κατι αλλα κανει τον Κινεζο. Επικοινωνησα με Ali Help Center και μου ειπαν να περιμενω ακομα μια εβδομαδα και μετα να ανοιξω υποθεση.

Ξερει κανεις αν μπορουμε να παρουμε σε καποιο νουμερο να μας πουνε τι γινεται με το δεμα μας; Αν τους δωσουμε tracking number κτλ?

Ευχαριστω...

Ανοιγεις dispute δεν το σκεφτεσε και πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απο 24/12 στο office of exchange και μου εβγαλε στις 11-1-2017 "please call 1605". Ακόμα περιμένω και δεν μπορω να παρω και τηλεφωνο σε αυτο το νουμερο. Επικοινωνησα με τον πωλητη και μου λεει να καλεσω εκει. Του εχω πει οτι παιρνω και δεν βγαινει κατι αλλα κανει τον Κινεζο. Επικοινωνησα με Ali Help Center και μου ειπαν να περιμενω ακομα μια εβδομαδα και μετα να ανοιξω υποθεση.

Ξερει κανεις αν μπορουμε να παρουμε σε καποιο νουμερο να μας πουνε τι γινεται με το δεμα μας; Αν τους δωσουμε tracking number κτλ?

Ευχαριστω...

Από aliexpres έχεις παραγγείλει? Πότε έγινε η παραγγελία?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Από ΕΛΤΑ όταν το δεμα είναι τελωνείο σε ειδοποιεί πριν κάνει εκτελωνισμο η τον κάνει και σου έρχεται το δεμα και πληρώνεις κατά την παραλαβή το ποσό του εκτελωνισμου?
Link to comment
Share on other sites

Όταν μπει στο τελωνείο, το βλέπεις μόνο στο tracking site και δεν σε ειδοποιεί κανένας.

Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας θα σου αφήσει ειδοποιητήριο ο ταχυδρόμος για να πας στο Γραφείο να πληρώσεις και να το παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα VR Glasses με αναγραφόμενη τιμή έξω από το κουτί 28.99 και δεν πέρασε τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα ηλεκτρονικό τσιγάρο από everbuying χωρίς να περάσει τελωνείο. Αποστολή 2/1,παραλαβή χθες, αναγραφόμενη τιμή 8 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Τη γλυτώσαμε αλάνια μου;

Καλημέρα σε όλους!

32e131401ecbef74f12a380466fc3802.jpg

Να το βλεπεις στο site των ελτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...